Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényorgona
 
Témaindító: G-Lex, idő: Feb 4, 2006
Lapozás: OK   34 / 43
(#) cupika97 hozzászólása Márc 29, 2014 /
 
Sziasztok! Segitenétek? Bővebben: Link
(#) at22 hozzászólása Ápr 20, 2014 /
 
Sziasztok! Volna egy gyári fényorgonám. Az volna a kérdésem hogy, hogy lehetne érzékenyebbre megcsinálni? Teljesen rá kell tekerni a potit meg elég hangosan kell hogy szóljon a zene hogy működjön és közvetlen a hangfal mellet van. Ha kivezetném a mikrofont jobb lenne? Vagy nem érnék el vele semmit? Köszönöm előre is a válaszokat.
(#) Kera_Will válasza at22 hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Igen ez jó ötlet lehet , hogy kiviszed a mikrofont a panelról a külvilágba.
A műanyagház adott frekvencián mint "rezonáns üreg" kiemelő hatását is csökkentenéd.
Kis lyukat fúrni a házra és abba beleragasztani a mikrofont.
Rövid árnyékolt vezetékkel bekötni a 2 forrpontjára.
Polaritására vigyázni!!!
Az árnyékolt vezetéke minél messzebb legyen a trafótól , nagy áramú/feszültségű alkatrészektől.
Persze abban a kis zsúfolt dobozkába nehéz jól elrendezni. De törekedni kell rá.

Ha ez se elég akkor 1 újabb földelt emitteres tranzisztoros erősítőt kell elé tenni.
3 ellenállás 2 kondi 1 NPN tranzisztor.
1 1 darab 10-100µF kondik be/ki csatolónak
2db 5-10 k ohm ellenállás egyik a mikrofon munkaellenállása másik a kollektor köri munkaellenállás
1db 330k - 1M ohm értékű párhuzamos feszültség visszacsatoló ellenállás a bázis és kollektor közé. (lényegében ez határozza meg az erősítést)

Ennyi kiegészítéssel akár a suttogást is észre kell hogy vegye.
Persze ott a master poti azzal utána tudod állítani.
Sok sikert!
(#) Travolta válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Én nem javaslom a mikrofon kikábelezését! Az egész áramkör hálózati feszültségen van!!! Ebből adódóan a mikrofon érintése ÉLETVESZÉLYES lehet!!!
(#) Kera_Will válasza at22 hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Hhhmm
Habár elnézve jobban a panel fényképét és az üresen álló lyukakat némi kétségem támad a felől , hogy ez valóban több sávos fényorgona-e ?

Szóval baloldalon van 1 fekete 3 lábú lyukas triak/tirisztor.
A panelen tátongó üres lyukak bennem azt feltételezik hogy pedig ez 3 csatornára készült.
Ekkor minimum 3 ilyen fekete 3 lábú lyukas triak/tirisztor alkatrésznek kéne lennie a panelon.Egymás mellett/felett a szélén.Nem 1nek.
Végülis a helyük meg van csak kimaradtak belőle.
Vagy Te szedted már ki ?
Így csak 1 csatornásnak vélem a működését is .
Mivel ez az egy teljesítmény kapcsoló fekete 3 lábú lyukas triak/tirisztor található a panelon.
Az nem jelent semmit , hogy mind a három külső csatlakozó be van kötve a panelba.
2 vagy 3 képen látható módon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2014
(#) Kera_Will válasza Travolta hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Való igaz !

Kissé kívánni valókat hagy maga után a konstrukció ... ÉLETVÉDELEM terén ...

Inkább eldobós mint ajánlott is bárki számára ...
(#) at22 válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Szia! Jó az észre vételed. igen 3 db tirisztor volt benne, én szedtem ki 2db-ott mert nem volt jó. Már megrendeltem bele. Jelenleg egy csatorna működik a bass. Ki vezettem a mikrofont és jó lett, még a hangomra is működik. Köszönöm a segítségedet.
(#) at22 válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Szia! Még volna egy kérdésem. Van két ellenállás benne és igen csak meleg kb egy 10 perc után. Ez most normális jelenség?
(#) rukh hozzászólása Máj 6, 2014 /
 
Hi!
Szeretnék színes hálózati izzókat vásárolni fényorgonához - tudna ajánlani valaki Budapesten üzletet?

Üdv mindenkinek,
Rukh
(#) Alkotó válasza rukh hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Pl. itt, a lista végén találsz PAR lámpákat, amit nagyjából éppen erre találtak ki. De ma már ez nem számít túl korszerűnek.
(#) rukh válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Kösz!
Nosztalgiából először (az általad közreadott) izzólámpás változatot építem meg. Utána lehet, hogy egy LED-es változatot.
Nem gondoltam, hogy ilyen drágák az izzók ...
(#) rukh hozzászólása Máj 19, 2014 /
 
Megépítettem az Alkotó által bemutatott fényorgonát, remekül működik, köszönet a dokumentációért!
Két apróbb probléma jelentkezett:
- Úgy tűnik, hogy a csatornák hatnak egymásra - pl. ha a magas csatorna érzékenységét leveszem, hogy ne világítson, a közép csatorna sem világít, ha növelem az érzékenységét, a középső folyamatosan világít. Mi lehet az oka, mit lehet tenni ellene? Esetleg mindegyikhez külön feszültségosztót (R19, R20, P2, P3, P4) használni, vagy nagyobb teljesítményű hálózati trafót (nálam 12V/160 mA) betenni?
- Egyes zenéknél (pl. diszkó) előfordul, hogy valamelyik csatorna annak ellenére folyamatosan világít, hogy az érzékenysége minimumon van. Mi oka lehet? Esetleg az optocsatolókat meghajtó műv. erősítők (IC1-D, IC2-A, ...) bemenetén lévő időállandót lehetne csökkenteni (R18+ C16)?

Üdv, Rukh
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2014
(#) Gery22 hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
Sziasztok szeretném az Alkotó által meg osztott fény orgonát építeni de azt szeretném hogy a kimenetek ne 230v ot kapcsolgassanak hanem 12v-ot mit kell módosítanom rajta? Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Gery22 hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Hello! Az optocsatolók helyett teszel mindegyik kimenetre egy-egy Fet-et, és azzal kapcsolod a 12V-ot.
(#) Gery22 hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
De a rajta lévő optók nem tudnák a 12 voltos feszt kapcsolgatni? van jó pár darab optóm.
(#) Alkotó válasza Gery22 hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Az optocsatoló éppen a nagyfeszültség elválasztását hivatott megoldani, és ráadásként még nullátmenet vezérlése is van, ami csak váltakozó feszültségnél értelmezhető.
A 12V se nem nagyfeszültség, se nem váltakozó, ezért nincs az optónak értelme.
(#) Gery22 hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
Akkor helyére tarnyó szóba jöhet?
(#) Electricboy hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Sziasztok!
Mindenek előtt Proli007 kapcsolása, erről lesz szó. Felkeltette az érdeklődésemet a kapcsolás, viszont én annyival gondoltam tovább hogy a kimenetre nem ezt a 10 ledet kötném hanem tranzisztorokon keresztül rgb ledszalagot, aminél sajnos közös anódos a kialakítás így nem tudom megoldható-e a dolog (én arra tippelnék hogy valami mosfettel kivitelezhető). Lehet nem fogom mind a 10 kimenetet felhasználni mert ugye az rgb csak három szín így elég lenne 3 kimenet, viszont a 4.re köthetem mondjuk a pirosat kéket együtt is, aztán az 5. re piros zöld... ez végülis lényegtelen majd úgy alakítom ahogy tetszik.
Remélem nagyjából érthető amit szeretnék, nem vagyok túlzottan a szavak embere.
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Hello! Így megoldható. (Mondjuk nem mondtad a terhelést.) De ha csak három kimentet használsz, akkor a 4017 Reset bemenetét rá kell kötni a Q3 kimenetre. De ezzel a változtatással, pont a kapcsolás fillingjét veszíted el. Hogy rohangál a fény a zene ütemére a 10 Led között ide-oda..
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) Electricboy válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Hello!
Köszönöm a választ! A terhelés 5m ledszalag ami 3-4A fehér szín esetén, max fényerőn. Egyelőre úgy van tervben hogy Q1-R, Q2-G, Q3-B, Q4-R+B, Q5-B+G, Q6-R+G, Q7- esetleg lehet a fehér. De majd úgy is kiderül hogy a gyakorlatban ez hogyan is mutat és úgy alakítom majd hogy megfeleljen.
Egyébként egy 3 csatornás fényorgonával építem majd egy nyákra és valami kapcsolós átváltással tervezem megoldani a váltást. (ha akarom akkor ez a basszusos villogtatás, ha meg akarom akkor fényorgona ) Csak előbb annak a 70éve épített labortáp projektemnek kéne befejezni végre a dobozolását.
(#) Electricboy hozzászólása Dec 5, 2014 /
 
Az előző kérdésemtől függetlenül. Működhet ez a kapcsolás?
Multisim fájlt is mellékelem, ő szerinte működhet, de én nem vagyok biztos benne.
A lényeg U1D egy mikrofonos erősítőt alkot, U1A egy alul áteresztő kapcsolást 10x fesz. erősítéssel, U1B egy felül áteresztő szintén 10x, U1C egy sáv-áteresztő.
Ha nagy hülyeséget csináltam szóljatok
(#) Electricboy válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 8, 2014 /
 
Inkább konkretizálom a kérdésem:
(Tisztázásként)
A bemenő jelet szolgáltathatja egy mikrofon, illetve egy vonalszintű bemenet. A mikrofonhoz logikusan kell az erősítés, a vonalszint viszont önmagában képes vezérleni a szűrő részt, így az kikerüli a mikrofon erősítős részt.
A kérdésem tehát innen ered lehet abból gond hogy a vonalszint (hangkártya kimenete) közvetlen rá jut az U1D kimenetére is? Ugyanis a program ekkor hibát ír. Egyébként kapcsolós jack aljzattal történne a mikrofon leválasztása.
A kapcsolást kibővítettem, pár hasonló áramkör alapján néhány dologgal, ezt is csatolom.
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 8, 2014 /
 
Hello!
- Mit vársz egy olyan erősítőtől és szűrőtől, aminek nincs munkapontja. Te fogtad a 12V tápfeszt, aztán rákötötted olyan áramkörre, aminek így kettős tápfeszültség kellene?
- Egy hang kártya kimenetét rákötöd egy OPA kimenetére? Annak kis-impedanciás a kimenete és lesöntöli a jelet.
- Ráadásul akár DC feszültség is lehet rajta. Ha az R25 potit maximumra tekered, akkor 500-szoros erősítése van az IC-nek és DC-nél is. Ha az offset 3mV (ami nem sok) akkor a kimeneten 1,5V DC is lehet.
(#) Electricboy válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2014 /
 
Hello!
Látod ezért vagyok itt.
Holnap elkezdem javítgatni a tervezési hibákat, de valószínű hogy nem fogok egyedül boldogulni sőt, lehet inkább egy már előre megtervezettet építek meg, nem szívatom magamat ezzel, mondjuk feladni meg nem szeretem.
Valami ilyesmi módon meglehetne oldani az első problémát?
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 8, 2014 /
 
Itt látod, van féltápfeszes munkapont. Meg elválasztó kondik, meg egyszeres DC erősítés. Éa egyből más a gyermek fekvése..
(#) Dani257 hozzászólása Dec 11, 2014 /
 
https://www.youtube.com/watch?v=k7dIjP5t2co

Ilyet mivel vezérelnek szeretnék meg tudni róla minél többet
(#) kaqkk válasza Dani257 hozzászólására (») Dec 11, 2014 /
 
Valószínűleg PC és egy erre írt szoftver a felelős a látványért
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2014
(#) Electricboy válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2014 /
 
Szia!
Megint előtérbe került a téma egyelőre itt tartok: (csatolmány)
A line in vezérlést nem tudom hogyan lehetne megoldani mármint, hogy ne söntölje ki az U1D. Akár az is megoldás lehet hogy kapcsolóval váltanék a mikrofon és a line in között. Próbáltam az általam nemrég belinkelt kapcsolás alapján javítani a sajátomat, sikerült?
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 18, 2014 / 1
 
Hello! Nem egészen.. A mikrofon áramkörnek még mindig nem volt munkapontja. De én kb. így kezelném le a problémát. Amikor a mikrofon megy, a kapcsoló GND-re kapcsolja a 10u-22k közös pontját, így az U1d-nek nagy az erősítése és a LINE bemenet jele nem jut be az erősítőbe. Amikor meg bont, akkor a jel bejut az U1d-re viszont az erősítés leesik. Még az is lehet, hogy a mikrofont nem is kell kikapcsolni, mert a csökkentett erősítéssel már nem fog bezavarni. A LINE bemenethez a jelszintet, a 22k értékének megválasztásával lehet hozzáigazítani.
(#) Electricboy válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Szia!
Megépítettem a javításokat elvégezve, képen az eredmény:
Sajnos nem működik. A bekapcsolás pillanatában sorban világítanak a ledek majd majd 1-2 másodperc múlva elhalványulva ki is kapcsolnak. Méregettem, a mikrofon szépen adja a jelet 6V dc szinten 10mV, ez jónak tűnik, a 14-es lábon ami ugye a bemenő jel felerősített megfelelője lenne, nincs jel egyáltalán, konkrétan 10,7V stabil DC. (bekapcsoláskor 0-ról amíg eléri ezt a szintet világítanak a ledek). Valószínű hogy ezzel az elő fokozat résszel van a gond. A hiba fenn áll közvetlen jelbemenetről is. IC lábakon ezeket a feszültségszinteket mértem:
1,2,3,5,8,9,10,12, láb:6V,
4 láb:12V, 6 láb: 3.6V,
7, 14 láb: 10,7V,
11 láb: 0V, 13 láb: 2V,
Remélem tudsz/tudtok valami tippet adni. (Szkóp rendelkezésemre áll.)
Következő: »»   34 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem