Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1319 / 3949
(#) elektro777 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Nem teljesen érthető mit akarsz, most hány ledet akarsz, milyen ledeket, minek 2 ellenállás párhuzamosan?
Írd le hogy mennyi és milyen ledet akarsz az izzó helyére
(#) elektro777 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Ja értem már mit akarsz, igen működik így, amikor meghúzod majd a féket akkor mivel az eredő kisebb lesz mint ez egyes ellenállások értéke ezért a fényerő nőni fog, akárhány ledet teszel az izzó helyére, szóval ez így működőképes, ha megmondod mennyi ledet akarsz, illetve mennyivel nőljön a fényereje, milyen formában akkor kiszámolom az az ellenállásokat is neked
(#) Bukall válasza janikukac hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Köszi!
És mennyit bír a cucc? Lekopik simán? Mert akkor fölös időpazarlás csak.
Üdv!
(#) Hurkafej1 válasza elektro777 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Azt megköszönném
Szerintem úgy kellene, hogy alap esetben 5mA folyna át a ledeken, és amikor fékezek, akkor pedig 20mA.
Nagy fényerejű, pitos ledekről van szó, 100%-ig pontos nyitó feszültséget nem tudok, de talán 2V lesz az.
Összesen 32led, mivel a lámpába 4x8 lesz az elrendezés, ezért gondoltam arra, hogy 4 sorba, és ebből 8 darab párhuzamosan. Igy ugye elvileg picit nagyobb előtét ellenállás kell, mert a feszültségek összege nem adja ki a 12V-ot(járó motornál 14V is lehet akár)
Sokkal jobb lenne a hatásfoka ha 6ledet kötnék sorba, és úgy kevesebbet párhuzamosan? Vagy ez az egész nagyon elenyésző?
(#) blackdog válasza Csirke hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Lehet az is megoldás, hogy 555 IC-vel építesz egy monostabil kapcsolást. Így nincs elhalkuló hang. (mert ugye a kondi nem sül ki pikk-pakk).
(#) elektro777 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Szerintem legegyszerűbb lenne ha az összes ledet párhuzamosan kötnéd be, a fogyasztás szernitem nem sokat befolyásolja a motorod, mert ígyis sokad része a féklámpának
R1= 75 ohm (a sima tápfesz)
R2= 25 ohm (a féklámpáról jövő tápfesz)
Re= 18,75 ohm
Fogyasztása kb 10W+ledek az adatokat úgy számoltam ahogy mondtad, 14 voltos tápfeszhez, és 5mA, és 20mA áramfelvételhez, 2 volt nyitófeszhez, és összes led párhuzamos kapcsolásához,
Azért gondoltam így mert így lesz legegyszerűbb megépítened, és gondolom nem az energiatakarékosság miatt készíted, az ellenálások nemárt ha vaskosak lesznek, azért olyan pár wattos kell. Ha máshogy akarod írj
(#) Hurkafej1 válasza elektro777 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Köszi szépen a segitséget, majd még gondolkozom, hogy hogyan kötöm be a ledeket, már tudom, hogy hogyan kell kiszámolni
a 10W+ledek fogyasztás is nagyon jó, eredetileg 2 darab 21/5W-os izzó van benne

Ha netán a soros verziót választom, akkor csak egy csoportra kell kiszámolni az adatokat, igaz? A többi párhuzamosnál ugyanaz lesz az eredmény?
(#) David.zsombor válasza Bukall hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Amúgy én már forrasztotam ilyen ic-t :
Bővebben: Link
(#) elektro777 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Szerintem legegyszerűbb lenne ha az összes ledet párhuzamosan kötnéd be, a fogyasztás szernitem nem sokat befolyásolja a motorod, mert ígyis sokad része a féklámpának .
R1= 75 Ω (a sima tápfesz)
R2= 25 Ω (a féklámpáról jövő tápfesz)
Re= 18,75 Ω
Fogyasztása kb 10W+ledek.
Az adatokat úgy számoltam ahogy mondtad, 14 voltos tápfeszhez, és 5mA, és 20mA áramfelvételhez, 2 volt nyitófeszhez, és összes led párhuzamos kapcsolásához, azért gondoltam így mert így lesz legegyszerűbb megépítened. És gondolom nem az energiatakarékosság miatt készíted, az ellenálások nemárt ha vaskosak lesznek, azért olyan pár wattos kell. Ha máshogy akarod írj
(#) majer0616 hozzászólása Máj 5, 2011 /
 
Sziasztok!

Készítsen BCD (8,4,2,1)számlálót mely párosan számol előre ha K=1 és páratlanul ha K=0.Ezt a feladatot kellene megoldanom.Amit én meg is tettem csak valamit nagyon leronthattam.Ha valaki tudna benne segíteni azt megköszönném csatolom az összerakott kapcsolást és egy word fájlt amiben benne hogyan csináltam.
(#) Orion90 hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Üdv!

Apa-apa LPT kábelnél a két csatlakozó számozása (bekötése) ellentétes?

Kösz előre is!
(#) bbalazs_ válasza Orion90 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Nem, a szamozas ugyanazokhoz a labakhoz kapcsolodik.
Latod a csatlakozon a szamokat, aszerint kosd be.
Az apa es az anya szamozasa tukrozott.
De ellenorizheted a megfelelo GND labakkal, ha ketsegeid vannak.
(#) marky hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Hello!

Lenne egy olyan problémám, hogy egy Pc kormány pedál csatlakozója elromlott. A kormányt tudom csatlakoztatni az USB-s, viszont a pedál egy RS232-vel volt csatlakoztatva, és mivel azt levágtam, nem tudom hogy volt összekötve. A pedálból jön egy zöld, egy fehér, egy fekete, és egy piros kábel, a kormányból viszont van egy sárga is. Logitech típusú. Esetleg nem tud valaki valamilyen ötletet adni?
Köszi
(#) janikukac hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok ! Az a kérdésem, hogy a képen bekeretezz piros helyre megy az Alkotó féle műszerbe a feszültség, amit majd a kijelző kiad, a narancssárgába meg a trafóm?

kerdesem.JPG
    
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok ! Működik az Alkotós voltméter, ám nem jó számokat ad ki. Gondolok az 1k-s trimmer kell kalibrálni, de nekem van, hogy 1-et mutat, van, hogy 9000 valamennyit, vagy 3000 valamenyit. Hogyan állítsam pontosra. 4.5 V-os elemet kötöttem mérésnek rá.
(#) fazo76 hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok. Tudna nekem valaki segíteni hogy egy STK4241-es 0.3THD helyett egy STK4241 0.08THD van berakva akkor az elszállhat ??
(#) kadarist válasza fazo76 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Attól nem mehet tönkre, hogy egy más torzítási osztályút építesz be.
(#) fazo76 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Akkor mi lehet a baja mert az új IC-vel kb.10 percig ment majd torzítani kezdett és elment a nagy szilícium mezőkre??? Amúgy köszi a gyors választ!
(#) Hurkafej1 hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Igy jó lesz a kapcsolási rajzom, igaz? 4 led sorba, és ebből van 8 párhuzamosan. És az előtét ellenállást elég lesz egy helyre, a + elé betennem, igaz?

led.jpg
    
(#) lokátoros válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Visszatérő kérdés
Nem elég. Minden sorba kell, mert a LED-ek szórása miatt nem egyformán fognak világitani.
(#) V. A. Lucky hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok!

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy a csatolt kapcsolásnál mi az eredő? Hogyan kell kiszámolni?
(#) gg630504 válasza V. A. Lucky hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Az eredő micsoda?
(#) V. A. Lucky válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Ja bocs. Eredő ellenállásra gondoltam.
(#) bancsi15 hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok!

BC 109-es tranzisztorra kb. mekkora bázisellenállás kell 6,7V-ra? Köszi
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Jani te! Hallod-e?
A műszer, alapállapotban 200mv (azaz 0,2V!!!) végkitérésű.
Az Rx2a és Rx2b értékeket (10kohm, 1Mohm) beletetted? Ezek a 20V-os méréshatárhoz tartozó fesz osztó(!) ellenállásai.
(#) Hurkafej1 válasza lokátoros hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
De ha minden sorba teszek, akkor hogy lehet begoldani az áramgenerátoros részt? Ha a kapcsolás áramgenerátor részével megcsináltam a szükséges áramerősséget, akkor annyi elég, nem?
(#) kadarist válasza bancsi15 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Szia!
Mit szándékozol a BC109-es tranzisztorral végrehajtani?
(#) bancsi15 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Egy 4,5V-os telepet szeretnék vele kapcsolni, akkor amikor egy másik vonalon "jel" van. Ez a "jel" 6,7V-os.
(#) bancsi15 válasza bancsi15 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Vagyis a probléma tulajdonképpen a következő. Van egy kis gondom egy vezeték nélküli csengő bekötésével. A rendes kaputelefon mellé szeretném bekötni, hogy a kettő egyszerre szóljon. Egy optocsatoló kapcsolgatja a vez. nélküli csengőt, de hol csak a kaputelefon, hol csak a csengő szól. Részletesen leírtam a Kaputelefon nevű topic-ban. Arra gondoltam, ha a tranzisztor lenne bekötve a jelre párhuzamosan és ez kapcsolgatna egy telepet az optocsatolóra, akkor talán működne.Ha valaki tudna segíteni az nagyon jó lenne.
(#) kadarist válasza bancsi15 hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Minek optocsatoló meg tranzisztor? Használj egy miniatűr relét a kapcsoláshoz. Azt nem kell méretezni.
Következő: »»   1319 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem