Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2384 / 3947
(#) Mircsof válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Köszönöm a választ és a felvilágosítást is!
Akkor ha elég a 30Mohm is akkor kihagyom a 3Mohm-ot Ez egyébként a Skori által tervezett LCM3 műszerhez készült automatikus kikapcsoló áramkör. Bővebben: Link
(#) amda hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok! Melyik az a lamináló fajta, ami nem a laminálni kívánt területen túllógó széleket olvasztja össze, hanem az egész laminálni kívánt felületre ráolvad? Az első fajtával laminált anyagot nem lehet elvágni, mert leválik róla a fólia, a második ellenben elvágható mert az egész területre ráolvad. Válaszaitokat előre is köszönöm!
(#) Peet19 válasza granpa hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Értem, köszi. Hát ez elég macerás lenne, inkább maradok az egyszerűbb (fázisonként két darab diódás) egyenirányításnál.
(#) k1ll3rtibi hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok! Remélem nem írok rossz helyre, ha mégis, nézzétek el nekem.

Kérdésem az volna, hogy tudtok-e ajánlani egy könyvet (vagy többet), amiből viszonylag az alapoktól indulva tanulhatnék elektrotechnikát. Egyetemen tanultam elektrot, analóg áramköröket, hírközlést, digit technikát, de lévén, hogy nem a szakmámhoz legszükségesebb dolgok, így inkább csak elméleti volt, áramköri elemeket tanultunk, ilyesmi. Nem elég mélyek az ismereteim pl áramkör tervezéshez, építéshez, viszont szeretném ilyen irányba bővíteni a tudásomat. Sajnos ha egy egyszerű áramkört látok magam előtt (pl egy tápegység), látom hogy milyen elemekből épül fel, viszont nem értem mi miért és oda kell ahova. Tehát itt tartok kb. Interneten rengeteg könyvet találni, viszont nem tudom melyiket érdemes megszerezni. Szeretném a megfelelő könyv megkeresésére fordítandó időt a tanulásra fordítani, és itt biztosan vannak olyan emberek, akik tudnak néhány szuper könyvet ajánlani. A segítségeteket előre is köszönöm!

Tibi
(#) kadarist válasza k1ll3rtibi hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Szia!
Itt van egy jó könyv: Bővebben: Link.
(#) k1ll3rtibi válasza kadarist hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Neki is esek még ma.

Ettől függetlenül a többiek se tartsák magukban, ha van még ötletük!
(#) vilmosd válasza k1ll3rtibi hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
(#) k1ll3rtibi válasza vilmosd hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Neked is köszönöm!
(#) Imi69 válasza ttindian hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Hogy kerül ide a google?? az nem egy kereső??
A Ctrl+P az a windowsban a nyomtatás billentyűkódja (ha jól tudom)...
Ha esetleg a Chrome-ra gondoltál, akkor csak ezért nem fogom feltelepíteni...

Köszi, Imi
(#) vicsys válasza Imi69 hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Bővebben: Link Ezt próbáltam úgy 10 éve és tuti!
(#) valaki2233 hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Valaki tud nekem olyan nixie csöves kapcsolást linkelni ami 4 csőböl áll és PIC16F84A-04 kell hozzá, meg egyéb???
(#) Mircsof hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok!
Ebben a kapcsolásban a kondenzátor nagysága mit változtat tehát hogy 1-2-3... µF?
(#) proli007 válasza Mircsof hozzászólására (») Szept 11, 2014 /
 
Hello! A gyújtási energiát. De miért is nem a helyén teszed fel ezt a kérdést?
(#) SzT3 hozzászólása Szept 11, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy kicsit off lesz de mégse. Van egy kisplatós kocsim, szeretnék hozzá egy hidraulikus rendszert. Olyasmit mint egy emelőhátfal rendszer csak ez nem emelőhátfalat hanem csak egy emelőkampót működtetne, de ugyan ugy nem folyamatosan menne a "szivattyú" hanem egyszerre csak 30-50 másodpercet menne naponta 2szer 3szor.
Na most hidraulikaszivattyúm dugattyúm mindenem van, csak motorom nincs!
Milyen 12 DC alkalmas ilyen meghajtására? esetleg lehet használni önindító motort? vagy valami tekercselt csodát?
Első körben alternativ hobbielektronikai megoldást keresnék, csak utána a gyári motorot.

Minden megoldás érdekel!
Köszi!
(#) ttindian válasza SzT3 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Őszintén? én előre elmennek bontóba és árakat érdeklődnek .
(#) SzervízMacska válasza amda hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Szia! Valamit rosszul csinálsz, mert a laminálás minősége nem azon múlik, hogy túlnyúlik-e, vagy nem. Nekem csak túlnyúló fóliáim voltak/vannak. Még a laminálás hőskorában vettem a gépemet, amellyel többnyire A4-es műnyomókat lamináltam, melyeket ezután a kívánt méretre daraboltam. Az általad említett gond egyszer sem merült fel. Gagyi laminálógép, igénytelen vágási technika, öreg, bedöglött fólia lehet a bajod forrása. Esetleg a szükségesnél alacsonyabb hőfok. Itt egy általam 20 éve készült névjegy, mely még ma is hibátlan. A másik képen látható géppel, a fenti technológiával készült. Természetesen nem bugylibicskával daraboltam.
(#) amda válasza SzervízMacska hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Köszönöm szépen a választ! Igazából én még sosem lamináltam, csak tesóm érdeklődött, én meg felírtam ide, hátha tudja valaki. Akkor igazából bármelyik gép képes úgy laminálni, hogy az utána darabolható legyen.
(#) pont válasza SzT3 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ez nem olyan egyszerű. Hogy milyen motor kellene ide ahhoz ismerni kell a szivattyú teljesítmény igényét, de valószínűleg azt meg az akkumulátor/generátor nem bírná. Ha plusz generátort szerelsz fel akkor meg már helyette hajthatnád a szivattyút is ékszíjjal főtengelyről....stb.
(#) SzervízMacska válasza amda hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Igazából a legjobb/legszebb minőséget a fűtött rolleres gépek adják. De ez nem a tescos kategória...

Ha komolyan érdekel, például náluk nézzetek szét: Globe Kft.
(#) asm hozzászólása Szept 12, 2014 /
 
Egy gyors kérdésem lenne, hogy megtudjam, hogy is van a rézvezetékek teherbírása.
(A példa lehet, hogy ideális, csak a lehetőségekre lennék kíváncsi.)

Tegyük fel:
Négyféle szigetelt gyári sodrású rézvezetékem van. Az egyedüli közös bennük, hogy mindegyiknek a maximum feszültségbírása ugyanaz.

Van egy, ami 2 Amperes teherbírású. Ebből van 6 méter.
Van egy, ami 4 Amperes teherbírású, ebből csak 3 méter van.
A harmadik 6 Amperig bírja, ebből 5 méter van háznál.
És végül az utolsó : ez csak 1,5 Amperes, viszont ebből van 20 méter.

Én ezekből kétféle vezetéket szeretnék konstruálni:
- Az egyik 4 Amperig kell bírja, és ebből kell 6 méter.
- A másik 6 Amperes teherbírású legyen, és 10 méter.

Ahogy én gondolnám a kivitelezést:
Az elsőhöz a 2A teherbírásút két egyenlő részre vágom. Ezután párhuzamba állítom, majd így a megnyesett végüket a végpontoknál összekötöm, majd az egyik végpontot a 4A-hez kötöm.
Ugyanígy a másik esetében : Az 1,5A-s vezetéket 4 részre osztom, párhuzamba állítom, végpontjaikat eképp párhuzamosan összekötöm, majd a 6 Ampereshez csatlakoztatom.

A kérdés:TECHNIKAI szempontból helyesen cselekedtem-e?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
(#) asm válasza asm hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Illetve ami még kérdés lenne, és gyakorlati szempontból is érint, hogy egy 2,5 mm2-es keresztmetszetű rézvezeték (6575-10) esetén kb. mekkora lehet a max. teherbírás, ami alatt még biztos, hogy nem fog szétégni a sodort drót?

P.S:
Ezer bocsánat, de még egy kérdésem lenne, ha lehet.
Az alábbi áramerősségekre kéne tudnom, hogy legalább milyen átmérőjű rézvezeték kéne hozzájuk:

1.) +3.3 Volt - 14 Amper - 185 Watt
2.) +5.0 Volt - 30 Amper - 185 Watt
3.) +12.0 Volt - 12 Amper - ~10 Watt
4.) -5.0 Volt - 1/2 Amper - 9.6 Watt
5.) -12.0 Volt - 0.8 Amper - 9.6 Watt
6.) +5.2 Volt - 2 Amper - ~10 Watt
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
(#) Csupasz hozzászólása Szept 13, 2014 /
 
Sziasztok
Tudna nekem valaki segíteni, hogy a BD681-et hogy tudnám kiváltani valami 'mezei' tranyákkal?
(#) pucuka válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Nem nagyon lehet, de miért kell kiváltani? Kapható a HEstoréban is potom 80 Ft -ért. Csak húzd rá az egérmutatót a típusszámra.
(#) Csupasz válasza pucuka hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Tudom, csak nekem ma kellene még!
(#) ColT hozzászólása Szept 13, 2014 /
 
Hello!

Hülye kérdés, nem vágom az analóg erősítők hibaelenségeit
Mercury 2.1 hangfal (borzalom), kis hangerőkön szépen szól, nagyobbakon recseg, akármiről hajtom. Kis hangerő, az úgy a skála 1/3-a. Nem a poti a baja... Látható gondja nincs, kondenzátorok rendben (szemre). Trafó nem volt jól rögzítve, de az csak nem okoz ilyet...

Valakinek van tippje..?

(Eh, valószínű csak annyi, hogy a majom fülhallgatókimenetről hajtotta, én meg benéztem elsőre a füles és a vonalkimenet aljzatot a hangkártyámon Kadarist, az oké lett volna, ha a skála 2/3-ánál jelentkezik... De ez duvább volt...)
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
(#) kadarist válasza ColT hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia!
Ennyit tud, ez a hangerő a maximum. Törődj bele.
(#) Csupasz válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Köszi, TIP142 van is itthon!
(#) Csupasz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Köszönöm, így kersgélnem sem kell!
(#) ColT válasza kadarist hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Mindenesetre fura. Volt már ilyen hangfal a kezem között, de azt akármiről hajtottam, jó volt.

Illetve mondja a gazdája, hogy ugyanarról az ipodról használja (gratulálok), de eleinte nem recsegett. Valami az előfokkal lehet? Olyan, mintha túlvezérlődne.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
(#) ColT válasza ColT hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Illetve pl. telefonról vonali kimemetként és fülesként meghajtva sem recseg. Nekem ez egyre meredekebb
Következő: »»   2384 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem