Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   399 / 840
(#) pucuka válasza Arpika92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Az áramot (nem ampert!) a tápegységed áramkorlátjával tudod állítani.
Ha a terhelőáram a beállított értéket eléri, attól kezdve a tápegység áramgenerátorként viselkedik, és csak a beállított áram fog folyni a terhelő ellenálláson akár a feszültséget, akár az ellenállást változtatod. Azon a rajzon amit legutóbb csatoltál ilyen áramkorlát nincs, azzal az áramot egy beállított feszültség értéknél a terhelő ellenállás értékének beállításával, vagy egy adott ellenállás esetén a feszültség beállításával tudod szabályozni.
(#) solti_imre válasza Arpika92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Adott terhelőellenállás esetén a feszültség szabályozása egyben az áram szabályozását is jelenti, ahogyan ezt már többen is leírtuk neked. 1 Ohm-os ellenálláson 1 V-os kapocsfeszültség mellett nem tudsz mást áthajtani, mint 1A-t! Ha neked 2A kell, akkor 2V-ot kell ráadnod!
(#) kiborg hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Véleményetek az alábbi tápegységről? Érdemes vele foglalkozni? Vagy tudtok jobbat ajánlani ?
(#) ekkold válasza kiborg hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Nekem korrekt kapcsolásnak tünik, első ránézésre úgy tünik, hogy biztosan működni fog.
Talán a referencia lehetne valami precizebb mint egy 7805, de ezzel is használható.
(#) hitman247 hozzászólása Márc 1, 2012 /
 
Sziaztok!

Sikerült megépítenem Attila86 labortápját, ami a kapcsolásokban is megtalálható.

Figyelmetlenségem végett elpukkant az egyik 1000u elkó, de már ki is cseréltem.

Ami viszont gondot okoz az a beállítás/kalibráció ill., hogy egyáltalán nincs feszültség a kimeneten és a kijelző is nullát mutat vagy ha megkozelítem akkor tizedes értékeket össze vissza.

A sárga led is folyton világít, azt sem tudom mire van.
Bármelyik potit vagy trimmert tekergetem semmi sem történik.

Kérlek segítsetek, nagyon csalódott vagyok, hogy egy ilyen egyszerű és egyben hasznos kapcsolást nem voltam képes működésre bírni. :no:
(#) szabi83 válasza hitman247 hozzászólására (») Márc 1, 2012 /
 
T1 tranyót szerintem, kinyírtad.
(#) abel55 hozzászólása Márc 2, 2012 /
 
Helló!

Van egy Transzformátorom ami 26 voltot ad.
Szeretnék belőlle csinálni egy tápot ami 0-24v stabilizált feszt
tud leadni és 1-4000 mA stabilizált áramot tud leadni.
Nem muszáj pont 1 mA vagy 4 A csak e körül legyen.
Tudtok kapcs rajzot linkelni (+nyákterv is jó lenne)?
(#) granpa válasza abel55 hozzászólására (») Márc 2, 2012 /
 
Helló!Tán próbáld meg a "kapcsolások" között, vagy akár itt is kicsit visszaolvasgatva, mindent meg fogsz találni! :yes:
(#) qvasz2 válasza abel55 hozzászólására (») Márc 2, 2012 / 1
 
Nézd meg ezt: Bővebben: Link
vagy ezt: Bővebben: Link
(#) abel55 válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Kösz

Az alsót meg is csinálom nagyon teccet.
(#) Erick hozzászólása Márc 3, 2012 /
 
Elkezdtem átnézegetni az Attila féle kapcsolóüzemű tápegységemet. Kicseréltem a két darab BC212-es meghajtó tranzisztort, így már nem megy folyamatosan az áramkorlát, viszont a táp kimenetén nem jelenik meg feszültség akárhogy tekergetem a potmétereket. Ha az élesztés folyamatát a leírtak szerint hajtom végre, akkor ha csak a segédtápfeszültség van rajta, akkor az áramkorlát led nem világít, pedig kellene neki, és a műszer csak voltmérő állásban mutat 0.00-át, árammérő állásban pedig 0.200-at. Az icket kicseréltem, tápfeszültségek rendben. Ha a kimenetre rámérek szakadásvizsgálóval, akkor zárlatot jelez, de ha a feteket kiméregetem, amikor ki vannak forrasztva, nem sípol a multiméter, tehát elvileg jók a fetek.
Nem tudom mi lehet a probléma...
(#) hitman247 válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Köszi a választ.

Ez biztos? Mármint más baja nincs? Vagy majd kiderül, ha kicseréltem ?

Kicsit kételkedem
(#) csabacsaba hozzászólása Márc 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Valaki kuldene nekem egy olyann tapot,labortapot amely szimetrikus es tudom szabalyozni a feszultseget.Az amper nem lenyeges.
Valaki tudna segiteni?
(#) kaqkk válasza csabacsaba hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Lapozd át ezt a pár oldalt biztosan találsz magadnak megfelelőt.
(#) csabacsaba válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Nezegettem tobb topicot-is de nem talaltam.
Ami egyszeubb is lenne,es az alkatreszek is meglennenek.
Valami zenner diodas elv nincs?
(#) Ghoost válasza csabacsaba hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Szia!

A szimetrikus tap,
szimetrikusan is legyen szabalyozhato is?
Ertsd: egyetlen potenciometerrel mind 2 oldalt? Ahogy tekered +- feszultseg merteke azonos.
Bar, hogy ekkor az egyuttfutast mi tartja kordaban ?

Egy olyan info se hatrany, hogy mettol meddig szeretnel allitani.
(#) csabacsaba válasza Ghoost hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Eleg lenne nekem 0-30-ig max.
(#) Ghoost válasza csabacsaba hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Akkor ahogy kaqkk is ajanlotta nezz korbe es epits ketto darabot az itt fellelhetoekbol, majd sorositsd oket.
eza legegyszerubb mondja.
(#) Jáger László válasza csabacsaba hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Szia! Olyan tápot szeretnél építeni aminek a + és a - oldalát egyszerre és szimmetrikusan tudod állítani egy potival? Ha igen, akkor a magyar Elektor egyik számában van a megfelelő táp neked, NYÁK-kal, leírással.
(#) kaqkk válasza csabacsaba hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Nézd meg a datasheet en az lm 317-és lm337 ic-k adatlapját
abban van gyári alapkapcsolás első tápnak tökéletesen megfelelő (de azt ne is mondd hogy átlapoztad a témát !)
(#) csabacsaba válasza Jáger László hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Igen,pontosan.
S hogyan jutok hozza a rajzhoz.?
(#) Hakai hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
Sziasztok!

A 2002 RT évkönyv kettős tápegységének 3A-es változata egy un. trafó kapcsoló áramkörrel van megoldva (több leágazásos trafóhoz). Na ennek a TKP-nak a megépítésében van valakinek tapasztalata? Nekem ugyanis nem működik. Csak annyit változtattam rajta, hogy a reléket vezérlő 2N2218 helyett bc639-et raktam bele. Lehet hogy hibás a közölt kapcsolás?
(#) Alkotó válasza Hakai hozzászólására (») Márc 7, 2012 / 1
 
Én nem tudom melyik rajzról van szó, de a BC639-nek teljesen más a lábkiosztása mint a 2N2218-nak. Utóbbinak középen a bázisa van, előbbinek meg a kollektora. Esetleg ezt megnézhetnéd, hátha itt van a hiba.
(#) subi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Szia!
Én szimulátorban kipróbáltam a kapcsolást, persze a trafót kapcsoló áramkör nélkül, úgy hogy, működnie kellene.
Üdv.
Subi
(#) Hakai válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Köszi a gyors segítséget, valóban más a lábkiosztás, emiatt rosszul is voltak beforrasztva! Annyira a helyettesítő értékekkel voltam elfoglalva hogy benéztem. Most beforgattam a lábakat, de ugyanúgy rossz a relék húzofesze. Lehet hogy belehalt az lm324? Hogy lásd miről is van szó mellékelem a kapcs.rajzot.
(#) proli007 válasza Hakai hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Hello!
Más hiba van, az IC a tranyók bázisában lévő 10kohm miatt nem tudnak meghalni.. Mérni kell!!!
üdv! proli007
(#) Dr.PCB válasza Hakai hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Helló Hakai!
Én megépítettem ezt a tápegységet, a TKP-al együtt. Más tranzisztorral is biztos, hogy mennie kell, mert nekem is bc337/327 van benne. A bc639/640-el is menni kell, de tényleg más a lábkiosztás ahogy a többiek is mondták. Én az autó relés változatot építettem meg, de az áramkör ugyanaz csak a relék árama nagyobb.
Két hiba viszont van ezzel a kapcsolással: 1. Nem mehet ugyanarról a trafótekercsről mint amiről a vezérlőkártya! 2. A zpd9.1 zener-rel előállított 9v-ot el lehet felejteni, mert a relék árama is keresztül folyik rajta, és még a zy9.1 is kevés lenne hozzá főleg ha 30A-es autós relét használsz!
Ha bármi kérdésed van a kapcsolással szívesen segítek benne. Üdv.
(#) Koree válasza Dr.PCB hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Üdv.
Lenne egy kérdésem a TKP-val kapcsolatosan.
Hajlamos-e terhelés mellet a prellezésre.Én a ESz-Proli-v3.0-at építettem meg az Alkotós Labortáp 0-50V 0-5A v1.4.2-höz,de sajnos terhelés mellet prellez.Főleg a felső fokozatokban.Egy videó a jelenségről.
(#) Alkotó válasza Koree hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
A leírásban -ha jól emlékszem- igyekeztem elmondani hogyan oldható meg nagyon egyszerűen a dolog. Lejjebb kell vinni a váltás határpontját. A "kapcsolgató" hiszterézise elegendő a stabil értéktartáshoz.
(#) Koree válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Igen le is vettem ehhez a konfigurációhoz. Nekem most 82K van benn R1,R3 gyanánt.Elsőre 100K-val próbáltam,de nem vált be.Akkor olyan történt egy 12V halogén izzóval 1.73A mellet az 1-es fokozatban maradt ha levettem az áram limitet, majd vissza tekertem akkor nem váltott fel 2-esbe és és így az áram felvétel sem érte le az 1.73A-t.Készítettem méréseket a különböző fokozatok üres járati és teljes terhelése mellett,de majd a hétvégén felrakom ha lesz rá időm.A trafóm szekunderei rendre 11V-11V-22V így max 44V a végeken üresbe.Tudom két volttal több az ajánlottnál, de gondoltam nem árt picit több csak a kondik feszültség tartományába még férjen be.Első felállásban(100K ellen állások) 11.6V volt a váltáspont I-II. között 13.47V puffer mellet.A kimenet 5A terhelésnél vissza esik 7.3V-ra a puffer ilyenkor már csak 9.64V.A többit folyt legközelebb.
Következő: »»   399 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem