Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2944 / 3947
(#) Tranzisztor mester válasza Pafi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Nemhiszem, mert a zene attól még szól, csak a brummogás élvezhetetlenné teszi.
(#) kapu48 válasza krabor hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Tegyél, a LED-el párhuzamosan. Kísérletezd ki 100 – 330n 400V-osat?
Mikor már nem világít a LED égő.
Semmit nem ártasz vele, mivel ilyenkor a glimel sorosan levő ellenállás korlátozza az áramot.
Aztán figyeld meg, hogy bekapcsoláskor melegszik e, a kondi?

(Természetesen áram mentes állapotban szerelünk! És mindenkit figyelmeztetünk, nehogy közben vissza kapcsolják!)
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2017
(#) Tranzisztor mester válasza Pafi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Az jutott még eszembe, hogy a PC ház (házi készítésű, fából készült) nem földelt, így a tápegység házának földelése nem megy át az alaplapra (a rögzítő csavarokon keresztül)
Lehet hogy hülyeség, de nem lehet hogy ez a baj?
(#) Gafly válasza Pafi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Vagy akkuról megy a lapos...
(#) tbarath válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
A villásdugó (dugasztáp dugója) és a lámpába dugható dugó között szakadást mérek minden kezem ügyébe eső műszerrel. Viszont több műszerrel is mértem feszt a bedugott adapter lámpába menő dugója és földelés között, és a leggagyibb DT838 kivételével (amit hőmérőnek vettem) minden műszer 84V körüli feszt mutat. (Illetve nem, a korábban említett Voltcraft nem mér feszt, de NCV módban sípol rá szépen...)
(#) krabor válasza kapu48 hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Koszi,tudnal egy linket kuldeni,hol tudom megvenni?
(#) Kraven hozzászólása Feb 15, 2017 /
 
Sziasztok!

Nem is annyira elektronika:
Egy kísérleti projektemhez szükségem lenne PWM tápra. +24V-80A (vagy 2 db 40A-es)teljesítmény hangfrekvenciás erősítő táplálási céllal.
Persze tudom, hogy kínából simán megrendelhető, de hátha foglalkozik valaki Magyarországon ilyesmivel. (inkább maradjon Magyarországon az a pár forint)
Tudtok ajánlani lelkes pákászt, akivel érdemes lenne egyzkednem ezügyben?

Köszönöm előre is
Kraven
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2017
(#) nedudgi válasza tbarath hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Ellenállást mérj, ne a szakadásvizsgálót használd. A szakadásvizsgáló körülbelül ötven ohm felett szkdást jelez.
(#) tbarath válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Bocs ha félreérthető voltam. Nem szakadásvizsgálóval mértem, hanem ellenállásmérő módban minden itthon levő eszközzel és egyik se mért értékelhető ellenállást a táp kimenete és bemenete között. Speckó szerint olyan 20-40 MOhm környékén lenne a végük, de olcsó-gagyi DMM-ekről van szó és egy betegeskedő Fluke 8000A-ról, amivel megaohm nagyrágrendet még nem mértem. (De ha mérnék is se tudnám mihez hitelesíteni, mert ha lenne olyan eszközöm akkor azzal mértem volna.
De egy kettős szigetelésű kapcsolóüzemű tápnál szerintem ez nem nagy meglepetés.
Mértem áramot is, kikapcsolt lámpánál 80 mikroAmper, bekapcsolt lámpánál 110-180 uA folyt a lámpa szára és a konnektor földelése között. Ez nem túl sok. (Egyébként ilyen lámpáról van szó: egyik link, másik link).

Csatolok két képet ami a szkópos mérésről a lámpa kikapcsolt és bekapcsolt állapotában, ezek minőségéért elnézést kérek, így sikerült. A nagyobbik, szinuszra úgy-ahogy hasonlító jel egy bekapcsolt tápegység bemenő fázisa, a másik pedig a lámpa fém karjához érintett mérőfej jele. (Mindkét csatorna a legnagyobb V/div állásban volt teljesen kitekert "VAR controls" tekerentyűvel, ami az 1:10 osztású mérőfejre még 2,5x-es osztást jelent)
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2017
(#) proli007 válasza tbarath hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Hello! Ennek nincs semmi jelentősége. Minden hálózatra kötött készüléknek van szórt kapacitása a hálózat és készülék részei között. Ezen a kapacitáson tud váltóáram folyni, de nagyon kicsi áramokról van szó, ha a készülék érintésvédelmi szigetelése megfelelő..
De ha csak megfogod a szkóp bemenetét, akkor is hasonló dolgokat mérnél. Hiszen Te is a hálózat közélében vagy és azt "szórja is"..
(#) RoliNyh válasza tbarath hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
NCV műszer a kisfeszültséget (pl 5V 12V) is jelzi, akár váltó akár egyenáram.
Tedd egy telefontöltő vezetéke mellé, ott is csipogni fog. Az enyém legalábbis érzékeli Uni-T UT210E
(#) tbarath válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Ezt én értem, de 100V fölötti peak mellett lehet azt mondani, hogy a készülék ÉV szigetelése megfelelő?
Mert az ugyanabba a konnektorba dugott USB töltő kábel külső (szigetelő) erén kb. azt mérem, mint a kezemen, bőven 1V alatti zavarjelet mutat a szkóp.
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Ezt még nem próbáltam, de tényleg megy.
(#) proli007 válasza tbarath hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
"kábel külső (szigetelő) erén" Egy szigetelésen, hogy lehet mérni? A lámpád két "botantennájában a lámpa feszültsége van, nem egy szigetelt vezeték.
De a szkóp bementi ellenállása vagy 10Mohm vagy 1Mohm. 10V csúcsfeszültség, az utóbbin is csak 100uA áramot hoz létre az nem aggályos érintésvédelmi szempontból. Minden estre egy ilyen gagyi lámpa nem életbiztosítás, mert nem ismert a szigetelési rendszere, tartóssága. És nem megszokott a fém részek érinthetősége. Ráragasztani meg azt lehet amit csak kérsz.
(#) tbarath válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Bocs, a fogalmazás ma nem az erősségem. Szóval a mikroUSB kábel külső, fém csatlakozója, ami - gondolom a kábel árnyékolása, és végigmegy a madzagon.
És nem 10, hanem 100 (száz) volt nagyságrendű peak van a lámpa botantennája és a földelés között, Multiméterek (nem rms) 80-90 Volt közötti AC-t mutatnak rá Amúgy ezt leszámítva elégedett vagyok vele, és szerintem a Lidl cuccok azért csak átmennek valami normálisabb vizsgálaton, a CE matrica nem azt jelenti rajtuk hogy "Chinese Edition".
Szerintem kidobom majd a töltőjét és kap másikat.
(#) game4812 válasza tbarath hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Szerintem arra célzott proli007, hogy ha van mérhető 100V-od egy 1Mohm bemeneti ellenállású dolgon, akkor az 1mA. (legalább ennyi van ott jelen tartósan, persze lehet többet is tud produkálni a tápegység). A legtöbb érintésvédelmi Fi relé 30mA-nál old 324V peaknél. Ha pedig kézzel megfogod, a test ellenállása kb. 3KOhm, itt 33mA-nek kellene folynia, ha ennyi nincsen jelen, akkor hasonlóan, mint mikor egy transzformátort túlterhelsz, leesik a feszültség. Ha a fenti példában nevezett 1mA van ott, akkor 3V-ra. De lehet nagy hülyeséget írtam, javítsatok ki, ha tényleg.
(#) tbarath válasza game4812 hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Értem hogy mit írt, egyébként a föld felé tized mA nagyságrendű áram folyik árammérővel mérve, szóval konkrét életveszély nincs. De szerintem mégse egészséges ez...
(#) Scaevola hozzászólása Feb 16, 2017 /
 
Sziasztok!

Azt olvasom, hogy:
Idézet:
„Alkalmazási területek: Akvárium-, tó-, ivóvíz- és uszodavíz fertőtlenítés, csírátlanítás, EPROM törlés. A fénye a szemre és a bőrre veszélyes. Működéséhez előtét szükséges. Hullámhossz: 254nm. Hossza: 140mm. 8000h élettartam. UV fénycső, UV lámpa, UV lámpák, UV izzó, UV-C fénycső, UV-C lámpa, UV-C izzó, UVC lámpa, UVC izzó, UVC fénycső. Germicid fénycső, germicid lámpa.”


Mit jelent az, hogy előtét szükséges?

Előre is köszi.
(#) nedudgi válasza Scaevola hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Korlátozni kell a rajta átfolyó áramot. Az üzemi feszültégen, ami jóval a 230V alatt van, végtelen áramot szeretne átengedni magán.
(#) Scaevola válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Pompás.
És mindez konyhanyelven annyit jelent, hogy...



Előtétellenállás?
Tökjó, de ezt hogy kéreül végfelhasználói formába?
Lámpatestet lehet így kapni?
Vagy ezt kizárólag szerelve lehet felhasználni?

köszi
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2017
(#) vargaf válasza Scaevola hozzászólására (») Feb 16, 2017 1 /
 
Idézet:
„És mindez konyhanyelven annyit jelent, hogy...”
:
UV lámpa előtét
Olvass.
(#) granpa válasza Scaevola hozzászólására (») Feb 16, 2017 / 1
 
Úgy értsd, mint fénycső, amihez előtét kell. Fojtó, vagy elektronika.
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Mértél egyszerre feszültséget és áramot?
Egy 1kohm-os ellenállással földeld le, és úgy mérj áramot, feszültséget!
(#) tbarath válasza Stewe hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Direktben mértem csak áramot a földhöz, ott a "műszerpark" szerint 110-180 uA áram folyt. Majd megnézem úgy is ahogy írtad.
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
110uA zárlati áram, a földelési ellenállás figyelembevételével (mondjuk 5 milliohm)
az 0,55V uV-ot feltételez....
Ezért nem kell kidobni egy lámpát.
(#) Scaevola válasza granpa hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
ok, köszi.
(#) tbarath válasza Stewe hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Nem is akarom, csak a tápját. Mert nekem ne toljon 100V nagyságrendet sehova, akármennyire kevéssé "terhelhető" is az.
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Szerintem méregesd végig tévédet, meg a monitorodat is!
(#) nedudgi válasza tbarath hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Egy esélyt még adjál annak a tápnak, próbáld ki a lámpát egy másik tápegységgel. Ez az antennaszerű kivitel okozhat gondot a nagyméretű dróthurokkal.
További vizsgálatot érdemel, hogy az a hatalmas feszültség (ami töredéke egy műszálas pulóver által generáltnak) milyen frekvenciájú. 50Hz környéke, a lámpában levő PWM, vagy tápegység frekvenciája az, amit mérsz?
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2017
(#) tbarath válasza Stewe hozzászólására (») Feb 16, 2017 /
 
Lehet hogy csak én vagyok elkényeztetve, de eddig egyetlen DC tápon kimenetén se tapasztaltam 100V nagyságrendű feszt. És nem is nagyon szeretnék, szóval csere lesz. Vagy visszaviszem.
Következő: »»   2944 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem