Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Ha az egyik szoba ablakának sarkából a másik szoba ablakának ellenkező sarkáig egyenesen kívül kilógatok vezetéket az jó? Egyenest van vagy 20 méter.
Felejtsd el! Az igaz hogy jó antennaillesztővel akár a kályhacső is kihangolható bármely frekvenciára(bár ezt inkább rövidhullámokra értsd!) Még egy 20 méteres "hosszú huzal antenna" is extrémen rövid a középhullám vételére de ez elég lehet a solti adó relatív nagy teljesítményére!
Elvileg jó lehet , DE a vasbeton falhoz viszonylag közel van pár centire,igy méginkább "árnyékolhatja" plusz még az egész éplület is.
Inkább lógassál ki az ablakon/erkélyen , ha másnem(pecabot híjján) pár darab egymásba dugdosott 2m körüli villanyszerelő műanyagcsövet és erre tekert drótot.
Ha egyszer lesz időm, (mert a nyuggernek abból van a legkevesebb) megpróbálok kísérletezni a seprűantannával. Itt egy érdekes cikk, sajnos angolul a seprűantenna feltételezett m...éséről A cikk durván elnagyolt lényege az, hogy a seprű szálainak hegyes végén a légköri statikus elektromos térben (100-200 V/m) koronakisülés történik, ami a levegőben egyébként is jelenlévő ionokat megsokszorozza. Így az antenna fölött bizonyos mértékig vezetővé váló levegő mintegy megnöveli az antenna magasságát.
Csak tiszta forrásból!!!
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
Belinkelek egy cikket, ami annyiban érdekes, hogy nekem hasonló megoldással sikerült megfognom Miskolcon a solti adót. Persze elég macerás két forgóval keresni, ezért bepróbálkoztam azzal, hogy csak a hangolt antennakört használtam. Teljes siker. A jelet a forgókondenzátor és a tekercs csatlakozási pontjáról illetve a földelésről veszem le egy 20 pF-os kondenzátorral, egy feszültségduplázó diódakettős végzi az egyenirányítást.
Ez lenne a feszültségduplázó kapcsolás.
Kicsit nagy a belső ellenállása jósága kicsi így szelektivitása nem túl jó.
És ha van egy fazékvasmagom amire az van ráírva hogy Al=4900, akkor abból ha 8 menetet tekerek rá az megfelelő lehet?
Meg kell próbálni, mert 8 menetet egyserűbb föltekerni, mint a válaszok közül kiválasztani a frankót
Én a helyedben nem görcsölnék az ilyen tekercsekkel. Ha ebben a topicban visszaolvasol, rájöhetsz, hogy a detektoroshoz a legjobb a légmagos tekercs-ha lehet, kosárfonatú.
Egy detektoros rádió építését határoztam el. A fejhallgató 2×2000 ohm, az OA1182-es dióda valamint a régi rádióból kivett forgókondenzátor is meg van. A mellékelt kapcsolást néztem ki, csak nem találom a tekercsszámot. Sok-sok kapcsolásban a tekercsnek több leágazása is van. Erre miért van szükség, hiszen a forgókondenzátorral elméletileg hangolható a rezgőkör? Van-e valami "elegánsabb" a régi készülékekhez jobban hasonlító kapcsolása valakinek?
Köszönöm!
A leágazások az "optimálisabb" terhelés (dióda ,fejhallgató) és az antenna illesztését valósítják meg.Ezzel a rezgőkör szelektivitását is javítják vagy rontják.
Általános tekercs adatok: 100-150 menet 60-120 mm átmérőjű hengerre feltekerve 0,3-1 mm CuZ.Megcsapolások 10 menetenként , az elején 5 menetenként az első 20 menetig. Ezzel meg kell szólalnia a rádiónak.
Valaki nagyon szeret faeszergálni
Hasonló , de még se ...
Ezt építettem meg 2015 tavasszal, egy általános iskolai rádiós bemutató alkalmából.A gyerekek csodálkozó, mosolygós arccal, mondták : Hogy ez szól ?! . Miután fülükhöz emelték a fejhallgatót. Átló 1 méteres .15 menet, menetek közötti távolság 0,5 cm. Szegek lettek beverve , ezekre lett a ~0.3 CuZZ feltekerve. Forgó 2*500 pF egyik szegmense bekötve(500pF). Detektor BAT4x schottky , passzív piezzo csipogó párhuzamosan 30-50 kohm ellenállás. Napközben 5 6 adó fogható rajta, Kelet-Nyugati keret tájolás esetén a KN06ij QRA lokátorban. A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2015
Ezt én is megépítettem, ajánlom mindenkinek. Egy kis kedvcsináló a képeken.(A bicikli szelepszár tökéletes kristály befogó).
Még a nyár elején készítettem egy kristály detektort, pirit kristállyal.
Szia! Én is próbálkoztam pirit kristállyal, de nem akart egyenirányítani. Azt olvastam múlt századi leírásban, hogy szennyezett pirir vagy galenit a megfelelő.
Ezek után eszembe jutott, hogy még gyerekkoromban csináltam otthon galenitet. Nosza elővettem egy pár darab ólom sörétet, némi kénport és kémcső nem lévén itthon egy ampullában melegítettem fel a keveréket. Az így készült galenit mikrokristályos, de tökéletesen működik. Készítettem még wood fémet és azzal foglaltam be. A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2015
Manapság az csodának számít, ha valamin nincs lcd kijelző, és működik.
Nem tudom,hogy szennyezett-e, de nekem működik. Talán a váci természetrajzi múzeumban vettük a kristályt, de már régen volt. Akkor még nem gondoltam volna, hogy erre fogom használni, emléknek lett megvéve. Később próbáltam csak ki mint detektort.
Régi szaklap szerint a pirit nem túl jó. Galenit vagy cinkit volt a menő, főleg a mesterséges, mert azt megfelelően lehetett szennyezni.
A karborundummal is szórakoztak, előfeszültséggel tudott működni jobban. Illetve, mint negatív ellenállású jelleggörbeszakasszal bíró anyag, rezgéskeltőnek is kapcsolható volt.
Én a 'Vakerán' vettem, gyönyörű volt, így útólag kár volt darabokra törni.
Annak idején próbálkoztam zsilettpenge és grafit párossal is, sikerrel.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2015
Múlt héten, Egerben a Kisasszony piacon vettem Erdélyből származó galenitet. Ki fogom próbálni, kíváncsi vagyok miként szuperál?
Itt egy régi cikk a rézoxidul detektor házi előállításáról (Gondolom, a salétromsavas művelet valami kíméletes mechanikai módszerrel kiváltható)
Salétromsav kapható, nem is túl drága.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |