Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1381 / 1385
(#) bbatka válasza Pethical hozzászólására (») Nov 21, 2023 /
 
Még kísérletezek a beállítással egy kicsit. Csak rosszabb ne legyen. Ettől tartok.
(#) Pethical válasza bbatka hozzászólására (») Nov 21, 2023 /
 
Hát, mindig úgy érdemes változtatni, hogy vissza is lehessen állítani. Ez nem könnyű, mert iszonyat bosszantó, amikor rosszabb lesz és nem sikerül visszacsinálni...
(#) bbatka válasza Pethical hozzászólására (») Nov 21, 2023 / 2
 
Először a Z magasság állítással kezdek. Egy gravírozó gépen van fent a lézer, így ez könnyű. 3D nyomtatással készítek különböző vastagságú mérő hasábokat a távolságok méréséhez. Ez is megkönnyíti majd a vissza állást. Elvileg a G2-es lencse tudja a 0.1mm x 0.1mm-t.
A festék, amiről tettem fel képet az nagyon bevált. Ez volt az első hozzászólásom igazi lényege. Akár dekor célokra is jó. (doboz előlap, műszer skála) Élesek a kontúrok.
(#) vladcepes hozzászólása Dec 14, 2023 /
 
Sziasztok!
A vasalásos nyák készítéséről szeretnék át állni( vagy legalábbis kipróbálni ) a levilágítós fajtát.
Scannerből már meg van a levilágító. A hozzá valókról szeretnék kérdezni.
1 .Ha Fényérzékeny bevonattal ellátott nyákot veszek, gondolom ott nem kell ez a P20-as lakk spray.
Vagy jobban kijövök anyagilag hogyha sima nyákot veszek és a P20-al lefújom?
2. Ha jól olvastam ez kell "Press & Peel fólia NYÁK készítéséhez" erre kell kinyomtatni? (lehet ezt valahol olcsóbbon venni mint 960 ft/lap?
3. Mi a neve az előhívónak, és azt hol érdemes venni?
4. A maratást ennél is lehet majd ugyan úgy sósav + hidrogénperoxid-al?
Válaszokat köszönöm!
(#) kaqkk válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
A P&P fóliát felejtsd el , a levilágításhoz nem kell . A fényérzékeny nyák elsőre drágábbnak tűnik mint a sima nyák +P20 de amíg nincs gyakorlatod olcsóbban jössz ki vele . A fotózáshoz a maszkot nyomtató fóliára kinyomtatod (gondolom lézernyomid van ) akkor hozzávaló fóliát keress . A maratás mehet a megszokott módon .
(#) Pethical válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 14, 2023 / 1
 
Idézet:
„A fényérzékeny nyák elsőre drágábbnak tűnik mint a sima nyák +P20 de amíg nincs gyakorlatod olcsóbban jössz ki vele”

Ezzel vitatkoznék picit. A gyári nyákkal sokkal könnyebb jó eredményt elérni, hiszen a fényérzékeny réteg konzisztens és jó minőségű, de amíg nincs gyakorlata, addig ebből is el fog rontani jópárat. P20-al, vagy dry fóliával csak leoldod és kezded előlről, míg a fényérzékeny nyák esetén ez nem játszik.

A P20-at nehéz egyébként jól felvinni (legalábbis nekem), alternatív lehetőség még a P20-on és a gyári nyákon túl a dry fólia, de azt meg jól kell fellaminálni, abban az a nehézség.

Gyári fényérzékeny nyákhoz és P20-hoz az előhívő az NaOH, mérgező anyag, a bőrnek se tesz jót, szóval kesztyűben érdemes vele dolgozni és nem szabad meginni. Nincs szaga, ez egy előnye és ez van a lefolyótisztítókban, dugulásmentesítőkben is, csak kisebb koncentrációban. Dry fóliához mosószóda kell az előhíváshoz és NaOH letakarításához (lehet, hogy nagyobb koncentrációban a szóda is leszedi teljesen). Maratni ugyanúgy kell, mint bármit, hiszen a réz nem változik.

Amire szükséged van:

Filmhez:
- írásvetítő fólia, vagy papír és bármi amivel áttetszővé tudod tenni
- Nyomtató (jó nyomtató)

Előhíváshoz:
- NaOH (hestoreban 3500 Ft fél kiló) gyári nyákhoz, P20-hoz, vagy dry eltávolítására
- Ha dry fóliát használsz mosószóda (tescoban a mosószereknél)

A fényérzékeny réteghez:
- Ha P20-at használsz akkor P20 spray (és jól jön egy sütő is szárításhoz)
- Ha fóliát akkor dry fólia (kell hozzá egy lamináló)
- Ha gyári fényérzékeny nyákot, akkor a fényérzékeny nyák

Maratáshoz:
- maratod azzal amivel a vasaltat marattad

Figyelni kell rá, hogy pozitív vagy negatív film kell. A P20-hoz és a gyári nyákhoz pozitív, míg a dry-hoz negatív.
(#) kaqkk válasza Pethical hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Egy dologról beszélünk ! Azt írtam hogy drágábbnak tűnik , de jobban jön ki vele .
(#) nagym6 válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
P20 előhívó Nátriumhidroxid. Elektronikai boltokban lehet szilárd állapotban zacskóban venni.
(#) vladcepes hozzászólása Dec 14, 2023 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Lézer nyomtató van (jó minőségű). Az írásvetítő fóliából több féle létezik?, akkor úgy kell kérnem mikor veszem :lézernyomtóhoz.
(#) mex válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Előhívónak megfelel a Szi-Ti lefolyótisztító, tizedáron.. Ha jól emlékszem 7-10 gramm kell egy liter desztilált vízhez.
(#) Gafly válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Igen, kétféle írásvetítő fólia van:

Tintasugarashoz való kicsit matt, érdes, hogy jól megtapadjon rajta a festék, de nem hőálló. Felragad a fuser hengerre, jelentős kárt okoz a nyomtatóban.

A lézernyomtatóhoz való hőálló, de nem igazán tapad meg rajta a tintasugaras festék. Nagy bajt nem csinál, csak szétkenődik.
(#) bbatka válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Positiv20-hoz én a "hideg zsíroldót" használom. Nagyon erősen hígítva előhíváshoz. Töményen a megmaradt réteg eltávolításához. Én a lézerezéshez használt festéket is ezzel szoktam leszedetni.
(#) niedziela válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Ez olcsó, egyszerű és gyors módja a panelkészitésnek
(#) Pethical válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Akkor fordítva értettem
(#) kaqkk válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
És a házi módszerek közül messze a legjobb .
(#) niedziela válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Igy van, itt nincs gond a réteg vastagsággal, lamináló sem feltétlen kell, elég egy 100C vasalót 30sec rátenni, a fólia felvitele vizesen gyakorlatilag elronthatatlan mert nem tapad rá egyszerre.
...stb Ha van hátránya az legfeljebb a negativ film mert több toner fogy.
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 15, 2023 / 2
 
Előre lakkozott panelnél a rézréteg épsége és tisztasága garantált.
(#) Pethical válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Teliföldet kell használni, akkor nem kell sok toner.
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Ebben is tökéletesen igazd van , viszont a DRYfólia jóval olcsóbb ha jól kezeled . És szerintem finomabb rajzolatot is készíthetsz vele mint a Bungard nyákkal (az előhívása is veszélytelenebb)
(#) Suba53 válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Jól látom, hogy gyakorlatilag víz alatt teszi rá a fóliát a nyák lemezre?
Az előhívásnál az NaOh oldat elég töménynek tűnik. A P20 réteget ez egy pillanat alatt leoldaná, ott nagyon vigyázni kell az előírt töménységre. Itt meg lúg-víz-lúg-víz háromszor, és kész.
Fura. Egyszer talán kipróbálom.
(#) kaqkk válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 15, 2023 / 1
 
Az NAOH -t a környékére ne engedd ! Az előhívója mosószóda és nem kritikus a töménysége .
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Igen, viz alatt mutatom.
Mosószóda írom és mutatom.

Az ötlet nem az enyém. nagy öntapadó fóliákat, matricákat is vizesen tesznek fel táblákra.

Fura nem fura azt csinálom amit látsz a videóban
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) Suba53 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Értem. Megnéztem a mosószódát, hogy mi is az: Na₂CO₃
Kezd vonzóvá válni ez a fényérzékeny fóliás megoldás. Annál is inkább, mert ez egyenletes vastagságú réteget ad. A P20 meg akármilyen finoman adagolom, akkor is változó vastagságú rétegben terül szét, plusz nagyon érzékeny az előhívó NaOh oldat töménységére, egyszóval ez a fóliás megoldás sokkal kevésbé tűnik macerásnak, mint a P20.

Hol ehet ezt kedvező áron beszerezni? Azt láttam, hogy 30cm x 5m -es tekercsben árulják általában. Az pont jó is lenne egy ideig.
(#) Suba53 válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Találtam egy A.z.z.A Elektronika oldalt, ahol ugyanazokat az eszközöket mutatja, amik a te videódban is szerepelnek.
Esetleg van valami kapcsolat köztetek?

A zsíroldónak mi a jelentősége? Maratás után mi hozza le a fólia maradékot?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Idézet:
„Esetleg van valami kapcsolat köztetek?”

Ha megnézed a videok szerzőit, többségében én vagyok az.

Idézet:
„A zsíroldónak mi a jelentősége? Maratás után mi hozza le a fólia maradékot?”


Mosószódával a levilágitás után lemosod ami nem kell, maratás után zsiroldóval leszeded a maradékot ami a rézen van.
(#) Suba53 válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Az zavart meg, hogy a videóban a zsíroldót a még nem lemaratott nyákra spriccelted.
De utána a szöveget is olvasva már értem a dolgot.

Köszi, szuper kis videók, meg magyarázatok. Jó sok munkád lehet benne, gratulálok!

Esetleg egy webáruház linket tudsz, ahol jó áron lehet kapni ezt a fóliát?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2023
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Én aliexpressen vettem keresés: pcb dry film
15cmx2m-es tekercseket, a normál hűtőszekrényben tartom, kb 2-3 éve meg van és tökéletes a minősége.
(#) Pethical válasza niedziela hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Idézet:
„zsiroldóval leszeded a maradékot ami a rézen van.”

Ezt jó tudni, én mindig NaOH-val szedtem le róla, a zsíroldó barátibb dolog azért.
(#) bbatka válasza Pethical hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Mennyivel? Az meg KOH. Én azért ezt használom, mert annak idején több mint 20 éve ez volt csak a háztartási cikkek között. Univerzális mert tényleg lehoz mindent, még a festéket is. Eleve spriccelős üvegből.
(#) Pethical válasza bbatka hozzászólására (») Dec 15, 2023 /
 
Nem kell hozzá sok és vígan mindent leszed róla. Egyébként ügyesen adagolva kis koncentrációban előhívja, nagyobb koncentrációban leoldja az egészet.
Következő: »»   1381 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem