Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   27 / 141
(#) Molyo hozzászólása Dec 3, 2012 /
 
Sziasztok,

most kezdek belemerülni a PowerLedes témába de sajnos akad még 1-2 sötét folt, amiben a segítségeteket kérném.
Van 5 db 5W-os PoweLed és vettem hozzá egy áramgenerátort (1400 mA).
A ledeket sorba kötöttük, és a táp bekapcsolása után szépen világít. Valahol olvastam, hogy lehet hogy nem is kellene ennyire csúcsrajáratni a ledeket, nagyjából ugyanennyi fényerő melett hosszabb élettartamot kapnék ha mondjuk csak 1200 mA-es áramgenerátorral hajtanám meg őket.

Felmerült egy olyan ötlet, hogy kellene ezeket a ledeket villogtatni egy külső, nagyjából 2Hz-es jel függvényében. Úgy tudom, hogy az áramgenerátor nem tolerálja, hogy ha lekapcsolgatnám a kimeneti terhelést, tehát valamilyen más megoldásra lenne szükségem.

Kérdésem a következő lenne, van olyan áramgenerátor amelyik tolerálja a kimenet ki-, bekapcsolását, vagy milyen alternatívák léteznek egy ilyen feladat megvalósítására?

Ha a jelenlegi áramgenerátorral nem lehet megoldani a villogtatást akkor adjatok tippeket hogy milyen irányba induljak el.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Üdv. Molyo
(#) kyrk válasza Molyo hozzászólására (») Dec 3, 2012 /
 
Szerinem birjak az aramgeneraorok a kapcsolgatast. Sok olyan aramgenerator IC van aminek direk van PWM bemenete es gyakorlatilag a kimenetet kapcsoljak le.

2Hz-es jellel szerintem biztosan villogtahatod, az olyan lassu mintha DC lenne.

Minel kevesebb aramot hajtasz át rajta annal tovabb el. Minel jobban elvezeted a hot annal tovabb fog elni.
(#) Something hozzászólása Dec 4, 2012 /
 
Sziasztok, adott egy OF-HPB-1SL típusú kék 1W-os power led. Adatlap hiányában hozzátok fordulok a táplálása miatt. Ha jó tudom a tápfesz 12V és az áram meg párszáz mA(áramgenerátoros meghajtással), javítsatok ki ha hülyeséget mondtam. Meghajtást szeretnék csinálni hozzá, de nem akarom elbaltázni a dolgot, ezért hozzátok fordulok. Tudtok valami jó kapcsolást hozzá?
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2012
(#) Something válasza Something hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Találtam hozzá egy adatlapot, de oroszul van, fordító segítségével kiderült hogy 350mA-el kell meghajtani, és az izzási feszültség 3,4,3,6V.
(#) Bender válasza Molyo hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Az áramgenerátornál sem a ledet kell kapcsolgatni a kimenetére, mert azt valóban nem szeretik. A tápot kell kapcsolgatni. Vagy olyan IC-t kell használni, aminek van direkt erre a célra fennntartott lába
(#) Molyo válasza Bender hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Helló,

Köszi a válaszokat. Írtam egy levelet a gyártónak is amiben megkérdeztem, hogy mit szól a tápjuk hozzá ha ki ill. bekapcsolgatom a kimenetet akkor az vajon károsítja-e a tápot, de sajnos még nem érkezett válasz, nem tudom fog-e egyáltalán....
Olvasgatva a táp adatlapját észrevettem, hogy van benne rövidzárvédelem, ezzel elméletileg meg lehetne oldani a problémámat de ez nem a legelegánsabb megoldás, és nem tudom, hogy ezzel is mennyire rövidíteném meg a táp élettartamát.

Bender, a táp kapcsolgatás alatt az érted, hogy a 230V-os részt kapcsolgassam? Ez a megoldás semmiképpen nem megoldható ugyanis ilyenkor a ledek szépen lassan alszanak ki. Máshol meg sajnos nem lehet belenyúlni mert IP67-es a táp, tehát ki van öntve az egész műgyantával.

Sajnos innentől kezdődik nekem a homályos része a dolgoknak. Nem tudom hogyan tovább. Keressek másik bolti áramgenerátort amibe bele lehet esetleg nyúlni, vagy építsek egyet (pl. Skori áramgenerátoros oldaláról). Sajnos egy kicsit idő szűkében vagyok és most nem elsődlegesen az ár áll a fókuszban, ezért húzok egy kész megoldás felé.

Tudnátok segiteni, illetve 1-2 linket becsatolni , hogy tovább tudjak lépni?

Köszi.
(#) lucky válasza Molyo hozzászólására (») Dec 4, 2012 /
 
Ha jól értettem az adatlapot impulzusüzemű tápod van. Ez már alapból villogtatja a ledeket 47-63HZ-cel. Tehát nem fognak a ledjeid megsülni.Látni meg azért nem látod a villogást, mert ekkora villogást a szemed már nem érzékel.
Amennyire én tudom azért kell a tápfeszültséget ( itt a 230V-ot) kikapcsolni, hogy a ledekre véletlenül se kerüljön túl nagy áram.
(#) kraben hozzászólása Dec 13, 2012 /
 
Sziasztok !

Édesapámnak szeretnék karácsonyra építeni egy RGB LEDeslámpát (9W)
Az alapkoncepció megvan már : egy 4017es IC-t léptetek egy 555ös jelével (5-30 mp)
a kimenettel FETet hajtok meg ami adott esetben nem csak egy színt , hanem pl türkizhez 2 Fetet kapcsol (diódával osztom ketté)
Az áramgenerátornak része a fet(1 FET , 1 NPN tranyó, egy 0,71es ellenállás )
Az alapkérdésem az h a 4017es képes e akár 3 FETet meghajtani (12v) vagy közbeiktassak esetleg tranzisztort még?
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2012
(#) FMSound válasza kraben hozzászólására (») Dec 13, 2012 / 1
 
Azt szeretnéd hogy kevergessen, illetve léptessen.... Van egy nagyon jó kis kapcsolás 12F629es picel, egy gombbal váltasz a progik között nagyon jó, nálam legalább 5 működik különböző helyeken!! Itt néz körül!!
(#) kraben hozzászólása Dec 13, 2012 /
 
köszönöm a segítséget de az a baj h PIChez egyátalán nem értek , illetve mivel ez karácsonyra készül nem igazán lenne időm megtanulni se
A projekt az h a 4017es kimeneteiről hajtom meg a POWERLED áramgenerátorait úgy h színkeveréssel kijön a vörös kék zöld türkiz pink sárga és fehér fény meghatározott sorrendben , de nem tudom h képes-e a 4017es kb 15mA-es kimenete (pl fehérnél ) akár 3 fetet is meghajtani az áramgenerátorban . mivel valószínűleg nem ezért úgygondoltam egy NPN tranyó bázisát rákötöm a 4017es kimenetére, a kollektort a + ágra az emittert pedig az áramgenerátor nyitójel részére (lásd kép)
ez így működőképes lenne ?
(#) peti22 hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Sziasztok Kedves Forum tagok.
Elöre elnezest kerek de Nemetorszagban elek es sajnos a laptop is nemet igy nincs ekezet
Nekem most jottek meg a pcb-tol a panaljaim ezt a sajat automba szeretnem belso vilagitasnak de ha valakinek kell ezekkel meg lehet hajtani Power led is.
Itt van par kep rola.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2012
(#) Melphi hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Sziasztok van pár darab power led meghajtóm,a leírásban az van írva 3x1w hajtására alkalmas, de viszont a leírásban meg az van írva, hogy:
Input Voltage: 12.5-15V
Output Voltage: 2.5-5V
Current: 300mA
Operating Temperature: -20~80
Storage Temperature: -20~80
Application: 3x1wat
Szerintem ezzekkel az adatokkal nem pont 1 db 1w ledet hajtani?
Köszönöm a választ


Névtelen.png
    
(#) nedudgi válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Nem egyértelmű a kérdésed, próbáld meg átfogalmazni! A képernyőmentés helyett jobb lenne egy link.
(#) Melphi válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Szia azt írjak, hogy ez az áramkör 3db 1w led hajtására alkalmas, de szerintem a 300mA, 5v vevés arra a 3db 1w-os ledre.
Szerinted?
Link:http://www.ebay.com/itm/251157184282?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
(#) nedudgi válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Ez az az eset, amikor rá kell kérdezni az eladónál. Jól látod, ez így fizikailag nem lehetséges. Az eladónak nagy kihívás az elektronika világa .
(#) laszlokunstar válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Nekem ilyenek vannak MR16 led driver PT4115 van rajta, ellenállással tudod az áramot szabályozni 1 A-ig +induktivitás cserével, 30V-ig működőképes, mindegy AC vagy DC. Bemenetét 4 db Schottky diódával egyenirányítják. 700mA felett melegedést tapasztaltam a nálam levőnél. PT4115 adatlapja
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) Melphi válasza laszlokunstar hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Az árammal nem lenne gond mert elég az a 300mA, csak az 5V keveselltem, ha a három ledet sorba kötöm akkor az az 5v kevés.
Amúgy amit feltettem képet abba nem az van amit te mondtál, hanem valami MC sorozatú dolog.
(#) laszlokunstar válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Kérdezd meg az eladót, és az adatlapja alapján döntsd el melyiket veszed.
(#) Melphi válasza laszlokunstar hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Már meg van véve, és sajnos nem vagyok regisztrálva az ebay-n, meg nem is tudok angolul.
(#) nedudgi válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Megérkezett már? Visszaigazolást csak akkor szabad adni, ha le lett rendezve az ügy. H megérkezett, ki kell próbálni, meghajt-e 3 darab sorbakötött LEDet 300m árammal. Ha nem, akkor reklamálni kell az eladónál, majd az eBaynél. De erre van szaktopik.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2013
(#) Melphi hozzászólása Jan 4, 2013 /
 
Rendben ha megjött kipróbálom aztán majd lesz valami.
(#) Melphi válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Vagy esetleg az nem lehet, hogy a három ledet párhuzamosan kell kötni, nemtudom egyáltalán egészséges áramgenerátoros üzemmódban ledet párhuzamosan kötni?
(#) nedudgi válasza Melphi hozzászólására (») Jan 4, 2013 /
 
Nem lehet, nem szabad.
Az elképzelhető, hogy az egy LEDre jutó legnagyobb feszültséget akarták megadni, csak az angol nyelvvel is vannak problémák - így sikerült. Így értelmezve a szöveget, akár jó is lehet a leírás. A 300mA jó érték, nincsenek agyonhajtva a LEDek. A hűtésről ne felejtkezz meg, a csillag nem elég.
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek, hátha már vannak tapasztalatok ezen a területen.
Az ebay-en most vettem egy 30W-os power ledet. A feszültség: 30V-34V .
(A lumen értéke 3500 körül van, de ez a max. feszültségen.)
A hűtést már megoldottam, csak a feszültség táplálással kapcsolatban kérnék ötleteket.
A lényeg, hogy hosszú ideig működjön és jó hatásfok legyen.
(egy kis szoba megvilágításához lesz)
Gondoltam 30V -os feszültséggel hajtom meg. Van egy 2x24V -os tápom.
Az egyenirányított 48V -os feszt., vagyis amennyi lesz belőle egyenirányítás után kb.45V, milyen stab ic-vel tudnám ellátni , ami 30V-ot adna nekem a led meghajtásához?
Megoldható ez az LM317-el , nagy hűtőbordával?
Vagy van a 78xx -as ic-k hez valamilyen áramkör?, mert a 78-as ic-k- nél , azt hiszem 7824-es a legnagyobb és nem tudom, hogy 45V-ot elbírnak -e.
Remélem nem kell más elektronikai elemet beépítenem a led táplálásához, hanem elég hozzá egy stabilizált 30V.
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 6, 2013 / 1
 
A LEDeket nem feszultseggeneratoros modban kell meghajtani, hanem aramgeneratoros. Masszoval neked konstans aramra van szukseged. Volna esetleg valami pontosabb adataid rola, vagy tipusszam?
Ha eppen a jo hatasfok lenne a cel, akkor semmi esetre sem analog szabalyozasra lesz szukseged, hanem PWM-esre. LED-tol es taptol fuggoen boost (feszultsegnovelo) vagy buck (feszultsegcsokkento) szabalyozora lesz szukseged. Egy jol megepitett buck szabalyozo hatasfoka lehet 93% hatasfoku is.
(#) kyrk válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 6, 2013 / 1
 
Ebayrol lehet LED meghajtokat is rendelni. Sokszor a nagyobb LEDeket azzal egyutt hirdetik. En inkabb toluk vettem meghajtot mint magam epitsem, mert gyorsabb es kenyelmesebb. Legkozelebb erdemes lehet onnan rendelned.
(#) hzoli2 válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 7, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat. A ledhez ezek az adatok vannak pontosan írva:
DC 30-36V
IF (Foward current) : 780mA
2500-3500LM
3000-3400K
140 fok
Az IF -n kívül a többit tudom micsoda, de sajnos annyira nem vagyok benne a témában.
Áramgenerátoros és a konstans fogalmak még nem sokat jelentenek nekem, majd utánanézek. Én még leragadtam az egyszerűbb kapcsolásoknál. (lm317,78xx,stb..)
Van esetleg olyan, egyszerűbb áramkör, amit egy egyen irányított feszültségre lehetne kötni?.
Annyira most nem is érdekel a táp hatásfoka, inkább csak az, hogy rendesen működjön a led vele. Vannak tápegységeim , nem szeretnék külön pénzt kiadni tápra.
Van 32V -os dc tápom is , valamilyen nyomtatóhoz volt, a teljesítménye jó lenne a ledhez, viszont , hogy hogyan lehet konstans árammá alakítani azt még nem tudom.
Azok a tápok, amelyeket az ebay-en lehet kapni a ledekhez , hát nem sok jót hallottam róluk, hamar tönkre mennek. Lehet, hogy csak a kondikat méretezték allul és ezért purcannak ki. Ha otthon megcsinálja az ember , akkor olyan kondikat szerel bele az ember, hogy hosszú évekig menni fog.
Talán nem olyan komplikált ilyen konstans áramot létrehozni.
Ha rátennék egy sima DC30V-ot , kipurcanna a led?
(#) bbalazs_ válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 7, 2013 /
 
A baj az, hogy vettel egy ledet, amit ki is szeretnel hasznalni.
Kisebb fesszel meg lehet hajtani, akkor nem alakul ki az uzemi aram (mondjuk 500mA), ez TALAN nem veszelyes. Igy viszont kb a feny felet tudod hasznalni.
A veszelyt az adja, hogy ha melegszik, csokken az ellenallasa es a konstans FESZULTSEG miatt tobb aramot vesz fel. Igy tovabb melegszik es a vegen megfozi magat, volt-nincs draga led. Az aramgenerator pedig az aramfelvetelt koveti es ennek megfeleloen adagolja a feszultseget, hogy mindig ugyanannyi aramot vegyen fel a valtozo ellanallas dacara.
Nem bonyolult egyebkent.
Ebben a topicban ha visszaolvasol sokfele megoldast talalsz. Bar en azert kapcsolouzemut ajanlanek.
(#) Ge Lee válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Ezzel hajtottam 100W-os LED-et. A fiókban található alkatrészekből összerakható, az IC pedig kb. 80-300Ft között van. Két hátránya van, az egyik, hogy mivel az áramszabályozáshoz 1V-ra van szüksége azt el kell fűteni (tehát mondjuk 3A-nél 3W-ot fog disszipálni a sönt), a másik, hogy a szabályozás belépése nem lineáris, tehát szép fényerő szabályozást nem lehet megvalósítani vele. Tehát adott áramra jó, viszont ha vezérelni akarod (szabályozod a bemeneti feszültségét), akkor a szabályozás belépésekor folyó áram kb. 30%-ot visszaesik a szabályozási tartományban. Olyan helyre kellett volna ahol a DMX szabályozza a kimenetek feszültségét kb. 0-45V között (vagyis a LED-ek fényerejét), működik, de nem az igazi. A hatásfoka viszont tűrhető, 2A-nél a FET is csak langyos, még hűtőzászló sem kell rá.

LED_reg.jpg
    
(#) hzoli2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Köszönöm ismét a válaszokat, utánanéztem ennek a dc buck konverternek és valóban nem éri meg házilag megépíteni. Az ebay-en kb.900.-ft -ért megvehető postával együtt.
Ennyit még megéri rá költeni, hogy sokáig működjön. Így összesen 2700 huf ban van a 30W-os ledem , teszteléshez vettem, kiváncsi vagyok a fényerejére, kb. 300W-nak megfelelő fényt adhat le.
Azt viszont érdekesnek tartom a led leírásában, hogy 100000 óra üzem időt írtak, a többi ledeknél 50000-et láttam.
Következő: »»   27 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem