Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED soros hőmérő
 
Témaindító: misi2096, idő: Márc 12, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 7
(#) Loki87 hozzászólása Okt 26, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ! A rajzot kipróbáltam ott működött így is. Igazság szerint relé helyett lámpát is rakhattam volna oda, akkor, ott a fogyasztó volt a lényeg, de a relét a 230-as ventilátor kapcsolására szeretném használni, mert azzal csak biztonságosabb. Ha jól értelmezem az írásodat akkor ha 2,2 K-os potit teszek be, az untig elég lesz, esetleg a 2,2-ellenállást lecsökkentem 2K-ra amivel 0,6mA-t kapok. Mégegyszer nagyon köszönöm a segítséget.
Üdv: Loki87
(#) proli007 válasza Loki87 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Hello!
- Működni azért működik, mert ha egy tranyónál felcseréled a kollektor-emitter lábat, akkor működik ugyan, csak az áramerősítési tényezője, kb. 5..8 lesz. (Tinában megnézheted, a Reverse Beta néven) Mivel Te 470ohm bázisellenállást használtál, és azt meg a GND-re kapcsolod a kapcsolóval, a bázisáram (12V-0,6V)/470ohm=10,7mA lesz. Ezzel már 3-szoros erősítéssel is meg lehet húzatni a relét.
Csak a valóságban nem lesz 11,4V a bázis meghajtásához, csak egy Led feszültségnyi. (ahogy rajzoltam) Ekkor már nem lesz annyi bázisáram..
- A 2,2kohm-ot büntetlenül nem lehet változtatni (2kohm-ra persze igen), mert a Ref-Out terhelése fogja egyben meghatározni a Ledek áramát is. (kb. 10-szer nagyobb lesz, mint a Ref-Out terhelése.)
üdv! proli007
(#) martin66789 hozzászólása Dec 7, 2012 /
 
sziasztok
Valaki nem tudna valami jó szobai hőmérő (15-35 fok-ig)kapcsolást de nekem tranzisztoros BC tranzisztoros kellene?
(#) norbi4567 hozzászólása Máj 25, 2013 /
 
Sziasztok!
Több helyen is láttam már ilyenhez kapcsolási rajzot, de mind úgy működik hogy ahogy nő a hőmérséklet úgy gyújtja ki a LED-eket. Nekem kicsit másként kellene. Az lenne a lényeg hogy mindig csak egy LED világítson, az ami a legmagasabb hőmérsékletet jelzi.

Itt van például kapcsolási rajz és leírás egyről:
http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=RFOyyMxEn8

IC-t programozni és ilyesmiket nem tudok. Tehát olyan egyszerű megoldás kellene mint ami a linkben van.
A választ előre is köszönöm
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 25, 2013 / 1
 
Ha a 9 es lábat nem kötöd a pozitívra akkor mindig egy led világít.
(#) norbi4567 hozzászólása Máj 25, 2013 /
 
Idézet:
„Ha a 9 es lábat nem kötöd a pozitívra akkor mindig egy led világít.”

Ennyire egyszerű?
Köszönöm a gyors segítséget. Valamikor meg is építem
Még annyi hogy a nem használt lábakat lekössem testre? Vagy azokkal ne csináljak semmit?
Kimeneti láb is lenne olyan ami nem lenne használva (kevesebb LED-el akarom megcsinálni)
Azokat csak simán ne kössem be sehova vagy mehet testre?
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2013
(#) norbi4567 hozzászólása Máj 25, 2013 /
 
Na meg ami még eszembe jutott.
A bemeneti feszültség az mindegy hogy mennyi? (persze a megadott tartományon belül)
Honnan tudja ez az IC hogy egy LED-nek mekkora feszültség és áram kell?

Valamint az jelenthet gondot ha több lábra kötök egy LED-et?
Például ha 2 színű LED-el csinálom, mondjuk 80 és 90°-nál világítson a zöld, 90 és 100-nál a piros és zöld együtt(tehát sárga) felette pedig a piros.
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Minden kérdésedre választ kapsz az adatlapból !
(#) norbi4567 hozzászólása Máj 26, 2013 /
 
Ha érteném az adatlapot nem kérdeztem volna meg...
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Másold be a gugli fordítóba.
(#) norbi4567 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Attól se leszek okosabb. Nézegetem vagy 10 percig, de feladtam a dolgot. Sok szám meg számítás így egybe nekem sok
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Akkor próbáld meg 8 percig olvasni, majd átgondolni az olvasottakat. És ez ismételni amíg el nem ér a megvilágosodás.
(#) vicsys válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Ugye? A török szappanopera sorozatok mennyit kivesznek az emberből? Hát mondd, élet ez...?
Ki is próbálhatod az ott leírtakat és akkor jobban átlátod.
(#) norbi4567 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Jó, a LED-ek összevissza kötözgélését majd kipróbálom.
De azt leírhatnátok hogy mekkora feszültség kel neki, vagy a LED-eknek kell-e valami szabályzás vagy csak simán megtáplálom és szépen működni is fog. (ezt nem szeretném próbálgatni, drága a LED )
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
A kapcsolási rajzot is belinkelted , minden rajta van ami kell !A ledeket meg ne kötözgesd "összevissza" mert megölöd az ic -t !
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2013
(#) norbi4567 hozzászólása Máj 26, 2013 /
 
Azért nem össze, vissza akarom kötözgetni.
Itt az eredeti kapcsolási rajz Fentebb pedig leírtam hogy hogy akarom bekötni a LED-et (merthogy 1 db lenne összesen, ez lenne a lényege, elég lenne nekem 3 szín, motorra kell nem karácsonyfára).
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Jobban jársz ha 3 ledet teszel bele (3 szint) és egy matt fehér plexi mögé helyezed el . Ez majd keveri neked a színeket és semmit nem kell változtatnod a terven
(#) norbi4567 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Csak ehhez kell egy új műszerfal a gépre...
A mostaniba 1 db LED-nek van hely, ezért gondoltam először RGB LED-re, csak az meg elég drága, aztán maradt a 2 színű LED, abból is ki lehet hozni 3 színt.
Meg ugye nem 10 hanem 20°-onlént akarom mérni, tehát 2 lábra menne 1 szín.
Egy esetben pedig 2 szín menne 1 lábról. Tuti hogy ezt nem bírná az IC?
(ha nem akkor ez esetben kevés is lenne 3 LED, rögtön kéne 6, az meg már méretileg se férne el a műszerfalon...)

Meg mér arra se kaptam választ hogy a tápfeszt szabályozni kell-e vagy nem?
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 / 1
 
Idézet:
„Meg mér arra se kaptam választ hogy a tápfeszt szabályozni kell-e vagy nem?”
Nézd meg a kapcsolási rajzot! a tápfesz hogyan van megadva? Két lábra csak úgy köss egy ledet hogy mindkét lábról diódával vezeted a led lábára a "feszejt."
(#) norbi4567 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Tehát akkor ha minden LED és láb közé teszek egy egyenirányítót akkor nem lehet gond? (na ez így remek lenne)
Na és az a fránya tápfesz? Még ez a kérdés maradt megválaszolatlanul.
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Most írom le negyedszer , és utoljára ! Nézd meg mekkora érték van odaírva ?
(#) norbi4567 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
A kapcsolási rajzra?
Azon látom az értéket, csak azt nem tudom hogy mindegy-e neki a tápfesz(tehát mehet-e 6v-os aksiról közvetlenül)vagy annyi kell-e neki mint amennyi a LED-eknek.
(#) kaqkk válasza norbi4567 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Mi van odaírva? 3-18v akkor mi a kérdés??
(#) Hidi hozzászólása Nov 8, 2013 /
 
Helló! Az lenne a kérdésem hogy a linkben szereplő kapcsolásban 47 k ntc thermistor van. Na ilyet nincs nálunk a boltba. A kérdés hogy kisebbel vagy nagyobbal helyettesítsem?Bővebben: Link. Aválaszokat köszönöm.
(#) proli007 válasza Hidi hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Hello! 10k..100k-ig választhatsz más értéket is, a trimmerrel úgy is be kell állítani. üdv!
(#) Hidi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2013 /
 
Köszönöm a választ.
(#) Prome hozzászólása Jan 1, 2014 /
 
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, ki tud kisebb tömegű hőmérőt javasolni.
Kb. 0 és 100 fok között kell hőmérsékletet kijelezni, de a leglényegesebb hogy 55 és 75 fok között lehessen látni ha belép a hőmérséklet a tartományba.
A következőkben gondolkozom:
termisztor
uaa180 ledsorral
2 db 7 szegmenses kijelző PIC-el

A probléma az hogy messziről kellene leolvasni.
Így kell hozzá egy vészriasztó.
Pl. egy magas fényű led kigyújtása.
Vagy a ledsor, 7 szegmenses kijelző villogtatása, utóbbi pl. vörösre váltása, ha van ilyen. (elsőnél egyértelmű h van).
Ami még felmerült, hogy a ledsoros hőmérő a kivezérlésjelzők módjára menne fel le de mindig az adott hőmérőig s a kritikus érték fölött vörös ledek lennének.
Így ha belép a kritikus tartományba messziről látszódik, hogy balhé van.
Esetleg ilyenkor amikor a ledsor pulzálása eléri a vöröset az alatta levő zöldek kialudnának s csak a piros látszódna, így messziről látszódna mekkora a baj. (ha 2 ledig menne el akkor erőteljesebben látszódna s hosszabb ideig).
Maga a pulzálás sebessége is lehetve hőmérsékletfüggő.
Szerintem ez egy termisztorral és egy piccel és egy ledsorral megoldható, innen csak programozás kérdése, de csak olvasmányszinten vagyok jártas picben, ezért kérdezek.

Szerintetek ez a legjobb megoldás, illetve van e más javaslat is?

Felmerült még bennem, egy hőmérsékletre érzékeny működésű tranzisztor beavatása ami túlhevülés esetén megbolondul, de nem megy tönkre. Erre is lehetne alapozni egy ilyen védőáramkört. Talán sokkal kisebb lenne a tömege. A motorhoz lenne rögzítve (ragasztva hővezető ragasztóval, stb) s kis teljesítmény miatt nem igényelne hűtést mert csak ledekkel csinálna valamit (pl. Knight Rider futófény, ellenben ha a túlhevült motor 75 fokra fűtené akkor megbolondulna s össze vissza villognának a ledek, mutatva hogy le kell szállni. Ez nem olyan elegáns mint a színváltó hőmérő ellenben azt hinném maga az áramkör sokkal kisebb.
Mik a tippek?
Más ötlet is érdekel hátha jobb mint amik eddig bennem felmerültek, vagy ha nem, eszembe juttathatnak jobbat.
Köszi
(#) Bakman válasza Prome hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Nem írtad le, de jól gondolom, hogy egy modellrepülőre kellene a dolog? A legegyszerűbb megoldás, ami csak a beállított hőmérséklet felett jelez, egy termisztort, egy ellenállást, egy potit és egy 8 lábú IC-t (műveleti erősítő) tartalmaz, plusz a kimenetre azt, amit szeretnél.
(#) Prome válasza Bakman hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Köszi. Azóta is jár az agyam. A motorok forrók. Kenjük, hűtjük, de nem derül ki menetközben mekkora a gáz. Ha kimegy a zsír máris túlhevül, amíg nincs megoldva rendszeresen le kell szállni megnézni nem izzik e?
Multikopterre kell, de végülis az is repülő.
Nagyon kezdő vagyok. Melyik a legolcsóbb műveleti erősítő? Egyáltalán mik azok? A 741?
Ugyanis 4 kell, mert mind a 4 motor hőmérsékletét mérni kell.
A táp külön kérdés. Gombelem (3V), vagy madzagon leszedni a fő tápról.
A legjobb lenne magáról a motorról leszedni de itt meg az a gond nem egyenletesen kap áramot.
Persze lehet jobb csak a termisztort 4 madzagon vezetni középre, akkor levehető a táp egyenesen az akkuról ami 7.4 Volt. S akkor csak egy áramkör kell, de akkor meg és kapcsolat kell hogy bármelyik motor melegedésénél jelezzen. S nem árt tudni melyik motor miatt jön a jelzés?
De még mindig felmerül bennem, hogy a termisztort kihagyhatnám ha egyenesen az ic-t ragasztanám háttal a motorhoz.
Mit csinál a 4017 75 fokon?
Nagyon gányolás a lábaira direktbe forrasztani a ledeket? De látom annak meg meghajtó kell.
Nincs valami olyan IC ami tényleg csak a tápot kéri s a ledeket s minden más benne van?
A villogó led mit csinál 75 fokon? De az meg nem fémes. A tranyó mit csinál?
(#) kokozo válasza Prome hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Szia!
Legegyszerűbb ha veszel egy ilyet (igaz ez 80foknál kapcsol de biztos van 70 fokos verzió is) erre lehet rákötni a villogó ledet egy ellenállással meg egy tranyó és kész.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2014
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem