Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Két érzékelős termosztát
Két érzékelős termosztát
Szerző: Bakman, idő: Nov 22, 2014, Olvasva: 22447, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   5 / 6

parameterek.jpg 

A fenti táblázat a megadható paramétereket tartalmazza, ami egyben programozási segédlet is, plusz az LCD kijelzőbe ültetett (CGRAM) karakterek térképe. Jobb minőségű táblázat a letölthető csomagban megtalálható.

A programozási menübe történő belépéshez nyomjuk meg az "Enter" gombot és várjuk meg, amíg a kijelzőn megjelenik az első sorban a "Paraméterek:" szöveg. Ez maximum egy másodpercig tarthat. A programozási menüben az első sor a továbbiakban nem fog változni.

A második sorban az aktuális paraméter sorszáma látható és annak értéke. A + és - gombokkal tudjuk az értéket változtatni, az "Enter" újbóli lenyomásával az értéket eltárolja a kontroller és automatikusan lép a következő paraméterre.

A programozásba való belépéskor mindkét vezérlő kimenet alacsony szintre vált.


A paraméterek kicsit részletesebben:

Fontos! Programozási üzemmódban a kontroller nem használ tizedes értékeket, így azok beállításánál ezt mindenképpen vegyük figyelembe! A táblázat tartalmazza a paraméter pontos értelmezési szorzóját.

1: Ez az a hőmérséklet, ameddig a szobát akarjuk fűteni. Ha a mért érték eléri, vagy meghaladja az itt beállítottat, a relé mindenképpen elenged.

2: Az első paraméterhez tartozó hiszterézis. Bővebben az előző oldalon.

3: A két szonda közti minimális hőmérsékletkülönbség, ami alatt nem húz meg a relé. Bővebben az előző oldalon.

4: Hibás mérés esetén a kijelzőn a hőmérséklet helyett az xx.x°C látható. Hibás méréskor (mindegy, melyik szonda esetén) a relé állapotát nem változtatja meg a kontroller. Amennyiben háromszor egymás után hibás adat (CRC hiba) érkezik valamelyik szenzortól, akkor a relé állapota az ebben a paraméterben megadott állapotot veszi fel. A hibaszámlálót egy jó mérés nullázza. A hibaszámlálás szenzoronként külön-külön történik.

5: Ha valamelyik szenzor alacsonyabb hőmérsékletet érzékel, mint az itt megadott, a riasztási kimenet aktív lesz. Ez nincs hatással a relé vezérlő kimenetre.

6: Ha valamelyik szenzor magasabb hőmérsékletet érzékel, mint az itt megadott, a riasztási kimenet aktív lesz. Ez nincs hatással a relé vezérlő kimenetre.

7: A mérési és vezérlési folyamat a következő sorrendben zajlik:

szonda 1 -> szonda 2 -> kiértékelés és kimenet vezérlés -> várakozás n x 250 ms -> szonda 1 -> szonda 2...

Aki már használt DS18B20 típusú szenzort, talán tudja, hogy a túl sűrű adatkérés meghamisítja a kapott értéket (akár 1 °C -kal is többet mér szobahőmérsékleten), tehát érdemes két mérés között várakozni egy kicsit. Ezt a hibát hivatott kiküszöbölni ez a ciklus. Tapasztalatom szerint kb. öt másodpercnyi várakozás két mérés között már nem okoz észrevehető eltérést a valós értéktől. Bojler hőcserélő vezérlésénél, ahol esetleg a 6-8 °C különbség sem igazán számít, nem túl érdekes e paraméter. Annak is hasznos lehet, akinek nem kell sűrű hőmérséklet-mérés, mert a rendszerben nagy a hőtehetetlenség.

8: Ahogy a táblázat is fogalmaz: alapértékek visszaállítása esetén a vezérlő újraindítja magát.

9: Innen lehet továbblépni az alaphelyzeti kijelzés megváltoztatásához. 0 kiadása esetén a vezérlő újraindítja magát, 1 esetén a 11-es paraméter megadására nyílik lehetőség.

11-19: A kijelző első sorának karaktereit adhatjuk meg. A paraméter sorszáma után látható maga a karakter, majd attól jobbra a karakter sorszáma (ASCII kódja). Itt hasznos a fenti táblázat második része. Az első nyolc hely (CGRAM) a fenti karakterekkel van feltöltve (biztosítva némi magyar jelleget a dolognak amennyiben a kijelzőben nem lenne magyar karakter), a második nyolc hely az első nyolc ismétlése, a többi tartalom pedig teljes mértékben a kijelző gyári karakterkészletétől függ. A + és - gombokkal állítsuk be a kívánt karaktert, majd nyomjuk meg az Enter gombot. Ekkor a következő karaktert adhatjuk meg a már említett módon. A 11-es paraméter az első sor első karakterét jelenti, a 12-es az első sor második karakterét és így tovább.

21-29: A kijelző második sorának karaktereit adhatjuk meg. Az utolsó karakter (29) megadása után a vezérlő újraindítja magát.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem