Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Külső trigger készítése DSO138 oszcilloszkóphoz
Szerző: rascal, idő: Jan 4, 2017, Olvasva: 18475, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   6 / 8

dso_1khz_rc_sch_cb.pngElkészült a mű, ideje kipróbálni. Először a saját, 1 kHz-s négyszögjelét mértem meg. Egyik bemenetet közvetlenül rákötöttem, a másikat egy 100 nF-os kondenzátorra, aminek az egyik lába a 0 V-ra került, a másik egy, a kezembe akadt 8,5 kΩ-os ellenálláson keresztül a négyszögjelre. A kondenzátoron közelítőleg háromszög alakú hullámforma jelent meg, ezt használtam triggernek. A szkópon állítgattam a trigger szintet, a négyszögjel pedig ennek megfelelően vándorolt jobbra-balra.

 

dso_1khz_rc_kep_c.jpg

trig_fazis_1_c.jpg

trig_fazis_2_c.jpg

trig_fazis_3a_c.jpg

Eddig azt kaptam, amit vártam, csakhogy a következő tesztet már az élet hozta. A fényképezőm akkui tervszerűen lemerültek, miközben a cikk képeit csináltam. A tartalékot is elhasználtam, muszáj volt töltőre raknom őket. Erre egy kapcsolóüzemű áramgenerátort használok, jó alkalom, hogy az áramot mérő ellenállásán végre megnézzem a jelalakot. Megmutatta, de a jel nagyon ugrált, annak ellenére, hogy a triggert érezte (van a szkópon visszajelző LED), normál módban volt (tehát csak trigger hatására mér) és a trigger forrásának kiválasztása is jó volt. Az ellenálláson eső feszültség AC összetevőjének hullámformája egy fűrészfog alakú, 45 kHz-es jel volt. Visszatértem a belső, 1 kHz-s jel méréséhez. Közvetlenül a négyszögjelet kapcsoltam a triggerre is, és az időalapot a minimális értékre, 10 μs-ra állítottam.

Előre görgetve látszott a négyszög függőleges éle, ami 2-3 us-nyit ugrált jobbra-balra. Az áramgenerátor jelénél ennél is nagyobb, 5-6 μs csúszkálás volt. A képen hosszabb záridővel sikerült ezt jól szemléltetni. Ebből sajnos az is következik, hogy ha egy közös triggerhez képest szeretnénk több jel helyzetét meghatározni, az ekkora bizonytalanságot fog tartalmazni, mert csak felváltva nézegethetjük a jeleket. Gondolkoztam ennek az automatizálásán, de így már nem nagyon éri meg. Alacsonyabb frekvenciáknál szerencsére csökken a hatása, vagy el is hanyagolható.

tolto_meres_csuszas_c.jpg

A digitális trigger bementet is kipróbáltam. Működött, viszont az érzékenysége csökken, ha rövidülnek az impulzusok. Például 5 V-ról meghajtva kb. 1,4 kΩ-os előtéttel, egy 7,8 kHz-es négyszögjel legalább 5-6%-os kitöltési tényező mellett (kb. 6-8 μs hosszúságú impulzus) tudott határozott triggert kiváltani. Fele akkora előtéttel, erősebb jelet generálva, már 2-3% is elegendő volt.
trig_digi_c.jpg

 


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   6 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem