Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3108 / 3953
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
A tranzisztor azt se tudja, hogy tranzisztor. Vagy tudja?
(#) luigi71 hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy egy tv sorkimenőjének az elsődleges tekercse a kissebb vagy a nagyobb Ohm számú? Köszönöm a válaszokat.
(#) luigi71 hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Úgy emlékszem a nagyobb Ohm számúra kell kötni a tápot. Lehet,hogy nem jól emlékszem? Segítségeteket köszönöm.
(#) Medve válasza luigi71 hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Szia, feszültség feltranszformálásról van szó, tehát a primer tekercs a kisebb menetszámú, kisebb ellenállású, míg a szekunder a nagyobb menetszámú, ami látszik is, ezért hívták régen malomkeréknek.Bővebben: Link
(#) Epu2 válasza Medve hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Figyelembe véve, hogy a primer tekercsen leágazások is vannak. A szekunder az meg különálló.
(#) Blintux hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Sziasztok!

Van TTL jeles áramköröm, 8 db kimenettel. Tehát max 5V-al operál az áramkör....
Jelenleg azt szeretném kivitelezni, hogy ha a 8 kimenet bármelyikén van jel (ez általában 2.5 - 3V), akkor ne világítson egy LED, viszont ha nincs jel, akkor világítson.
A jel egyébként elég gyorsan váltakozik, szóval lehet annyira gyors is, hogy olyan gyorsan villog a LED, hogy már az ember folyamatosnak látja.

Jelenleg úgy oldottam meg, hogy a 8 kimenetet eggyé alakítottam, 8 dióda felhasználásával.
Ezt a jelet invertáltam egy tranzisztorral és az így kapott jelet egy felhúzó ellenállással a LED-re kötöttem.
A megoldás majdnem jó, mert néha működik is, de néha nem
A probléma az, hogy néha a 8 kimeneten kincs elég fesz, aminek valamiért a diódák zavarnak be.
Túl sokat földelnek le? Vagy túl sok feszt engednek vissza (lehetséges egyáltalán?)

Szóval ha erre valaki tudna nekem ajánlani egy kapcsolást, olyan értékű komponensekkel, amik nem okoznak galibát, azt nagyon megköszönném

Én jelenleg 1 N 4148 GEG diódákat használok és 2 N 3904
tranzisztort.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) Bakman válasza Blintux hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Használj schottky diódát, azokon kevesebb feszültség esik. A tranzisztor bázis ellenállása mekkora? A LED milyen tápfeszültségre van kötve?
(#) nedudgi válasza Blintux hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
74LS30 elfér?
(#) killbill válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Es azzal hogyan oldanad meg a problemat?
(#) deak francis hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Üdv.
Mérőfejet szeretnék csinálni az ESR műszeremhez freki mérésére,ha lehetne valami tulfesz védelemmel , mert egyszer kivágta az ATMEGA 328_at.Köszönöm.

vlp 001.png
    
(#) hapro hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Ezt a típusú IC-t hogy kell kiszefni a tokból? A műanyag lábait kellene ujra forrasztanom, és totál burkolt körbe. Nem szeretném eltörni sem az IC-t srm a tokot.

Bővebben: Link
(#) lelkes amatőr válasza hapro hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Ehhez létezik kiszedő-villa de kis csavarhúzóval is ki lehet pattintani az ovális lyukaknál. Nincs beforrasztva az IC.
(#) proli007 válasza Blintux hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Hello! Ha a megoldásod ez, akkor működnie kell a dolognak. De a problémádat szerintem nem a feszültségszint hanem az okozza, hogy ha egy bemeneten csak egy pillanatra van jel, akkor a Led ugyan ez alatt elalszik, csak azt Te a szemeddel nem fogod érzékelni. Tehát a diódás ÉS kapu után igazából egy újraindítható monostabil multinak kellene lenni. Akkor hiába csak egy pillanatra van jel, a monostabil késleltetési idejéig mindenképpen sötét lesz a Led.

TTL-NOR.png
    
(#) vargaf válasza deak francis hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Bemenetek védelmére már régóta van megoldás, mellékelem.
(#) vargham válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Idézet:
„ha a 8 kimenet bármelyikén van jel, akkor ne világítson egy LED”

Idézet:
74LS30 elfér?”

Ha bármelyikén, akkor inkább 74hc4078. (8 input XOR/OR)
(#) killbill válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Ez egy diodas VAGY kapu.
(#) deak francis válasza vargaf hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Köszi szépen!...
(#) sany válasza Blintux hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Esetleg egy inverter a kimenetekre? Teszel egy LED -et az inverter kimenetére, ebből 8 db kell.
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Ez az, és működnie kell. Nem kell hozzá még Schottky dióda sem.
(#) killbill válasza killbill hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Pontosabban egy VAGY kapu meg egy inverter, azaz egy NOR kapu. De tudom, hogy ezt te is tudod, csak elirtad. A kep neve is TTL-NOR
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Igen, proli007 kollega kapcsolasanak mukodnie kell. De az eredeti kapcsolas es az uzemi parameterek ismerete nelkul nem tudunk eleg okosak lenni.
(#) luigi71 hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Van egy laserpointer-hez kapott töltő. Na most megmértem és a pozitív a negatív. Szóval gyárilag nem jó a jelzés. Kép mellékelve. Ez hogyan hat a lítium ion akumlátorra? Nem teszi tönkre?
(#) nedudgi válasza luigi71 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
A felső érintkező stimmel, de az alsó nem jól látszik. Mindensetre a felső inkább a pozitívra hajaz, így a címke jónak tűnik. Tegyél fel másik képet, ahol az alsó érintkező jobban látszik.
(#) Kicsa hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Sziasztok!

Két Zener-dióda sorbakötésénél a két dióda feszültsége összeadódik,a két vége közt pedig az eredő feszültségük összegének megfelelő letörési feszültséggel lehet számolni?
Nem volt még ilyen problémám,eddig találtam mindig megfelelő értékűt...
Köszönöm szépen!
(#) nedudgi válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Igen. Azonos irányban bekötött, és hasonló Zener-áramú diódák esetén igaz.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
(#) Kicsa válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Köszönöm szépen, az áram értékre ránézek azért majd.
(250 V-os Zénert kell kapnom, egy 200 V-os és egy 51 V-os sorbakötéssel : 1N5388 B és 1N5369 B a két "áldozat". )
(#) nedudgi válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
9A legpontosabb akkor lesz az eredmény, ha közelazoonos feszültségűeket haaználsz. Ekkora feszültségnél már tökmindegy. .
(#) Epu2 válasza Blintux hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Nyolc bemeneti tranzisztort használnék, áramkorlátozással, (a forrás felé). A kollektorokat közösítve. Akkor már 6-7 tized voltra is reagál. Ha szükséges egy tranzisztorral lehet erősíteni a jelet a LED-ekhez. Ha még kevesebb kell, akkor lehet diódával közösíteni, de az erősítőkel már szimmetrikus táp feszültség kell, eltolt munkaponttal. Vagy virtuális testet kell létrehozni és független táppal táplálni.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
(#) Epu2 válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Az áram terhelhetőség a 200 V-osnak felel meg, de 250V körüli lesz.
(#) RoliNyh válasza luigi71 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Nekem van ilyen töltőm, a LED felőli (a fix) rész a pozitív, a másik (a mozgatható) a test.
Ha nem így van, akkor az fordítva lett beforasztva lehet, vagy hibás a készülék.
Szedd szét, és ellenőrizd. Az üresjárati feszültsége 4.220V.
Akku nélkül bedugva a piros LED villan egyet. Ha akkut teszel bele a piros LED folyamatosan világít.
Idézet:
„Ez hogyan hat a lítium ion akumlátorra? Nem teszi tönkre?”

Remélem ez ugye költői kérdés volt...
Következő: »»   3108 / 3953
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem