Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   64 / 188
(#) p_istvan válasza lidi hozzászólására (») Máj 11, 2010 / 2
 
Az LCM3 leírásban lévő linken pedig elég részletesen van szó róla.
A lényeg az hogy a kondenzátorok nem tökéletesek, hanem a dielektrum tulajdonságai miatt a valóságos kondenzátor egy ideális kondenzátorral és ellenállásokkal sorbakötött parazita kapacitásokkal (amelyek párhuzamosan vannak kötve az ideális kondenzátorral) modelezhetők. Ennek az a következménye, hogy a feltöltés után visszaesik a kondenzátor feszültsége, ahogy a parazita RC tagok még töltést vesznek fel az "ideális" kondenzátorból. Kisütés után pedig megnő a feszültség. Elkóknál a rosszabb dielektromos tulajdonság miatt ez a hatás nagyobb, akár multiméterrel is vizsgálható a jelenség.
Ha tényleg érdekel a dolog, akkor a neten rengeteg találat van a "capacitor soakage" vagy a "dielectric absorption" kulcsszavakra.

Az Uesr0 = 95 mV nem tragikus, ezzel az értékkel még mindig sokkal pontosabban lehet ESR-t mérni, mint az egyéb hobbi ESR mérőkkel. Itt a fórumon elég sok szó volt erről, talán ha visszaolvasnál... Többek közt le lett írva, hogy a 33nF polipropilén legyen (a tied nem az) vagy X1, X2-es zavarszürő kondik (250-300V váltófeszültségre).
Az ajánlott "gyári" induktivitás kb 130 mV körüli feszt ad. Nagyob feszültséget jobb minőségű zárt(fazék) vassal(pontosabban ferrittel) lehet elérni. aminek az AL értéke 160-250 között az ideális 25-20 körüli menetszámmal, amihez viszont a v1.30 HEX kell.
(#) lidi válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Először is köszi hogy próbálsz segíteni, gondolom kicsit unhatod már te is.

Igen tudom, hogy nem a legjobb a kondim, nem poliprop, mivel olyat nem tudtam venni lomexben.
Amúgy próbáltam összerakni 2db 15nF os polipropilénből, de attól se lett jobb.

X1 X2 ben sincs 33nF -os náluk sajna. Ezért kérdeztem a tantált, hogy lehet-e vele helyettesíteni. Erre mondjuk nem kaptam választ.

Az ajánlott ("gyári") induktivitással van nekem ez a 95mV. Ahogy néztem egy korábbi hozzászólást, és a saját kísérleteim alapján , szerintem a tekercs többet számít itt mint a kondi. De persze én nem értek hozzá, csak a kísérletezésekből ez jött le. (másik 100uH vel 45mV ra esett ) Lehet hogy később megpróbálok tekerni egy saját tekercset, de egyelőre megelégszem ezzel az állapottal ami most van. Este összehasonlítjuk egy full extrás kondikkal épült lcm3 -al az enyémet. Kiváncsi leszek mennyit számítanak majd az extra alkatrészek.
(#) Hp41C válasza lidi hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Szia!
Az Elekr@K@ntha-ban vegyél 33nF kondenzátort... Nekik van olyan, ami a kitben is van...
(#) lidi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Kössz a tippet !
(#) jano36 válasza lidi hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
33nF-os kondi a MIKROVILL-ban is kapható. Ha budán laksz (ha nem akkor is). Remélem a mérési eredményeket közzé is teszitek.
(#) jano36 válasza oregtamas0202 hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Túl szép, de nem kizárt. Nálam MKT X2 2u2 kondi mérési eredménye 2u12, m2, ESR 27mOhm. Légyszi mérd meg a C oldalon is.
köszi
(#) p_istvan válasza lidi hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Házi feladat, hogy miért nem jó ide a tantál azon kívül, hogy nem igen gyártják ebben az értékben (33 nF)...
(#) lidi válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Igaz, benéztem tényleg nincs ilyen értékű. Az meg hogy polarizált kondi a tantál, nem tudom okozott volna-e gondot. Jó lenne ha nem rébuszokban beszélnél, többet okulnék belőle. Kerámia kondi se lenne jó ? Miért csak kizárólag polipropilén fólia a jó ?
(#) llaci56 válasza lidi hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Mert baromira változtatja az értékét. A stiro meg stabil. A polip. is jó, sokkal jobb, mint a kerámia.
Mérj meg egy kerámiát, és mérés közben tedd mellé a forró pákát. Ismételd meg egy stiroval is!
(#) erdgab hozzászólása Máj 11, 2010 /
 
Folyamatosan olvasgatva az oldalt,kedvet kaptam némi kísérletezésre az LCM3 műszeremmel kapcsolatban. A műszerben 1,06 program van .Amikor megépítettem az Uesr0 nekem nagyon alacsony volt,le sem merem írni,a képen a jobboldali tekerccsel,aztán cseréltem induktivitást akkor már 60mV környékére javult,a mellékelt képen a középső,a baloldalival már 75-80mV adódott.A másik képen látható kondenzátorral értem el a legjobb beállítást a baloldali tekerccsel kombinálva az Uesr0 érték 151mV adódott,de ekkor az ESR érték meg a duplája lett. 1 ohm 1% és 10 ohm 0,1% tűrésű ellenállásokat mértem próba képen.Végül a kondenzátor maradt és vettem egy másik 100uH induktivitást a HESTORE cégtől,Rend. szám: 10025523,ezt építettem be,az eredményről a képek beszélnek.Bocsánat a sok dumáért!
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Egy jó vasmag és kondi csodát tud tenni...

DSC00628.JPG
    
(#) obero válasza jano36 hozzászólására (») Máj 11, 2010 /
 
Kedves mindenki!

Örömmel közlöm, hogy megszületett a megoldás a megváltozott viselkedésű LCM3 ESR mérőmre.
Hát nem nyákhiba, zárlat, szakadás, rossz forrasztás,
hanem a PIC.
Csak hogy mindenkine eszébe jusson, hogy a PIC is lehet hibás.
Egy újra feltöltve a programot pöccre indult.
És most boldog vagyok
(#) jano36 válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Gratula!

Szoftver verzió? Fo ? Uesr ? stb.
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Szinte hihetetlen.

Szoftver verzió?

Üdv.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Inkább hardver:
vasmag: AL250 N48 11x7 ferrit
tekercs: 20 menet 7x0,1 mm sodrat
kondenzátor: MKP X2, 33 nF 265 Vac

A szoftver (v1.30) csak annyiban érdekes, hogy a 200 mVcc-nél nagyobb feszültség feldolgozásához v1.22-től van felkészítve a szoftver (egyszerű aritmetikai túlcsordulás van kiküszöbölve) A v1.30 pedig a fazékmag miatt kell, mert más (gyakorlatilag nincs) a frekvenciafüggése a fazékmagnak mint a fojtótekercses változatnak.
István
(#) gabi20 hozzászólása Máj 12, 2010 /
 
Sziasztok! LC mérőt szeretnék építeni, ehhez megépítettem ezt a kapcsolást (kép). A műveleti erősítő kimenetén elvileg 500kHz frekvenciájú jelnek kellene lennie, a frekvenciamérőm nem mutat semmit. A kimeneten körülbelül a tápfeszültség fele mérhető. Kipróbáltam több műveleti erősítővel is, egyikkel sem működik. Van valakinek valami ötlete? Előre is kösz

LC.JPG
    
(#) p_istvan válasza gabi20 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Szervusz!
Ehhez LM311-et szoktak használni ami egy komparátor (nem véletlenül).
A TL071-nek nincs elég erősítése 500kHz-en, lassú és az alacsony tápfesz sem előnyös neki.
(#) gabi20 válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Kösz a választ. Akkor majd szerzek be LM311 - et, most nincs itthon. üdv
(#) obero válasza gabi20 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Már kezd az agyam elborulni. Talán korai volt az a nagy boldogság.
Bár mint említettem tökéletesen működik az új PIC-el, és az 1.20 verzióval.Igen ám, de voltam olyan balga, hogy ki akartam próbálni a mérőcsúccsal, ami jelentősen megemeli a műszer használhatóságát.Kipróbáltam, naná, hogy nem működik.Mérőszonda szétszedve, jó. Bedugom, és megjelenik a kijelzőn iC-ESR ? ohm és a világon semmit nem hajlandó mérni. Ezt a szoftvert küldte a Dani kiegészítésként ami most rá van töltve. De az InCircuit nem működik. Csak az nem működik. És itt láttam most is a kapcsolgatások alatt a 85kHz-et.Valakinek valami ölete? Az incircuit nagyon fontos lenne
(#) p_istvan válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
A mérőszonda kimenetén hány ohmot mérsz?(multiméterrel)
(#) obero válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
22 ohm-ot.
Megtaláltam a 85kHz et. ha a szonda be van dugva és úgy kapcsolom be, akkor 85kHz a 490, és 360 kHz helyett..Aztán kiakad az F0 85 kHz nél
(#) p_istvan válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
A bekapcsoláskor nem lehet rajta a szonda, a szoftver nem tud öntesztet és kalibrációt végezni, ezért nem fog elindulni...
A mérőszondát Te raktad össze?
A mérőszonda kimenetét rövidrezárva is változatlan a kijelzés?
(#) vargaf válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Idézem neked amit magánban írtam május 6-án :

"A bekapcsoláskor "C" mérés állásban és "mérés" üzemmódban kell lenni a kapcsolóknak. Semmi nem lehet bedugva. Ha így jelentkezett a hiba akkor nem tudom mi a hiba, ezzel még nem találkoztam."

Azt hiszem nem olvastad el figyelmesen.
(#) obero válasza vargaf hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
p_istvánnak, és vargaf-nek válaszolva.
A szondát csak akkor csatlakoztattam amikor a rendes bekapcsolási procedúra megtörtént. Miután kiírta, hogy Cx = 0,0pF bedugtam a szondát a kiírás ic-ESR = 2,46 - 1,49 között ohm, ugrálva. A végeket rövidre zárva ic-ESR = ? ohm.

A mérőszondát én raktam össze, de ne kezdjétek újból, mert félek a következő kérdésetek az lesz, hogy 9v-os elemmel használom?
(#) p_istvan válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
A távgyógyítás információ nelkül elég nehéz, még Jézus is csak a fizikai környezetével tudott csodát tenni...
- Milyen alkatrészekkel és értékekkel építetted meg a szondát? ( diódák, kondi )
Egy kép erről is jó volna!
(#) vargaf válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
De akkor nem is az F0 és az Fcal volt 85 kHz körüli érték, hanem az Fesr, az pedig jó. Ha bedugtad az adaptert zárd rövidre a bemenetét és kalibráld az iC-ESR-t. Akkor néhány milliohm értéket kell mutasson rövidre zárt kapcsokkal. Mennyi az Uesr értéke? Milyen típusú diódákat használsz?
(#) erdgab válasza p_istvan hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Szia István!
Természetesen igazad van.Mégis csak elárulom,hogy a kezdeti Uesr0 értékem 36 mV érték volt,innen tornáztam fel 109,9-110mV-ra és bár elértem a 151mV értéket is,de ott már az esr értéket duplájára mérte a műszer,hogy mért maradtam a 110mV-nál (?) ,a képek mutatják.Én most elégedett vagyok és örülök,hogy az 1,06 verzióval van egy ilyen műszerem,köszönet néktek! A belső szoftverhez nem nyúltam.
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Szervusz Gábor!
Szerintem is már az első verziók is teljes mértékben kielégítik az "amatőr" igényeket a pontosság és a széles működési tartomány tekintetében! Az összes többi csak szőrszálhasogatás...
A tekerccsel a maximalizmuson túl a kis veszteségű tekercs készítés elvi vonatkozásai miatt foglalkoztam, (hegesztő inverter trafó...) ami igazolta is az elképzeléseimet illetve a szakirodalmat.
Még egy verziót tervezek kiadni, ami elsősorban a nagy induktivitások méréshatárát terjeszti ki kb. 100H-ig a hardver módosítása nélkül.
(#) obero válasza vargaf hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
megpróbáltam képet csinálni, az összetartó zsugorcsövet már levágtam .Az alkatrészek 22 ohm, 1µF /63V, 2db schottky dióda, a tipusa nem jut eszembe. A rövirezárás után 160,1 mVKövetkező alkalommal 110mV. Ez többször volt. 86,5kHz az Fesr, 0-20 mohm közötti az érték rövizárkor
(#) vargaf válasza obero hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Akkor mi a gond. A #707629. hozzászólásodban azt írtad, hogy a végeket rövidre zárva ic-ESR= ? ohm. Most meg azt, hogy " 0-20 mohm közötti az érték rövizárkor" . Ez ha nem is tökéletes de elfogadható, Igaz az én műszeremnél ez az érték jobb, csak néhány milliohm.
Következő: »»   64 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem