Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   23 / 25
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Monitor csatlakozó. Szerintem.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) xxxyyy válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ez sajnos csak Hercules kártya.
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Az tuti hogy a videokártya ventillátora nem fog zajongani..
(#) sany válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Én azt hittem, hogy valamilyen korai IDE csatolás. Különben az SMD alkatrészeket tartalmazó kártyához van csatolva a floppy meghajtó és a HDD is.
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 / 1
 
Szerintem legegyszerűbb lenne keresned bele ISA buszos VGA kártyát amin már a ma is használatos 16 pólusú VGA csatlakozó van.

A másik működő megoldás hogy egy aktív Hecules to Vga átalakítót veszel, de az szerintem drágább mit a gép.
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Sajnos a gép előéletéről nem tudok semmit. Így nem tudom jó-e.
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Még ezek a kártyáim vannak.
Persze ezek nem jók bele, újabbak. De ezek mar 16 bitesek.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) uniman válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Léteznek 8 bites ISA vga kártyák is...
(#) sany hozzászólása Okt 23, 2023 /
 
A korábban általam feltötltött 3. képemen lévő, elemmel is ellátott kártya milyen funkciójú? Párhuzamos/soros port?

Most látom a sarkában NE558. Quad timer. Soha nem is láttam még. Mik vannak.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) uniman válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Jumperless 8bit ISA multi I/O...mint ez: Bővebben: Link
Az FDD nem azon lógott?
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Gondolom soros (com1) és párhuzamos (lpt) port. És óra.
De a Herculesen is van egy lpt..
(#) sany válasza uniman hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Nem erre. Csak egy bővítő port van rá kapcsolva, kivezetve. A FDD és A HDD erre a kártyára volt csatlakoztatva.
Érdekes, hogy a HDD nagyobb kábele nincs bekötve sehová, mármint kártyához. Mégis ott van beledugva a HDD-be. Egy kisebb kábel megy a HDD-hez, ez a kis kábel van az említett kártyához csatlakoztatva.

Tudjátok, hogy mi a furcsa számomra? Keresném a processzorhűtőt.

Elvileg ilyen lenne az alaplap, de mégsem ilyen.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Idézet:
„Keresném a processzorhűtőt.”

Ezekben energiatakarékos processor és energiatakarékos videokártya volt. Nem úgy mint a maiakban. És még 600W táp sem kellett.
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Igen, HDD meg fél tégla.
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Te mondtad hogy nem arra hanem erre van kötve. Én arról beszéltem.
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Oké.
Így ezzel géppel nem sokat tudok kezdeni. Majd megpróbálok szerezni bele kártyát. Meg floppy-t is, mert 2,5" kizárt , hogy lenne.
(#) proba válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 / 1
 
Mielőtt bekapcsolnád, nem tudom hogy kell, de a kis kék tantál kondenzátorokat valahogyan formázni kellene. Kisfeszültségről indítva, lassan emelve a normál tápra. Ilyesmi alaplapot vagy 3-at hazavágtam azzal, hogy simán tápra dugtam. Fel is robbant sok tantál bennük. ( az elsőnél biztos rossz volt a táp, másodiknál biztos rossz volt a lap, a harmadik meg már csak a bónusz. Több meg nem volt az elméletem tesztelésére.) Amit utólag kigondoltam, szerintem a tantálkondik szigetelő rétege az idők folyamán eltűnt, ez okozhatta a bajt. Elvileg működő állapotból voltak elrakva, 20-30 éve, így más elméletem nem nagyon maradt. ( Selejtbe akarták küldeni, csak gondoltam megmentek belőle amit lehet. No alaplapot nem sikerült.)
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
A 3.módszer az lenne hogy szerzel egy akkori zöld Hercules monitort. Talán így lenne a leg autentikusabb.
(#) sany válasza proba hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Azok ott úgy is párhuzamosan vannak kapcsolva, szerintem ellenállással kisütöm. Egy iskolából való, selejtezésből, elvileg működik. Száraz helyen volt, egy szekrényben. Habár por van rajta, azt kitakarítom, meg egy kis egérürülék, ami persze száraz már. XT billentyűzetet és egeret is találtam hozzá.
(#) xxxyyy válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ez olyan mint az MFM, csak nem 17 sector/track hanem 26 sector/track kell formázni.

Az MFM rendszerről találsz magyar nyelvű leírást is.

Annó én is szórakoztam azzal, hogy betonstabil 0 badsectoros MFM winyót megformáztam egy RLL kártyával és fizikálisan 1,5x kapacitása lett.
(#) xxxyyy válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
15 pólusú (bocsi)
Ezeket a kártyákat már aranyárban mérik.
Másik megoldás ha jól emlékszem: Kompozit kimenetes CGA kártya amit sok TV-re is rá lehet kötni. (Tévedés kockázatával!) Bár már ezek sem olcsók.
(#) xxxyyy válasza proba hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
A tantál kondi is formázható, nem csak az elektrolit?
Sokat lehet olvasni a zárlatossá váló régi tantál kondikról de azoknak szerintem már totál mindegy.
(#) uniman válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Az egy RLL HDD kártya...FDD-hez semmi köze nincs. Valaki átdugta a kábeleket...
Persze egy ilyen kártyát beállítani a vinyóval, meg az XT setup...azt sem egyszerű.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) sany válasza proba hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Jobban megnézve ezek nem tantál kondenzátorok. Hanem monolit kerámia kondik. Persze attól még lehetnek az évek során hibásak.
(#) sany hozzászólása Okt 23, 2023 /
 
Ugorjunk az időbe!

A másik szerzeményem pedig már ATX gépházás PC. Csak érdekességnek.

Infó az alaplapról.

Ebben van a korábban mutatott videó kártya.

- Intel Pentium II
- 256 Mb 100 MHz memória


A legfontosabb működik még.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) proba válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Nem tudom mit lehet velük csinálni, de a szívem fájt mikor sorra durrogtak el. Ez csak egy ötlet volt részemről. Akkora értéket meg gondolom nem képviselnek ezek a lapok, hogy megérje 100-asával cserélni a kondit benne.
(#) vargham válasza proba hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Pedig szoktuk cserélni a kondikat régi gépekben.
XT lapok ára már szépen megy felfele.
(#) xxxyyy válasza vargham hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ezt kifejtenéd részletesebben? Több olyan gép élesztésére is gyűjtöm a lelki erőt, amelyek 25-30 éve biztosan nem voltak bekapcsolva.
Bár a tápos topikban már rákérdeztem, ha lennének hasznos tanácsaid az ilyen tápok élesztésére azt is szívesen elolvasnám mert az én nagyon régi tapasztalataim alapján leginkább durranásra és füstre számítok.
(#) sany válasza proba hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Az a baj a furatgalván miatt elég nehéz kiforrasztani ezeket. Nem tudom lehet rosszak. Megfogadok minden tanácsot!
Én sem tudom mennyit ér, de nem is lényeges számomra. Én csak megmentettem, mert ki akarták dobni, mind a kettő PC-t. Itt nálam csak jobb helyen vannak, mintha az elektromos hulladék gyűjtő udvarban lennének.
(#) xxxyyy válasza sany hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Kéne egy jó minőségű fotó a forrasztási és az alkatrész oldalról. + írd meg, hogy milyen forrasztópákád van.
Következő: »»   23 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem