Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DVD-olvasóból lézer?
 
Témaindító: tillitomi, idő: Júl 31, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   122 / 143
(#) alfa007 hozzászólása Júl 31, 2011 /
 
Üdv. mindenkinek.

Én még néhány hete építettem egy lézert, ami egy 12× notebookból való, és kb. 120mW.
Csak az optikával nem vagyok elégedett, mert egy vízszintezőből való, és a benne lévő lencse pocsék minőségű.
Szóval majd be kell szereznem egy normális optikát.

De itt egy videó az első tesztről.
(#) xzilon válasza alfa007 hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Nem latszik a videodon, fan nyomot hagy?
(#) alfa007 válasza xzilon hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Fán? Igen, ha megperzselődött, vagy ha filccel egy pontot teszek rá. De egy "jobb" optikával javítani lehet.
(#) sanykaraj hozzászólása Aug 4, 2011 1 /
 
Üdv nemrég szedtem szét egy DVD írót annak lézerét szeretném szabályozni a fényerejét és 1,5 vagy3 voltról szeretném meghajtani ha valakinek van ehhez valamilye kérem segítsen
(#) zenetom válasza sanykaraj hozzászólására (») Aug 4, 2011 /
 
Én tudok egyet! EZ AZ EGÉSZ KOMPLETT TOPIK!
2: valamije
(#) sanykaraj válasza zenetom hozzászólására (») Aug 4, 2011 /
 
Nem úgy értetem kapcsolási rajz vagy tanácsok
(#) alfa007 válasza sanykaraj hozzászólására (») Aug 4, 2011 /
 
Itt van egy egyszerű kapcsolás. Bővebben: Link
(#) wtc hozzászólása Aug 12, 2011 /
 
Sziasztok!
Azt szereném kérdezni hogy ez a kapcsolás ugye egy áramgenerátor, és egy DVD íróból kiszedett lézer diódát szeretnék vele hajtani kb 50mA-el, és annyi lene a kérdésem hogy itt az a 12V-az nemsok a diódának, vagy nemis 12V-ot kap?
köszi előre is!
(#) epyn válasza wtc hozzászólására (») Aug 12, 2011 / 1
 
A kapcsolás tökéletesen jó lesz.
6-15V-ig bármi lehet a betáp feszültség.
(#) imi84 válasza Collector hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Sziasztok,

itt: http://www.youtube.com/watch?v=3Kc4RyOMDjo
azt mondja, hogy egy 16x diódát 420mA-rel hajt meg.
Ez a dióda élettartamára való tekintettel mennyire biztonságos? Kinek milyen tapasztalatai vannak ilyen téren?

S hogy választ is adjak, a magam részéről 200 mA felett még nem próbálkoztam, de azt szerencsére túlélte a dióda
(#) epyn válasza imi84 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Ez a felhasználó (styropyro)egy idióta...Ne kövesd.
De:400mA áram mellett már a peltier is javallott,egyszerű alu borda kevés lesz hosszú távon.
Nekem 380mA-on mennek a dvd diódáim(LG 22X) és támogatom őket TEC-vel.
(#) imi84 válasza epyn hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Szia, köszi a választ, lehet hülye kérdés, de mi az a TEC?
(#) epyn válasza imi84 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
TEC=Thermo Electric Cooling/termo elektromos hűtés/
Egy félvezetőn alapuló -aktiv-hűtési módszer.
Eszköze a *peltier* modul.
Ilyenek vannak pl az autó akksiról működő hűtőtáskákban.
A lézerek esetében szinte kizárólag a hőfokstabilizálásra alkalmazzák,segitségével a tized értéket megközelitő pontossággal lehet szabályozni,ami pl a holográfiában elengedhetetlen a sugár minőségét illetően.
Más kérdés,hogy a TEC-vel sokkal alacsonyabb hőm-re lehet a lézerdiódát lehűteni,mint a passziv,tehát egyszerű aluborda/+ventillátor/.
Növelheti az élettartamot.
(#) sanykaraj válasza alfa007 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Az lenne még a kérdésem hogy megépítettem ezt itt nem mértem még meg de 6 voltról terhelés nélkül 3,1 v ott adót le tehát számításaim szerint 12 voltról 6,2 örül fog leadni menyit is bír egy ilyen lézer kB mekkora feszről megy ?
(#) imi84 válasza sanykaraj hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Ha valóban áramgenerátor kapcsolás az ábrázolt kapcsolás (márpedig annak tűnik), akkor ha a dióda helyére feszültségmérőt kötöttél, s 3,1V-nál stabilizálódott a feszültség, akkor lényegében véve ezzel azt állapítottad meg, hogy 3,1V feszültségre volt szükség hogy a voltmérőd belső ellenállásán (s a vele párhuzamosan kapcsolt ~10K ellenálláson összesen) névlegesen 250mA folyjon. Ha felveszed a bemeneti feszültséget 12V-ra, várhatóan ez az érték nem fog tovább nőni (ha valóban áramgenerátorról van szó, s mást nem változtatsz az áramkörön, s) ha 6V is elég volt a félvezető működéséhez (szerintem elég kellett hogy legyen).

Ha úgy mértél, hogy benn volt a dióda is, akkor a fenti megállapítás azzal a kiegészítéssel igaz, hogy a két ellenálláson és a diódán összegben kell kijönnie a 250mA-nek, s mivel a két ellenállás eredője lényegesen nagyobb, mint (3,1V mellett) a dióda "ellenállása" (ez ebben a konfigurációban kb 12.4 ohm-nak adódik, de ugye a diódának nincs fix ellenállása, az az áramerősség vagy feszültség megváltoz(tat)ásával változik (változhat)), így várhatóan a 250mA nagyrésze a diódán keresztül haladt át.

Ez egyben azt is jelenti, hogy ha (polaritáshelyesen) beteszed oda a diódát feszültségmérő nélkül, akkor azon szintén 250mA fog folyni, függetlenül attól, hogy ehhez mekkora feszültségnek kell esnie a diódán.
(#) sanykaraj válasza imi84 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Kösz
(#) wtc válasza epyn hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Köszi szépen válaszod!
Még annyit kérdeznék, hogy ugyan hány mW-ot bír ki egy ilyen DVD íróból kiszedett lézer dióda?
Mert ha jól számolom, akkor 12V-os fesz mellett ahhoz hogy 150 mW-al hajtsam, elég 12,5 mA.
Vagy mekkora teljesíménynel kell hajtani hogy elég erős legyen a lézer?
(#) kasas válasza wtc hozzászólására (») Aug 14, 2011 / 1
 
[sub]#1044524
(#) sanykaraj válasza imi84 hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Tegnap ki próbáltam és működött igaz talán 2 cm er hosszan sikerült ere nincs valami orvosság használtam az eredeti tükröket meg nagyitokat de nem lett nagy változás
(#) epyn válasza wtc hozzászólására (») Aug 14, 2011 / 1
 
150mW-val nem hajtunk,esetleg 150mA-vel.Ohm törvényt itt nem tudod használni.
A mai DVD-kbe szerelt diódák adatlapja: (20-24X irók)
Bővebben: Link
(#) wtc válasza epyn hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Köszi szépen a válaszod!
Tehát a kapcsolást megépítem, és mondjuk 9 voltról hajtom, akkor is hajthatom 300 mA-el mondjuk? És még egy kérdés, lehet butaság, de most ott a rajzon 2 tranzisztor van? vagy az a tip 127 alapból ilyen dupla tranzisztor?
Köszi!
(#) pipi válasza wtc hozzászólására (») Aug 15, 2011 / 1
 
1. hajthatod, csak ne feledd a feszkülönbséget a tranyónak el kell fűteni, vagyis 9V-ról kevésbé melegszik. ugye nem 9V elemről akarod járatni, az nem fogja bírni
2. Bővebben: Link
-
és ne feledd előbb a terhelést ( a diódát ) bekötni, utána bekapcsolni a tápot
(#) wtc válasza pipi hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Köszi szépen!
elektronikailag már remélem jó lesz, még annyit megtudnátok mondani hogy hogy bírnál házilag, legjobban párhuzamosítani a lézerfényt? Mért kell amúgy előbb a fogyasztót bekötni?
(#) imi84 válasza wtc hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
ha nem kötöd be a diódát, akkor az áramgenerátor fix árammal (közel) a bemeneti feszültségig feltölti a diódával párhuzamos(nak tervezett) kondenzátort, ekkor a bemeneti feszültség mellett is 0 Amper fog folyni, tehát az áramgenerátor saját kimenetén a maximális lehetséges feszültséget fogja produkálni (ez közel egyenlő a bemeneti feszültséggel), s ha ekkor kötöd rá a diódát, áramgenerátor ide vagy oda míg a kondenzátor feszültsége kellően le nem csökken (s míg az áramgenerátor nem korrigál (szerintem ez lesz a rövidebb)), túláramot fog kapni a dióda a kondenzátortól.
(#) Szabi1 hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Sziasztok.
Van egy lézerdiódám cd olvasóból, nem lehet megcsinálni, hogy látható fényt bocsájtson ki ? Még soha nem kísérleteztem vele, de cd-t azt olvasta
Ja és még az a kérdés hogy a heggesztőszemüveg kiszűri a káros sugarakat , mert csak úgy merek vele kísérletezni ???
(#) alfa007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Halli.
A CD olvasóban csak infradióda van ami kis teljesítményű(~2-4mW).
De az asztali DVD lejátszóban egy ~4-5 mW-s van amivel lehet kísérletezgetni.
De a DVD íróban 100-300mW típusól függően.
Nem kel hegesztőszemüveg de napszemüveg nem árt ha van.( De az infrához egy speciális szemüveg kell!)
Áramgenerátor kapcsolást a képek között találsz.
(#) Szabi1 válasza alfa007 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
az lenne a kérdés ha beszereznék akkor egy dvd olvasó lézert akkor milyen színű lézerfényt lehetne kihozni ?
(#) laszlokunstar válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Kérünk, először olvass, utána kérdezz. Ez a 122 oldal topic erről szól. Ha nem olvastad még végig, akkor is van kereső, amit légy kedves használni.
A kérdésedre egyébként a választ megtalálod még ezen az oldalon (#1045154) hozzászólásban, a lézerdióda adatlapján (660nm).
(#) Collector válasza laszlokunstar hozzászólására (») Aug 15, 2011 / 1
 
Kéne egy összefoglalót írni ide, és akkor elég lenne mindig arra hivatkozni. Bár ha valaki nem is akar olvasni, akkor olyan mindegy..
(#) alfa007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
A DVD olvasóban van piros és egy infra.
Ha van egy spéci kristályod, akkor az infra dióda segítségével zöld lézered is lesz.
De azokhoz nem igazán értek.
Következő: »»   122 / 143
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem