Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiós adó-vevő modulok
Lapozás: OK   40 / 52
(#) uniman válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 2, 2016 /
 
Hello!
433-315= ??? MHz ???
Fix és "ugró" kódosak is léteznek... meg még 868 MHz-esek is.
A 315 MHz a legritkábban használt, talán nem is annyira "nyerő" választás... Bővebben: Link
(#) Kokany82 válasza uniman hozzászólására (») Aug 2, 2016 /
 
Fix kódos.
Az érdekel, hogy miért rosszabb a 315Mhz-es mint a 433Mzh-es.
(#) Kokany82 hozzászólása Aug 3, 2016 /
 
Valaki tud ebben a kérdésben segíteni?
(#) gerenk válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
Elvileg nem rosszabb, az "ördög az antennában lakozik". A kisugárzott rf. teljesítmény akkor a legnagyobb ha a hozzá csatlakoztatott méretezett antenna hullám ellenállása megegyezik a
végfokozat kimenő impedanciájával. Ezek az egyszerű modulok nem sok gondot fordítanak eme követelményre, megoldják egy nyomtatott áramkörön kialakított antennahurokkal a hozzá kapcsolt hosszabbító tekerccsel. Minél magasabb a frekvencia annál közelebb kerülnek a helyes megoldáshoz.
(#) zenetom válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
Európában a 315MHz nem "hivatalos sáv", lehet hogy nagyon ott sugározni sem szabad, de majd a szakik megmondják.
(#) pucuka válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
318 MHz -en harmadlagos kiosztással (H38 lábjegyzet) általános távmérő, távirányító, riasztó, adatátviteli alkalmazásokra jelölhető ki frekvencia.
(#) Kokany82 válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
Remélem a szakik megmondják.
(#) zenetom válasza pucuka hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
A 315MHz is?
(#) pucuka válasza zenetom hozzászólására (») Aug 3, 2016 / 1
 
315 - 322 MHz között, 318 "közepes frekvenciával. (FNFT)
(#) Gj válasza Gj hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Valaki hozzá tudna ehhez szólni?
Vagy használt már valaki RFM85W-433D adót és RFM83CL-433D vevőt? Hogyan nézett ki pontosan az áramkör, ha működött?

Vagy ezek a modulok nagyon gagyik, azért nincs semmi eredmény?

Köszönöm szépen a segítséget!
(#) Ferkógyerek válasza Gj hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Szia!
Én használom ezeket az adó és vevő modulokat, az árához képest nagyon jó.
3V-os adó tápfesz mellett 200-300m nyílt terepen az áthidalható távolság.
Hogyan nézett ki? Ezt nem igazán értem.
A bekötését nem kell magyarázni, a vevőnél a "SHUT" lábat testre, a többi egyértelmű.
Az adóra és a vevőre is 1-1 17cm-es egyenes drótdarab antennának.
Gondolom azzal tisztában vagy hogy ez csak adatátvitelre való 300-10kbps között.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2016
(#) Ferkógyerek válasza Gj hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Most olvasom az előző hozzászólásod. Látom a szoftverrel vannak gondjaid.
A vevő kimenetéről az adásszünetben jelentkező zajt nem tudod eltüntetni, de nincs is rá szükség. Az adó oldalon elsőnek elküldött byte legyen 0x55, ezzel feléleszted a vevőt és a zaj megszűnik ahogy a szkópon is láttad. A második byte legyen egy azonosító, a vevővel ezt figyelve tudod hogy innen kezdődik a hasznos információ. Ezek után jöhetnek a hasznos adatok. Én utolsó bytenak, a hasznos adat után, szoktam küldeni még egy byteot amit a vevővel már nem figyelek, különben az utolsó hasznos byte nem megy át.
(#) Gj válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Az egyes byteokat hogyan küldjem el? amint látod, jelenleg minden byte előtt van egy startbit és két byte között várok 2ms-t. Ez így jó? Vagy ne legyen startbit és ne várjak a byte-ok között? vagy hogyan?

(1kbps-en kommunikálok jelenleg, de ezt a kódból is látni)

Itt az adó kód ide vágó része:
(itt az enkódolt 16 bitet 2x8bitként küldöm el, mintha 2 byte lenne, ugyan úgy mindkettő előtt startbit és köztük 2ms várakozás)

  1. #define F_CPU 1000000
  2. #define RFALACSONY PORTD &= ~(1<<PD7);
  3. #define RFMAGAS PORTD |= (1<<PD7);
  4.  
  5. //================================================================
  6. uint16_t man_encode(uint8_t unenc) {
  7.         //================================================================
  8.  
  9.         uint16_t ki = 0;
  10.         int i;
  11.         for (i = 7; i>=0;--i    )
  12.         {
  13.                 if(unenc & (1<<i))
  14.                 {
  15.                         ki |= (1<<((2*i)+1));
  16.                 }
  17.                 else
  18.                 {
  19.                         ki |= (1<<(2*i));
  20.                 }
  21.         }
  22.         return ki;
  23. }
  24.  
  25. void RFByteKuld(uint8_t be)
  26. {
  27.         uint16_t kuldendo = man_encode(be);
  28.  
  29.        
  30.         RFMAGAS;
  31.         _delay_us(1000);
  32.  
  33.         int i = 0;
  34.         for (i = 15; i>7; --i)
  35.         {
  36.                 if(kuldendo & (1<<i))
  37.                 {
  38.                         RFMAGAS
  39.                 }
  40.                 else
  41.                 {
  42.                         RFALACSONY
  43.                 }
  44.  
  45.                 _delay_us(1000);
  46.         }
  47.         RFALACSONY
  48.         _delay_ms(2);
  49.  
  50.         RFMAGAS;
  51.         _delay_us(1000);
  52.         for (i = 7; i>=0; --i)
  53.         {
  54.                 if(kuldendo & (1<<i))
  55.                 {
  56.                         RFMAGAS
  57.                 }
  58.                 else
  59.                 {
  60.                         RFALACSONY
  61.                 }
  62.  
  63.                 _delay_us(1000);
  64.         }
  65.         RFALACSONY
  66.         _delay_ms(2);
  67.  
  68. }
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2016
(#) Ferkógyerek válasza Gj hozzászólására (») Aug 8, 2016 / 1
 
Nem értek C nyelven, viszont az időzítéseket el tudom magyarázni a csatolt szkóp ábra alapján 1kbps-ra. Alaphelyzetben a mikrovezérlő TX lába alacsonyan van, nem foglaljuk feleslegesen a sávot. Mielőtt megkezdenénk az adatátvitelt engedélyezzük azt (PIC-ek esetében a TXEN bittel) ekkor a TX láb magasba vált. 1kbps sebesség esetében vársz 15ms-ot majd küldöd az adatokat.
Az első bájt célszerűen egy azonosító, (a képen 0x55) ha ez egyezik a programban megadottal, akkor a következő bájtokat már kezelheted hasznos adatként (a képen 0x99-től). Az utolsó bájt után (a képen 0x55) szintén várakozok egy kicsit, itt kb 5ms, majd lekapcsolom a mikrovezérlő TX kimenetét. A szkóp ábrán a sárga csatorna az adó bemenetén a kék a vevő kimenetén volt.
Valós adatátvitelnél célszerű valamilyen hibajavítást is alkalmazni.

4.png
    
(#) Gj válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 9, 2016 /
 
A hibajavítás, meg egyebek nem jelentenek gondot. Azt már használtam más kommunikációk esetében. Egyedül az érdekel, hogy miért nem az jön ki a vevő kimenetén, amit beküldtem az adóba. (mint már írtam, amikor RF helyett kábellel kötöttem össze a két AVR-t, és ugyan ezt a kódot használtam, tökéletesen működött.) Ezért a szkópon lévő bájtokban ne is keress logikát, csak az RF-fel próbálok küzdeni rajta.

Idézet:
„Kipróbáltam, hogy az adó AVR azon kimenetét, amivel az RF adóba tolná az adatot, modulok nélkül direktben összekötöttem a vevő AVR INT1 lábával, ahova a vevő RF modul jele érkezne, és működött a kommunikáció.”


Megcsináltam az időzítésekkel, amit írtál. Az első probléma, hogy az első magasra állítás után a vevő kimenetén csak néhány ms-ig van magas jel 15ms helyett. Ha a végén várakozok, akkor fent marad 15ms-ig. Arra gyanakszom, hogy amikor jelet adok az adónak, akkor miután megkapta az első magasat, kicsivel utána kikapcsol (alacsony szint a vevőn), majd egyszer csak újra működik, és küldi, amit kap.

Ez egy normális jelenség? Vagy hogy is van ez?

(A képen a vevő kimenete, magyarázattal. Itt csak 500bps a kommunikáció.)
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2016
(#) Kera_Will válasza Gj hozzászólására (») Aug 9, 2016 /
 
Próbálj meg Manchester kódolást használni , hátha azt jobban szeretik az RF rádiós elemek.
RF adóvevős cikk Manchester kóddal
(#) Gj válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 10, 2016 /
 
Ha megnézed az első hozzászólássom kódját, látni, hogy eredetileg azt használok.

Ferkógyerek kolléga viszont mondja, hogy nála ugyan ezek a modulok jól működnek az általam legutóbb próbált módszerrel, ezért nem értem, hogy nâlam miért nem.
(#) Ferkógyerek válasza Gj hozzászólására (») Aug 10, 2016 /
 
Az adón nehezen tudok elképzelni ilyen hibajelenséget, mivel csak 2db tranzisztorból és a SAW rezonátorból áll.
Kipróbáltam mind a 2db vevőmodult ami itthon van, mindkettőnél kb 19ms volt az a legnagyobb impulzus szélesség amit még zavar nélkül át tudott vinni. Ez bőven túlteljesíti az adatlapon szereplő minimum 300Hz-et. Ha nálad csak a szélesebb impulzusok átvitele okoz gondot, akkor növeld az átviteli sebességet. Én 2,4kbps-on szoktam használni, Manchester nélkül.
Látom digit szkóp van, egy sima négyszög függvénygenerátorral le tudod ellenőrizni a még zavarmentesen átvihető minimális és maximális impulzus szélességet. Ebből azután kiszámolható a minimális és maximális átviteli sebesség.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2016
(#) Kokany82 hozzászólása Aug 10, 2016 /
 
Sziasztok.
Szeretnék érdeklődni, hogy valakinek van valamilyen tapasztalata a képen látható vevő egységgel?
Az lenne a kérdésem, hogy a 12 csatornás távirányítóhoz hozzá lehet állítani a vevőt?
Ez egy 4 csatornás vevő, ebből 3 csatornát használnék.
10 db vevőt szeretnék venni. Azt szeretném elérni, hogy a 12 gomb közül 10 gomb egy-egy vevőn, egy egy csatornát kapcsoljon, a maradék 2 gomb, pedig egy egy csatornát az összesen egyszerre kapcsoljon.
10 redőny, egy egy gomb.
összes fel,egy gombbal
összes le , egy gombbal.

A kis barna távirányítót, nem használnám, csak a képen van.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2016
(#) pucuka válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Ez így nem fog menni. A távirányító adód csak egy vevőt fog tudni megcímezni, és azon 4 funkciót fog tudni beállítani, ha a vevőd párban van a távirányítóddal, és képes az adat kimenetét dekódolni.
Amit szeretnél, azt úgy lehetne megoldani, ha az adót is mikrovezérlővel hajtod meg, ami a programjában meg tud címezni 10 db külön címmel rendelkező vevőt, aminek a végén szintén mikrovezérlő van. Az, hogy ezután milyen, és mennyi adatot viszel át, és azt mire használod, az szintén a program dolga. Minden esetre az adó oldalon képesnek kell lenni a 10 db vevő egyedi címzésére.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2016
(#) Gj válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Az a baj, hogy nem ez a gond. Mert a végén lévő magas jelet gond nélkül átviszi. De majd kipróbálom másik modulokkal, hátha csak hibás valamelyik.
(#) Kera_Will válasza Gj hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
OK ! Azt mélyebben nem néztem át.
(#) Kokany82 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
van egy ilyen vevő is, amin van egy tanuló gomb. Egyenként be lehet tanítani a vevő csatornáit.
Gondolom ha egy távirányító egy gombját, pl. az 1-es gombot több különböző vevővel is megtanítom, akkor egyszerre fognak kapcsolni. Jól gondolom?
(#) pucuka válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Nem tudom, nem ismerem. Egy biztos, ha ugyanazon a frekvencián, és ugyanazon a címen több az adóval párosított címen több vevő van, akkor ugyanazon a csatornán levő kapcsolók (relék) egyszerre fognak kapcsolni.
(#) proba válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Szerintem ha jó és tartós szerkezetet szeretnél ezt a fajta rádiós összeköttetést hanyagold. Olcsón gyorsan lehet vele sikereket (?) elérni, cserébe viszont megbízhatatlan lesz. igaz csak egy két példányával volt dolgom, de azt is bánom hogy hozzányúltam.
(#) Kokany82 válasza proba hozzászólására (») Aug 11, 2016 /
 
Miért? Milyen hibák fordultak vele elő?
(#) Gj válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 12, 2016 /
 
Na megcsináltam én is kíváncsiságból a négyszögjeles sebességtesztet, 3Khz még simán jó volt, illetve 17-18ms volt a legnagyobb impulzusszélesség.

De megpróbáltam igazolni/megcáfolni a kikapcsolós állításomat, és azt hiszem előbbi sikerült.

Úgy állítottam be a konstrukciót, hogy gombnyomásra küldjön 100 bitnyi négyszögjelet. (itt kb 11.6ms egy bit)

Mint látni, az első magas bit vége "le van csípve" és alacsony, de az utána jövők rendben vannak teljesen. A képen a CH2 emelkedése egy gombnyomás az adón, arra triggerelek, hogy könnyebben megtaláljam a jel elejét.
A fönt lévő CH1 jel a vevő kimenete.

A cursor úgy van beállítva, hogy a kettő között van az első bit, köztük végig magasnak kéne lennie a jelnek. (két szaggatott függőleges vonal)

Neked nem csinálnak ilyet?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2016
(#) proba válasza Kokany82 hozzászólására (») Aug 12, 2016 /
 
A kedvencem, teljesen megmagyarázhatatlan, bekapcsolás 10-20m kikapcsolás közvetlen közelről. Aztán volt hogy csak úgy magától kapcsolt. Szerintem nem volt olyan hónap amikor probléma mentesen működött.
(#) Ferkógyerek válasza Gj hozzászólására (») Aug 13, 2016 /
 
Nálam nem csinálja.

6.png
    
(#) Gj válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 13, 2016 /
 
Ez talán szemléletesebb.
Az alsó az adó bemenete, felső a vevő kimenete.
A függőleges középső elválasztó után látni a furcsaságot. Itt kb 1.2ms impulzusszélességgel.

Az probléma lehet, hogy 62mm-es, 2.4Ghz WiFi antennákat használok? Illetve az, hogy az adó 5V-ról, a vevő pedig 3V-ról üzemel?
Következő: »»   40 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem