Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   22 / 3947
(#) vasa válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
"Az ellenállás önmagában áramkorlátozó alkatrész. Önmagában EGYETLEN ellenállás nem tud feszültséget osztani. "

Esküszöm, még ezt sem olvastam egyetlen könyvben sem, pedig alap...

Viszont akkor miért van az, hogy elem pozitív végére ellenállást, ahhoz Voltmérő pozitív végét kapcsolom, majd Voltmérőt az elem negatívjára, és nem 9V-ot mutat? Már látom, hogy az a baj, hogy nem az ellenállás két végén mérem a feszt.
De mégis, miért kisebb így mérve? Ebben az esetben mit mérek tulajdonképpen?
(#) Norberto válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Na itt van az ÉLŐ PÉLDA, amit GYEREKEK!!! JÓ MÉLYEN FELEJTSETEK EL SZÉPEN!!! Aludjatok ma egy jó nagyot, és ez a kapcsolás mindenki agyából távozzon el jó messzire!

Ez a kapcsolás ugyanis tönkreteheti a műszert. Ez az a módszer, AMIT NEM SZABAD HASZNÁLNI!!!

Ha feszültséget mérsz, akkor azt csakis 2 fix potenciálú pont között tedd meg, egyéb esetben kár eshet a drága kicsi műszerben! Magyarul...egy elem 2 pólusán mérhetsz szabadon feszt. Aztán egy feszültségosztó egyik ellenállásán is mérhetsz bátran...vagy bármilyen fogyasztón...LED-en, IC-tápfeszt, IC-lábakon, izzókon, tranyón...

DE SORBA KÖTNI A FESZMÉRŐT az áramkörrel...az a műszerre nézve halálos lehet!!!

Hogy a kérdésedre is válaszoljak: azért mutat kisebbet a műszered olyankor, mert a műszernek is van egy belső ellenállása. Tehát a műszer a gyakorlatban nem ideális. És mivel a műszernek van ilyen belső ellenállása, és mivel a műszert sorosan kapcsolod egy ellenállással...na mi jön ki a rendszerből? 2 sorbakötött ellenállás...amiről ugye viszont már tudjuk, hogy 2, azaz kettő darab ellenállásból már kialakulhat feszültségosztó. Ebből kiindulva, a sorosan kapcsolt ellenállásokon megoszlik a "betáplált feszültség" (mondjuk 9V), ami az ellenállásokon fog bizonyos arányban esni. (Az ellenállás értékeinek arányában.) Tehát a műszer azt mutatja ilyenkor, hogy a saját belső ellenállásán mekkora feszültség esik. (Azért mutat 9V-hoz közeli értéket, mert a másik ellenállás - a valós - sokszor kisebb értékű, mint a műszer belső ellenállása, így sokszor kisebb feszültség esik rajta, mint a műszeren.)
(#) vasa válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Látom Norberto te egy nagyon temperamentumos ember vagy...
Azért köszi a válaszokat!
(#) Norberto válasza vasa hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Nem, csak ezt tényleg feltűnővé kellett tennem. Egyébként egy kis visszahúzódó, szerény kicsike kis arc vagyok a nagyvilágból, aki most épp mosolygós reggae zenét hallgat
(#) Báddzsó válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Idézet:
„DE SORBA KÖTNI A FESZMÉRŐT az áramkörrel...az a műszerre nézve halálos lehet!!!”


Én nemtudom honnan szedted, hogy itt valaki sorba akarja kötni a feszmérőt egy ellenállással, bár lehet, de én nem úgy gondoltam...
Egyébként meg miért lehet halálos?? hiszen a feszmérőt ha közvetlenül kötöd a tápra nem lesz semmi baja, ha egy ellenálláson keresztül kötöd akkor miért lenne baja??
Én inkább a párhuzamosan kötött ampermérőt félteném...

AZÉRT OLVASNI MEGTANULHATNÁL RENDESEN ÁM!!! És akkor megláttad volna, hogy az előttem lévő hsz-ben írja le a delikvens a módot...és mindjárt még neked fog feljebbállni...még a hülyeségbe is belekötnétek...áhhh

Moderátor (Norberto)
(#) vasa válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Ok! Akkor ebből viszont megállapíthatom, mekkora a műszer belső ellenállása.
Na jó csak vicc, vagyis csak elmélet igérem!
(#) vasa válasza Báddzsó hozzászólására (») Jún 27, 2006 /
 
Igen, én is erre gondoltam, hogy a táphoz (elemhez) forrasztott ellenállás, csak áramot korlátoz ugye, feszt nem. És mégis kevesebb a feszültség. Arra nem gondoltam, hogy ennyire észlelhető egy műszer belső ellenállása.
(#) mora válasza Báddzsó hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Sziasztok!Azt szeretném megkérdezni,hogy ha tranzisztorral vezérlek egy relét,akkor miért kell a relével párhuzamosan kötni diódát?
(#) vicsys válasza mora hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
A relé tekercsének önindukciója miatt.
(#) mora válasza vicsys hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Hali! És,ha kimarad az mire képes?A tranzisztort vezérlő 40xx-es Ic-nek be tud zavarni,úgy hogy az hibázzon vagy a tranzisztort tönkre teheti?
(#) Frankye válasza mora hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Mind a kettőt tönkre teheti. Először - nyilván - a tranyó fog egyet -ni, majd az IC is, enyhe voltfüst és amperszag kíséretében eltávozik az örök elektronmezőkre....R. I. P.
(#) Norberto válasza Báddzsó hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Idézet:
„ha egy ellenálláson keresztül kötöd akkor miért lenne baja??”


Meséld el nekem, de azonnal, hogy mi értelme van ennek a bekötésnek! Mit tudsz vele megállapítani egy áramkörről, ami tényleg előrébbvisz??? Kb annyi az értelme, mint verőfényes napsütésben felkapcsolni a lámpát a szabadban...
(#) Báddzsó válasza Norberto hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Idézet:
„Meséld el nekem, de azonnal, hogy mi értelme van ennek a bekötésnek! Mit tudsz vele megállapítani egy áramkörről, ami tényleg előrébbvisz???”

Azt én egy szóval sem montam (írtam), hogy van értelme, én csak azt mondom, (veled ellentétben), hogy az nem cseszi el a műszert.
Idézet:
„Kb annyi az értelme, mint verőfényes napsütésben felkapcsolni a lámpát a szabadban...”
ez így van.
(#) Báddzsó válasza Báddzsó hozzászólására (») Jún 28, 2006 /
 
Moderátornak: (Akiről fogalmam sincs, hogy ki, mert a nevét nem írta oda. (bár nemsokan vannak) (félsz tőlem? )

Nekem nem állt feljebb semmi és nem kötekedni akartam. Igazad van, jogos.
Idézet:
„Én nemtudom honnan szedted, hogy itt valaki sorba akarja kötni a feszmérőt egy ellenállással, bár lehet, de én nem úgy gondoltam...”

Tény hogy a mondatom első fele úgy sikeredett, hogy úgy tűnhet nekem feljebb állt. Nem véletlenül írtam, hogy "bár lehet, de én nem úgy gondoltam." mert tudom, hogy 23:50 -kor már nem vagyok a figyelmesség bajnoka.

További jó moderátorkodást kívánok!
(#) Marco_HUN válasza Báddzsó hozzászólására (») Jún 29, 2006 /
 
Nem tom ki hogy van vele? de én nem tok sehonnan vmi normális relatyve olcsó FOTOLAKK-ot szerezni! nem tudna vki ajánlani vmi internet címet(conrad.hu-t kivéve mivel ott nincs ) ahol nincs rendelési határ

segítséget előre is köszi
(#) szabi83 válasza Marco_HUN hozzászólására (») Jún 29, 2006 /
 
gondolom erre gondolsz...
(#) Marco_HUN válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 29, 2006 /
 
Aha köszi
(#) Dióda hozzászólása Jún 29, 2006 /
 
Ismeri valaki ezt a lemezjátszót?

Milyen fej van ezen dinamikus vagy kristály?
(#) fureszk válasza Marco_HUN hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
a lomexben elvileg a forrasztólakk is jó lenne neked, ha nyákhoz kell.
(#) szabi83 válasza fureszk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
:no: , fotozni szeretne oda fotolakk kell..
(#) gtk válasza fureszk hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Sziasztok!

BC 327 -hez hasonlo FET tranzisztor azonositoja edekelne.

Koszi.
(#) vicsys válasza gtk hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
???
A BC327 sztem bipoláris tranya...neked fet vagy hasonló bipoláris tranya kell?
(#) gtk válasza vicsys hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Teljesitmenyben kellene hasonlo.FET kell.
(#) KeserűCukor válasza gtk hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Hali!
Itt
van egy link, és egy kapcsi, de néhány érték nincs feltüntetve, azt nem tudnátok megadni?
A sima tápos verzio, amit említettem, mutattam, az milyen feszültségről megy?
THX:
---ZoLee---
(#) Stefan válasza KeserűCukor hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
itt az adatlapja
ebben mindent megtalálsz. A 6 dik odlalon van leírás a meg*ozott alkatrészekről.
(#) vicsys válasza gtk hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
nem tudom...nem vagyok túl járatos ebben
talán az MPF102 jó lenne...de nem biztos...Mire kell?
(#) mora válasza Stefan hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Sziasztok! 12V-os tápegység kapcsolási rajza kellene nekem,aminek jó a zavarszűrése.40xx-es IC-éknek lenne a tápja.
(#) KeserűCukor válasza Stefan hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Kössz! Nem is néztem, hogy abból lett kivágva...
(#) _JANI_ válasza mora hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Szerintem ez megfelel neked.

12V AC-t a diódahíd egyenirányítja, ezt a feszültséget
puffer kondenzátor szűri. A pufferkondi nyers 15V DC
fezsültséget foglya a 7812 stailizátor ic 12V DC re
csökkenteni.

A 100nF-os kondikat a stad IC kivezetéseihez a lehető
legközelebb kell elhelyezni. A CMOS IC-t (IC-ket) is
szűrheted, ha a szintén a tápkivezetéseihez közel beforrasztasz egy 10-100nF -os kondit...
(#) mora válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 1, 2006 /
 
Köszönöm a segítséget.Még egy kérdés: A dióda miért kell?CSak a 4004es dióda jó,ennek mi a jellemzői,vagy jó 4007es is?Köszi
Következő: »»   22 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem