Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   444 / 841
(#) Tinky válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Szia.

Én Alkotó féle tápegységet (2.7.4) TIP3055-el építettem meg TO247 tokozásúval, nekem teljesen bevált vele.
Lomex-ben vásároltam, most 124.95 Ft+bontási díj+áfa.

Víg napot árampolgár!
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2012
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Vagy lehet hogy nagy marhaságot kérdeztem?
Hiszen azért a durva-finom beállító, hogy ne kelljen helipoti...

Azért vagyok ennyire a témán, mert épp rendelnék a hestore-ból, csak ezen vacilálok már.
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 14, 2012 / 2
 
Belebonyolódsz a potikba. Az elektronika szempontjából mindegy milyen a poti, mert csak a beállított értéket "látja". Tehát a felhasználó igényei alapján lehet csak eldönteni mit használsz.
- A feszültségnél lévő durva+finom poti együttes értéke számít. Tehát nyugodtan lehet a 47k durva mellé betenni 1-4,7k tartományban bármit. Azért gondoltam bele 2,2k-t, mert így nagyjából a teljes tartomány 5% jut a finom poti teljes körülfordulására. Ha ide 4,7k-t teszel, akkor ez kb. 10% lesz. E miatt szerintem ide teljesen fölösleges több kürülfordulásos (jó drága) potmétert alkalmazni.
- Az áramnál feszültségosztóként van bekötve, tehát ott már kicsit problémásabb a durva+finom kombináció (de ha akarsz ilyet, akkor a leírásomban találsz rá javasolt megoldást -1db monó és 1db sztereó poti kell hozzá-). Illetve használhatsz egyetlen helipotot, amivel önmagában lehet a finom szabályozást megoldani. De...! Azon kell elgondolkozni, mekkora szükség van az áram finom beállítására. Az Én gyakorlatom szerint semmi szükség rá. Nálam az áramkorlát azért kell, hogy megvédje a tesztelt/élesztett elektronikát, aminél néhány 10mA-es beállítási hiba nem számít. Végül használhatsz logaritmikus potit is, ami azért jó, mert a kis áramok tartományában finoman tudsz szabályozni, a nagyobbaknál meg kevésbé finoman.
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Köszönöm segítő válaszod!
Akkor első esetben maradok az ajánlottnál, a másodikban ez a logaritmikus jól hangzik nagyon!
Jó sok pótméter van a simából, esetleg valaki segítene kiválasztani egy bevált típust?
Logaritmikusat se találtam.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2012
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 14, 2012 / 1
 
(#) gordonfreemN válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Óóó, most látom a nevében
én meg a típusát néztem...

mi a véleményed a Hatvani decatlon melletti fatelepről? Drága-e, jó-e?
(#) Proci_85 válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Az én labortápomban is deprez műszerek vannak, de ennek az árammérjében alapból benne van a végkitéréshez szükséges sönt, így nemes egyszerűséggel sorba kötöttem a kimenettel és jónapot

Javaslom csekkold le a tiédet is és szükség szerint cseréld ki ilyenre. ~1300 Ft.
(#) proli007 válasza Proci_85 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Hello!
Minek tenne ilyent, mikor csak egy szem ellenállásra van szüksége?
üdv! proli007
(#) kegyetlen19 válasza Proci_85 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Nos, aki nem akar ellenállás értékeket számolgatni és főként megelégszik egy méréshatárral annak tökéletes.
Én viszont kettő, de így már lehet, hogy három méréshatárral fogom megcsinálni.
/400mA - 1600mA - 3200mA, mert már 333mA terhelésnél is végkitérésbe megy a műszerem/.
(#) kegyetlen19 válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
1. skála 100-200-300-400mA
2. skála 400-800-1200-1600mA
3. skála 800-1600-2400-3200mA
Lehet, hogy nehéz lesz összehozni, de legalább elég széles tartományt lefed.

A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2012
(#) Proci_85 válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Az biztos és saját döntésed, hisz te használod, de egy labortáp nem Ganzuniv műszer, ahol skálázzunk és aszerint olvassuk le az értéket. Egy labortápnál rögtön látnod, tudnod kell, hogy mi jön ki belőle. Ha túllendül az árammérő ablaktörlője akkor az meddig is lendült ki, stb. Saját vélemény, de szerintem a túlzott pontosság miatti skálázódás következtében félő, hogy előbb-utóbb egy rákötött eszközöd fogja bánni.

Nálam 0-3A van egyben átfogva. Ha 400mA-t akarok mérni, akkor rákötök egy digit multit vagy csak nagyjából beállítom 4 kis osztásra, ami 400mA.
Igen, ezzel bukom a pontosságot, mert a mérési tartomány alsó felében mérek, de ez a pontosság esetek 99%-ban elegendő. Ha nem, ott a digit multi
(#) pjg válasza Proci_85 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Végül is elég volna az áramkorlát potit beskálázni.
(#) fecus hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Tiszteletem!

Az Alkotó féle tápnál (de lehet, hogy minden ilyen típusú tápnál) nem kellene egy-egy kondenzátort kötni a szabályzó potik csúszkája és a föld közé? Mégiscsak egy mechanikus elem és ha rosszul érintkezik akkor rugdoshat tekergetés közben. Bocs, ha hülyeség, csak most rakom össze és eszembe jutott.
(#) Attila86 hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
A tápegységemmel (Bővebben: Link) eljutottam a dobozolásig. Holnap veszem meg a dobozt és a hétvégén bele is kerül a labortáp áramköre illetve a panelmérő műszer, a toroidot pedig a jövő hétre megtekerik.

Most azon gondolkodom hogy hogyan kellene az előlapon gusztusosan elhelyezni a kezelőszerveket. Ebben kérnék ötleteket akinek van!
Ezeket kellene elhelyeznem a 148*148mm-es előlapon:
- Egy 2x16-os LCD-t (panelmérőm)
- Egy nyomógombbot amivel a panelmérő kijelzés-módjai közt lehet váltani
- 4db egyfordulatú potenciométert (feszültség és áram, durva és finom)
- Áramgenerátoros üzemmódot jelző 5mm-es LED
- A kimenet állapotát (fel vagy lekapcsolva) jelző 5mm-es LED
- Egy billenőkaros kapcsolót (DC BE/KI kapcsoló)
- Egy hálózati áramtalanító főkapcsolót
- Két banánhüvely-csatlakozót (kimenet)
(#) pjg válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Szép munka.
(#) fecus hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Egy másik kérdés: Ez használható jószág?
panelműszer
(#) sastas01 válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Holnap majd, ha ráérek lerajzolok egy elképzelést, ami már a fejemben körvonalazódott, de most nincs lelki erőm lerajzolni...
A panelmérő nagyjából mekkora helyet is foglal?
(#) Attila86 válasza sastas01 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
A panelmérő nyáklapja pontosan akkora mint egy normál 2x16-os LCD, tehát 80x36mm. Így néz ki:
Bővebben: KÉP

Közben annyit változott a dolog hogy nem két hanem négy darab banánhüvelyt kell az előlapra szerelni. Úgy döntöttem ugyanis hogy kivezetem a négyvezetékes kimenetet az előlapra.
(#) gordonfreemN hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Sziasztok!
Meglepő, de mégsem jöttem rá, az 1.4.2 labortápon mire való az us+ és us-.
Visszaolvastam megtaláltam a magyarázatot, de nekem mint kezdőnek így sem lett közelebbi a dolog.
Segítenétek?
Köszönöm!
(#) proli007 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 16, 2012 / 1
 
Hello!
Ha valahova a táptól oda vezeted a villanyt, akkor a vezetékeken feszültség esik, mert a vezetőnek is van ellenállása. Ezt küszöböli ki ez a megoldás. Nem a táp kimeneti kapcsain figyeli és állítja be a feszültséget, hanem azon a ponton, ahova elvezetted.Nézd meg itt.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2012
(#) gordonfreemN válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Ó igen, így már világos!
(én us+ ra kerestem de a megoldás a +us lett volna, köszönöm)

Nem semmi. Igazából használtam már egy-két tápot, de effélére nem emlékszem.
Köszi még egyszer!
(#) mate_x válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
A védőföld csatlakozóról jut eszembe. Valaki tudna rá mondani egy gyakorlati példát, hogy mikor kellene használni?
(#) Schnitt válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Pont ezt a panelmérőt építem most a készülő labortápomhoz, de az árammérő sönt bekötése nem tiszta.
Eddig analóg műszereket használtam, ahol a sönt a táp pozitív ágában volt, és rá volt kötve a + banánhüvelyre.
A műszer meg a sönt 2 oldalán lógott, és a rajta eső feszt mérte.
A panelmérődnél meg a bekötési rajz úgy néz ki, hogy ha a pozitív ágba teszem a söntöt, a kimenete le van húzva GND-re.
Ezzel gyakorlatilag a sönt után rövidre zárom a kimenetet, nem?
Ha nem nagy kérés, mondd el, légy szíves, hogy van ez, vagy adj egy linket, ahol már elmondtad.
Az oldaladon a hozzászólásokban is kérdezték, de a válaszból nem sikerült megértenem.

Köszi
(#) Schnitt válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Mondjuk most, hogy így ezt leírtam, lehet, hogy megvilágosodtam.
Az a GND nem a labortáp GND-je, hanem a panelműszer tápjáé.
Jól gondolom? Mert így már érteném a dolgot.
(#) Attila86 válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Igen jól gondolod!
Viszont ha a panelmérő GND-je nem azonos a tápegydég GND-jével, akkor a panelmérőt külön szekunder-tekercsről kell táplálni. Különben valóban rövidre zárnád a kimenetet. Eszerint a kép szerint kösd be: Bővebben: Link
(#) Schnitt válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Köszi, így már értem.
Mivel a fő transzformátornak nincs 12 voltos szekundere, egy ilyet terveztem beépíteni a 2 panelműszer tápellátására (kettős táp lesz):
Puskás trafó
Így gyakorlatilag bármelyik ágba köthetem, csak a GND pontját a megfelelő helyre kell kötnöm, és ennek megfelelően kell az R31-et beültetni/kihagyni.

A 3,5VA elég egy panelműszerhez?
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2012
(#) Attila86 válasza Schnitt hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Igen elég ez a trafó, hiszen gyakorlatilag az LCD háttérvilágításával kell csak számolni, ami kb 100mA. A PIC , az OPA-k és a többi sallang áramfelvétele ehhez képest elenyésző.
Idézet:
„Így gyakorlatilag bármelyik ágba köthetem, csak a GND pontját a megfelelő helyre kell kötnöm, és ennek megfelelően kell az R31-et beültetni/kihagyni.”

Pontosan.
(#) Schnitt válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Nagyon köszönöm még egyszer!
(#) Gabó hozzászólása Nov 18, 2012 /
 
Megépítettem alkotó 1,4,2es labortápját, és jött volna a terhelési teszt. Egész addig jól üzemelt ameddig, 12Von el nem értem a 3,6A. Ezt elérve az R17es ellenállás kicsit megbarnult, és a T3as tranzisztor kiment. A BD241es működik, és a többi tranyó is. Csak ez az egy adta meg magát. A hőfok nézve volt, kéz meleg volt a tranzisztor.
Mi okozhatta ezt a hibát?
(#) Attila86 hozzászólása Nov 18, 2012 /
 
Az új labortápom (Bővebben: Link) már eléggé előrehaladott hála Istennek, megvan a toroid trafó és a doboz is, félig már be is van dobozolva. Viszont sajnos elrontottam az előlapot (két furatot nagyobb fúróval fúrtam ki mint kellett volna) és ezért sürgősen szükségem lenne egy 146*146mm-es 1mm vastag alumínium lapra, illetve a trafó rögzítéséhez egy 140*190mm-es, szintén mondjuk 1mm vastag lapra. Akinek van ötlete hogy hol lehetne ezeket beszerezni (a vágás már nem gond) az kérem írja meg nekem mert enélkül nem tudom befejezni a tápegységet és nem lesz belőle cikk! Köszönöm.

(Egyszer már voltam hasonló cipőben pár éve és akkor volt egy illető aki tudott segíteni, ezért reménykedek benne hogy esetleg most is halló fülekre találok.)
Következő: »»   444 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem