Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » BEAG APT-100
 
Témaindító: kovi91, idő: Márc 25, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 23
(#) Máté24 hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok! Üdv Proli!
Nézegettem du Gr89 közvetítésével,és mára annyiba maradt holnap megyek és megveszem az alkatrészeket ésmeglátom mit mutat.
(#) Máté24 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem volt a megfelelő alkatrész a boltba ,majd rendelnek de az már csak jövő hétre lesz meg . Na talán egyszer majd sikerül megjavítani
(#) Ricsi89 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
És semmi helyettesítőt nem tudtak adni? Én ha bemegyek és nincs valami, akkor megpróbálnak helyettesítőt adni. ha esetleg az sincs, akkor rendelnek csak. De ez helyettesíthető szerintem egy pár típussal.
(#) Máté24 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Hali! Ez egy kis bolt tiszaújba ez az egy van a közelbe sajna. Úgyhogy nem valami nagy árúkészlettel rendelkeznek. Azért rendeltem én is de csak hétfőn vagy kedden lessz valami belőle
(#) Máté24 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Helló!
Na végre meg jött az alkatrész Eliskezdem összerakni kíváncsi vagyok hogy mit mutat
(#) Máté24 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Sziasztok! Hát nem lett jó a végfok!
Megszünt a kimeneten mért -14 volt. A T119 kollektorán nem stimmel még valami mert proli mondta hogy ott a +táp felének kellene lenni vagyis nekem akkor 14.5 voltnak ehelyett van nekem 6 volt. És ha megérintem a bemenetet akkor nem erőteljes zúgás hallatszik mint álltalában hanem inkább olyan recsegős búgás.
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
És a kimeneten, most hány volt van? Mert a fétáp, csak akkor igaz, ha ott már nulla volt van!
Az erősítő azért szól "recsegősen, mert nincs minden tranyó nyitva, csak amikor vezérlőjel nagyobb. Így a jelek csúcsain "beugrik" a végfok.
üdv! proli007
(#) Máté24 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Üdv Proli!
Most a kimenetemen 2 voltot mértem.
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Akkor még mindig nincs rend! (a 2V az +2V-ot jelent egyébként?)
- Meg kell mérni elsősorban a T118 tranyó lábain a feszültségeket.
- Majd a végfokozatban az összes tranyó bázis és kollektor feszültségét az emitteréhez képest. Talán abból okosabbak leszünk.
üdv! proli007
(#) Máté24 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Üdv proli!
Igen +2 volt van a kimeneten.
T118:b-29,e-29,k-14 T119,b-13,e-13,k+2 T120,b+2,e+2,k+9 T121,b+9,2,e+8,7,k+29
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Hello!
Hát ez teljesen értelmetlen. A végfokozat feszültségeit a GND-hez képest mérted. Mert ha igen, akkor rajzold rá a mért feszültségeket a rajzra és látni fogod, hogy egy csomó ellentmondás van.
A T118-119 fokozatban kizárólag plusz feszültségeket szabadna mérni, míg a T120-121-nél, csak negatívokat. (kivétel a T120 kollektora, mert az maga a kimeneten van.) Ha a kimenet maga +2V-on van, akkor maximum annyival nőnek az értékek.
Minden tranyó bázis és emittere között kb. 650mV-nak kell lenni, attól függően, hogy NPN, vagy PNP. NPN-nél a bázis magasabb 650mV-al, PNP-nél alacsonyabb.
Hogy lehet a T118 emitterében -13V, mikor az a kimeneten van. Vagy szakadt a két 0,22ohm-os ellenállás?
üdv! proli007
(#) Máté24 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Opsza!!! Bocsi rosszul írtam be a mért értékek sorrende ugyanaz csak T118 al kezdetem de T121 el kell kezdeni és úgy folytatva csökkenőben vagyis T121 b-29v e-29v k-14volt
Igen a GND hez képest mértem.
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 28, 2009 /
 
Hello!
Mérd meg a meghajtó tranzisztorok feszültségeit is.
üdv! proli007
(#) Máté24 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Üdv Proli!
Itt vannak a mért értékek remélem te okosabb leszel töle. Mert már én elvesztettem a fonalat Előre is kössz mindent!
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Hello!
Az mellett, hogy ez a kaszkád végfok egy katasztrófa, azért itt sok minden rendetlenség van. A vicc, az, hogy a rengeteg fokozat mellett, ha nem folyik áram a tranyókon, akkor is majdnem jók a feszültségek.
A balhé eleje még érthető. De azután..
- A kimeneten +2V van. Ezt az IC érzékeli Az R110-en keresztül, és mivel a kimeneten magasabb afeszültség mint nulla, teljesen lezárja a T102 tranyót. így a T103 teljesen nyitva van.
- Ez az állapot, a T104-T105 áramtükrön keresztül zárva tartja a T106-T107-ből épített komplementer darlingtont. Ez egyben a nagyjelű erősítő is lenne T108 kaszkád segítségével. Tehát a nagyjelű erősítő zárva van, aminek munkaellenhálása az R123 és R124. Ezeken a nem szabadna folyni áramnak, így a mínusz oldali végfokot ki kell nyissa, és annak le kellene húznia a kimeneti +2V-ot. (Ha így működne, helyreállna a rend.)

Innentől kezdve, viszont már csak problémák vannak.
A negatív oldal:
- A T109-nek a feszültségeit nem írtad fel. Annak kellene biztosítani a munkaponti áramhoz szükséges 1,2V bázis-bázis feszültséget, T115 és T112 bázisa között. De ez a feszültség, csak 0,7V. valamilyen oknál fogva.
- A T112 bázis-emittere között, majdnem meg van a -600mV, de úgy látszik, áram még sem folyik rajta, mert T116 bázis-emittere (R142-őn. De ott az R141-142 között hiányzik egy pont a rajzon) közt már nincs feszültség. Ha T116-T120 nincs kinyitva (vagy T117-T121), akkor már a kimenetet nem tudja lehúzni negatívba semmi. Márpedig T116 és T117 zárva van, ami meghajtja a végtranyókat.

A pozitív oldal:
- Az R125 és R126 osztó, a kaszkád T108 nagyjelű erősítő bázisát mindig a kimenet és a plusz táp közötti feszültség felén tartja. Ez szimmetrizálja a kaszkád végfokozatot.
- De mivel a T106-T107 zárva van, a T108 emitere 0,2V-on van (amit nem tudom honnan vesz, már hogy miért pont ennyi) a bázisa meg az osztóról 9,6V-ot kap a tranyó durván le van zárva..
- A T119-115 le van zárva, de a kollektorukban 9V van. Ez a feszültség, valószinűleg Az R125-R16 osztóról kerül oda, az R134-en keresztül.
- Ami érdekes, hogy a T114 bázisában 0,3V van, míg az emitterében az ominózus 9V. Ettől a T114 durván le van zárva. Viszont a T118 bázis-emitter között, 500mV van. De hogy ez legyen, az R135-ön 7,7mA áramnak kellene folyni. Na de honnan folyik ide? Az R134 felől nem érkezhet, mert annak két végén majdnem ugyan az a feszültség van. A T114 zárva kellene lenni. Szóval elég gyanús, hogy az R135 56ohm-os ellenállás nem szakadt-e.
- A T119 tranyó, viszont zárva van, Tehát azon keresztül nem jöhet a kimenetre a 2V. Marad hát az R125-R126 felöl érkező áram, ami felhúzhatja a kimenetet, viszont a mínusz oldali tranyóknak azt vissza kellene húzni nulla voltra. De ez nem történik meg mert az az oldal is zárva van.

Remélem ezt tudtad követni...

Minden esetre, azt kellene tenni, hogy a kimenetet meg kellene terhelni mondjuk egy 100ohm/10W-os ellenállással, egyszer a plusz táp felől, egyszer a mínusz táp felől. És akkor kellene mérni mindíg az ellenkező oldali végfokot, hogy le tudja-e nyelni ezt a kb. 300mA áramot. Mert simán vissza kellene húznia a végfoknak a kimenetnek 0V-ra. Akkor ezek a belső osztók áramai kieshetnének, amik jelenleg szerintem bezavarják a mérést.
üdv! proli007
(#) Máté24 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Na odáig már eljutottam hogy a mért értékek megfelelőek. A T118-T121ig minden oké a kimeneten 0 volt van de adtam neki jelet és recsegős hangja van. Ilyenkor mi lehet még a problema?
(#) Máté24 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Itt vannak a mért adatok
(#) proli007 válasza Máté24 hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Hello!
Itt még mindig totálkár van, annak ellenére, hogy a kimeneten most nulla volt van.
- Valami mintha elszívná azt az áramot, amit az R123-124 szolgáltat a mínusz táp felől.
- Ennek a 3mA áramnak, a T109-T108-T107 útvonalon kellene a plusztáp felé menni. De a T107 bázis-emitter feszültség különbsége nulla. Tehát zárva van, a kollektorán nem mehet át áram. Akkor az a kérdés, merre megy el, mert a T108 kollektor feszültsége nulla volt. (egyébként az sem jó, mert annak, kb. 600-700mV-on kell lenni.)
-A végfok munkaponti feszültségét a T109-nek kell beállítani Annak kollektor és emittere között, legalább két tranyó nyitófeszültségének kell lenni. 1,2..1,3V. Viszont ott csak 800mV van, ráadásul a kollektor ugyan azon a feszültségen van, mint a bázis. Ez lehetetlen a D106 dióda miatt is.
Az R123 felől érkező áram, A D106 diódán, majd az R122 ellenálláson, és végül az R121 ellenálláson folyik át. A 3mA áram, az R121 ellenálláson 660mV feszültséget ejtene, amitől a T109 kinyit (nem is értem miért van ott 800mV) A kollektor árama csökkenti a D106 (bázis) felé folyó áramot. Így az R121-en kb. 650mV-nak kell beállni. Az R122-őn így kb. 200mV, míg a diódán kb. 700mV feszültség esik. Ez a három feszültség összege adja a T109 kollektor-emitter feszültségét. 650mV+200mV+700mV=1,55V és nem 800mV. (A feszültségeket az alkatrészeken, illetve a T109 emitteréhez kell mérni.)
A +-29V tápfeszültség mellett a 3mA áram éppen hogy elegendő T109 működéséhez, lehet, hogy R123-R124 ellenállásokat csökkenteni kellene, legalább 3,3kohm-ra.
- De tartok tőle, hogy az áramkotlát hibás, és arra folyik le valahova a 3mA áram. Ezért vedd ki ideiglenesen a D107-D110 diódákat, és mérd meg újra a T106-T107-T108-T109 feszültségeit.
(kissé keservessé vált ez a dolog, félek nem fog előrehaladni)
üdv! proli007
(#) benocs24 hozzászólása Ápr 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni tőletek hogy egy beag apt 100 as végfokot meglehet egy kicsit tuningolni hogy nagyobb teljesítményt adjon le +-55 voltal működik ez már a max határ esetleg valami mással meglehetne variálni hogy erősebb legyen? Előre is köszi a válaszotokat!
(#) proli007 válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Hello!
Fel lehet "tuningolni", ha nagyobb feszültségű végtranyókat alkalmazunk és megszünteted a kaszkád végfokot. De kérdés, érdemes-e? Nem célszerűbb, másik végfokot építeni bele.
üdv! proli007
(#) benocs24 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Helló Proli!
Lehet hogy érdemesebb volna egy másik végfokot építeni de nem értek hozzá olyan szinten vagyis nem merek belefogni egy új építésébe. Van egy quad 405 ös végfok modulom is de abba meg nincsenek meghajtó tranyók bd ek. Azt nem lehetne valamivel helyettesíteni csak bc 303 aim vannak itthon. Ez a kaszkád megoldás megszüntetése nagyon bonyolult lenne?
(#) cruisher válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Miert akarod minden aron atalakitani? Szvsz csak akkor erdemes ha a hangminoseggel nem vagy elegedett. Sokkal nagyobb teljesitmenyt nem tudsz kivenni belole, en csinaltam par atalakitast ugy hogy 200W os vegfok paneleket tettem bele, izmos tranzisztorokkal. De ugye a 2 szeres teljesitmenytol nem lesz sokkal hangosabb...
(#) benocs24 válasza cruisher hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Helló Cruisher!
Egy 300 as mélynyomót kellene hajtani vele de szerintem nem hozza ki belőle a maxt,azért akartam megmahinálni,de szerintem hagyom mert nem ér annyit az egész . Szerintem valami másik végfokot kerítek bele ezt meg kihalyintom belőle. Csak azt nemtudom hogy milyen volna jó egy 300 as mélyhez és hogy mennyiért tudnám beszerezni. Vagy a quadot érdemesebb lenne megcsinálni azt se tudom annak mi a teljesítménye.
(#) cruisher válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
En az atalakitast igy oldottam meg: Bővebben: Link

Elvileg meg van ilyen vegfok panelem, mukodo, bemert allapotban. Ha erdekel esetleg akkor irj es lehet megtudunk egyezni.
(#) cruisher válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Elfelejtettem kerdezni, de miylen tipusu hangszorot hajtasz vele?
(#) benocs24 válasza cruisher hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Most per pillanat egy MNC Bigbullt Akarok valami mást beszerezni de előszőr azt akarom hogy legyen egy megfelelő teljesítményű végfokom és utána szeretnék venni egy megfelelő mélyet.
(#) cruisher hozzászólása Jún 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Nemakartam uj temat nyitni ezert ide irom:
Egy AET 230 as vegfokot szeretnek rendbetenni, gond igazabol nincs vele, de szeretnem beallitani rendesen a nyugalmi aramokat mind 2 vegfoknal, mert az egyik picivel jobban melegszik.
Rajzom van hozza, amin van 2 db potmeter. Kerdesem azlenne hogy melyikkel mit tudok allitani illetve milyen ertek lenne az optimalis?
AET230
(#) CHZ válasza cruisher hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
P1 nyug. áram , P2 kimeneti 1/2 tápfesz beállítására való .
(#) CHZ válasza CHZ hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Bocs , nem jól írtam !
Fordítva jó ....P2(1k) a nyug . áram és a P1(100k) a kimeneti fél táp beállítása .

(#) cruisher válasza CHZ hozzászólására (») Jún 6, 2009 /
 
Koszi! A feltap beallt szepen, mar csak a nyugalmit kene, de mennyire?
Következő: »»   6 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem