Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   245 / 373
(#) CIROKL válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 10, 2016 /
 
Egyszeru az csak kicsit erteni kell hozza meg nemi tapasztalat is kell .Anyagilag nem olcso de nem is draga, a gyorsasaga elsidlegesen fugg a geptol is .nalunk van harom gep es egy ugyan azon munkat az egyik gep mondjuk 30 perc alatt vegzi el s masik 5 perc alatt ...
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Érdekelne a véleményetek egy léptetőmotorrol, a NEMA17 ről
neten minden fent van róla de pár adat:

tartónyomaték: 2.2kg/cm
1,8°/lépés
4 tekercses
12V 5W
nyomatéka: 0,22 NM
Max. radiális erő: 28N axiális 10N
lötyögése 0,02-0,08 mm 450g terhelés esetén.
a válaszokat előre is köszi
NYÁK hoz lenne illetve kisebb fa, műanyag, fém kockák marásához.
itt egy videó róla:

https://www.youtube.com/watch?v=NA2NEwevJ5w
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2016
(#) Zozi85 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 /
 
A NEMA17 nem egy motor, hanem egy méret amiben elég eltérő nyomatékú
motorok is akadnak. A 0,2 N nem egy izmos darab, a leggyakoribb ilyen méretű mocik a dupláját szokták tudni, de attól függ hogy akarod használni. Attól, hogy milyen erős a motor sokkal fontosabb
a hajtás módja pld szíj vagy orsó mert ezek és az ezekhez használt áttételek adják a végső nyomatékot. Ez a pici motor is lehet jó nagyobb erő leadására ami a fém maráshoz szükséges
masszívabb vázhoz kell, de alaposan leáttételezve. Nagy sebességet ne várj tőle...
Én keresnék izmosabbat.
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Valami ötlet?
Amugy nem szijjas lenne hanem menetes szárral gondoltam rendes fèmvázzal ès csuszkákkal, csak azèrt nèzegettem ezt a mocit mert 3000ft ba kerül. Van kisebb mocim ami 1:64 es áttètele van kb 5 sec/1 fordulat de olyan gyenge hogy egy kicsit megfogom már is egyhelybe marad ès nem hajt. Szoval egy olyan motor kène ami nem horrorisztikus árban van de azèrt van akkora ereje hogy ha hozzáèrek akkor ne áljon meg. Mert ugye ez 1,8° ot lèptet ugye az 200 lèpès / 1 fordulat, ahoz társulna mèg a tengely ami megint nagy áttètelt ad hogy fordulat/1mm kb szoval erő az lenne benne szerintem meg ha ez se elèg lehet szijjal egy áttètelt rakni rá ès ugy hajtaná a tengelyt, de ugy már liftnek is jó lenne szerintem
(#) guliver83 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 /
 
Tudok neked Svájci motorokat 1Nm
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Milyen árban? Meg a tipusát megtudod mondani?
(#) Zozi85 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 /
 
Ez pld elég kedvező, rengetegen vettek belőle cnc-hez, 1 Nm körüli pont.
motor
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Akkor azèrt ennyi mert használt de amugy nem rossz látom a szijnak a tányèrja leszedhető ès akkor már is menetes ruddal is tud menni. Milyen programot tud kezelni a vezèrlő áramkör? Mert a sprint layountnak van olyan formátuma amit kezel a cnc de más progit nem igen tudok, ugye NYÁK maráshoz kellene.
(#) Pali79 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 /
 
Attól függ melyik vezérlő. A párhuzamos porthoz általában Mach3, USB-hez van több is.
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Termèszetesen usb kellene, 3 tengelyes tudjon külön marni a vezetősáv körül illetve furni is lehessen vele a beültetès miatt. +kèrdès hogy melyiket ajánljátok maráshoz, az olyan marot mint a furo vagy pedig a háromszög alaku hegyet ami be van vágva, ebbe nem vagyok biztos hogy vinnè a rezet, a furonál meg fèlek hogy eltörik, mert egy ilyen 3szög alaku fej azèrt erösebb,
(#) kameleon2 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 / 1
 
Maráshoz ilyen erővel? Ha szereted a lassú munkát... akkor igen. Nekem az 1,2Nm-es is lassú és sokszor 750mm/perc fölött téveszt a meglévő mechanikával. Nyák Maráshoz jó ha 300-500 környékére fel tudom nyomni, pedig a mechanika 1800-at 2200-at is bírt simán. 3Nm-es fölött kezdődne maráshoz valami értelmes. Persze kérdés milyen megmunkálómotor, mekkora súly, mekkora mechanika stb. Mi a célod? Mert fa, fém műanyag kockához kellene 3Nm-es motor szerintem és valami durva acélváz. Nekem műanyag munkához lett építve a gépem, 37kg és többször át lett építve, hogy hibátlanul bírja is. Alut már munkáltam vele - de nem fogok túl sokszor. Maradok vele a plexi, pútorlap, nyák marásnál. Ennyit tud. Amúgy megnézve a videót - más dolog egy csipeszt forgatni és más dolog több kilót rángatni ide-oda a megmunkálómotorral együtt úgy főleg, ha anyagban halad a motorod. Nem tudom próbáltál-e sima fúrógépbe fogatott marószárral csak egy egyenes vonalat belemarni mondjuk bútorlapba? Ha sikerült - utána rájössz, miért kell erős motorokat használni. Ha nem sikerült - akkor azért jössz rá. Szóval, ha műanyag és nyák - akkor sem árt erősebb. Én kihajigáltam a nyomtatóból bontott motorjaimat is már.
(#) gadroli96 hozzászólása Jún 12, 2016 /
 
Csipesz az a lèptetès mutatta csak, persze tudom terhelve minden más ès ha áttètelezem szijjal?
1:10 re mondjuk vagy 1:20 ra ès ugy hajtaná a tengelyt akkor az erő meglenne, a sebesèg rovására persze, amugy a fúró fèj kg kb
(#) guliver83 válasza gadroli96 hozzászólására (») Jún 12, 2016 /
 
Amit Zozi85 linkelt ugyan az

Bővebben: Link
(#) Zozi85 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Ha téveszt akkor ott valami nagy méretezési hiba lehet... A 3Nm felett kezdődne a valami értelmes pedig erős túlzás, egy kis 37 kilós szerkezetet darabokra tép egy egy Nm es motor is ha megfelelően van beépítve, és a gyorsulásra van optimalizálva az áttétele. Egy feszülős akadós mechanikát nem erőszakkal kell használhatóvá tenni, és az 1:1 áttétel sem ideális az esetek túlnyomó többségében.
(#) Zoli_bácsi válasza Zozi85 hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Ezzel maximálisan egyetértek!
(#) kameleon2 válasza Zozi85 hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Nem feszül, nem akad, csak nagy a súly rajta. Az oda-vissza mozgások pedig csúnyán megrángatják. Nem mondom, hogy ne lehetne tuningolni még rajta szoftveresen is, de ahhoz kicsit nagyobb elszántság kellene, ráadásul, mivel termel - nem szívesen állítom át menet közben. Most 1,2Nm-es van nekem is - de szerintem aluhoz és acélhoz - kevés - csak ennyit állítok.
(#) guliver83 válasza Zozi85 hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Nálam 0,5nm közvetlen orsót hajt tökéletesen viszi!
(#) kameleon2 válasza guliver83 hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Mekkora sebességgel és mit visz?
(#) guliver83 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
12x3 trapézorsót pom anyával.
Max sebesség amivel nem tud lépést téveszteni 1200 előtolás 500 gyorsulás megállás
Van egy gépstressz nevezetű kis program amivel lehet generálni nagyon jó G kódot azzal lehet tesztelni mit is tud a gép és hogy téveszt vagy nem.
Régebben volt gond a Z tengely emelésekor és nem a motor volt a hibás hanem a vezérlő.
Egy 3Nm motor már nagyon erős ilyen kicsi kis gépekre fölösleges pénzkidobás.

A piros motorokat árultam és mindenki azzal jött, hogy milyen erős hiába mondom, hogy 2Nm és 1Nm az kicsi, csak azt nem tudom, hogy mire kicsi.

Amit most építek gépet az nem 100Kg lesz hanem jóval több és egyenlőre 2Nm lesznek rajta.
Szerintem szépen fogja vinni gond nélkül.

Bácsi Zoli gépe sem 40Kg és szerintem szépen meg is mozgatja a 2Nm motor.

Az esztergámon ugyan ilyen motor van 2Nm 1000 előtolással nagyon bele kellene kapaszkodni a keresztszánba hogy le bírd fogni .
(#) guliver83 hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
És nagy esztergán iparira kell gondolni hosszelőtolást egy 7 vagy 8Nm csinálja, ha azt megbírja mozgatni egy ilyen motor akkor egy pic CNC marót ami lineáris tengelyen csúszik azt, nem hiszem el hogy 1-2Nm nem bírja el.
Az eszterga prizmákon megy van súrlódás rendesen!
(#) Zozi85 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Mennyi az a nagy súly? Nekem az x tengely kb 40 kg, a z vel és a maró motorral. Két oldalt két orsó rángatja, az egyik orsó vegét hajtja a motor, a másik oldalt vannak összekötve egy szíjjal. Minden gond nèlkül marok 6-800 mm/min sebesseggel alut, 0,6 Nm es szervó mocival, amin 70 százalékos korlát is van, mert egy hirtelen irányváltás odébb teszi a gép teljes 200 kilóját. Kiszámoltam mekkora gyorsulást várhatok ha optimalizálom, hozza is. De a kis léptetős gép is vándorol a nema17 motorjaival. Sajnos nagyon úgy érzem sokan nem tudják mihez viszonyítani a motorokat.
(#) Ivan93 hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Nem vagyok a téma szakértője, de azt tudom, hogy az orsós mozgásátalakítónak nagy a módosítása. Egészen pontosan F=(2Pi/h)*M (F-lineáris erő, M-nyomaték, h-menetemelkedés). Tehát egy 2Nm-es motor 10mm menetemelkedéssel 1256N erőt, kb. 120kg-t fejt ki. Ezen ront a súrlódás és egyéb veszteségek. Persze lehet, hogy ez kevés fém megmunkálásához, nem tudom.
(#) guliver83 válasza Zozi85 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
A léptető és szervő között van különbség azért, de teljesen igazad van.
Sokan nem tudják hogy mit mire is lehet használni és mindenki 3-4 Nm motorok felett gondolkodik.
(#) guliver83 válasza Zozi85 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Ja és a te géped egy profi gépezet azért!!!
(#) Zozi85 válasza guliver83 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Pontosan. És ahogy Ivan93 is irta, hatalmas erők ébrednek, ha ekkora nyomaték kell a mozgatáshoz, félnék megmérni mekkora deformációk keletkeznek.
(#) Pali79 válasza Ivan93 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Én nem ismerem ezt a képletet (építőmérnök vagyok nem gépész ), de akkor jó leszek a a 3Nm-es motorjaimmal és a 3mm-es menetemelkedésű orsóval, 6283N
(#) kameleon2 válasza guliver83 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Az én gépemen is 12x3-as trapézorsó van.Üresen igaz erre a konstrukcióra is, hogy akár 1800-al is megy, de ha már rajta van a marómotor és anyagban kell haladni - például asztal síkbamarás 6-os maróval - ott bizony a max sebesség már csak 800 körüli, ahol éppen nem téveszt, így maradok én is a 300-500 közötti biztonságosabb tartományban. A múltkor egy sablont martam rózsaszín hungarocellbe 4 élű 6-os maróval- azaz az anyag nem fogott sokat, de mégsem tudtam hibátlanul 800 fölé vinni a sebességet, elkezdett elmenni az Y irányom - tévesztett. Igaz - lehet gond a kuplungként használt benzincső is a gyors irányváltásoknál már. Én nem fogok acélt és alut megmunkálni rajta, mert bár új és nagyon éles japán marófejekkel próbálkoztam, de mégsem tetszett a gépem hangja munka közben. Láttam, hallottam mások gépeit, amivel alut martak. Sokkal több anyag volt bennük. Én sem vagyok gépész, sőt inkább csak belekontárkodom, de megnéztem pár gépet alaposan. Láttam munka közben olyat is, ami 80000-el mar - vízhűtéses motorral és 1 perc alatt készítette el azt, amire az én gépem 1 óra alatt sem képes. De nem 0,2Nm-es motorok voltak rajta. Nekem is azóta táltosodott meg a gép, amióta 1,2Nm-esek vannak. Előtte 300-nál is volt jelentős lépéstévesztés a bontott nyomtatómotorokkal, amik úgy 0,8Nm-esek lehettek jobb esetben.
(#) guliver83 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Szerintem ott neked valami gond lehet!
És szoktam tenni az asztalra egy MDF lapot és azt síkba marom 15mm átmérőjű maróval 1000 előtolással . Nem az előtolásnál téveszt a gép hanem a hirtelen pozicionálásnál vagyis nálam így volt.

Csináltam egy reliefet és szemmel láthatóan nem emelt a Z tengely, de csak a Z tengely, mert nagyon nagyra volt állítva a pozicionálás, ha visszavettem kisebbre akkor nem volt vele gond, de nem mindegy, hogy egy óra vagy 4 óra a meló vele, vagyis nekem, (de sokan úgy vannak vele, hogy van idő )
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Idézet:
„Igaz - lehet gond a kuplungként használt benzincső is”
Igaz !
(#) SALáta válasza guliver83 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Azért azt sejteni kell hogy 3 Nm es és 3 Nm es léptetőmotor között is óriási különbségek vannak.
Most 0.8 Nm es IM motor hajtja a Z tengelyt, az aprócska 18 kg os motort 1500/800 as gyorsulással emeli 5 mm es orsóval. (van ellentartó légrugó) Pár kilóval pedig 2500/1000 a sebesség gyorsulás.
A 3 Nm es motorjaim közül az egyik tudja azt mint ez a picike IM motor tud, a többi fényévekkel lassabb.
Következő: »»   245 / 373
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem