Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triakos fényerőszabályzó
 
Témaindító: Müszi, idő: Nov 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 10
(#) kameleon2 válasza Pepu hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Szia! Bár katalóguslapot nem néztem, de gyanítom, hogy ekkora meghajtó árammal a triakod csak a poti kis ellenállású állapotában kap megfelelő nyitóáramot, hogy gyújtani tudjon, mivel egy kisebb teljesítményű helyett egy nagyobbat építettél be - következésképpen nagyobb gyújtóárammal dolgozna - ha lenne és nem korlátozná le az 5,6k... Tehát ha begyújt - ott már a potinak szinte nincs is jelentősége. Kisebbre nem javaslom cserélni a potit, vagy az ellenállást, mert ekkora teljesítményt nem fog tudni elviselni (elfüstöl) - cseréld a triakot az eredetivel csereszabatosra, aminek elegendő a poti és az ellenállás által biztosított nyitóáram...
(#) kadarist válasza kameleon2 hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Szia!
Nem az a baj, hogy nem gyújt a triak, hanem az, hogy mindig gyújt. Vagy egyszerűen rosszul forrasztotta be a triakot meg az egyéb alkatrészeket, vagy rossz alkatrészek vannak az áramkörben.
(#) Pepu válasza kadarist hozzászólására (») Aug 28, 2011 /
 
Köszi a válaszokat!
Úgy sikerült életet lehelnem a kapcsolásba, hogy a terhelést nem az áramkör bemenetével sorba (ahogy a Velleman kapcs. rajzon van), hanem a triak ágában helyeztem el (a Rádiótechnikás kapcsolás alapján)...
Így most tökéletesen működik, bár az 5,6k-s ellenállás elfüstölt (pedig 1W-os volt...) , szóval lecseréltem egy nagyobbra (27k)!
(#) kadarist válasza Pepu hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Mi volt az a fogyasztó amit belekötöttél a szabályzóba? Azt ugye tudtad, hogy az R2 (220kohm) akkor kell, ha 120V-ról táplálkozol.
(#) Hier válasza dexter00000 hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Szia!

Kérdésem lenne, az ilyen porszívóból kiszedett szabályozó, az az áramerősséget, vagy a feszültséget szabályozza?
Én úgy gondolom, hogy az áramesősséget, de nem tudom most mérni, mert nincs multiméterem (beszart szegény, és vennem kel újat)
(#) kadarist válasza Hier hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Szia!
Egyik sem igaz, mert fázishasítás (gyújtásszögvezérlés) elvén működik a triakos szabályozó
(#) Pepu válasza kadarist hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Helló!

Igen, tudtam, hogy a 220k-s csak a 120V-os hálózat esetén kell.
Viszont azon csodálkozom, hogy ez a hivatalos kapcsolás ilyen nehezen akar életre kelni. Vagy én csinálok valamit nagyon rosszul, pedig ebben a kapcsolásban azért nem lehet sok buktató...

Ez idáig mondom a normális működéshez az kellett, hogy a terhelést átrakjam a triak ágába, valamint nagyobbra cseréljem az 5,6k-s ellenállást (27k-ra), mivel az az 1W-os volta ellenére is elfüstölt (vagy ha nem az, akkor meg a poti az egyik véghelyzete közelében). Ezeket a módosításokat mind a rádiótechnikás kapcsolás alapján csináltam... Lehet a kezdeteketől fogva is azzal kellett volna szemezgetnem.
(#) kadarist válasza Pepu hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
De áruld már el, hogy mi volt az a terhelés. Itt is a bemenetre van kötve a terhelés és gyanítom, hogy működik: Bővebben: Link
(#) Ronin hozzászólása Okt 9, 2011 /
 
Sziasztok.

Ezzel Link a kapcsolással meg lehetne valahogy oldani hogy 47kohm-os potméterrel is jól működjön?
(#) _JANI_ válasza Ronin hozzászólására (») Okt 9, 2011 /
 
Szia! Nem, mert nem lehetne leszabályozni a teljesítmény.
(#) Ronin válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 9, 2011 /
 
Kösz a választ.
(#) HWJakab hozzászólása Nov 24, 2012 /
 
Sziasztok!

Megépítettem a mellékletben található kapcsolást. A próbaterhelés egy 100 W-os hagyományos izzó. A rajzban látható tekercs csak 9 uH-s (ez volt kéznél). A Triak típusa BTA 12-600 B, a Diak pedig ER 900 = DB 3 (HEStore).

A problémám az, hogy a kapcsolásnak "hiszterézise" van. Ha nulláról tekerem felfelé, akkor kb. akkor kapcsol (gyújt) be elöször a triak, amikor kb. 35-40 %-os fényt ad az izzó. A bekapcsoláskor azonnal ilyen fényerővel működik. Viszont, ha innen elkezdem visszafelé tekerni a potit, akkor egészen szépen csökken az izzó fényereje. Viszont, ha az izzó kialszik teljesen, felfelé tekerve a potit ismét a leírt jelenség lép életbe.

A felsőbb szabályozási tartományokban nincs ilyen gond. Van valakinek ötlete, mitől lehet ez? Cseréltem triak-ot és diak-ot is eredménytelenül.

Köszönöm!
(#) kadarist válasza HWJakab hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia!
Mutatok egy hiszterézismentes megoldást: Bővebben: Link
(#) mgy válasza HWJakab hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia !

Én az alsó tartomány jobb állíthatóságához, a mellékelt rajz szerinti kiegészítést használom.

Üdv MGy

triacmod.PNG
    
(#) kadarist válasza HWJakab hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Ebben a cikkben bővebben is olvashatsz a megoldásról.
(#) HWJakab hozzászólása Nov 24, 2012 /
 
Ennyi lenne a trükk? Köszönöm szépen!
(#) Frenki007 hozzászólása Aug 19, 2013 /
 
Hello
Hagyományos fényerő szabályzó kapcsoló teljesítményét hogyan tudom megnövelni 1200-1300W-ra???
vagy valami egyszerű kapcsolási rajz?
Válaszokat előre is köszönöm
(#) vicsys válasza Frenki007 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Melyik az a "hagyományos"? Milyen feszültségre?
Nagyon leegyszerűsítve: P=U*I azaz I=P/U, tehát ha feltételezzük, hogy 230V-on dolgozik a kapcsoló elem (triak, tirisztor, stb...) akkor 1300/230=6A. Tehát olyat kellene választani, ami feszültségben és áramban is kibírja a kívánt értékeket. Ha nagyobb, az nem baj.
(#) Frenki007 hozzászólása Aug 19, 2013 /
 
Erről lenne szó.
BTA08-600 triac van benne. Nem tudom hogy, lehetne olyat hogy ezzel megvezérelni egy nagy tirisztort vagy ennek a teljesítményét felbővíteni, esetleg valami egyszerű kapcsolási rajz. 230volt-ról üzemelne.
(#) 20sz Jófiú válasza HWJakab hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Sajnos ezeknél az egyszerű szabályzóknál csak csökkenteni lehet a hiszterézis mértékét, megszüntetni nem. A diódahidas megoldás annyit csinál, hogy a nullátmenet környékén kisüti az időzítő kondenzátort. Ha a triak időzítő elemei rosszul vannak méretezve akkor ugyan úgy jelentkezik a hiszterézis. Javaslom a gate kör RC tagjának a méretezését. (Kondenzátor). A potenciométer minden esetben lineáris karakterisztikájú legyen!
(#) vicsys válasza Frenki007 hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Ha masszívan hűtöd, akkor így is kibírja az 1300W-ot.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Okt 13, 2013 /
 
Sziasztok!
Mi a különbség, azaz mivel kell védeni az áramkört, ha izzó helyett magát a trafót akarom dimmelni?
Eddig sima izzó volt használatban, most viszont lecseréltem 12V-os ledekre, melyeknek a trafócskája a lámpa házában kapott helyet.
Köszönöm!
(#) kadarist válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Szia!
A C2-R2 párost ne felejtsd le. De nem is védelmi szerepe van ennek, hanem a biztonságos kommutációt (kikapcsolást) segíti induktív terhelésnél. Bővebben: Link
(#) Peter65 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
Több problémával kell szembenézned, de erről már volt szó egy másik fórumon:
Bővebben: Link
(#) nagyzsak hozzászólása Márc 11, 2014 /
 
sziasztok!
Tudna valaki segíteni hogy, egy triakos fényerő szabályozónál mi okozza a hangtechnikában a zavart,és hogyan kéne szűrni.
A földelés a szabályzó fém dobozhoz nincs még bekötve.Ez mennyire lehet fontos?
Most egy tápegységből kiszedett szűrőt kötöttem be ,de nem sok változást hallok a hangfalakban.
Köszi előre is.
(#) orcika70 válasza nagyzsak hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Fojtó tekercset kell közbe iktatni a triak kimenet és a fogyasztó közé.
(#) Tomi111 válasza nagyzsak hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Üdv!
Nem biztos, hogy teljesen ki tudod szűrni. A vezeték is kisugározza a zavart, nem csak a szabályzó.
(#) nagyzsak válasza orcika70 hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Köszi! a soros tekercsre gondolsz vagy amit a tápokban használnak párhuzamos ferrit gyűrűsre??
A kimeneten ez érdekes,inkább a bemenetre hallottam hogy, a hálózatba visszarúg vagy mi és az erősítő összeszedi. Ugyan az a konnektor rendszer amiben az erősítő és a fénytechnika van sajnos nincs más a teremben!!! Asszem ez se túl jó eset.
Egyenlőre csinálok egy sávot fém dobozba földelve a dobozt,aztán kipróbálom.

De nem kizárt hogy, a helyszínen levő erősítő nincs jól földelve vagy valami más gond van a helyi rendszerben.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2014
(#) szabo_zoran09 hozzászólása Jún 13, 2014 /
 
Sziasztok!

Építettem anno egy DMS-es Dimmer pack-ot. Ez triakokkal oldja meg a fényerőszabályzást.
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne megoldani azt hogy valahogyan "magától megkeresse" a fázist?
Egy ideig úgy használtam, hogy egy 230v-os relével figyeltem a védőföldhöz képest a fázist, és ha jól volt bedugva a kütyü, csak akkor engedte áram alá a 230-as részt. Ezzel az volt a baj, hogy mivel emiatt a védőföldön keresztül folyt áram, és mindig leoldott a Fírelé... ezt szeretném kiküszöbölni.

Gondolkodtam, glimmlámpa+fényelem (pl.: fotodióda) pároson, vagy esetleg egy érintés nélküli fázisceruzát átalakítani...
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2014
(#) zosza18 válasza szabo_zoran09 hozzászólására (») Jún 13, 2014 /
 
Szia
Én a fázisceruzából indultam ki. Te is arra gondolsz, amire én. Glimmlámpa=fáziscerka) + fototranyó, pár alkatrész és már kész is a fázisra aktiválás. Egyszerű de nagyszerű. Nem emlékszem már, hogy mihez kellett, de tudom azt, hogy ez volt a legegyszerűbb megoldás, a hirtelen adódott problémára.
Következő: »»   4 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem