Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   71 / 841
(#) Attila86 válasza hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Szívesen!
(#) hapro hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
Ez szép volt... Csak szép csöndben olvastam, és tanultam.
(#) Doncso válasza hapro hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
nah, mit tanultál hapro mester??
(#) zoly15 hozzászólása Jún 19, 2008 /
 
Sziasztok!
Arról a diódákról ami az induktív terhelés ellen védi a tápot nem tudna valaki adni egy mórickarajzot hogy a diódák merre felé állnak? (amiről 3 oldalt vitáztatok )
Most szükségem lenne nekem is arra a védelemre!

üdv!

(#) hapro válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Szia!

így jó szerintem.

Táp_1.pdf
    
(#) zoly15 válasza hapro hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Szia!
Nekem nem ez a fajta tápom van hanem a PCB féle (0-24V 0-5A) abba is beépíthető nem?
Csak a végtranya C-E közé kel és a kimenettel párhuzamosan?
De azért köszönöm!

üdv!
(#) KTobi válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Szia!

Igen, oda kell.

Üdv. Tóbi
(#) válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Amit nemrég beszéltünk Attila86-tal, az alapján kiegészítettem hapro rajzát még egy soros diódával is. Így már tuti nem fogod kinyírni
(#) zoly15 válasza hozzászólására (») Jún 19, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) Proci_85 hozzászólása Jún 20, 2008 /
 
Ehhez esélytelen ez a borda, igaz? Boltban is kérdeztem már , h biztos elég ahhoz a tranyóhoz? Állították, h tuti! Itt meg olvasom h P=15W :eek2:
Hasonló kaliberű táphoz mekkora bordát használtok?
(#) proli007 válasza Proci_85 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Hello!

Ez a borda 3,8K/W-os ez azt jelenti, hogy ha 1W-ot belepumpálsz, 3,8fokkal melegebb lesz a borda.
Ha 3A korlát mellett rövidrezárod a táp kimenetét, akkor ott több mint 100W hő keletkezik.
100W-nál ez mennyi? (plusz a környezeti hőmérséklet.
Egyébként a borda elhelyezése és ventilláció segíti, vagy gátolja a hűtését. Azt is meg kell fontolni.
(ezt a teljesítményt (disszipációt) egyébként sem bíznám egy tranyóra, mint a képen)

üdv! proli007

(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Ebben teljesen igazad van, de ez igy elmélet, A gyakorlatban biztos nem fogja 3A mellet órákig rövidrezárni a kimenetet. Bár egy picit én is kicsinek találom ezt a bordát. Tudnám ajánlani a BEAG-erősítőkben használatos bordákat. Azok kettő TO-3 ast hütenek, szerintem az jó lenne neki.
(#) Proci_85 válasza Doncso hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Jól hangzik, de hol tudok utánanézni ennek a hűtőbordának? Google-vel nem sok sikerrel jártam.
(#) Slope hozzászólása Jún 20, 2008 /
 
Halihó!

Szerintetek belefér kb. 4.5% feszültségesés, ha 4.2A-rel terhelem a tápot? (35.4V-ról leesik 33.8V-ra)
(#) Attila86 válasza Slope hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Üdv.!
Szvsz nagyon nem.
Milyen tápról van szó?
(#) Slope válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Labortáp kreálodik jelenleg szimulátor stádiumban. Inkább csak költői kérdés volt
Viszont az az electronics-lab táp is elég sokat ejt megterhelve BD139-et használva... nem tudja meghajtani rendesen a 2N3055-öt (ezt már megépítettem kb. egy éve, de nem vagyok elszállva tőle)
(#) proli007 válasza Slope hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Hello!

Alapvetően két dolgot kell nézni, hogy kijöjjön a villany.
- Az első, a nyers tápfeszültsége a pufferen. Ezt a végárammal terhelve, még a brumm feszültség alsó csúcsának is nagyobbnak kell lenni pár voltal, mint a táp max kimeneti feszültsége. (plusz a hálózati feszültség ingadozásából eredő -10%!)
- A második a tranyók áramerősítése ebben a tartományban, (mérés, vagy katalóg) és a vezérlő bázisáram értéke. (Amit biztosítasz nekik.)

(Persze disszipáció, hűtés, stb....)

üdv! proli007
(#) Doncso válasza Proci_85 hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Spafinál biztos találsz!
(#) Attila86 válasza Slope hozzászólására (») Jún 20, 2008 /
 
Proli007 jól leírta a dolgokat.
Én még annyit tennék hozzá, hogy a gyakorlatban jó ha négyvezetékes a táp kimenete, hogy a vezetékeken eső feszültség se jelentsen gondot.
Bár a szimulátorban még ilyen probléma nincs.
(#) Csaplar hozzászólása Jún 22, 2008 /
 
Hali! :wave:

Szeretnék segítséget kérni!
Egy kis elektronikai boltban vettem egy tápegység félét.
A panelen a Rediffusion felirat található, de nem találtam neten róla semmit.

Szeretnék belőle egy 0-24V között szabályozható tápegységet csinálni.

Mellékeltem a panel képeit, majdnem minden benne van, de mivel nem nagyon értek hozzá, így inkább a segítségetek szeretném kérni.

A képeken bejelöltem a kérdéses dolgokat. Egyrészt hiányzik egy dióda, másrészt az ellenállások helyére nem igazán tudom, hogyan kellene bekötni a potmetert?!

Tudnátok kicsit segíteni?

Előre is köszi!
Üdv
(#) Attila86 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Üdv.!

Arra a háromlábú TO220-as tokozású alkatrészre ami a panel szélén van, mi van ráírva?

Egyébként én a helyedben kivenném a trafót a panelból és építenék utána egy kisebb szabályozható tápot.

Üdv.: Attila
(#) Csaplar válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Hali!

LM317T

Egyenlőre nem akarom szétszedni, így szeretném életre kelteni!

Előre is köszi!

Üdv.
(#) Attila86 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Szerencséd van, mert az LM317 egy szabályozható feszültség-stabilizátor.
Ha lesz egy kis időm akkor megpróbálom visszarajzolni és megmondom hogy mit változtass rajta hogy működjön szabályozhatóan. De ennél az IC-nél azt hiszem 1,2V a minimum, tehát 0V-ig nem fogsz tudni lemenni.

Jelenleg egyébként csinál valamit az áramkör?
(#) Csaplar válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Nem akartam elfüstölni semmit, így nem kapcsoltam rá a 230-at. Nem lenne baj, ha nem menne le egészen 0-ra.

Annyit tudtam csinálni, hogy van egy Afficheur Digital LCD amit beállítottam 200-as tartományba és kijeleztettem vele a 24V-ot.

Az nagyon szuper lenne, ha be tudnád rajzolni !!!!!!!
(#) Csaplar válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Szia!

Kérlek ha leszegy kis időd, akkor ne feledkezz meg a rajzról!

Köszönöm és üdv!
(#) Attila86 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Üdv.!

Köszi hogy megint rám szóltál, mert már megint elfelejtettem!
Most rajzolom vissza, a fele már megvan...

Az LM317 előtt lévő hosszúkás barna színű alkatrész mi? Van rá írva valami?

Üdv.: Attila
(#) Imi65 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Itt az IC adatlapja.

LM317T.pdf
    
(#) Attila86 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Ja igen, a felülről készült fényképen a nyák bal alsó sarkában feketével bekarikáztál három alkatrészt, amiből egy (dióda) nincs beforrasztva. A nagyobbik alkatrész egy ellenállás, de mi az kicsi ami felette van?
(#) Attila86 válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Visszarajzoltam:
Bővebben: RAJZ

Két alkatrész nincs a panelba forrasztva, ezeket a rajzon jelöltem. Az LM317 kimenetén lévő soros ellenállás és dióda után nem tudom hogy milyen alkatrész van, mert ez nem látszik a fényképről.

Ha ez az áramkör így most működik, akkor a föld és az LM317 ADJ lábai közt lévő ellenállás helyett (ami most nincs beforrasztva) tegyél be egy 5kOhm-os potmétert. Így szabályozhatóvá válik az áramkör, hangsúlyozom hogy csak akkor hogyha egyáltalán most így működik.

Üdv.: Attila
(#) FREDDI hozzászólása Jún 29, 2008 /
 
Sziasztok!

Labortáp kérdésben tudok segíteni ha van akit érdekel. Kb. ugy húsz éve használom ami a megbízhatóságot és a satabilitást illeti, és ez az idő alatt csupán ha kétszer sikerült megfektetni, az egyik egy teljes tápfeszen történt nagy áramú induktív terhelés okozta, ami lássuk be nem is csoda. Persze helyreállítva azóta is megy és használom.

Sajnos a master-slave kérdés nem lett megvalósítva rajta, bár tervben volt.

Jellemzők

Kimenet: 0-30V 0-4A
Meghajtó IC UA723
Kineneti tranyók: 2x3055
Hatásfok: nem volt mérve, de fűt mert analóg disszipatív
Kimeneti brumm: nem volt mérve, de zajérzékeny próbakapcsolások tesztelésekor sem volt baj vele soha, tehát elég kicsi lehet
Trafó: egytekercses trafóra van készítve, minden táp innen kerül előállításra
Bonyolultság: nem tartalmaz kritikus részeket, mint például DC-DC konverter stb.


Úgy nagyjából ennyi lenne. Van egy hibája is amit majd korrigálok, nevezetesen a betáp kikapcsolásával a negatív segédtáp előbb tűnik el, így megemelkedik a kimeneti fesz arra az időre amíg a pufferelkója ki nem sül. Erre van megoldás, egy fet+dióda+zeener+ellenállás beépítésével a negatív segédtáp leesésekor letiltható a kimenet. Néhány megjegyzés az áramkorlátozásról: teljesen letekert állapotban pár mA folyik csupán a kimenetre. Ebben a tartományban nincs tökéletes áramkorlátozás, de kb. 15mA-tól már igen. Pld. diódaválogatásra stb. szoktam is használni. Az áramkorlátozó potija sima lineáris, aminek következtében a kis áramú tartomány jobban szabályozható, amire sokszor igen nagy szükség van. Az áramszabályzás karakterisztikája nagyjából logaritmikus, a feszültségé lineális (potitól függően, pld. logaritmikussal lineális lesz az áramkorlát).

Off:Egy kérés a profibb elektronikai szakik felé: kapcsolásirajz tervező progikkal (rajz+nyák) nyugodtan bombázhattok priviben, ugyan is több mint tíz éve nem csináltam nyákot és lenne egy két dolog amit meg kéne csinálni. Magyar vagy angol felület, angolhoz lehetőleg leírás a használatról vagy segítetesz tanulni a használatát, tervezésben smd+diszkret elemeket vegyesen tudjon, és lehessen megadni neki előre több dolognak a helyét a panelen. Előre is köszi.

Nem sok időm van és régóta el vannak ásva a cuccai a tápnak, ezért ne várjátok hogy ripsz-ropsz előásom és felteszem ha valaki kéri, de azért majd igyekszem. A táp az itt van előttem ezer éve (és használom is).

Üdv FREDDI
Következő: »»   71 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem