Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   105 / 178
(#) Picipityu válasza Bakman hozzászólására (») Nov 3, 2017 /
 
Van egy éjjeli lámpánk is, amiben egy E14-es LED-es fényforrás van és az is csinálja ezt a tünetet kikapcsolt állapotában, de csak akkor, ha hozzáérek a lámpatesthez.
Nem ráz, feszültség sem mérhető a lámpatesten.
(#) Bakman válasza Picipityu hozzászólására (») Nov 3, 2017 / 1
 
Sokáig tartana alaposan elmagyarázni, mi az a szórt kapacitás/induktivitás. A dolog normális.

A LED-eknek sokkal kevesebb energia is elég, hogy látható fényt eregessenek magukból. Ezt a kevés energiát egy közeli, elektromosan vezető tárgy is adhatja pl. te magad, a lámpa földelése, a közelben futó vezetékek, fém ereszcsatorna stb. Ez így eléggé pongyola megfogalmazás de talán érthető.
(#) Picipityu válasza Bakman hozzászólására (») Nov 3, 2017 /
 
Igen érthető és köszönöm a választ!
(#) RoliNyh hozzászólása Nov 4, 2017 /
 
Üdv!

Szedett már szét valaki 230V -os LED csíkot?

Érdekelne milyen a kapcsolástechnikája? Milyen "meghajtó" van benne?
(#) wbt válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Ami nekem volt, az: Graetz=>LED=>SM2082 driver. Nagyobb teljesítményűeknél 2-3 meghajtó párhuzamosan volt kötve. Szerintem létezhet olyan is, amiben n incs driver-IC, csak kiszámolják optimálisra a nyitófeszültségeket/darabszámot (bár ebbe nem vagyok biztos).
(#) RoliNyh válasza wbt hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Nekem az tűnt fel, így képről nézve, hogy néhány LED -enként ezen is ott vannak az áramkorlátozó ellenállások. Ha bele gondolok, azt hittem, hogy ennél sokkal több LED van sorba kötve, pl 50-60 db, és ennyihez tartozik egy ellenállás. Tehát kb 300 V -ra van beállítva a soros LED -ek száma, de képről nem így tűnik...
(#) bbalazs_ válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Szerintem a led szalag ugyanugy 12V-os, az okossag a kis feher cuccban van.
(#) RoliNyh válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Nekem valahogy akkor sem áll össze a kép.
Ha valóban 12V -os a szalag, akkor hogy csinál 325V egyenből 12V 5A -t?
Egy 60W -os DCDC nem fér be abba a kis fehérbe (szerintem)...
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Lehet, hogy a szokványos, soros kondenzátoros "tápegység" van benne.
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Soros kondi 5A -re? Ne már...
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Biztos, az az 5 A? Tüzetesebben kellene megvizsgálni azt a szalagot, képről nem egyértelmű. Közel sem biztos, hogy 12 V-os normál szalag lenne, éppen a tápegység méretéből ítélve meg a dolgot.
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Épp ezen agyalok én is. Videót vagy tesztet vagy szétszerelést meg nem találtam még róla...
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Erre most leltem, nem tudom tegnap miért nem hozta ezt fel.
230V LED test and disassembly...
Jól értem, hogy nyolcasával vannak sorba kötve a LED -ek, és úgy van méretezve a soros ellenállás 252V DC -re? De akkor miért nem egyenletes a fényerő? Na és a másik, hogy az 5050 ugyebár 3 LED -et tartalmaz, azok vajon párhuzamosan, vagy sorosan vannak kötve?
Mert ugye egyáltalán nem mindegy, hogy 8 LED-re, vagy 24 -re méretezzük az ellenállást...
(#) wbt válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 5, 2017 /
 
Nem olyan nehéz manapság 230V-ból nem leválasztott 10-30V /pár ampert csinálni. Graetz+SO8 tok+ 1db külső tranzisztor (általában).
(#) hzoli2 hozzászólása Nov 10, 2017 /
 
Sziasztok, van két kütyüm , sajnos nem tudom pontosan mire lehet használni. Annyit tudtam meg ezekről, hogy egy LED es vészvilágításhoz van, a kisebbik aksi töltő, de nem tudom hány voltos aksihoz jó és milyen fajtához. A nagyobbik led driver , de nem tudom, hogy pl. sima led szalaghoz használhatom e, vagy nem. A dip kapcsoló szerepét sem sikerült kiderítenem, hogy mire való.

A képet mellékelem , ha esetleg valaki látott már ilyen kütyüket , pár mondatban írjon valamit róluk.
12V 5-6 Wattos led szalagot kötnék rá.
(#) RoliNyh válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 10, 2017 /
 
Rá van írva a termék honlapja, ott jártál már?
(#) hzoli2 válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Igen , keresgéltem a neten, de az nem derült ki , hogy milyen led típushoz lehet használni. Van rajta valamilyen fény szenzor is. A dip kapcsoló , úgy láttam valamilyen címzést lehet beállítani az akkumlátor töltéséhez.
(#) RoliNyh válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
A hosszúra az van írva, hogy 1x3W vagy 2x3W. Próbálkozz ezzel.
Viszont ha abból indulok ki, hogy a kimenő fesz max 12VDC lehet, akkor lehet elviszi a 3x3W -os ledet is sorbakötve, mert ugyebár az 3.6x3=10.8V.
Ha viszi a 3 LED -et is, akkor azért ellenőrizd mennyi a meghajtó hőmérséklete, nehogy túlterheld.
Ha a két LED -el x hőmérsékletű, és a 3 LED -el már sokkal nagyobb, akkor nem érdemes 3 LED -et járatni róla. Ha nem emelkedik túlságosan a hőmérséklete a két LED -es elrendezéshez viszonyítva, akkor a 3 LED -et is bírni fogja...

Ha megy a 3 LED üzembiztosan, akár választhatsz 1x5W LED -et is, esetleg kipróbálhatsz 1x10W LED -et is, bár az lehet, már nem fog menni, de ki tudja. A meghajtó hőmérsékletét minden esetben figyeld...

Viszont a LED -eket mindenképp szereld hűtőbordára pasztával, mert melegedni fognak mint az állat...

A rövidebben mivel nincs érdemi infó, mérd meg a kimenő feszültségét, és járj el ugyanígy.
Majd mérd meg mennyi áramot hajt át a LED -eken, ha nincs meg a 700mA,
csak kb 300-350mA, akkor ahoz 1W -os ledek valók.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2017
(#) hzoli2 válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Próbaképpen rátettem egy led szalag darabot 4x3db ledet tartalmaz , kicsi a fogyasztása, ezt mindenképp vinnie kellene, ha a táp jó hozzá. bekapcsolásnál felvillant a led , de el is aludt, lehetséges , hogy a light sensor kapcsaira rá kéne kötnöm egy megfelelő ellenállást , hogy sötétedést érzékeljen . Ha ide foto ellenállást alkalmaznak, ha foto tranzisztor kell , akkor azt nem tudom, hogyan helyettesítsem.

Remélem nem áram generátoros ez a táp, mert akkor a led szalagot nem használhatom hozzá, hanem csak a power ledeket , azt hiszem ez a két típus van a ledeknél. Azt tudom, hogy a led szalaghoz , akár 12V os aksit is vagy vasmagos adaptert is lehet használni, de a power ledeknek speciális táp kell , ami szabályozza az átfolyó áram erősséget.
(#) pjg válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
Ez úgynevezett okos otthonba való, távvezérelhető kütyü. A DIP soron állítod be az esz köz címét. Gondolom a 230V-on keresztül kapja a vezérlést. Ez lehet ki - be és Dimmer.
(#) RoliNyh válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
Először is nézd meg, hogy a LED szalagod jó -e még, mert ha a kimenet áramgenerátoros, és átnyomott rajta 300mA -t, tipikusan az 1W -os LED -hez ennyi dukál, (vagy még többet), azt a LED szalag nem valószínű, hogy túlélte.

A fényérzékelőt ideiglenesen helyettesítheted egy 47-100KΩ potméterrel.

Én a helyedben power LED -el próbálkoznék, a ráírt infó engem arra enged következtetni, hogy az kell hozzá, nem LED szalag.

A kissebbről el tudom képzelni, hogy LED szalaghoz jó.

Egyébként kiderítheted a tutit némi mérési összeállítással.
Veszel egy 20Ω 5W és egy 10Ω 5W ellenállásokat.

1. A kimenetre teszel egy feszültségmérőt.
2. Sorbakapcsolsz a kimenettel egy árammérőt, és a két 5W -os ellenállást, tehát 30Ω -ot.

(Az ellenállások melegedni fognak, tehát csak a mérés elvégzésének idejéig használd így.)

Megismétled a mérést csak egy 20Ω ellenállással, és utánna csak a 10Ω ellenállással.
Felírod mindegyik mérésnél a kapott eredményeket.

Kiértékelés.:

Ha az áram nem vagy csak kis mértékben változik ÉS a feszültség nagy mértékben változik, akkor áramgenerátoros a kimenet. Ez jó power LED -hez, de LED szalaghoz nem.

Ha az áram nagy mértékben változik ÉS a feszültség csak kis mértékben változik, akkor feszültséggenerátoros a kimenet. Ez jó LED szalaghoz, de power LED -hez csak úgy, ha sorba kötsz vele megfelelően méretezett és értékű áramkorlátozó ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2017
(#) hzoli2 válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 11, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget, időközben próbálgattam a tápot és , a sensor nem tudom mire jó , nem befolyásolta a működést az ellenállás változtatásával, viszont a dip kapcsolón csak az 1 -t kapcsoltam on állásba , így folyamatosan adta a feszt a led szalagra , egy 6x3db -os led szalag részt is rátettem , melegedés nélkül viszi, tehát ezek szerint használható led szalaghoz .
Ha mégis áram generátoros a táp , akkor lehet, hogy egy idő múlva ki fogja égetni led szalag ledjeit, gondolom , ha egy óráig rendesen viszi , akkor nem lesz gond vele.


Van több darab ebből a tápból , így megérte kísérletezni vele, mindegyik jó .

A tápról ilyen komplikált megtudni, hogy milyen rendszerű? nem a mérésekre gondolok, hanem be kellene szerezni a mérésekhez szükséges ellenállásokat , ezt csak hétköznap lehet.
Van esetleg a kapcsolásban olyan alkatrész , ami alapján ez kideríthető?

Itt a táp pucér képe is, hátha látni benne valami jellegzetes dolgot.
(#) RoliNyh válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 11, 2017 / 1
 
Sajna erről nem tudok biztosan nyilatkozni.
De ha megy a LED szalag is, legalább annyit tegyél meg, hogy megméred mennyi áramot vesz fel, és hány led van rajta. Nézd meg a bekötését, hány párhuzamos ág van rajta. Ebből már meg lehet állapítani, hogy a megfelelő áram folyik -e keresztül rajta...
(#) hzoli2 válasza pjg hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Üdv, ez távvezérelhetőség érdekes, ez hogyan működhet?, a 230voltra ültetnek rá valami vezérlő feszt?
Biztos valami drága kütyüvel vezérelhetik.
Lehet, hogy ez a vezérlés távolabbról is lehet?
(#) pjg válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
A hálózati vezetéken kommunikál akkor, amikor a 230V váltó szinusza a 0 V környékén van.
Inkább csak lakáson belül használható.
(#) Balazs23 hozzászólása Nov 15, 2017 /
 
Sziasztok, Minap raktam fel egy 150W Led Reflektort az udvarra nézve, Váltókapcsolóval ugyanis bejáratnál is kapcsolom, és a Garázsban is, de az a baj a Refivel, hogy lekapcsolt állapotban is halványan világít, Kapcsoló nem Jelzőfényes, Fázis Szakítva, Nulla, Test rendben.
Váltókapcsolóban a Lámpakapcsoló Szálban és az egyik játékszálban van 43-44V, Testhez mérve. Ezzel valamit lehet kezdeni vagy elnézegessem hogyan világít?
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) erbe válasza Balazs23 hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Elég furcsa, hogy 150 W-os kikapcsolva világít. Ahhoz már nagyon nagy kapacitív csatolás kell(ene).
Biztos, hogy pontosan a rajz szerint kötötted be? Ha fázis kapna, talán még elképzelhető lenne. Vagy ha a solti nagyadó közelében laknál.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Könnyen lehet, hogy a több, párhuzamosan kapcsolt LED sorból csak az egyiknek jut elég energia, annak, amelyik sornak a legkissebb a nyitófeszültsége.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Felépíthették egyetlen sorral is.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Nov 15, 2017 /
 
Valóban, de lehet több sor is. Ki tudja?
Következő: »»   105 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem