Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   80 / 151
(#) Massawa válasza kardi hozzászólására (») Jan 29, 2014 /
 
a legegyszerübb lenne csökkenteni a 12V-t.

Ha ez nem megy (pl. akku), akkor keress a HE gyüteményben egy megfelelö PWM modulator azon állitsb be 50% kitöltést és azt kapcsold a relével.
(#) kardi hozzászólása Jan 30, 2014 /
 
Találtam a neten egy kapcsolást.

Véleményetek szerint megfelelne? Igazábol nem tudom hogy mennyire birná 10-12 Amperrol leszabályozni 4 A-ra. Milyen elven müködik, a feszültséget csökkenti vagy a fet által az áramerősséget szabályozza? Milyen mértékü volna a melegedés. A motor naponta max 3-4 alkalommal üzemelne 5-59 másodperc között. Tehát nem állandó jeleggel.

Előre is köszönöm a segitséget

pwm555.gif
    
(#) Ghoost válasza kardi hozzászólására (») Jan 30, 2014 /
 
Idézet:
„..mennyire birná 10-12 Amperrol leszabályozni 4 A-ra”
Ahogy te gondolnad, ugy sehogy
Idézet:
„...feszültséget csökkenti vagy a fet által az áramerősséget szabályozza?..”
A kerdesrea korrekt valasz, hogy egyiksem.
Idézet:
„...Milyen elven müködik...”

Na kerlek, ha jol tudom, akkor a nevezett kapcsolas a motorkivezeteseire kapcsol 12V-ot vagy 0V-ot /semmit/
A ket idonek -be es a kikapcsolt idonek- az aranya hatarozza meg a muszeraltal mutatott feszultseged. /de ez nem valos/ Pl: ha Ube=12V akkor 25%ki es 75%be=9V; Ube=12V akkor 75%ki es 25%be=3V; Ube=12V akkor 50%ki es 50%be=6V
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2014
(#) kardi válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 30, 2014 /
 
Ha jól veszem ki az irásodból, akkor a csatolt kapcsolási rajz az általam leirt problémára használható!?
(#) Ghoost válasza kardi hozzászólására (») Jan 30, 2014 /
 
En kiprobalnam, mindenkepp.
A parallel dioda olyan gyorsdioda legyen ami birja a motoraramanak tobbszoroset,
ezzel vedve meg a FET--et.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2014
(#) Prome hozzászólása Feb 9, 2014 /
 
Kb. hány féle PWM IC van?

Belefér egy rövid felsorolásba hogy utána nézhessek melyik mit tud és mennyiért?
(#) potyo válasza Prome hozzászólására (») Feb 9, 2014 /
 
Egyszerűbb, ha azt mondod, hogy mire lenne szükséged.
(#) geelee007 hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Sziasztok !
105W 12V halogén izzó fényerőszabályozását szeretném megépiteni.
Találtam pár kapcsolást a neten , egyik se megfelelő teljesen ,de a segítségetekkel biztos összehozható.
NE555 .el (PWM)-el gondoltam megoldani,
itt van a rajz a kapcsolások.hu-n IMPULZUS SZÉLESSÉG MODULÁCIÓ, AVAGY PWM
csak az a gond hogy egy erősebb FET kellene bele, amihez pedig egy műveleti erősítő kell.

Találtam egy erősítős rajzot a circuitlabon PWM LED Dimmer - 12V 8A (96W)
egy ebay PWM LED dimmerből lett visszafejtve. De ezen hol van a szabályozás, a poti? Vagy csak én nem látom hogy hol van a rajzon? Jó ez a rajz egyáltalán, kezdő vagyok nem tudom megállapítani, Kérlek segítsetek.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014
(#) geelee007 válasza geelee007 hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Bocsánat, másik topicba kellett volna írnom, de mostmár nem tudom átrakni.
(#) Kastler válasza geelee007 hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
Hello szerintem neked ez a kapcsolás megfelelne: PWM 555-ős IC-vel
(#) geelee007 hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Sziasztok !
105W 12V halogén izzó fényerőszabályozását szeretném megépiteni.
Találtam pár kapcsolást a neten , egyik se megfelelő teljesen ,de a segítségetekkel biztos összehozható.
NE555 .el (PWM)-el gondoltam megoldani,
itt van a rajz a kapcsolások.hu-n IMPULZUS SZÉLESSÉG MODULÁCIÓ, AVAGY PWM
csak az a gond hogy egy erősebb FET kellene bele, amihez pedig egy műveleti erősítő kell.

Találtam egy erősítős rajzot a circuitlabon PWM LED Dimmer - 12V 8A (96W)Bővebben: Link
egy ebay PWM LED dimmerből lett visszafejtve. De ezen hol van a szabályozás, a poti?
Vagy csak én nem látom hogy hol van a rajzon? Jó ez a rajz egyáltalán, kezdő vagyok nem tudom megállapítani, Kérlek segítsetek.
Milyen FET-et válasszak hogy jó legyen 105W-ra? pl a BT 138 jó?
(#) cimopata válasza geelee007 hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
A kolléga válaszolt egyel fentebb. Az a kapcsolás jó lesz neked.
A linkelt kapcsolásodat inkább hanyagold BT138 egy triak abszolút alkalmatlan lenne.
(#) Ghoost válasza geelee007 hozzászólására (») Feb 25, 2014 1 / 1
 
Szia!

BT138-at semmi esetre se, mert az TRIAC.
IRFZ44 peldaul jo lehet. vagy a BUZ11 se kutya
(#) dannu hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Üdv olyan hoz kérnék segítséget hogy dc motort szeretnék vezérelni hangal . Ez megfelelő lenne e hozzá ?
Bővebben: Link
(#) geelee007 válasza Kastler hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Köszönöm a válaszokat. A rajzon a sárga 50K ellenállás az a potméter? Amúgy a többi részét megtudom építeni. A legegyszerűbb az lenne ha eltudnád küldeni a weboldalt ahol van a rajzhoz leírás ?

Aha, a bt138 triak tehát nem jó !
Akkor a Ghoost által említett IRFZ44 -et fogom berakni, erősebb mint a BUZ11. 105W-ot kell bírnia (35W halogén égő *3)
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014
(#) mrex válasza geelee007 hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
Szia!

A Te esetedben nyilván bőven jó a BUZ 11 is mert 12V 105W od van Ebből kijön hogy 105VA/12V=8,75A Tehát ekkora áram folyik át a Fet-en
A BUZ11 csatornaellenállása 0,04 ohm
Tehát a Fet-en átfolyó áram a fet csatornaellenállásával 8,75A*8,75A*0,04ohm=3,025W teljesítményt fog hővé alakítani hosszú távú müködtetésnél egy picike alu lap elegendő hűtésnek.
Viszont Ha IRF1404 et használnál,aminek 0,004 ohm az RDSON-ja akkor éppen ennek 1/10-e az eldisszipálandó hő.
Ha a későbbiekben többszörös mennyiségű izzót is beköthetsz anélkül, hogy törnöd kéne a fejed a hűtésen.
Igaz drágább is egy kicsit.
Üdv
Laci
(#) JZoli válasza dannu hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
A linkelt rajz magában biztos nem lesz jó, mert ott van benne egy Atmega processzor. Az csak felprogramozás után fog bármit is csinálni! Tehát kell hozzá egy ehhez a kapcsolási verzióhoz való program, na meg egy programozókészülék is.
(#) illesoszkar hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Üdv uraim ! segitségeteket kérem,van egy PWM kapcsolásom DC motorhoz,24 volthoz ez úgy müködött két akkuról. és a vezérlés két aksi összekötésnél lett levéve 12 volt.Most trafóról megy de nem tudom megfelezni,lehet e ugy vezérelni külön kis AC tápról 12 volttal a minuszt a minusz elyére közösitem a pluszt meg a vezérlésbe,Köszi a segitség
(#) proli007 válasza illesoszkar hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Hello! Lehet, de egy rajz a leírás helyett beszédesebb lett volna. Ha van a trafónak megcsapolása, onnan is lehetne esetleg félfeszültséget nyerni. üdv!
(#) Pistii12 hozzászólása Márc 2, 2014 /
 
sziasztok!
Lenne 1 nagy kérésem remélem tudtok nekem segíteni!
a gondom az lenne, hogy volna nekem 1 parkside akkus csiszolóm múltkor ahogy használtam el füstölt benne 1 tranyó vagy nem tudom mi nincs rajta semmi szöveg esetleg valaki tudna e benne segíteni mellékelem hozzá a képet is! a válaszokat előre köszönöm!!!
(#) illesoszkar válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2014 /
 
Köszönöm az ötletet de ez egy gyári 24 voltos 2500 Voltamperes trafó kicsit bonyolult lenne megcsapolni.ez átfututt az agyamon,de nem jön össze sajnos.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2014
(#) DailyDose hozzászólása Márc 6, 2014 /
 
Sziasztok!

Olyan áramkört szeretnék megvalósítani (IC nélkül), amely komparátorral (műv erősítő segítségével) tud PWM jelet előállítani. Ennek a jelnek potméterek segítségével szabályozhatónak kellene lennie (frekvencia, kitöltési tényező). Van valakinek ötlete? Ha igen milyen erősítőkkel lehetne megvalósítani? Köszi előre is!
(#) proli007 válasza DailyDose hozzászólására (») Márc 6, 2014 /
 
Hello!
Felénk a műveleti erősítők IC-k. De egyáltalán nem mindegy, mi a cél. Frekvenciatartomány, kitöltéstartomány, mit hajt meg vagy mekkora a feszültségigény.. és így lehet eldönteni, hogy OPA alkalmas-e a célra vagy sem. üdv!
(#) DailyDose válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Szia!
Köszi a hozzászólást! Kicsit pontatlanul fogalmaztam, tudom, hogy a műveleti erősítők is IC-k
Olyan áramkörre lenne szükségem, amely nem tartalmaz műveleti erősítőn kívül más IC-t (pl. NE555), hanem csakis komparátor szabályozza a PWM jel frekvenciáját, illetve kitöltési tényezőjét is. Erre már neten össze vissza kutakodva + saját ismeretek segítségével sikerült egy koncepciót kitalálnom, csak nem tudom, hogy alkalmas lenne e. A cél egyébként egy 2,5 Wattos LED lámpa villogtatása. A fő kérdés, hogy ehhez vajon mely műveleti erősítő IC-k lennének alkalmasak?
köszi előre is a segítséget!
(#) proli007 válasza DailyDose hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Hello! Alkalmasak, de szerintem cseppet agyonkomplikálod a dolgot. (Bár sok infót nem írtál..)
üdv!
(#) DailyDose válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!
Már csak olyan kérdésem lenne, hogy milyen progival csináltad ezt az áramkört illetve szimulációt? Nagyon hasznosnak tűnik!
Amúgy valószínűleg követni fogom a tanácsod, az áramkörömmel tényleg csak frekvenciát illetve kitöltési tényezőt kell szabályozni, és a Te megoldásod valóban egyszerűbbnek tűnik.
üdv!
(#) DailyDose válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Valamint még egy fontos dolgot kifelejtettem: szeretnék hozzá egy kijelzőt, ami %-os értékben kiírja az éppen aktuális kitöltési tényezőt. Ezzel kapcsolatban még egyelőre teljesen tanácstalan vagyok :/
üdv!
(#) Andreas89 hozzászólása Márc 9, 2014 /
 
Sziasztok,

12V-os (autó rendszer tehát 14V) 0,7 kW villanymotor fordulatszám szabályzását, és irányváltását szeretném megoldani lehetőleg potival fokozatmentesen.
Milyen megoldások lennének? Fontos hogy üzembiztos legyen! Alacsony fordulaton mekkora marad az erő-nyomaték??

köszönöm!
(#) thecyrus válasza Andreas89 hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Szia! Nézd meg ezt! PWM
(#) orcika70 válasza Andreas89 hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Pontosan milyen motorról van szó, csak nem önindító?
Következő: »»   80 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem