Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   270 / 489
(#) KKobra válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 14, 2012 1 /
 
Szia
Örülök hogy foglalkozol intenzíven még ezzel a projekttal Te szinte a kezdetek óta itt vagy. Sajnos Win 7 64bit-en nem működik a kapcsolat a bázissal. Remélhetőleg USB meghozza a megoldást. patxati megfertőzött a bluetooth kapcsolat gondolatával is. Arról sem tettem le!! Remélem segít azt is kivitelezni.
Ha van kipróbálható base.hex vagy base. asm szivesen teszek próbát Igaz mér a rotor nem megy de ehhez a bázis kell. Holnap levágok a bordából és beforrasztom az USB-t
(#) Hp41C válasza KKobra hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
Szia!
Régóta trevezem már egy összefoglaló cikk írását... Most a hiányzó verziókat próbálom megcsinálni.
(#) KKobra válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 15, 2012 /
 
szia
Ma megcsináltam a bázison az USB csatit
(#) KKobra hozzászólása Jún 16, 2012 /
 
sziasztok
elkezdtem a ledeket beforrasztani
Vásároltam 3mm -es kék sárga és piros ledeket
és 3V-on kipróbálva nem stimmel valami
a kék led 2100mcd 470nm szépen és erősen világít
a piros led 2100mcd 635nm kapásból kiég
a sárga 2800mcd 588nm erősen melegszik
nem egyforma feszültségűek ?
(#) sastas01 válasza KKobra hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Ez így van, más a nyitófesz. A piros lednek 1.8-2.2V a kéknek a fehérrel egyetemben olyan 3.2-3.4 V a nyitófesze . A sárga led pedig(sima nem narancs) 2.0-2.4 V ig terjed.
(egyébként előtét ellenállás mindenképpen kell, még tesztre is)
Különböző honlapok mást írnak, én ezekre szoktam méretezni. Így még nem volt problémám ebből.
(#) KKobra válasza sastas01 hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Szia
Valamit nem értek itt az órában Hogyan rakjam akkor össze ? Más más előtét ellenállással? vicsys rotorját 5mm es leddel építettem és semmi gondom nem volt a leddel sem a kék sem a pirossal? ott nem így vannak a feszültségek?
Egy re többet tanulok meg az elektronikában annál tudatlanabbnak érzem magam!
(#) sastas01 válasza KKobra hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Ahhoz látni kéne a két rotor kapcsolását. Be tudod őket linkelni(nekem nincsenek elmentve)?
Ha a vicsys féle az amelyik az oldalon van, ott ha megnézed a tranyóknál vannak az előtétek.
(#) Szammer hozzászólása Jún 17, 2012 /
 
Sziasztok!
Mért valaki full áramfelvételt a propellernél?
Még mindíg csak a mechanikánál tartok, de talán (második tekercselés, az elsőnél sajna csak 0,15mm-es volt a Cuz, most 0,35mm) most összejön.
Jelenleg 30Khz, szabályozható PWM-el próbálom, és egyutas egyenirányítással, 15,6V-ot mérek, stab. 12V betápnál, zener nélkül, de jó lenne egy terhelt mérést is csinálnom.
Csak azért kérdezem, mert míg nem biztos a fesz. átvitel, nem akarok továbblépni.
Mégegy kérdés:
Ha az index infra helyett hall IC-t használok, akkor ugye nem kell a bázis, adó infrája jem.
Namármost, annak csak az a szerepe, hogy meghajtsa az index vevőt, vagy van más dolga is?
Üdv:
Zsolt
(#) patexati válasza Szammer hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Szia! Tégy rá egy szofita izzót ha világít el fogja bírni a rotort! A minél kisebb légrés a lényeg. Biztos működni fog vele mivel láttam már nagyon primitív tekercseket és azzal is ment..Kitöltéssel lehet majd belőni ha megy az óra az optimális teljesítményt! A szekundert meg lehet tuningolni egy kis kondival a mi bázisunknál 10-12 nF az ideális ki kell kísérletezni dob a hatásfokon! Az index led nem kell az csak az infraled esetén kell nincs jelentősége..
(#) patexati válasza sastas01 hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
A led nem feszültséggel működik hanem árammal! Kell áramellenállás elé. Ami a tervekben van azt megépíted jó lesz. Mivel itt a ledek villognak nem folyamatosan világítanak nem azok a szabályok érvényesek az áramellenállásra mintha egyfolytában világítana..
(#) Szammer válasza patexati hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Szia!
Szofitám nincs itthon, de rátettem egy nagy fényerejű LED szalagot (60db LED/12V-os szalag), az 100mA-nél 8,5V feszültséget ejtett. Szerintem jó lesz.
Egyébként én csak a primert hangoltam, nálam az alábbi kapcsolás lett jó.
Még próbálkozom a szekunder kondival is.
Üdv:
Zsolt
(#) Szammer válasza Szammer hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Ja és van itthon L298-am, lehet, hogy egy próbát teszek vele, bár nem biztos, hogy érdemes.
(#) Szammer válasza patexati hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Szia!
Akkor jól értelmezem, hogy a bázis nem igazán kommunikál a prop-al (az index infrán keresztül el tudnám képzelni)?
De akkor mit csinál a bázisra tehető soros PC kapcsolat (RS232, USB mindegy)?
Bocs az értetlekedésért.
Üdv:
Zsolt
(#) patexati válasza Szammer hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Szia! Egyáltalán nincs kommunikáció a bázis és a rotor közt. A soros és USB kapcsolattal a bázisban lehet beállítani az időt,dátumot,ébresztést,időzített ki-be kapcsolást,kitöltést,stb.
(#) Szammer válasza patexati hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Szia!
Akkor a bázis és prop között, nincs is időszinkron,
mivel mindkettő saját RTC-ről dolgozik.
Ok. érem.
Üdv:
Zsolt
(#) sastas01 válasza patexati hozzászólására (») Jún 17, 2012 /
 
Jó pap holtig tanul. :worship:
(#) Hp41C válasza Szammer hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Szia!

- Az a 8.5V a határon van. A 7805 -nek min. 8V kell, hogy a kimenete stabil legyen. A feszültség a kitöltéssel is állítható. Szerintem építsd fel a bázist, próbálj meg többféle kitöltési értékkel feszültséget mérni terhelés alatt. Ekkor jön jól, hogy a bázis kommunikál a PC -vel, a beállításaidat egyszerően végezheted el, a jó értékeket elmentheted állományba.
- LED -ek: A cikkben szereplő megoldásban a tranzisztorok vezérelt áramgenerátorok, a ledeken átfolyó áramok a tranzisztor emitter ellenállásaival állíthatók be. A fényerő szabályzós verzióknál a tranzisztorok csak kapcsolók, az áramokat (fényerőt) a led -ek előtét ellenállásai és a tápfesztültség határozza meg. Az előtét ellenállások értéke függ a felhasznált led -ek színétől.
- Bázis infra LED -je: Kettős feladata van, amiből az egyik a Hall érzékelőre való cserekor megszünik. Ha világít és a motor forog, akkor a forgási sebesség méréséhez ad fordulatonként egy jelet. Ha nem világít és a motor forog, a fordulat mérés hihetetlenné válik, a kijelzés letiltódik. Ha a motor nem forog, a led állapota minegy. Sajnos nem garantáálható, hogy az infra vevő pontosan a LED felett áll meg - Az eredeti bázis programban található egy rész, ami ebben az állapotban a LED segítségével a DCF77 jelet továbbította a rotornak - a rotor programjában nincs dekódolása.
- Több kísérlet is volt a kommunikációra a trafón keresztül, de még nem jutott el a végleges megoldásig. Ötleteket, kísérletező kapacitást szívesen látunk.
(#) Szammer válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Szia!

Téves volt az infó, hibás volt a szűrőelkóm, a kijövő fesz, terhelten 9,8V, üresem, majdnem 28V (zener nélkül).
Tehát, ha hall IC-t használok, akkor csak a fordulatkijelzés tiltódik, vagy minden?
Végsősoron a nyákba bármelyik majdnem kompatibilisan beépíthető.
Most fogom maratni a nyákot.
Mégegy kérdés:
Jelenleg nincs meg a távszi, de ha bázis nélkül, PWM-el jó a fesz átvitel, elindul a rotor kijelzése?
Tudom, nem lehet állítani semmit, de szeretnék valami eredményt látni.
Ha megépítem bázist (úgyis ez les a vége), melyik progival tudok kommunikálni (mondjuk soros porton, MAX232 illesztéssel?
Üdv:
Zsolt
(#) Hp41C válasza Szammer hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Szia!

Azt hiszem nem értetted pontosan, amit írtam. Nem tiltódik le kijelzés, minden kijelzési lehetőség működik Hall érzékelővel is. Amíg a motor indul vagy leáll, a sebessége nem állandó. A program méri a fordulatok idejét, azzal számol a következőkben. Amennyiben a motor fordulatszáma nem állandó, egy töredezett, változó ábra jelenik meg. A bázis előbb kikapcsolja az infra led -et, a motort és a táplálást változatlanul hagyja. A rotor túl nagy köridőt mér és lekapcsolja a kijelzést. Ezután kapcsolja le a bázis a motort és és végül a táplálást.
A Hall érzékelő mágnesét nem tudja a bázis kikapcsolni...
Melyik bázist szeretnég megépíteni: 16F628 (20 ébresztés), 16F648A-16F87-16F88 (40 ébresztés), 16F690 (40 ébresztés és DCF77), 16F886 (40 ébresztés + DCF77 + mérések). Ezek mind képesek a PC -vel soros vonalon kommunikálni. A kapcsolási rajzuk és a kezelő programjuk a feltöltött csomagokban. Nem kell max232 csak két tranzisztor... BlueTooth modullal is próbálva, de ebben az esetben a szintillesztést másként kell csinálni.

Bővebben: Link
(#) Szammer válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 19, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm, tényleg félreértettem.
Mivel 16F628-ból van itthon pár db, első körben azt, DCF nélkül.
De még meggondolom.
A linket köszönöm.
Üdv:
Zsolt
(#) Szammer hozzászólása Jún 20, 2012 /
 
Sziasztok!
A 16+2 gombos távszihoz, van valakinek PIC16F628A-s progija, illetve a bekötés megegyezik az F84-es verzióval?
Esetleg jó lenne egy billtyű kiosztás is, ha nem vagyok túl pofátlan.
Próbáltam rákeresni, de nem találtam, vagy rosszúl kerestem.
Üdv:
Zsolt
(#) Hp41C válasza Szammer hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Szia!

Rengetegféle van már kidolgozva: A keresés eredménye.
Billentyűkiosztás egyrészt függ a panel huzalozásától, másrészt a programban az adat EEProm területén átkódolható.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
A full speed USB HID kapcsolat mellett megy még a soros vonali kapcsolat is, akár egyidőben is. Így azonos programja lehet az USB -s és a BlueTooth -os kivitelnek. A program módosítása nélkül lehet majd a BlueTooth kapcsolat sebességét állítani az USB -ről (de csak a következő táp bekapcsolás után jut érvényre).
(#) Pali79 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Látom gőzerővel megy a fejlesztés.
Még nem jutottam el az olvasásom végére, de valami szöget ütött a fejembe amit nemrég olvastam itt, mégpedig, hogy nincs kommunikáció a bázis és a propeller között. Ez egyben azt is jelenti, hogy a DCF77 szinkron csak a bázist érinti és ettől függetlenül mutathat tök mást a propeller?

ITT is tettem fel egy kérdést. Ha időd engedi egy rövid választ kérnék légyszíves!
(#) Szammer válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Szia!
Ezek megvannak, de azért köszönöm.
Az alapkapcsolás, minden rajzon F84-re hivatkozik. Én sajnos nem nagyon értek az asm-hoz, de azt látom, hogy a forrásban benne van a 628-is.
A config biteknél, minden használható procinál (HS_OSC) van, ugyanakkor 4MHz-ről jár (legjobb tudásom szerint a 4MHz nem HS_OSC), vagy tévedek?
Másik: Csak álló 4MHz-es quartzom van itthon, ezért (helytakarékosság miatt), ha a konfigban belső oscira átírom a bitet, stabilan működőképes marad?
Mégegy dolog: Ha 628-ra fordítom, akkor elég az MPASM-ban megadnom a használt típust, vagy vegyem ki a forrásból, a nem használt processzor specifikus
változókat?
A huzalozásra azért kérdeztem rá, mert most készül a távszi (jelenleg próbanyákra), és nem szeretném elszúrni a bekötéseket.
Üdv:
Zsolt
(#) Hp41C válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Szia!
Attól, hogyy a bázis DCF77 szinkronos, a rotor még mitathat eltérő időt...
(#) Hp41C válasza Szammer hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Szia!

16C84, 16F84, 16F628, 16F628A -val kipróbálva 4MHz külső quartz -cal, mennek. A 16F628(A) felhasználása esetén lehet a belső 4MHz -es órajelet is használni.

Az MpLab -ban csak a felhasznált típusra kell állítani a kontroller típusát és lehet fordítani... Ha átnézel a DCF77 óra Nixie-csövekkel topikba, belső órás távirányítót is találhatsz 16F1826 -ta, ami még a 16F628A -nál is olcsóbb...
(#) Szammer válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a gyors választ, most voltam el infra vevőért, a bázisba és a propba (TSOP1738) talán már lesz belőle valami. Azért, ha összeraktam a távszit, megnézem gilderrel.
Üdv:
Zsolt
(#) Hp41C válasza Szammer hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Ha még nem késő: A rotorra ne hálózati egyenirányításra tervezett Greatz -et vagy diódákat (1N400x) használj, hanem gyorsakat (UF4007).
(#) Pali79 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Szia! Na épp ez volt az agyalásom fő mozgatója, tehát inkább csak az ébresztési funkcióknál van szerepe, a kijelzett idő, dátumnál pedig semmi?
Következő: »»   270 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem