Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   110 / 315
(#) teszti hozzászólása Dec 29, 2015 /
 
Üdv!

A TP4056-os IC-nek a táp pozitívnál mi célt szolgál a 0.4ohm-os ellenállás?
KÉP
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2015
(#) Kovidivi válasza teszti hozzászólására (») Dec 29, 2015 /
 
Ő is melegszik, így megoszlik a hő, az IC jobban érzi magát.
(#) fater0827 válasza teszti hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Üdv
Feszültségosztás /ejtés illetve áramkorlátozás . Azért írtam duplán mert "meggyulladt a pap , körülötte kiabálás ( ég a pap / atyaég ) " . !
Lehet sok jó válasz csak másként van leírva .
Üdv
(#) janikukac hozzászólása Dec 31, 2015 /
 
Sziasztok!
Nővérem régi laptopjának az akksija se volt jó többek között anno, amikor le lett cserélve másikra. Feltételezem, hogy a 6 cella között 1-2 jobb állapotú is akad. A célom csak annyi, hogy csináljak okos telefonhoz egy "power bank"-et. Az akksin 10,8V-ot és 47Wh-t írt. Elsősorban hogyan tudom kideríteni, melyik a jó cella? Ha kiderült, akkor ti hogyan oldanátok meg a cellák töltését? Csak simán a digitális labortápról? Milyen feszültséggel és árammal töltsek majd?
Az elektronikát amúgy - amely a telefont töltené - azt szivargyújtós töltővel oldanám meg. Az elméletileg megfelel erre a célra.
Minden ötletet, útbaigazítást meghallgatok.
(#) RoliNyh válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2016 / 1
 
Helló!

Cellákat csak úgy tudod kimérni, ha szétszeded az akkumlátort, leforrasztod róla az eredeti áramkört. Így megmarad az akkupakk magában ami velószínűleg 2P3S elrendezésű lesz.

Ha ez az első akkud amit szét akarsz szedni, nagyon fontos, hogy a következőképp tedd:

Szétszedésnél mindenképp figyelmesen járj el, és lehetőleg fém vagy más villamosan vezető szerszámot mellőzz! Amennyiben mégis szükség van rá, rendkívül ügyelj rá, hogy véletlenül se szúrd bele az eszközt a cellák közötti részbe, amivel rövidzárlatot idézhetsz elő. Ha ez megtörténik, és (biztosan) van még ép cella a csomagban, az esetleges rövidzártól kigyulladhat...
Ha ilyet tapasztalsz, vagy valami halk sziszegés hallható (mert kinyitott a cella biztonsági szelep), NAGYON GYORSAN dobd el jó messzire!!! Szóval tanácsos az első néhányat a szabadban végezni, míg nem vagy biztos a dolgodban. Ha később esetleg kigyullad, cseszheted, a lítium VIZZEL NEM OLTHATÓ!!!

A biztonsági figyelmeztetések után pedig a következő módszer a járható út:

Burkolat eltávolítása után megvannak a cellák, és a gyári elektronika. Az áramkörre nem lesz szükség, első lépésben le kell forrasztani minden vezetéket a cellákról.

Második lépés, a cellafeszültség mérése minden cellán, majd fel kell rá írni alkoholos filctollal. Ehhez a cellákat nem kell szétforrasztani különálló darabokra, maradhat az eredeti elrendezés.

Azok a cellák, amelyekben 2.8V vagy e fölötti a feszültség, mehet LiIon töltőre.
Ha nincs, labortápra kapcsoljuk az adott cellát (lehet PC ATX táp 3.3V kimenete is, 1-2 OHM ellenálláson keresztül), és teszünk rá egy feszültségmérőt, amivel a cellafeszültséget folyamatosan nyomon tudjuk követni.
A töltést megkezdjük konstans árammal, 150-200 mA től indulunk, majd ahogy a feszültség biztosan túllépte a 3V -ot, mehet neki 1A. Arra roppantul vigyázzunk, hogy a cellafeszültségünk SOHA ne lépje túl a 4.1V -ot!!!
Amint nő a cellafeszültség, az áramnak csökkennie kell...

Azok a cellák amik 2.8V alatt vannak meg lehet próbálni életrekelteni a következő módszerrel:
Az elrendezés az előzőekben leírtakkal megeggyezik, annyi különbséggel, hogy az áramot addig tartjuk 50-100 mA -en, amíg a cellafeszültségünk eléri a 3V -ot.
Innentől küldhetjük tovább 1A -el ezeket a cellákat is.

Teszt:
Ha fel van töltve minden cella 4.1V -ra, pihenni hagyjuk, kb két három napra.
Ez után ismét megmérjük a cellafeszültségeket. Minnél többet esett, annál rosszabb állapotban van az adott cella. Persze ezeket is lehet még használni, de nem nagy áramú kisütéshez.

Terhelhetőség vizsgálata:
A cellákat külön külön kell vizsgálni, tehát szüntessük meg a soros kapcsolásukat, a párhuzamos cellák maradhatnak egyben.
A feszültségmérőt a cellára kapcsoljuk, és a cellát leterheljük egy 4.7 OHM 10W ellenállással.
Ennek hatására az áramkörben közel 1A áram fog folyni, aminek következtében a cellafeszültségünk leesik (minnél kevesebbet esik annál jobb).
A terhelés alatt folyamatosan figyelemmel kísérjük a cellafeszültséget, amint ez eléri a 2.9V -ot, a terhelést abba hagyjuk (a feszültségnek valamelyest emelkednie kell)!

Valamint a cellahőmérsékletet, ami emelkedni fog! Elfogadható érték a 40-60 fokos hőmérséklet, 60 fok felett be kell fejezni a terhelést, és meg kell várni míg visszahül. Nem árt, ha van infrahőmérőnk.

Ha közben mérjük az időd, tudunk következtetni a kapacitásra is.
De a te esetedben 10.8V és 47Wh érték = közel 4400 mAh kapacitással.
Magyarul két 2200 mAh cella van párhuzamosan, és ezekből három sorba kötve.

Ha kiderítetted hány jó cellád van, onnan lehet gondolkodni a power bankod cellaelrendezésén.
De mivel te autós töltőhöz készítenéd, neked lehet kevés lenne a 3 soros elrendezés. Ki kell próbálni a töltő megy e kevesebb feszültségről, mert ha teljesen fel van töltve, az akkor is csak 12.3V lesz, és amint kezd kisülni, máris csökken a feszültség.
Autós töltőhöz minimum 4 sorbakapcsolt cella szükséges.
Vagy veszel USB-s töltőt, annak elég a kissebb feszültség.

Bocsánat, hogykisregényt írtam, de semmi lényegeset nem akartam kihagyni.

Ui.:
A leírtakat mindenki csak a saját felelőségére válalja, ha valakinek bármi problémája adódik, semmilyen felelőséget nem vállalok érte!

Köszönöm a megértést, és sok sikert mindenkinek!

Ja egyébként meg BOLDOG ÚJ ÉVET MINDENKINEK!!!!!
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2016
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Nagyjából jónak tűnik, amit írtál, főleg a biztonságot taglaló fejezetek.
Néhány állításodat azonban kiegészíteném.
Az autós töltőkről nem jelenthetjük ki, hogy csak 12V-24V körüli feszültségről működnek. 7-8V körül a legtöbb elkezd működni.
Kisütéskor a 2,9V feszültséghatár cellánként szerintem nem indokolt. Gyártója válogatja, az általam olvasgatott adatlapokban a 2,5 és 3,0 között minden előfordult. Én megállnék 3,0V végfeszültségnél, azt minden LiIon cellának illik maradandó egészségkárosodás nélkül elviselni.
Én a soros topológiát elvetném - balanszer áramkör használata feleslegesen bonyolítja az életet. Szerintem jobb megoldás az összes cellát párhuzamosan kötni, így minimális elektronika elég lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2016
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Ő tudja, mit akar, az autós töltőhöz akkor is soros kapcsolás kell, legalább kettő ha igaz hogy megy kissebb feszről is...

És valóban, meg lehet állni 3V -nál is... De 2.9V -nál kissebbet szándékosan nem írtam, azt nem minden cella bírja...

Ja és akkor azt is tegyük hozzá, hogy párhuzamosan csak olyan cellákat kössünk, aminek a végfeszültsége közel azonos.
Nem szerencsés párhuzamosítani olyan cellát aminek mondjuk 4.087V és 3.824V...
Arra kell törekedni, a párhuzamosítani kívánt cellák közt minnél kissebb legyen a feszültség különbség...

A kissebb feszültségü cellák mehetnek külön akkupakkba, kissebb áramigényű felhasználásra...
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2016
(#) RoliNyh hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Na látjátok, elég sok mindent leírtam, a folyamatról, de mégis kifelejtettem egy lényeges dolgot!

Mielőtt nekifogna bárki is, nézze meg mire képes egy ilyen aranyos kis jószág...

Tehát senki semmilyen körülmények közt ne hagyjon felügyelet nélkül sem töltés, sem kisütés alatt, egy lítium cellát!

Főként eszetekbe ne jusson, hogy "felteszem estére a töltőre, aztán reggelre úgyis feltölt"!!!
Bármilyen meghibásodás elég balesetveszélyes lehet!

Minden kiáramló gáz, fűst, trutyi erősen mérgező!!!!

És mikor már azt hinnéd, hogy vége, 3:20 -nál jön a meglepetés...

Íme a videó:

Elrettentő példa!!!
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Sziasztok
Van itt egy kínábol hozott powerbank, ami hibás (nem éri meg visszaküldeni)
A gondja az, hogy tölteni lehet, meg mindent úgy csinál mintha működne (töltöttségi szint ellenőrzés) viszont ha tölteni kéne leesik a kimeneti usb csati feszültsége kb 1 voltra (az akkué nem)
Találkozott már valaki ilyen hibával?
Üdv
(#) janikukac hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Kedves RoliNyh és nedudgi!!!

Nagyon köszönöm ezt a bő, teljes értékű válaszadást! Hasonlóakat olvastam angolul én is, de sokkal jobb azért magyarul, 101%-osan megérteni a dolgokat. Igyekszem így eljárni majd, körültekintőnek lenni. Még tegnap szétszedtem az akkut, szerencsémre nem volt semmilyen katasztrófa. Az ünnepek után nekiállok akkor a nagy mókának majd! Ha elakadnék, írok!
Még egyszer köszönöm és BÚÉK!
(#) RoliNyh válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Szerintem behalt rajta az elektronika.

Ez után én nem lennék benne biztos, hogy megfelelően tölti a cellát...
Ha valóban jó a cellafeszültség (nem írtad mennyi), és rádugod a hálózati töltőjét, a cellafeszültségnek emelkedni kell kb 4.1V körülig...

Első körben ezt ellenőrizném...
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Gondolom amikor töltöd a power bankot, nem lehet a bankról semmi mást tölteni. Ez egy beépített védelem.
(#) RoliNyh hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Ja hát arról nem volt szó, hogy a powerbank töltése közben akarjuk tölteni a mobiltelt...
Én azt hittem, csak egy csatlakozó van rajta. Ha külön van mindkettőnek, akkor nyilván lehet üzemszerű működés is, ezt a kézikönyvből lehetne kideríteni...
Vagy a benne lévő elektronikából...
(#) zsoltee0001 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Először én is erre gondoltam, de 1 db ic van (holnap csinálok képet) ami jelzi az akku állapotát, tölti, ill generálnia kéne a 4,2 voltból 5v-ot.
Mivel ez még nekem újdonság, csak tippelem, hogy a kimeneti usb-n ad egy 4 volt körüli értéket, ahogy terhelést érzékel, akkor kéne csinálnia az 5 voltot, na ez nem történik meg.
Szóval nekem furcsa, hogy egy ic-nek egy bizonyos funkciója döglött volna be, mert ha se kép se hang akkor azt mondanám oké.
Azt nem tudom, hogy az akku csomagon belül van-e elektronika, lehet, hogy valami védelem van, de töltés közbe oda már csak a 4,2 volt jut el.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Nem töltés közbe próbáltam, csak írtam, hogy a töltés funkciója pipa, a ledek is szépen villognak.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Jan 1, 2016 /
 
Szia ! A kimeneti SMD biztosítékot nézted ?
(#) RoliNyh válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nem akarok túl okoskodónak tűnni, de ezekben az eszközökben DC konverterrel állítják elő a cellafeszültségből (ami lehet 3V-4.2V) a kimeneti 5V -ot.

Szóval a kimeneten (persze csak akkor ha üzemszerűen működik) vagy 0V van ha ki van kapcsolva, vagy van standby módja, vagy 5V van! A kettő közti bármilyen más (esetedben 1V) feszültség rendellenes működésre utal...

De cáfoljon meg nyugodtan bárki, ha van a tulajdonában olyan készülék, ami üzemszerűen nem így működik, és akármilyen feszültség van a kimenetén...
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 2, 2016 / 1
 
Van olyan, aminél a cella feszültsége jelenik meg az USB kimeneten, és terhelésre indul be a step-up áramkör.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Akor az övé lehet ilyen, csak nem indul be a stepup... Tehát hibás az áramkör, ez volt az első tippem...
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2016
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Így van! 4,xx van, ha meg töltenie kéne akkor 5,xx.
Most megnéztem, van rajta egy nyomógomb, ha megnyomom, pár másodpercre kigyillad pár led, jelezve, az akku állapotát + az usb kimeneten is megjelenik az 5,xx Volt, ha nincs rajta semmi.
Mellékeletm pár képet, látni lehet, hogy egy db ic csinál mindent, aminek valószínűleg a dc-dc konverter része behalt, de az meg megint érdekes, hogy terheletlenül meg jó
(#) RoliNyh válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nem ártott volna egy IC típusszám sem...

De most őszintén, ezzel mit akarsz kezdeni?
Max kicseréled a vezérlő IC-t, feltéve, ha az halt meg...
Lehet kimeneti dióda, vagy tekercs hiba is...

1000-2000 FT ért komplett áramkört lehet rendelni helyette...

Szerinted megéri kísérletezni?

Még esetleg azt tudom elképzelni, hogy túlterheled a kimenetét, és így visszaveszi a feszültséget az áramkorlát...

Persze tudom ráírják az ilyen cuccokra, hogy 1 meg 2 amper, de hát kínai... Mit várunk?
Ha a felét tudja, már lehet annak is örülni kell...
(#) zsoltee0001 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nincs rajta azonosító, nagyítóval néztem, biztos valami egyedi cucc.
Persze, hogy nem akarom javítgatni, azért tettem föl, mert érdekelt a működése és megadtam neki egy esélyt mielőtt felhasználom az akkuját, szerencsére a töltés megoldva.
Van egy ledes fejlámpám, azt akarom vele akkusítani.
Egyébként 3 db ilyen PowerBank jött a sárgától, ebből kettő működik, gondolhatod, hogy nem lett túlterhelve
(#) RoliNyh válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nem hinném, hogy olyan nagyon egyedi lenne, tömegtermék az...
Legfeljebb lekopott a feliratozás, vagy direkt eltüntették...
Bár nem tudom annak mi értelme lenne, egy ilyen filléres áramkörben.

Gyári hibás is előfordulhat...
(#) Gabó hozzászólása Jan 7, 2016 /
 
Van nekem itthon 8db SE US18650V típusú li-ion cellám. Ebből 4dbon 3,83Vot mérek, ez gondolom normális, de a másik 4dbon 0V. Kb 2 hónapja, még ezeken is megvol ez a 3,83V. Lehet ilyen rövid idő alatt zárlatos, vagy merülhetett le ennyire? A cellák egy idősek lehetnek, mert egy akkupakból lettek bontva. Ha elkezdem a töltést a megadott értékekkel, 4V 100-200mA akkor lehet eredménye?
(#) RoliNyh válasza Gabó hozzászólására (») Jan 7, 2016 /
 
Ha párhuzamosítva vannak, szedd külön őket, várj néhány órát úgy mérd meg egyesével a feszkót. Lehet behalt egy cella, ami a többit is leszívta...

Aztán megpróbálhatod feltámasztani, 50mA -ről indulj.

Bár az ilyen teljesen 0V -os cellát még egyet sem sikerült visszahoznom, a tiédre se látok sok esélyt...
(#) Gabó válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 7, 2016 /
 
Amikor megkaptam, akkor párhuzamosítva és sorolva voltak, de szétszedtem, hogy be tudjam mérni. azóta egyesével álltak a polcon. Csak fura, hogy miért hullottak le ilyen gyorsan. De akkor holnap megpróbálom a töltést labortápról. Akkor a 4V jó, vagy induljak lejeb?
(#) RoliNyh válasza Gabó hozzászólására (») Jan 7, 2016 /
 
Ha beállítod az áramkorlátot, akkor szerintem mehet 4V -ról is...
Én ATX táp 3.3V ágával szoktam kezdeni ellenálláson keresztül(mert nincs labortápom), felnyomom kb 2.9V -ig, onnan meg megy a Li-Ion töltőre...
(#) Gabó válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Ma elkezdtem tölteni, és 3Vig, olyan 50-60mA volt beállítva, utána feltekertem, de 500mAnél többet nem akart felvenni. Most jelenleg 3,73V mellett 380mA az áramfelvétele, amit tart is. A feszültség itt már lassan emelkedik. 4,1V van beállítva a tápon. Töltés közben az a cella nem melegedet, csak ilyen 2-3fokot max. Amit mértem rajta max hőfok, az 28C volt.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2016
(#) Melphi hozzászólása Jan 9, 2016 /
 
Sziasztok!
Van egy kedves kis gyerkőc barátom akinek van egy böszme nagy távirányítós autója amit annyira lemerített hogy nem lehet már tölteni, nem tudnátok segíteni hogy honnal tudok ilyent venni akár eBay is szóba jöhet, de bármit meghallgatok.
Lefotóztam a töltőt és az akkupakkot.
Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) RoliNyh válasza Melphi hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Először is azt kéne kideríteni, hogy a töltő vagy az akku adta e meg magát...
Mérni kéne egy feszültségszintet rajtuk...
(Amúgy ez NiMh akku...)
Következő: »»   110 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem