Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   244 / 245
(#) Toth Attila hozzászólása Jan 5, 2024 /
 
Köszönöm Nektek az eddigi instrukciókat! Sajnos tegnap nem volt időm foglalkozni a szkóppal, és ma sem lesz. Amint lesz időm, jelzek és a videót is felteszem.
(#) Toth Attila válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Sziasztok!
Ma volt időm kicsit foglalkozni a szkóppal. R29-et lecseréltem 47ohm-ról 270ohm-ra, T10-es tranzisztort is kicseréltem megint. R37 trimmerrel tápfesz beállítva 24 voltra, majd R34 trimmerrel féltápfesz is pontosan beállítva. Pár perc után újra ugyan az a hiba, T10-es tranzisztort megfújom fagyasztó sprével és pár percig jó. No de mit is érek el a sprével, hát ki billentem a fél tápfeszt egy kicsit. Készítettem videót is a jelenség-ről. Ha melegen elcsalom a fél tápfeszt, pl. -11,90 és így +12,10 lesz akkor megszűnik a hiba, ha ez egyáltalán hiba. Mindenesetre érdekes számomra ez az egész. Kíváncsi vagyok, mit szóltok hozzá!
Videó:
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Hello! Sokat nem tudok segíteni, mert egy szkóp elvarázsolt szerkezet mindig, főleg ha orosz.
De én úgy látom a táp eltolódását valahol a szinkron áramkörei sínylik meg. Mert amikor "jó", akkor is harmat gyenge a szinkron. Mikor fut, akkor meg szinte egyáltalán nincs. Azért ugrál, mert az időeltérítés szabadon fut és ha a jel és az eltérítés nincs egymáshoz viszonyítva valami egészszámú arányban, akkor hol itt, hol ott fogja meg a jelet. Azt nézd meg, hogy egyáltalán belső szinkronra van-e állítva a szkóp. "внутр"
De szkópot javítani, alapos tudással, típusismerettel és egy jó szkóppal lehet. És minden típusnak gyenge pontjai is, azt is ismerni kell, nehogy árnyékra vetődjön az ember.
Mert ez e T10-et melegítem is alapvetően csak árnyék. Mert a hibát nem Ő okozza, csak gerjeszti azt. Mint írtam, ez nem egy precíz tápfelezés, olyan amilyen. De nyilván megfelelőnek kellene lenni, mert sokat nem vacakoltak vele..
A táp szimmetria eltolódás, valami munkapontot változtat meg rossz irányba és eltűnik az amúgy is gyenge szinkron.. (De meg ne kérdezd hol, mert nem fogom tudni!)

Esetleg mérd meg a +5V tápot is, hogy az jó-e, mert ahogy nézem, az is a 24V egyszerű leosztásával készül.
(#) nagym6 válasza Toth Attila hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Szerintem is szinkronhiba. T6 csatolja ki a szinkronjelet Y erősítőből, T8 tranzisztor és bázis áramköreinél kezdődik a szinkronerősítő, ide jön T6 tranzisztor jele. Átkapcsolható külső vagy belső szinkronra, és felfutó vagy lefutó indítású szinkronra. Innen kellene indulni egy másik szkóppal szinkronjelet követve.
Csak lassabb eltérítéseknél rossz a szinkron?
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
(#) Toth Attila válasza proli007 hozzászólására (») Jan 7, 2024 /
 
Szia!
Köszönöm az eddigi tanácsokat is, sokat tanultam megint! Belső szinkronra van állítva. Az 5 voltot néztem már de újra megnézem majd! Azt érzem, hogy ez már kezdi meghaladni a képességeimet, de nem adom fel! Lehet kicsit félre rakom aztán foglalkozok még vele. Próbálok kutakodni a neten, esetleg orosz fórumokon is. Egyébként tényleg félrevezette az embert ez a hiba. Amint jutok valamire, vagy esetleg újabb kérdésem lenne jelzek itt a fórumon.
Köszönöm még egyszer az eddigi segítséget!
(#) Toth Attila válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 7, 2024 /
 
Szia!
Neked is köszönöm az eddigi tanácsokat és segítséget! Amint lesz időm, megnézem amit javasoltál. Tegnap jelgenerátor híján telefonos applikációval próbálkoztam és nagyon nem volt jó, ahogy írtátok szinkron hiba lesz. Mutatok majd videót is erről. Amint jutok valamire, jelentkezek!
(#) PEXESO hozzászólása Jan 13, 2024 /
 
Sziasztok!
Hozzám került egy orosz oszcillszkóp cső,a jelzése:8L7I nem orosz betűkkel írva.A kérdésem:mi a szerepe 12-s elektródának,a másik,lehet,hogy ez csak nekem nem világos,hogy a kivezetések a foglalaton az óramutató járásával megegyező irányban vannak számozva?Még esetleg ha valaki tudja,milyen a cső utánvilágítása,rövid, közepes vagy hosszú?
Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) Gafly válasza PEXESO hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Ha találtál róla adatlapot, akkor feltehetnéd, mert úgy könnyebb...

Megvan.
Meg ez is:
Idézet:
„the inner screen separating plate horizontal and vertical deflection”


A fűtést meg tudod találni, mert csak ott tudsz mérni pár Ohm ellenállást, a többi már megy magától is.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
(#) PEXESO válasza Gafly hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Köszi a választ,amit feltettél nekem is megvan de nem olvastam el figyelmesen.A 12 elektróda elválasztó elektróda(inner screen separating plate) de mivel kivezetése van valószinűleg valamilyen potenciálra kell kapcsolni,de milyenre?Még valami van ami nem világos:U 3an = - (40 ... 80),
ez melyik elektródára megy és ez a potenciál mihez van viszonyítva?

8LO7I.pdf
    
(#) pucuka válasza PEXESO hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Katódsugár csőnél minden feszültséget a katódhoz viszonyítunk, ahogy minden elektroncsőnél is.
A 3 an(od) az a bizonyos két eltérítőrendszer között levő anód (12 láb), amivel modulálni lehet a fényerőt. (ez nem szkópcső, abban nincs ilyen elektróda, hanem valami radar megjelenítő, de szkópba is lehet használni)
A katódsugárcső feszültségeit úgy kell beállítani, hogy az eltérítő lemezek potenciáljának az Y, és X erősítők kimeneti potenciáljának feleljen meg. Az osztó feszültségeit kell eltolni annyival, hogy az eltérítő lemezek test potenciálra kerüljenek.
Ezért kell a szkópcső fűtését külön táplálni, hogy a véges fűtés katód feszültség ne okozzon gondot..
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) PEXESO válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Köszi a választ.
(#) Delinsky hozzászólása Feb 22, 2024 /
 
Sziasztok! Kaptam egy kis oszcilloszkópot. Heathkit OS-2 -es. Csőves műszer. Összesen 7 cső van benne. Leállt! Sikerült szereznem hozzá némi támpontot, egy leírást, éa a benne szereplő feszültségeket szeretném ellenőrzni. De mivel csőves, itt némileg nagyobb feszültségek szaladgálnak. Lehet-e úgy mérni, mint a tranzisztoros készülékeknél, hogy a sasszéra teszem a negatív érintkezőt és a másikkal motoszkálok a rendszerben?
(#) Gafly válasza Delinsky hozzászólására (») Feb 22, 2024 /
 
Persze, csak óvatosabban kell benne nyúlkálni.
Meg elsőként csöveskészüléknél mindig ajánlott egy alapos szemrevételezés, fűtés megvan-e minden csőnél (ritka ahol nem látszik), szemlétomást égett ellenállás, biztosíték, stb...
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2024
(#) Delinsky válasza Gafly hozzászólására (») Feb 22, 2024 /
 
Nem látszik semmi. Mindegyiknek műkődik a fütése. Ezért gondoltam a feszültségek megmérését.Köszi a gyors választ!
(#) Gafly válasza Delinsky hozzászólására (») Feb 23, 2024 /
 
Ha felteszed vagy belinkeled doksit ami van hozzá, és leírod a hibajelenséget, akkor esetleg tudunk támpontokat adni hogy merrefelé kellene nézgelődni.
(#) Delinsky válasza Gafly hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Szia! Ahogy kérted itt van, amit találtam. Ez valamikor át lett építve, de működött.
(#) Patópali válasza Delinsky hozzászólására (») Feb 28, 2024 / 1
 
Szia!
Gafly mellett próbálok segíteni amennyire tudok.
Az első amit indikálni kellene a tápfeszültségek megléte.A C19-23 jelölésű kondenzátorokon kellene mérni a feszültségeket a testhez képest (fém váz).
A fotódon látszik, hogy a képpont meg van. Ez már egy jó jel.
A horizontális és vertikális potméterek állításával -jobbra, balra és fel -le állítható a helyzete?
Ha igen állítsd középre a fénypontot és a fókusz potméterrel élesítsd a képét. Vedd lejjebb a fényerőt, hogy a cső közepébe ne égjen be a fénypont.
A vert gain és a hor gain potmétereket állíts max. erősítésre.
Ha a vert. bemenetre pl. szinusz jelet adsz a pontnak függőlegesen le -fel meg kell nyúlnia a jel nagyságától függően. Ez azt jelenti, hogy a függőleges eltérítés működik.
A vízszintes eltérítő működését legegyszerűbben a funkció kapcsoló ~ állása mellet ellenőrizhető. Ez a belső 50Hz -es szinkron jel.
A sugár hosszának a hor. gain potméter állításával változnia kell.
Ha a fénypont nem ugrik szét akkor ellenőrizni kell a fűtés felől az R44 ről érkező feszültség folytonosságát a funkció kapcsolón és a C3 kondenzátor kapcsolóhoz menő kivezetésén. A feszültséget a testhez kell méri a feszültségmérő váltófeszültség mérésre állítva! Pár Voltnak kell lennie. C3 A V3A cső 2 -es lábára csatlakozik.
Ez szerintem egyenlőre elég feladat. Ha ezeken az ellenőrzéseken túl jutottál és meg lesznek a válaszok folytathatjuk.
Egyébként a szerízkönyve szuper, minden infót tartalmaz. Kevés ilyennel találkoztam.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2024
(#) Gafly válasza Patópali hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Amúgy az a baja, hogy a jobb szélen van egy nagy kerek pacni, és csak az?
Jártak már benne, az biztos, de szerintem is teljes mértékben menthető.
Teljesen jó az irány amit javasolsz, várjuk a részleteket.
Én brutál módon megtekergetném a tekerőket párszor, kontakt hiba bármikor lehet, mielőtt nekiesnék a részleteknek.
(#) Patópali válasza Gafly hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Szia!Az hogy a nagy kerek pacni ott van azt sugallja, hogy fénypont van de fókuszálatlan nagy fényerőjű fénypont lenne. Ezért kérdeztem, hogy állítható -e a vert, -hor. potméterekkel a helyzete és a fókusz potméterrel beállítható -e az élesebb képpont. A fényerő levétele pedig, hogy ne égjen be a cső a javítás alatt. Egyébként szerintem is kontakt hibák lehetnek akár több kezelőszervnél is
de majd a válaszokból talán okosabbak leszünk.
Bocsánat, hogy bele szóltam de pár szkópot már sikerült újra életre keltenem és próbáltam segíteni.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2024
(#) Gafly válasza Patópali hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Nagyon jól mondod, mentsük meg.
Nem tudom mennyire érek rá mostanság, meg nem vagyok "felkent".
(#) Patópali válasza Gafly hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Szia Gafly!
Én sem vagyok "felkent".
Több szkópot javítottam és volt fiatal koromban, hogy építettem is egyszerű változatot is magamnak. Innen van némi ismeretem a javítási, hibakeresési tapasztalatot illetően. A mai digitális, tárolós szkópoknak a doboz csavarját sem csavarnám ki. Ez már nem az én világom.
A tudásom és tapasztalatom szerint próbálok segíteni a fiatalabb, gyakorlatlanabb generációnak.
Bár annak idején lett volna lehetőségünk ilyetén segítséget kapni.

Üdv.
(#) Gafly válasza Patópali hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Senki nem bánt, én meg nem vagyok mindent megmondó csodalény.
Legyen jó a szkóp, a többi lényegtelen.
(#) Patópali válasza Gafly hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Rendben!
(#) Delinsky válasza Patópali hozzászólására (») Márc 3, 2024 /
 
Szerintem a fokusszal nem stimmel valami.

https://studio.youtube.com/video/EqkRZoBWKhM/edit

Talán itt látható!
(#) PEXESO hozzászólása Márc 4, 2024 /
 
Sziasztok!
2022-ben írtam a HM203-5 szkópomról,akkor sikerült szétszerelnem és a fényerőt is beállítottam.Most az történt,hogy a gép fogyasztása 38 W-ról,ami a műszaki adatok alapján a max.fogyasztás,45-46W-ra ugrott látszólag ok nélkül.A barátom aki villamos mérnöki végzettségű azt mondta,hogy valamelyik elkó lehet a hibás de nem tudok rájönni,hogy melyik lehet az, megtapogattam őket,egyik sem tűnik túl melegnek.Most egyenlőre átállítottam a trafót 240 V-ra mert a hálózat feszültsége általában 231-237 V között mozog de a fogyasztás még mindig 40W és a trafó elég meleg , a fényerő meg valamennyivel lecsökkent.Ha valakinek lenne ötlete hogy mi lehet az oka a változásnak,kérem segítsen.
(#) dB_Thunder válasza PEXESO hozzászólására (») Márc 4, 2024 / 1
 
Kondit nem kézrátétellel vizsgálunk!
(#) sany válasza PEXESO hozzászólására (») Márc 4, 2024 /
 
Az a gyanús, ami nem gyanús.
(#) PEXESO válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 5, 2024 /
 
Én is tudom de egyenlőre nem szeretném szétszerelni az egész gépet.Megmértem a táp el. kondenzátorainak hőmérsékletét,a +-12,24,5V táp kondijai 36 fokosak voltak,a
170V táp kondija 43 fokos 24 fokos szobahőmérséklet mellett.Ez a hőfokkülömbség jelezhet hibát?
Jó lenne ha valaki ismerné ezt a tipust,hogy tudna konkrétabb segítséget adni.
(#) PEXESO válasza sany hozzászólására (») Márc 5, 2024 /
 
Ennél azért kicsit konkrétabban is írhatnál a problémával kapcsolatban.
(#) dB_Thunder válasza PEXESO hozzászólására (») Márc 5, 2024 /
 
ESR mérés kell, jobb jószágok tudják beépítés (in circuit) mellet is ezt mérni!
Következő: »»   244 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem