Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   192 / 245
(#) aki.baki válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Mennyi lehet kb az eltérés a két y elektróda közt feszültségbe?
(#) nagym6 válasza aki.baki hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
A tápfeszültségnél kicsit kisebb. Ha fél képernyőre nem megy az eltérítés, ott drasztikus eltérés van.
(#) Balaa16 hozzászólása Dec 1, 2017 /
 
Üdv!
Szereztem egy C1-94 típusú oszcilloszkópot, pár napig tökéletesen működött. Most csak az y eltérítő poti szélső helyzetében a képernyő legalján jelenik meg a mozgó fénypont, feljebb nem megy. Ez is csak akkor, ha a panelon lévő szimmetria potit szélső helyzetébe állítom. A cső két y eltérítő elektródája között kb 80-50V potenciálkülönbség van a függőleges eltérítő poti helyzetének függvényében. Ez gondolom nagyon nem normális. Próbaképp leforrasztottam a vezetékeket az y eltérítő elektródáról, így a képernyő közepén megjelent a képpont, szóval a cső jól működik.
Addig jutottam, hogy a függőleges eltérítő áramkör tápján pontosan beállítottam a +-12V-ot. Nem tanultam még sajnos elektronikát, így a kapcsolási rajz nem nagy segítség. Mit kellene mérnem?
A képpont akkor sem hajlandó föntebb menni, ha a szkóp bemenetére jelet kapcsolok. Akárhogy állítom a V/osztás kapcsolót, ugyanolyan kb fél osztás magas szinusz hullámot rajzol ki.
A segítséget előre is köszönöm!
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Ez a lapcsolási rajz. Itt visszaolvasva előtted kb ugyanilyen hibáról van szó. Tehát első a tápfeszültségek ellenőrzése, van 100 V, és 200 V is, és 1000 V körül nem tudom pontosan a ks. csőhöz, de ez valószínűleg jó ha a cső jól működik. Áramütésre vigyázni!
Az Y erősítő tranzisztorain kellene végigmérni, a differenciálerősítő összetartozó párjain közel azonosat kell mérni amikor a függőleges pozíció poti középállásban van, bemenet testre zárva. Ez multival is mérhető.
Vagy másik szkóppal mérni fokozatonként, a bemenetre jelet adva, azt figyelve a diff.erősítő két oldalán.

c1-94.djvu
    
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Üdv!
A nagyfeszültségek jók, elkezdtem mérni az y erősítő tranzisztorait. A feszültségek a test ponthoz viszonyítva értendők. T2 kollektor: -5,43V; T3 kollektor: -5,33V; T4 kollektor: -5,99V; emitter: -6,09V; T5 kollektor: +0,73V; emitter: -6,06V. T4 és T5 bázisa ugye egyenlő T2 és T3 kollektorával. Tovább nem is mentem, a T5-nél mért érték nekem nem tetszik. Jól gondolom, hogy a T5 tranzisztor hibás?
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Vagy a T4 a rossz, kollektor emitter azonos. Próbáld pozíciót csavargatni, T4 emitter kollektor azonos marad-e. Ha igen, akkor kiforraszt T4, és multival diódavizsgálat tranzisztoron, az a biztos.
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Az y poti két szélső helyzete közt T4 kollektor-emmiter: 0,04-0,46V; T5-nél pedig 2,2-7V. A két tranzisztor bázisa között nagyjából végig 0V mérhető, tehát az kb azonos. Akkor ezek közül valamelyik tuti hibás.
Kiforrasztom, és lemérem a tranyókat.
(#) Balaa16 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Diódavizsgálattal mindkét tranyó jónak tűnik, tranzisztorvizsgálatnál az egyikre 145, a másikra 105-öt mutat. Nincs jele annak, hogy a T4 C-E között zárlatos lenne. De a mért feszültségek alapján itt kell lennie a hibának, nem? Érdemes lenne mindkettőt kicserélni? Az említett tranzisztorokon nincsen semmilyen felirat sem. A rajz alapján KT361, erre a google nem TO92 kinézetűt dob ki, mint az enyém.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
A T4 teljesen nyitva van mindig, ha jól értelemez. Az ellenállásokat kellene mérni, ebben a fokozatban és a következőben, összehasonlítva diff. párjukkal, jobb ha a tranzisztorok nincsenek benne. Nem az ellenállás értékeket kapjuk, mivel párhuzamosan más elemek is kapcsolódnak velük, de összehasonlításra jó a diff. párral ez a mérés. Így kiderülhet a rossz ellenállás.
A T4-hez kapcsolódik a T6 szinkronjel kicsatoló, esetleg az bekeverhet, ha hibás.
Lehet T7, T8 hibája is, bezavar előzőknek.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Idézet:
„jobb ha a tranzisztorok nincsenek benne.”
A már kiforrasztottra gondolok. Emiatt nem kell a többit kivenni.
Esetleg a T4 - T5 fordítva visszatéve próbára, akkor kiderül a béta eltérés okozza-e. Ha igen, akkor a hiba megy a eredetileg T4 tranzisztorral a másik oldalra.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
T4 és T5 megcserélésére változatlan marad. Mivel a panelen nincsenek feltüntetve az ellenállások számai, nekem elég bonyolultnak bizonyult a szimmetrikus párok megtalálása, ezért az összes ellenállást egyesével végigmértem (az egyik lábának kiforrasztása után). Mindegyik jó. A tranzisztorok is dióda vizsgálattal mind jók egytől egyik. (T1-et nem néztem, az nem is tranzisztor a rajzjele alapján, majd utánanézek)
Még tettem egy próbát, hogy biztos nem a nagyfesz részben van-e hiba, kiforrasztottam T9-et és T10-et. Így bekapcsolva tökéletesen középen futott a képpont.
Elég vacak minőségű a nyák, a vezetősáv a forrszemmel a forrasztás hőmérsékletén nagyon könnyen elválik a hordozótól, elég ocsmány lett az újraforrasztás után.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
T1=FET. T9, T10 kiforrasztása kiiktatja a végfokot, emitterük lebeg, semmit nem csinálnak.
Tegyél a bemenetre pld.: 1.5 V elemet 0.5V/Div állásban, mérd T2, T3 bázisát, kollektorát, fordítsd meg az elemet, úgy is mérd. Itt még nem biztos, hogy pontosan szimmetrikusnak kell lenni.
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Igazából bemenetre generátor jellel és másik szkóppal lenne jobb elem helyett, de gondolom nincs. Az elem ezt helyettesítené.
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Másik szkóp és generátor nincs. Elemből is csak egy lemerült 9V-osat találtam hirtelen, ami a bemenetre kapcsolva kb 6V feszültségű volt. Íme az adatok:
T2 kollektor T2 bázis T3 kollektor T3 bázis
Üresen -4,26V +0,38V -4,21V +0,38V
Elemmel: -3,64V +0,37V -3,6V -0,14V
Elem fordítva: -5,41V -0,15V -5,28V +0,38V
Nem tudom szebben formázni, de remélem egyértelmű.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) nagym6 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Ez jónak tűnik. T4 tranzisztorra valaminek rossz hatása van. T6 szinkron kicsatoló kivéve? T4-en lesz-e K-E között rendes különbség, mint T5-ön. Ha már kiforrasztottad mindegyik tranyót, nem kellett volna azonnal visszatenni, hanem sorban fokozatonként, és mérve. Esetleg az is előfordulhat, hogy előrébb van a hiba, visszahat T4-re. T7, T8 nélkül ha T4 jó lesz, akkor előrébb van a hiba. Ha nem, T4, vagy körülötte hibás.
Oroszéknál gyakori a nyák forrasztás probléma, "hidegforrasztás", amikor körbe van ónnal, de még sincs fémes kötés az alkatrészláb és ón között. Még ilyen hiba is lehet. Multi szakadásmérés alkatrészláb és hozzátartozó nyákvezető között.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Üdv!
Köszönöm a segítséget, ezek alapján fogom folytatni a hibakeresést. Egy hét múlva tudok legközelebb foglalkozni vele, jelentkezni fogok a fejleményekkel.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
(#) sdvid hozzászólása Dec 13, 2017 /
 
Heyho

Minap hozzájutottam egy szerintem kőkori oszcihoz. Érdeklődnék, hogy valakinek van e tudomása róla, hogy miféle (tipus) kütyü ez, esetleg ha valaki ráismer és van kapcsolása hozzá azt is szivesen fogadnám.
Maga a crt is teljesen ismeretlen nekem is, a googlenek is. 3KP2 van ráírva, 11 lábú jószág
(#) szikorapéter válasza sdvid hozzászólására (») Dec 13, 2017 /
 
Nem DG-7-113 a sugárcső? Nagyon emlékeztet... annak van még 11 lába.
(#) Gafly válasza sdvid hozzászólására (») Dec 13, 2017 /
 
Miért szedted szét?
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Dec 13, 2017 /
 
Tisztítás, javítás, beállítás céljából; remélhetőleg!
(#) mohinger válasza sdvid hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Szerintem ez egy házi gyártmány. Ahhoz képest egész korrektnek tűnik, ügyes volt, aki készítette.
(#) sdvid válasza Gafly hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
mert egyenes vonalon kívül mást nem mutat
Szétszedve találtam egy törött forrasztást meg egy kettétört elkót, ezek javítva cserélve, de még mindig nem akar működni
(#) pucuka válasza sdvid hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
A fényképen látható alkatrészekből ítélve csöves a szkóp, bár azok nem látszanak. Ha csöves, akkor ekkora méretben nem lehet túl bonyolult. A csövek lábain levő feszültségek méréséből kiderülhet mi a hiba. A legkritikusabb része a vízszintes eltérítés, a szkópcső működik, a többi könnyen javítható, kapcs rajz nélkül is.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2017
(#) sdvid válasza pucuka hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Az a baj hogy én inkább mcu világban mozgok, a csövesekhez meg aluljárón kívül csak tanteremben volt szerencsém
(#) sdvid hozzászólása Dec 14, 2017 /
 
Ami tönkrement az egy axiál elko, 2mF 400V volt ráírva, de valami karton tokozású fekete trutyival lezárt őskövületről van szó
(#) pucuka válasza sdvid hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Milyen csövek vannak benne?
A csövekkel tán még egyszerűbb a dolog, előveszed a csőkatalógusból a bekötéseket, alulról (alkatrész oldal, amúgy is felfelé van könnyen hozzáférhető helyen) mérsz feszültségeket anódon, katódon. A függőleges erősítővel van gond, a bemenettől visszakövetve eljutsz az illetékes cső rácsáig, kézzel (csavarhúzóval) megpiszkálva jelet kell látnod a ks csövön. Ha működik, ha nem, tudod merre van a hiba.
(#) pucuka válasza sdvid hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Az valami segédrács szűrőkondi lehet, anélkül még ha bénán is, de működni kéne.
A függ erősítő egy (ECC) vagy max két (ECC, EL) csőből állhat.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2017
(#) sdvid válasza pucuka hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Eddig jó, látszik a négyszög csak valami zaj is van benne. Egyelőre csak a múlt évezredes alkatrészeket forrasztottam át újra
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2017
(#) pucuka válasza sdvid hozzászólására (») Dec 17, 2017 /
 
Fényerő, fókusz működik? próbálj beállítani élesebb képet, és akkora fényerőt, hogy ne lássék a visszafutás.
(#) Balaa16 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 21, 2017 / 2
 
Üdv!
Megtaláltam a hibát a C1-94-es műszeremben. A múltkori hibakeresésnél elkövettem egy hibát. Nem gondoltam arra, hogy a "fentebb" lévő erősítő fokozatok visszahatnak az előzőkre. Tehát miközben a függőleges erősítő áramkörben mértem a tranzisztorokat, a cső végén lévő panel, amiben a négy tranzisztor már a nagyfeszt kapcsolja az eltérítőknek, végig be volt kötve. Most leforrasztottam ezt a panelt, így az y erősítő fokozat hibátlanul működött. Ezután már hamar megtaláltam a hibás tranzisztort a cső mögötti panelen, az egyik KT940-es minden lába közt szakadás van...
KT940, ezt találtam róla, egyetlen általam ismert helyen sem találtam a felsorolt hasonló alkatrészeket.
Következő: »»   192 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem