Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   271 / 2208
(#) marci91 válasza edgar hozzászólására (») Nov 2, 2008
Köszi, nagyon jó ez az oldal. Csak 1 dolgot nem értek. A képeken lévő erősítőben mindössze 2 cső van, de a rajz összesen 4 csövet jelez. Most akkor hogyisvan ez?
(#) sturbi válasza marci91 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Az csak látszat, a rajzon is csak kettő cső van, egy ECL 86 és egy 12AX7 (ECC83). Ez mindegyik olyan cső, ahol egy búrába kettő csövet integráltak, úgymint ECC83- két trióda, ECL 86-egy trióda (ami egy fél ECC83-nak felel meg kb.) és egy pentóda. Ezek a rajzon az áttekinthetőség kedvéért külön vannak rajzolva, de a valóságban egy kettőstriódaként és egy trióda-pentódaként vannak elkészítve.
(#) edgar válasza marci91 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Jo kerdes volt!
sturbi , szepen elmagyarazta a dolgokat.
En ajanlanam, hogy a Litle Versionnal kezd az atalakitast.
Mikor az mukodi akkor lehet a Full Version fele kaccsingatni.
(#) kissanyi válasza seedz hozzászólására (») Nov 2, 2008
Párat, már építettem a kilencvenes évek elején.
Csak, kérdezném, hogy nulla tudással, hogyan döntöd el, hogy melyik a jó erősítő? Mivelhogy, „válogatós” vagy.
Csak olyat vagy hajlandó építeni, amelyikben vas csövek vannak, vagy mik a szempontok?
(#) marci91 válasza edgar hozzászólására (») Nov 2, 2008
Szerintem is a lite-al kezdek. És amúgy a full version most tulajdonképp miben külömbözik? Nincs valakinek véletlenül a lite-hoz nyákterve, vagy nem tudna készíteni? Nagyon fontos lenne mert elég kis helyre lenne betéve.
(#) Ricsi1992 hozzászólása Nov 2, 2008
Sziasztok!
Félig kész a GU50 SE :yes: .
A doboz a trafótakarókon kívül teljesen kész.Még a varázsszemet,és a meghajtócsövét kell bekötni.
Na szóval:tényleg nem lehet direkt a diódahíd után kötni a 470uf pufferkondit?(anódfesz)Na én így csináltam,akkor fűtés be....szépen világitanak a csövek(6H8C,GU50)dejó,akkor rákűldöm az anódfeszt is,kb 1másodpercig volt rákapcsolva a trafó a pufferre...ahogy rákapcsoltam,zúg,mint az állat,és abban a pillanatban le is kapcsoltam,de nem tudom mi volt,1 másodperc alatt,de füst jött ki a táptrafóból ...../ez az a trafó,amit köbzoli tekert Nekem/nézem,semmi égési nyom.....,akkor bekötöttem egy 1k-s ellenállást a trafó-diódahíd közé,így csak 300V anódfeszem van,de nem zúg,és füstöl a trafó bekapcsoláskor.
Az a szerencslétlen 470-es kondi ekkora áramot képes fölvenni töltésnél?
Mondjuk szünet elött tanultuk,hogy a kondi rövidzárként viselkedig a töltés elején(ha üres)...de nem értem,akkor is mi füstölt a trafón ahogy bekapcsoltam,mer mondjuk azt érteném,ha fél perc után...de itt a bekapcsolás pillatatában füstölt....úgy megijedtem,majdnem lkeestem a székről.
Na de még mindíg nem szól,pedig már van anódfesz is rendesen(füst,zúgás nélkül)----->Elfelejtettem lekötni a 6H8C egyik katódját a minuszra lekötöttem,és.......megszólalt :yes:
Hihetetlen,gyögyörű hangja van,szép méllyekkel,és magas is van elég,és sötétben.....szépen világitanak a csövek. Már 1,5 órája szól,és még nem füstölt el semmi,a táptrafó langyos,a kimenő jég hideg.
Köbzoli,köszönöm a trafókat,a kapcs.rajzokat,a tanácsaidat,mindent :yes: A trafó szerencsére megúszta,de ilyet még nem láttam,szerinted mi lehetett?

Erről a kondis dologról mit gondoltok?Na megyek tanulni,holnap suli.
(#) djhans válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Nekem a 470u közvetlenül a graetz után van. Nincs semmi gond, ez még nem akkora terhelés a graetz-nek és a trafónak meg csak rövid ideig áll fenn a bekapcsolás pillabatában. Én még ilyen jelenséggel, amit írtál még nem találkoztam.

MINDENKINEK: A GU50 SE a végéhez közeledik ma festettem le a trafó takarókat is igy már minden kész csak újra össze kell rakni. Pár nap múlva ha kész, teszek fek képeket.
(#) Ricsi1992 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 2, 2008
De nem lehetett zárlat,mert rögtön feltöltődött 250V-ra a kondi,és szinte nem is merült.De akkor mitöl történt mindez?Nem értem.

Most nézem,510 ohm-mal se zúg,és így az anódfesz 320V
És hogyha 320V-nál átkötöm az 510ohm-ot,akkor is zúg.
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Nem a kondival volt gond, volt egy merev zárlatod valahol, amit nem vettél észre. Lehet hogy a kondinál, vagy az elmaradt katód lekötés környékén. Előfordul az ilyesmi, ezért én biztosíték nélkül már régóta nem kapcsolok be semmit.
-De látom közben tulhaladott lettem, akkor lehet,hogy nem jó az a kondi oda.
(#) Ricsi1992 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 2, 2008
Nem tudom,lehet,hogy 360V környékén annyit vesz föl a GU,hogy zúg a trafó?Mert amikor átkötöm az 510-et,felmegy 360voltra,de zúg.
(#) Ricsi1992 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 2, 2008
De a kondi nem merül szinte semmit,ha nincs fűtés,és leveszem a tápot,akkor hogy lehet zárlat?
Sturbi,lehet,a kondi lesz?
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Hány voltos az a kondi, a mai modern kondiknál jó ha kibirja a ráirt fesz tűrést. Úgy néz ki, mintha a kondi átvezetne egy bizonyos fesz szint felett, és a soros ellenállás ezt az áramot korlátozná.
(#) Ricsi1992 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 2, 2008
nem a kondi.
Akkor tényleg menetzárlatos?........Nemigaz! De nem kaphatott zárlatot,mert a kondi nem merült,de akkor mitől füstölt,búgott?
Mit lehet csinálni a trafóval,lemezeljem szét?Hol van az anódtekercs,legbelül?Biztos menetzárlatos?
Sturbi,több kondit is próbálltam:470uf 450V,250uf 500V.
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Akkor is zúg, ha lekötöd a terhelést róla ? Mérd meg mekkora áramot vesz fel a trafó a hálózatról terhelés nélkül (csak a trafó egyedül).
(#) Ricsi1992 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 2, 2008
Akkor nem.Nem tudom,a 0,5A-es bizti bírja a primeren.
Mértem áramot az anódnál,az 510ohmos ellenállással 70mA 320V-on,ga átkötöm,akkor zúg,és 200mA folyik az anódágban.Nem tudom,most mi lett vele,most ellenállással(és nélküle is) lüktet a zene.
(#) 021 válasza Hx-2 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Szia!

Igen, lehet ebből erősítőt csinálni, de lehet hogy inkább egy ecl86 kellene neked, esetleg egy kis barkácsolással a pcl86 is jó. Kell még neked egy régi rádió hálózati trafó is. Vagy kell készítened egy 230/6.3 és 190 es trafót.
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
Akkor szerintem nem a trafóval van gond, hanem az erősítővel valahol. 200 mA sok 360 V-nál. Mivel ez majdnem teljesen a GU 50-en folyik, az 70 W-ot disszipál a max.40 W helyett (vagy sztereo az erősítő ?, mert akkor jó). Meg kell nézni a GU 50 rácselőfeszét, segédrácsfeszét, anódáramát. Ha a rácselőfesz fix, akkor valószínűleg kevés, azért szalad el az anódáram, meg a segédrácsáram is, a segédrács talán villog is a lüktetés ütemében.
Ha nem tudod növelni a rácselőfeszt, be kell tenni katódellenállást is a GU-nak (kiegészítendő a fix rácselőfeszt), ha tudod növelni, növelni kell.
(#) Ricsi1992 hozzászólása Nov 2, 2008
Esetleg lehet,hogy az előfesz tekercse füstölt,és az zúg,ha próbállom növelni az anódfeszt a soros ellenállások átkötésével.mert az előfesz tekercse van legkívül,és mintha kicsit barna lenne a festőszalag ,holnap jobban megnézem.
Az anód tekercse legbelül van,onnan még a füst se tud kijönni.
És most a zene is lüktet,ahogy fentebb írtam...nem előfesz?
Nem tudom,jól kötöttem-e be az előfeszt.A 45V negatívja megy a GU50-re,és a pozitívja az anód negatívjára.Így kell?
Reméle,ha már valami megégett,az az előfesz tekercse lesz.(az van legkivűl,és viszonylag kevés menet az anódhoz képest )
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 2, 2008
A 45 V (amit a helyzettől függően kell beállítani, tehát lehet több is, kevesebb is) negatívja ellenálláson keresztül megy a GU 50 rácsa és a csatolókondi találkozására, pozitívja a testre, tehát jól kötötted be.
A csövön max. 40 W-ot lehet elmelegíteni, tehát akkora rácselőfeszt kell állítani, hogy max. 110 mA follyon a csövön nyugalomban (vezérlés nélkül).
(#) Ricsi1992 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2008
Akkor hogyha csökkentem a rácselőfeszt mondjuk 30V-ra,akkor növekszik a nyugalmi áram?
Ha előtét nélkül kötöttem rá az anódot,akkor 200mA-t vett fel,és zúgott a trafó.
De hogy vehet föl ennyit,az már kb.60watt.
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 3, 2008
Idézet:
„Akkor hogyha csökkentem a rácselőfeszt mondjuk 30V-ra,akkor növekszik a nyugalmi áram?”

Lehet, hogy egy kicsit többet kellett volna "játszani" kisebb csövekkel (pl. EF80), amin megtapasztalhattad volna a pentódák elektródáinak feszültségváltozásokra adott "válaszát". Itt nem tudsz nagy hibát "elkövetni", mert az ellenállások "megvédik" a csövet (Ha mégis, adok másikat!). Nem úgy, mint a GU esetében, ahol csak kis (DC) ellenállások vannak, és komoly áramok alakulhatnak ki. Bár a GU jól bírja a kiképzést, mégis tönkre lehet tenni. Erre figyelj.
És még egy kis elméletet tanulgass, főleg a több rácsos csövek működéséről.
(#) EcoPityu hozzászólása Nov 3, 2008
Kócoskám!!!
Hétvégén nekilódultam, mi a véleményed??


Csöves fej, emlékszel?


Feláldoztam egy Vidi Infracolor 2000-et!
(#) sturbi válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Nov 3, 2008
Nyilván. Lazán fel tud venni 200 mA-t a GU 50-es.
Mivel fix rácselőfeszt alkalmazol, azt az anódfeszhez kell igazítani, több anódfesznél több negatív rácselőfesz kell. Valószínűleg még 360 V-nál is nagyobb lesz az anódfeszed, mert erre az értékre a tápegység (trafó) belső ellenállása korlátozza a tápfeszt.
Elővettem a GU 50 adatlapját, elégnek kellene lenni a rácselőfesznek. Megmérted, hogy tényleg ott van-e a vez rácson a negatív rácselőfesz és mennyi ?
A csatolókondenzátor fesz tűrésére odafigyeltél ? legalább 630 V-os jó minőségű kell, mert bekapcsoláskor rajt van az anódfesz az egyik felén, a rácselőfesz a másik felén (ez már kb. 500 V). Ha ez átvezet elmegy a rácselőfesz.
A végcső nyugalmi áramát úgy kell beállítani, hogy ezt lekötöd, mikor kész visszakötöd, ettől érdemben nem változhat a nyugalmi áram.
(#) CHZ hozzászólása Nov 3, 2008
Előlap elkészült , meghajtás bemérve , végfok következik a kimenőkkel és már lassan hallgatható .
(#) MrBrown válasza CHZ hozzászólására (») Nov 3, 2008
Természetesen gyönyörű, de ez a te munkáid esetében annyira egyértelmű hogy csak protokollból írom le.
Viszont amiről sosem szólt a fáma, hogy valójában te ezeket a kis kincseket saját szórakoztatásodra gyártod majd miután kigyönyörködted magad bennük (audio és vizuális értelemben egyaránt) eladod annak aki elég sokat kínál érte, vagy eleve eladásra gyártod csak a vevőt az elkészülte után keresed és nem pedig rendelésre gyártod, vagy van amit rendelésre gyártasz vagy meg kellett erősíteni a födémet mert az összes szépség ott porosodik méltatlanúl a padláson várva hogy öt évente elővedd egy órácskára?
(#) Imi65 válasza MrBrown hozzászólására (») Nov 3, 2008
Barna, nem gondolod, hogy kicsit kíváncsi vagy?
(#) CHZ válasza MrBrown hozzászólására (») Nov 3, 2008
Köszönöm .
Megrendelésre még nem csináltam , de nincs már mind a tulajdonomban , családon belül , barátok között talált 1-2db gazdára.Most 3 db van amit használok , 2 db PP és 1db SE .
(#) MrBrown válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 3, 2008
De igen, kizárólag kíváncsiságból kérdeztem, de nem a havi keresetére vagyok kíváncsi és még csak nem is arra hogy mennyiért kel el egy-egy példány.
De nyugodtan szóljatok ha valami láthatatlan határt feszegetek ezzel a fórumban! A nevető figura a kérdésed végén azért némiképp megnyugtat.
(#) MrBrown válasza CHZ hozzászólására (») Nov 3, 2008
Mivel esztétikailag mind ugyanazon a szinten van gondolom kizárólag az dönt a sorsuk fölött hogy melyiket hallod olyannak amilyennek szeretnéd?
(#) CHZ válasza MrBrown hozzászólására (») Nov 3, 2008
Szerintem természetes kíváncsiságból kérdezted , nincs semmi baj ezzel .
Igen sok hallgatózás után jön a döntés , a zenei ízlésem és a hangsugárzóim döntően meghatározzák a végleges választást.
Következő: »»   271 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem