Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   159 / 839
(#) Attila86 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Fettel szélesebb a szabályozási tartomány, mivel sokkal alacsonyabb maradékfeszültséggel is tud működni. A fetek meghajtása éppen hogy egyszerűbb, mert nem igényel teljesítményt, így nem kell meghajtó tranzisztor sem. De ha mégis beteszünk, akkor annak nem kell nagy teljesítményűnek lennie és persze hűteni sem kell.
(#) slogan válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Egy off kérdés :

Szoktak a csillámmal ellátott - pl. 3055 - tranyó alá hőpasztát tenni ?

Köszi !
(#) Müszi válasza slogan hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Én mindíg teszek!

üdv
(#) Attila86 válasza slogan hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Persze!
(#) slogan válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
És hova ?
(#) dB_Thunder válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Kb 1 voltot nyernénk maradékfeszültségen, Ez, mondjuk 50 voltos max kimeneti feszültségnél nem túl nagy előrelépés. A másik, ez az előny csak akkor van kihasználva, ha épp kivesszük a maximális feszültséget a tápból, ami szerintem igen ritka alkalom. A többi esetben "tökmind1" mekkora a maradékfeszültség, mert hogy annál jóval több esik a tranyón. Tehát ez igen gyenge indok !
A meghajtó tranyók elmaradása már indok! Bár ha darlington tranyót használunk akkor szintén ott vagyunk a fet mellet.

Ezzel kapcsolatban szöveges feladat (kérdés):
A tápon beállítjuk az 50 voltos maximális kimeneti feszültséget. Ekkor a szabályzó feten lévő maradékfeszültség 1 volt. A kimenetre kapcsolt terhelés 3 ampert eszik.
Mekkora lesz a fet kapuján a feszültség a földhöz képest?

Holnap du tárgyaljuk tovább..

Addig is kérek érveket a mellet hogy miért jó ha a soros áteresztő tranyós (fetes) tápunkba, az áteresztő elem nem tranyó, hanem fet!!



Slogan-nak: minden esetben érdemes (szükséges) a hőátadó, összeszorított felületek közé szilikonzsírt tenni.
(#) mex válasza slogan hozzászólására (») Jún 19, 2009 / 1
 
A csillám mindkét oldalára! A paszta legalább ezerszer jobban vezeti a hőt mint a csillám és a tranyó, illetve a csillám és a borda közti felületi egyenetlenségek közébe maradó levegő.
(#) mex válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Idézet:
„Ekkor a szabályzó feten lévő maradékfeszültség 1 volt. A kimenetre kapcsolt terhelés 3 ampert eszik.
Mekkora lesz a fet kapuján a feszültség a földhöz képest?

A fet a negativ, vagy a pozitiv ágban helyezkedik el?
(#) slogan válasza mex hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Köszönöm !
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szimulátorban a BUZ 71 gate 5.1V-on van ha a negativ ágba van kötve, és 3A folyik át rajta 1V feszültségeséssel.
(#) Attila86 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Na jó, kezd elmenni a dolog rossz irányba. Én ilyet nem játszom, keress valaki mást!
Kérdeztél, válaszoltam. Erre megkérded ugyan azt még egyszer. Én nem fogom még egyszer leírni. A szöveges feladatodnak sem látom értelmét hogy mi vele a célod vagy hova akarsz kilyukadni. Rengeteg adat hiányzik, a kimenő áram pedig felesleges.
Egyébként pedig a kedvem szerint gyorsan megrajzolt áramkörben a véletlenszerűen kiválasztott alkatrésztípusokkal a szimulátor szerint 3,48V. De ez semmit sem jelent. Ha kicserélem a fetet más típusra akkor más lesz a feszültség is, mert a szabályozókörben ugyebár visszacsatolás van és az OPA "igazodik" az áteresztő fethez.

Közben érveket nem igazán hallottunk tőled a bipoláris tranzisztorok mellett. Csupán a karakterisztikájukra tettél egy utalást, aminek értelmét én nem látom. (De nem is kérek tőled érveket!)

Itt van egyébként ez a topik:
Bővebben: Link
Ebben Proli007 és Skori is leírta az álláspontját.
(#) Darka hozzászólása Jún 20, 2009 /
 
Sziasztok
Én is megépítettem az LM324 tápot, de valamiért melegedik a Z2 dióda. Nincs ötletetek hogy miért?
Amúgy a kimeneti fesz is maximális de egyszer a diódával kéne kezdeni valamit.
üdv!
(#) Pioneer válasza Darka hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia!
Nagyon egyszerű a dolog, mert az R7-es ellenállást kicsit alul méretezte a szerző. Cseréd ki egy 820 ohm-os ellenállásra.
(#) Darka válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia
Kösz a javaslatot, kicseréltem az R7-est, annyi változott hogy most lassabban melegedik de a probléma továbbra is fent áll.
A tervezési hibákat és a hibás alkatrészeket keresem, de egyelőre semmi... (esetleg tervezzem újra?)
üdv!
(#) Pioneer válasza Darka hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia!
Nem ment véletlen tönkre az a zener? Az IC 4-es lábán mekkora feszültséget mérsz?
Mekkora egyáltalán a bemenő feszültség?
(#) Darka válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Nincs tönkre menve, bár az igazság az hogy nem 27, hanem 22 voltos a dióda, de attól még nem kéne melegednie. A 4-es lábon 22 volt van, bemenő feszültség 30V.
(#) Pioneer válasza Darka hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Ezek a ZPD diódák nem nagyon viselnek el 5-10mA-nél nagyobb áramot, ha ennél nagyobb áram folyik át rajtuk, akkor melegednek.
Azt mondod a bemenő feszültséged 30V, a zener 22V-os, tehát az R7 ellenálláson 8V esik. R=U/I szerint, R7=8V/0,01A az annyi mint 800 ohm.
Nem kellene melegednie.
Ezt a régi, kicsit hibás kapcsolást alakítottam át, érdemesebb lenne inkább azt megépítened.
(#) Darka válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Hát jó köszi. Ez remélem beválik!
üdv
(#) slogan hozzászólása Jún 20, 2009 /
 
Ismét offolok kicsit ,bocs !

Hogy kell azt megoldani ,hogy csillámon vannak a tranzisztorok ,de a collektorukat össze kéne kötnöm ,úgy ,hogy nem ér a bordához ?

Tettem műanyag karikát a csavarhoz ,de akkor ugye a csavar sem ér a kollektorhoz ....
(#) Pioneer válasza slogan hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia!
Úgy, hogy a műanyag távtartó alátétet nem a tranzisztor felől rakod, hanem a borda felől.
Gondolom TO-3-as tokozású tranyókról van szó.
(#) szabi83 válasza slogan hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Szia!

Ezen én is elvoltam KB 1 órát, mire rájöttem.

Úgy készítettem, hogy a csavarok helyét 4mm-re fúrtam ki, a panelbe bedugtam az M3-as csavart, vágtam 4mmes zsugorcsőből, 5mm-t és rádugtam a csavarra rámelegítettem (nálam 4mmvastag az alu) . Majd ráraktam a bordát, rá a csillám és a tranyó majd egy alátét és az anya. Persze pasztát használtam.
Bázis és az emiterre meg húztam 0.5mmes vezetékszigetelést.

Üdv
Szabi

BD240es tranyót megvárom, még megjön Külön köszönet Norbertonak érte
(#) Ricsi89 válasza slogan hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Én úgy szoktam csinálni, hogy a szigetelő alá, a tranzisztor házához ilyesmi forrszemet teszek. Így össze lehet kötni a tranzisztorokat.
(#) slogan válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Köszönöm ,ezt a megoldást választottam !

gr89 : azért nem jó alá ,mert "el emeli" a tranyót a hűtőfelülettől...
(#) Ricsi89 válasza slogan hozzászólására (») Jún 20, 2009 /
 
Nem a csillám és a tranyó közé, hanem a szigetelő gyűrű és a tranyó közé gondoltam. A gyári dolgokon is úgy van megcsinálva. :yes:
Szerk.: Valahogy így gondoltam. Nem lett túl jó kép, de remélem látszik a lényeg.

DSC01227.JPG
    
(#) Alkotó hozzászólása Jún 21, 2009 / 2
 
MINDENKINEK akit érint!

Nem gondoltam, hogy a tranzisztor hűtőfelületre rögzítése is okozhat problémát, de ez az én hibám, most pótolom a hiányt.

Mellékeltem egy rajzot, ami jól mutatja amit kell. Mielőtt a gépészek megkifogásolnák a pontos műszaki rajzot, itt a szemléletesség volt a lényeg, nem a rajzi szabványok szigorú betartása.

1. TO3-as tokozást rajzoltam, de értelemszerűen bármire adoptálható.
2. Elhangzott itt a csavarra melegített zsugorcső. Nos ez... elég egyedi megoldás (kerestem a szavakat), én nem javaslom. A 6x1-es cső nagyon jó, szépen megvezeti a csavart, és még ha esetleg nem sikerülne kellően pontosan kifúrni a csatlakozó furatokat, akkor még kb. 0,5mm-es hibát lehet vele korrigálni.
3. TO3-as tokhoz 4-es csavart használjatok. A 3-as is elmegy vészhelyzetben, de a 4-es a tuti.
4. A szigetelő gyűrűből nem lehet olyat kapni, ami alkalmas a rögzítésre (nekem legalábbis még nem sikerült). Ami van, az mindig valamilyen hőre lágyuló ocsmányság, ami az első "melegnél" meglágyul, és így máris "fellebeg" a tranzisztorunk. Én már szükségből esztergáltam ilyet bakelitből, az működött is rendesen (olyan tömb volt a borda, amit nem lehetett átfúrni, csak menettel lehetett belecsatlakozni, ezért nem volt más megoldás) DE HA CSAK LEHET, NEM JAVASLOM!
5. Végül a kábelsarus csatlakozás az simán megoldható, a rajzolt módok bármelyike hibátlan. Ekkor kell egy kis nyáklemezből készült szigetelő gyűrű alulra. Ha esetleg nincs mindenkinek kéznél egy esztergagépe, akkor egyáltalán nem kell feltétlenül körnek lennie, lehet négyzet, vagy "krumpli", vagy ahogy sikerül. Nálam erre a célra 15mm-es korongok vannak, 4-es lyukkal a közepükön.

A fenti gondolat csak érintőleg illik ebbe a témába, vagy jelen esetben találóbb ha azt mondom, sok-sok témába beillik, így ide is. Aki OFF-nak érzi, attól elnézést kérek.

Alkotó
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 21, 2009 / 2
 
Kiegészítettem még egy szigetelőgyűrűs+kábelsarus megoldással is. Az még néha kellhet.

Alkotó
(#) Pioneer válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Szia!
Ha nem titok, elárulod mivel rajzoltad ezeket?
Pioneer
(#) Alkotó válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
AutoCAD
(2002-es, de vannak ennek sokkal frisebb verziói is)
Alkotó
(#) FREDDI válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
OFF: erősen csatlakoznák a kérdéshez, mivel rajzoltad, ha nem titok? Amúgy bármi érdekel rajz szempontjából. Egy kört kell rajzolnom és mérnem rajta, PWM-hez szükséges, és pontosan 24 részre kell (kellene) osztanom, majd a vetített vektorokat mérni. De sokszor kéne egy jó műszaki rajzoló program, de fizetős sajnos nem elérhető nekem. Üdv Freddi
(#) Pioneer válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Köszönöm!
Következő: »»   159 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem