Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   74 / 189
(#) proli007 válasza diabolo hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
Ne tedd fel a kérdésedet több helyen! Válaszoltam rá a másik topikban..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza David.zsombor hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Hello!
Kereső nem szimpatikus számodra? pld.
üdv! proli007
(#) David.zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Ezt megtaláltam én is de azt hittem kicsit egyszerűbben is meg lehet oldani. Köszi. Akkor az 50 k val szabályzom a kitöltést?
(#) kadarist válasza David.zsombor hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Igen, azzal szabályzod a kitöltési tényezőt.
(#) David.zsombor válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Köszi.
(#) kisist1 hozzászólása Ápr 19, 2011 /
 
Sziasztok!

Látom hogy pont nemrég volt erről szó, de a válasz az sajna magas volt nekem
Én is olyan időzítőt szeretnék ahol az alacsony szint tart hosszabb ideig, és a magas szint a rövid. Konkrétan alacsony 28, 58, 88, 118, 148, 178 másodperc,
Magas pedig 2 másodperc.
A másik kérdésem pedig az lenne hogy láttam az IC működik 3V-nál is, de ekkora tápfeszültségnél mekkora lesz a kimeneti feszültség?
Mert egy kis villanymotort szeretnék meghajtani, aminek az optimális az 3V körül lenne. De lehet megoldom 4,5V-ról a tápot. Ez jobb lenne szerintetek?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ha ilyen vegyes/speciális értékű időzítésekre van szükséged, szerintem inkább mikroprocesszoros megoldáson gondolkozz (PIC/AVR).
Illetve, ha az magas volt, akkor ez is az (programozás), szóval inkább keress valakit, aki evvel foglalkozik.
(#) kisist1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ha van egy kapcsolási rajz, akkor összerakom, csak nem értettem hogy akkor melyik lábakat kéne átkötni, vagy hogy variálni.

Aztán az időzítést meg potméterrel belövöm. Nem baj ha pontatlan picit. Ha megközelítőleg (+- 500ms esetleg 1sec) be tudom majd állítani, az tökéletes
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ezek az időzítési tartományok, mind kellenek (egymás után, 28...58...118..stb mindíg 3mp-re kapcsoljon), vagy ezek közül akarsz választani egyet? (kapcsolóval)
(#) kisist1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Igen bocsi félreérthető voltam.
Igen választható lenne kapcsolóval. Nem felváltva kéne ismételnie. Csak egy adott időt ismételnie.

Mondjuk fixen 120sec egymás után

(De lehet potméterrel oldanám meg az időzítést.)
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ha nem lényeg a pontosság, akkor a segédprogramok menüpontban az astabil kapcsolás 555-elben már meg is van a neked jó kapcsolás. Egy NPN tranzisztort teszel a kimenetre, és azzal tudsz 'invertálni', azaz a 'hosszabb' idő lesz az alacsony jelszint (de a normál 555-ös /nem a cmos fajta/ egy kisebb relét is simán meghajt: a relét a kimenet és a +tápfesz közé rakva is invertált kimenetet kapsz).
R1 helyére egy 1Mohm-os poti, R2 10Kohm, C 330uF

Így, az időzítések (T1) a következőkként alakulnak:

R1: 120Kohm >> ~30sec
R1: 250Kohm >> ~60sec
R1: 380Kohm >> ~90sec
R1: 515Kohm >> ~120sec
R1: 650Kohm >> ~150sec
R1: 780Kohm >> ~180sec

T2 mindnél ~2,3sec.
Persze, ha ezt egy váltókapcsolóval, és néhány helitrimmerpotival csinálod meg, akkor egész pontosra be lehet lőni az egyes időértékeket.
(#) kisist1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Köszönöm a tippeket
A cikkből indultam ki én is és már játszottam a kalkulátorral, csak láttam hogy nem úgy alakulnak az időzítések ahogy akartam

Minél kisebben és minél kevesebb alkatrésszel akartam megoldani, ezért nem akartam tranzisztorral invertálni a jelet.
De ha nincs más megoldás akkor marad ez. Azt reméltem megoldható a kapcsolás átvariálásával is.

Relé nem fog kelleni mert 3V-ról 100mA-t vesz fel max a motor. És úgy olvastam 200mA-t bír a kimenet.

Azért ha valakinek kipattanna egy ötlet hogy mégis meg lehet oldani tranzisztor nélkül hogy az alacsony jel legyen a hosszú és a magas a rövid, akkor örömmel fogadom a kapcsolási rajzot!
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 

Nem értem a problémát.
Kösd a motort a kimenet és a +tápfesz közé, és kész is van.
(#) kisist1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ez nekem is eszembe jutott.

Mert akkor a kimenet alacsony jelszinten olyan mintha föld lenne?

Akkor ezzel elérhető hogy a T2 idő alatt induljon a motor ugye?
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 

Igen... ön nyert...
(#) kisist1 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Még egy dolog nem tiszta

Kondiból elektrolit kondi lehet csak?

Mert a helyspórolás miatt lehet Kerámia vagy Tantal kondit tennék.

És az is érdekelne hogy a kondi feszültség számít e?
(10V 16V 40V ...)
(#) BEMcorp válasza kisist1 hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ha az általam kiszámolt értékekkel tervezel (330uF), akkor nem nagyon helytakarékos egy nem-elektrolit megoldás...
A kondi feszültsége a tápfeszhez kell igazodjon (ha a tápfesz 3V akkor elég a 6.3V-os kondi is).
De nem tudom, az 555-ös működik 3V-ról? Az adatlapja szerint az 'abszolút minimum' az 4,5V (még ennél is jó a 6.3V-os kondi, de szerintem 10V-ost fogsz találni)
(#) Scorpyo hozzászólása Ápr 21, 2011 /
 
Sziasztok !

Segítséget szeretnék kérni időzítő kapcsolással kapcsolatban. Autóba akarok tükörfűtést beépíteni, amit a hátsó ablakfűtéssel együtt kapcsolnék be, de egy időzítő kapcsolna egy relét ami csak 0.5-1 percig adna feszt a tükröknek. Esetleg relé helyett fet kapcsolná a feszt.
(#) proli007 válasza Scorpyo hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Hello!
- Relével, de a C1-et 470µF-ra, az R1-et 120kohm-ra kell cserélni. Az egy perc, azért a plafon amit így érdemes késleltetni.
- DeFet esetén kérdéses, hogy hova van kapcsolva a tükörfűtés másik fele. A testre, vagy a 12V-ra. Mert vélhetően a testre és akkor egy P-csatornás jó Fet kell.
üdv! proli007
(#) Scorpyo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Köszönöm a választ !
Még az jutott eszembe, hogy nem kellene e egy zenerrel megfogni az 555 tápját, mert kicsit több mint 12v szokott lenni járó motor esetén a feszültség.
(#) Csupasz hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Sziasztok!
Először is Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánok mindenkinek,és most ne csak a forrasztóón folyjon, de más is...../ kölni /
Azt szeretném kérdezni, hogy van egy nixie órám, amelyben egy IN-13 plazmacső jelzi a másodpercet. Ennek elkészítésében köszönöm Vic mester önzetlen segítségét!!!
Arra gondoltam, hogy ezt kiváltom egy hőmérővel.
Készítettem 555-el egy fűrészjelgenerátort,és egy hőmérőt /LM 35 + 358/, rátettem egy 4066-ra, amely egy mulivibrátorral váltogatja a két jelet.Külön -külön mindkettő kiválóan működik.
A gond az, ha a multi magas szinten van, amikor átvált, akkor a hőmérsékletjelzés eltolódik a cső felső harmadába.Mivel tudnám ilyenkor lehúzni?
Várom segítségeteket
Üdv:
Csupasz
(#) proli007 válasza Scorpyo hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Hello!
Természetesen ebben a kapcsolásban meg lehet fogni, sőt egy puffer elkó sem ártana. De a töltőfeszültség 14,5V fölé nem igen megy, az IC nek meg 15V-ig baja nem lesz. (Én még egy soros diódát is szoktam a tápba tenni. De zénert alkalmazva az sem kell.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Hello!
Lerajzolhattad volna, mert így elég nehéz megmondani mi a baj. Amúgy mit értesz, azon, hogy külön-külön jól működik. Akkor nem kapcsolja az analóg kapcsoló?

"hőmérsékletjelzés eltolódik a cső felső harmadába.Mivel tudnám ilyenkor lehúzni?"
Ezt meg végképp nem értem. Mit húzunk hova? Vagy jól működik valami vagy nem.. De az a gyanúm, hogy nem tartottad be az analóg kapcsoló bemeneti feszültség értékeit, vagy nem jó a kapcsolás.. Mert az nem egy relé, hogy galvanikusan függetlenül tudjon kapcsolni.
üdv! proli007
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Szia!
Minden jól kapcsol,csak amikor átkapcsol a fűrészgenerátorról a hőmérőre, akkor a hőmérő kijelzése nem az alapról indul, hanem feljebb tolódik.
Feszültségváltozás nincs, ugyanaz a fesz. mint aminek a hőmérőből ki kell jönnie.
Ja és persze mindezt csak akkor csinálja, ha a fűrészgen.-ről a plazmacső felénél magasabb értéken vált át.
Tehát a kapcsoló kapcsol, csak vmi miatt a hőmérsékletkijelzés nem 0-25fokot jelez, hanem pl. /ez változik!/ 25-50-ig.
Rajzom sajnos csak egy skicc van, de ha tudnál segíteni, holnapra rajzolok egyet.
Addig is köszönöm.
Üdv:
Csupasz
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Hello!
Megpróbálhatok, főleg ha meg is értem mi a baj.. HA lehet a fontosabb részeket részletesen rajzold le. Mert mint tudjuk az ördög..
üdv! proli007
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 25, 2011 /
 
Hello
Megpróbáltam lerajzolni, ebből már látni fogod mi is ez...
Alulra lerajzoltam a kijelzőt is.
Tehát ha a multi átkapcsolja a hőmérőt, az megy kb. 30mp-ig.Utána a multi visszabillen, és újra a hőmérőt mutatja.De a hőmérő nem a cső aljáról indul, hanem spontán valahonnan.
Légyszíves ha időd engedi nézd meg, és ha valami más hibát találsz, természetesen azt is javítom.
30 év után nehéz az újrakezdés....
Köszönöm a segítségedet!
Üdv:
Csupasz

DSC00382.JPG
    
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 25, 2011 /
 
Hello!
Sajnos az okát nem tudom, de talán meg tudom mondani, hogyan lehet kideríteni.
- Az 555 helyett, az analóg kapcsolót, "kézzel" is lehet kapcsolni, ha az 555-öt követő diódát kiveszed. Így a kapcsolás már tesztelhető.
- Tehát átváltasz a hőfokmérőre, de előtte megméred az LM358 kimenetét, mekkora feszültség van rajta. Így az átkapcsolás után, az 358 kimenetén, és az analóg kapcsoló kimenetén (2-3-as láb) azonos feszültségnek kell lenni. (és függetlennek a fűrészgenerátor pillanatnyi feszültségétől)
- Az átváltásokat és méréseket meg lehet ismételni, és az eredménynek, mindig azonosnak kell lenni.
- Eztán a 258 bemenetére, egy potival 0..1V értékig feszültséget adva, megismételhető a mérés. A 358 kimenetén a bemeneti érték tízszerese kel hogy legyen, de ugyan ennyinek az analóg kapcsolók kimenetén is.

Egyébként ez a "véletlen szerű dolog", arra hajaz, hogy mint "mintavevő-mintatartó" működik a kapcsolás. Ahhoz, viszont valahol a nyákon szakadásnak, és az analóg kapcsolóknál egy kapacitásnak (szórt is lehet) kell lenni. Tehát mint ha hőmérő állásban a kapcsoló valamit valahonnan összeszedne, ne adj ég, a fűrészjel utolsó pozícióját szuperponálja a hőfokjelre.

De, hogy ne csak OFF legyen a hozzászólás..
A kézi kapcsolónál, felesleges az a diódás kapu, a 220µF meg számomra teljesen értelmetlen. Az első két analóg kapcsoló, inverterként üzemel (a két 1kohm felhúzó is szükségtelenül kis ellenállású). Mivel sajnos a kapcsoló bemenetén nincs hiszterézises CMOS bemenet, a 220µF határozatlan logikai szintet ad, ha a kondi eléri a féltápfeszültséget. (Plusz az sem szép, hogy az 555 kimenetének direktbe kell töltögetni a kondit.) Vagy is a kondi szükségtelen.
A diódás kapu, pedig azért szükségtelen, mert ha az 555 100µF-os kondiját a kapcsolón keresztül (egy 1kohm sorba kötésével) kisütöd, akkor az 555 kimenete magas szintű lesz. Ha meg kikapcsolod, billegni fog. (vagy is az 55 kimenete és a analóg kapcsoló bemenete közötti alkatrészek feleslegesek..)
üdv! proli007
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Szia
Nekem is úgy tűnt, hogy a fűrészjel utolsó pozíciója zavar be, mert ha a nyomógombbal kis szintnél ráindítok, akkor jó a hőfokkijelzés.
A 220mF egyébként arra van, hogy kézi kapcsolásnál a gomb elengedése után kb.5 sec-ig még a hőmérséklet látható.
Megoldható-e az, hogy egy késleltető,számláló /mondjuk minden20. GND szint / után a fűrészgenerátorralvezéreljük az indítást?
Tudom hogy ez nem egy világmegváltó probléma, de nekem a tanuláshoz nagy segítség......
(#) proli007 válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Hello!
- Én is így gondoltam, csak mérd meg amiket írtam, és kiderül.
- Ha a kondit sütöd ki, mint javasoltam, akkor is megvalósul ez a funkció, hiszen ahhoz hogy átváltson másik mérésre, először fel kell töltődni a kondinak.
- Természetesen meg lehet oldani, hiszen pld. egy 4017-el ki lehet egészíteni az időzítőt. És annak egy kimenete csak minden tíz ütemnél vált át egy ütemre. És azaz ütem lehet a fűrészgenerátor jele.
De így a fűrészgenerátor is lehet az "időzítő" is egyben. Hiszen ha azzal lépteted a számlálót, akkor a fűrész ütemszáma fogja meghatározni az átkapcsolást. Ráadásul a működése szinkronba lesz a fűrész működési idejével..
üdv! proli007
(#) Csupasz válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Hello!
Ha van időd, egy skiccet csinálj már nekem légyszíves, mert ez most nekem hirtelen sok....
Értem a gondolatod, csak nem tudom hogy fogjak hozzá...
Köszönettel:
Csupasz
Következő: »»   74 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem