Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   311 / 312
(#) deguss válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 22, 2006
NEEM!

Vagy az egyszerű kapcsolás (kapcsolóüzemű táp) az LM2577-es a la szabi83 VAGY egy inverter építése a la Satterhand 12V-ról 15V-ra. Csak a trafó menetszámait kell átméretezni!

De szerintem jobb szabi83 ötlete! Olvasd át az IC adatlapját, sok mindent tud ez a kis kütyü!
(#) Satterhand válasza Tronix hozzászólására (») Ápr 22, 2006
Szia!

Nekemis volt egy illen problémám de megoldottam mikor felkerült a H.E.-ra a 12V/220V inverter!
Gondolkozz el rajta!
Üdv: Sati
(#) proksa1 válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 12, 2006
Nézegettem ezt a rajzot, szerintem az alap rajza (amit átküldtem) az akár működhet is rendesen. De ebbe pl van 2 db 2,2ks ellenállás a + és - táp közt(minek? talán kisütni a tápot kikapcs után? mind1 ez nem lehet hiba), de az viszont annál inkább hogy a híd jobb oldala gyakorlatilag szerintem így semmit nem csinál. olyan mintha ott se lenne. a két oldalt külön kikéne próbálni. 10uFos kondikkal leválasztani a bemenetüket.inverter az 1ik oldal bemenete elé, és megis van. Szóval magyarul szerintem kezd ugy hogy a bemenetre 10uFos kondi, az IC1 kimenete és a föld közé kötöd a hangszórót, elvileg 30-40Wot kell így leadnia. Ha működik akkor a jobb oldali hidat lekötöd a bal oldaliról mintha egy sztereó kapcsolás lenne és ugyanígy kipróbálod. aztán ha azis megy akkor hidalni.
(#) proksa1 válasza vinjos hozzászólására (») Ápr 12, 2006
Ittvan ez a kapcsolás, majdnem ugyanaz mint a tied csak nem hidalt, próbáld ki ugy hogy a kapcsolás külön oldalait használod, ha ugy működik akkor pedig csinálj egy invertert (egy műv erősítő+2 ellenállás+2 kondi) és azzal kapcsold össze a két oldalt ne a TDAk bemeneteit fordítsd. így még talán megtudod menteni. jah egyébként a te rajzodon a bemeneten még kondi sincs ami azért nem árt, igaz hogy hidalt az erősítő de egy DC szint a bemeneten okozhat bőven problémákat.

erosito2.gif
    
(#) eSDi válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 8, 2006
Én se nagyon láttam még áteresztő tranyó helyett FET-et,(kivéve PWM step down konverter) de olyat már igen ahol szinuszos jellel volt meghajtva és az működött.(DC-AC inverter)
(#) szabi83 válasza bbatka hozzászólására (») Márc 31, 2006
szeretnék kérdezni, hassonló dologról..

itt a kapcs rajzon(csatolmány) cd4069 ic van, erre hányat lehet kötni? már mint kapcsolót hex inverter akkor gondolom..őőő hex=6 és a kapcson 1 gomb hoz kell 2-2 akkor pont 3-at tudok kapcsolni vele?

nekem egy tda1029 van már megépítve, de 1 ák-s kapcsolóval kapcsolgatom hát az nekem nagyon nem bejövös

ezért kellene ez a jobb megoldás:help::worship:
ezzel meg pont meg lehetne oldani a kapcsolgatást, csak 3 -om szenzoros kellene...
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 30, 2006
Vagy tramyókkal illesztesz, vagy nyitott kollektoros kimenetet tartalmazó meghajtó IC-ket. Ezek lehetnének például a 7406-os, 6db kapu, 30V NEM (inverter). Vagy a 7407-es 6db meghajtó 30V. A katódokra és a vezérlőrácsokra egy-egy felhúzó ellenállást kell kötni. Ezeken az ellenállásokon keresztül fog rács - katód vezérlőfeszt kapni. A nyitott kollektoros kapuk egyszerűen testpontra kapcsolják a tiltani kívánt szegmenseket. Ez csak 1 példa, biztosan megoldható elegánsabban is...
(#) mspike válasza seedz hozzászólására (») Márc 29, 2006
Nem nehéz, de kell bele egy pic, meg néhány kiló 8255 és egy rakás komparátor meg persze egy inverter... igazából csak sok a vonal, ezért is akarom megcsináltatni a nyákot kétoldalasra... na ha lesz valami konkrét haditerv szólok, mert még csak a próbapanelen pakolgatom.
(#) Slope válasza Sebi hozzászólására (») Márc 27, 2006
Azt a 4db párhuzamos invertert akár el is hagyhatod...
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 28, 2006
igen a kapcs. tápok tápok kissé trükkösek!
Gondolom együtemű volt az inverter, mert ekkor nem számoltál a kikapcsolásnál fellépő fesz tüskével. meg szerintem kicsi volt a freki ehez a tekercshez...
A kapcs tápnál nem a méretezés a nehéz hanem a vas beszerzése!!! ill annak az adataikak beszerzése!! Mert vasat vehetsz kilóra csak az se tudják a boltba hogy mekkora a mérete nem hogy még mást esetleg használható adatot.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 27, 2006
Persze ígyis megoldható a visszajelzés a TFDS xxxx IR modulhoz.

A T-X az adásjele, magas aktív kimenettel!
(Ha a kimenet aktív, akkor a jel +UT közelében van!)

Az R-X, az a beolvasott adatjel, alacsony aktiv jelű.
(Ha a bemenet aktív, akkor a jel -UT közelében van!)

Kapuként alkalmazható a CD40106 schmitt-trigger bemenetű inverter, 4093 és schmitt-trigger bemenetű NEM-ÉS -t javaslom.
Mert kicsi a fogyasztása, és mert nemterheli számottevően a kimeneteket.
A MEN-ÉS bemeneteit párhuzamosankötve inverterekké válnak. Példa a mellékben...

!!!.
A 40xx x-es CMOS IC-k menhasznált bemeneteit határozott logikai szintre kell kötni,
mert rejtélyes hibáknak forrása lehet, a "LÓGÓ" szabadonhagyott bemenet!
!!!!
(#) source2 válasza Takee hozzászólására (») Feb 27, 2006
de hex inverter, lehet kapni a lomexba:

7404N (MEV) HEX-inverter-BUFFER DIP-14
(#) Placi84 válasza patexati hozzászólására (») Feb 25, 2006
Napelemmel biztos nem fogod megoldani, mivel nagyon kis áram leadására képesek...És azt az áramot amivel töltesz azt produkálnia kell plusz még amit az inverter elhasznál, mivel 100%-os hatásfok nem létezik... A napelem ráadásul drága dolog és nem 1 kellene belőle...
(#) dB_Thunder válasza Örült Vegyész hozzászólására (») Feb 22, 2006
Te is csináltál már kapcsolóüzemű tápot(nagyfesz inverter). Szóval a lényege hogy a magasabb üzemi freki miatt kisebb vas is elég,szabályzás is 1szerúen megoldható.
Ja és Te 1 állat vagy! A szó jobb értelmébe...
(#) Norberto válasza Danielson hozzászólására (») Feb 19, 2006
Szia!

Engem nagyon érdekelne, hogy invertert azt tudnál-e szerezni ilyen EL fóliához! Van néhány nagyobb LCD kijelzőm, és gyárilag EL-fóliás a háttérvilágítása. invertert már egyszer próbáltam összeeszkábálni, de akkora lett, mint egy kisebb ház. De tudom, léteznek olyan kis picike gyári eszközök is, amik ingzsebben úgy elférnek, hogy egy komplett tollkészlet még melléfér. NA...nekem olyan kicsikére fáj a fogam, vagy hozzá való vezérlő IC-re.

Üdv,
Norberto
(#) Rendszer válasza zoli73 hozzászólására (») Feb 8, 2006
Szervusz !

Hááát elég érdekes erősítő az ami kitud koppani tápig és lineáris és kis torzitású ... stb ....

Rail to Rail műveleti erősítőkkel talán tápig de ott is marad valamekkora feszültség 10-100 milivoltok .. nem teljesen táp az ... ... adatlapjuk sokat mondana.

De ha csak négyszögjel kell akkor esélyesebb a dolog. Ott 1 open kollektoros tranzisztoros végfokkal közel tápfeszig tudsz hajtani de 1 feszültség osztó mégis marad a tranzisztor munka ellenállása és a terhelő ellenállásod közti feszültség osztó. ...
0 fesz helyett meg az Ucesaturalis lesz ekkor

Érdemes lenne 1 olyan inverter a tápba ami az egyen 12 voltodat(ha tényleg muszály ezt a tápot használni) megemeli pl +/- 15 voltra. akkor szimetrikus tápos végerősítőkkel tudsz dolgozni.
Lehet veszteséged is esetleg nem hajtod ki koppanásig az erősítőt biztosabban +/- 12 volt jön ki.
Freki változás Fokozatos kapcsolható legyen dekádonként vagy inkább folyamatosan hangolható?
Pontossága , stabilitása?
pl.: MAX038 az 1 komoly jelgenerátor IC ... tud mindent akár 20 megáig is ... DE nem muszály addig hajtani. Lehet hogy átfogja 1 potival/kondi párossal az egész 20Hz -1kHz tartományt.
Négyszög / háromszög/szinusz jelet is ... akár sweepelhető is ... AM FM modulációval is rendelkezik
kitöltési tényezőt is állíthatod folyamatosan.
1 jó végfok kell a végére ami jól viseli az induktiv terheléseket amit rákötnél.

www.maxim-ic.com itt találod meg generátor és találsz hozzá végfoknak valót is ... maxim ic-k közt.
Ja és elvileg akár ingyé is ...
(#) lamar válasza lamar hozzászólására (») Feb 5, 2006
Most látom, hogy eSDi (#10135) már közölt egy tranzisztoros kapcsolást, ami majdnem olyan, mint amit én leírtam.

A következő módosításokat javaslom:

-TIP130, TIP131 helyett valami könnyebben beszerezhető darlington párt tennék
-1N4001 helyett SCHOTTKY diódát tennék pl: 1N5819
-A BC546-ok bázis áramköréből hiányzik a soros ellenállás, én 1k-t tennék.
-Az invertert elhagynám, a két hídágat külön vezérelném egy PIC MCU két portjáról.

Azért én még nem adnám fel, hogy az "L293" integrált híd mellet agitáljak.
Most néztem utána, hogy az újabb változatokban már benne vannak a szabadon futó diódák is.
Ezek "L293D" néven kaphatók a LOMEX-nél 300 Ft körüli áron.
Van neki tiltó (INH) bemenete, ez hasonló funkciót lát el, mint MSpike kapcsolásában a Q3-as tranzisztor.
TTL jelszinttel közvetlenül vezérelhető. Négy félhíd egyetelen DIP tokban. Olcsó, kicsi NYÁK, all-in-one.
Csatoltam az adatlapját.
Csatolok továbbá egy AppNote-ot is.
A DC motorok vezérlése 3-5 oldalon van leírva. A tejes híd a 4. oldalon kezdődik a Fig.6. ábrával.

Remélem segítettem.

Üdvözlettel:
Lamár Krisztián
(#) mspike válasza lamar hozzászólására (») Feb 5, 2006
Zaszta. Na ezt jól megkaptam. Nos, akkor nem tudom mit kezdjek a cikkel ? Nekem ez már kicsit erős Majd esetleg 2 év múlva... A pwm-et én az alsó tranyóra képzeltem el... tehát akkor nem számít az inverter kapcsolási ideje nem ? Ezek szerint használjak diódát az alsó tranyónál is ? Engem érdekelne ez a fékezés dolog. Még ha erre jár írhatna ! Köszönjük a kritikát és az észrevételt !
(#) lamar válasza mspike hozzászólására (») Feb 5, 2006
Kedves mspike!

A közölt kapcsolás több sebből is vérzik.

1. Ha a U(H2)-U(H4) > 1V, akkor a felső PNP tranzisztorok állandóan nyitva vannak.
Ez okozza jelzett problémát, amit Ön a topic-indítóban ír.

2. Ha U(H2) = U(H4) = Ut, még akkor is előállhat zárlat, ha impulzus-szélesség modulált
(PWM) jellel hajtjuk meg az áramkört. Képzeljük el, hogy az inverter kimeneti feszültsége
éppen átvált Ut-ből 0-ba, vagy fordítva. Ez a jelváltás mindig véges ideig tart.
Az átmenet jó közelítéssel lineáris. Soha nem ugrásszerű. Most képzelje el
hogy az inverter kimeneti jele éppen csökken Ut-ból 0V irányába valmilyen sebességgel.
Ut/2 bázis-feszültség környezetében olyan eset áll elő, hogy az alsó NPN tranzisztor
még nem zárt le de a felső PNP már kinyit. Ezzel előállt egy kínos sinzárlart a H2 és a H5
pontok között. A zárlat addig áll fenn, amíg az inverter kimeneti jele tranziens (átmeneti)
állapotban van, tehát a zárlat ideje a jel megváltozási sebességétől (slew rate) függ.

S (slew rate) = max ( d(Uki)) /d(t) )
lineáris jelváltozásnál:
S = delta(Uki) / delta(t)

Ha a jel elég gyors változású és ritkán van átkapcsolás, ez a probláma akár tünetmentes
is lehet. Viszont ha PWM jelet kapcsolunk a H1 bemenetre, akkor már lehet gond.
Manapság a PWM frekvencia 1kHz-20kHz, ami azt jelenti hogy ez az átkapcsolás
másodpercenkét 1000-20000 alkalommal megy végbe, ugyanennyiszer okozva a fent leírt
rövid idejű zárlatot. Ez már rendesen meg tudja izzasztani a tranzsiztorokat, ami akár a
tönkremenetelükhöz is vezethet.

Ha mindenképpen diszkrét tranzsitorokból akar teljes négy-negyedes hídkapcsolást
építeni, akkor keressen olyan megbízható kapcsolást, amiben a telejítmény elemek
mind NPN tranzsitorok. PNP teljesítmény tranzsitorokat az igényes teljesítmény elektronikai
kapcsolásokban nem alkalmazunk, sőt ma már bipoláris tranzisztorokat sem alkamazunk,
ugyanis a korszerű N-csatornás MOS-FET-ek olcsók, vezérlésük egyszerű.
pl: IRF540 (100V,30A,150Ft)

Ha mindenképpen ragaszkodik a PNP bipoláris tranzsitoros megoldáshoz, akkor a megoldás a
következő lehet. Alul vannak a PNP tarnzisztorok felül az NPN tranzisztorok.
Ilyenkor a PWM vezérlésnél történő összenyitás kizárt, mert Ut/2 bázisfeszültség esetén
mind a felő, mind az alsó tranzisztor zárva van.
Az egyes hídágakban a PNP és az NPN tranzisztorok bázisát össze kell kötni, és egy megfelelően
méretezett elennállással fel kell húzni Ut-re. Az így összekötött közös bázist egy kis teljesítnényű
NPN tranzisztorral, vagy nyitott kollektoros logikai áramkörrel lehet meghajtani.
pl: 74LS06, 74LS07 (az egyik invertál, a másik csak sima meghajtó.

Ezzel a megoldással a topikindító probléma is megszűnik.

Ennél a megoldásnál sem hagyhatók el a szabadon futó diódák!!!

A kapcsolásnál közölt szövegből úgy tűnik a számomra, hogy ezeknek a diódáknak a szerepe nem
világos, ezért tömören leírom a lényeget:
Induktív fogyasztók árama nem változtatható meg ugrásszerűen.
Kérdés: mi van akkor, ha ezt az ugrásszerű áram-változást én mégis kikényszerítem úgy,
hogy megszakítom az induktív áramkört?

A Faraday-féle indukció törvényből levezethető az induktivitások indukált feszültsége:

Ui = L * ( d(I) / d(t) ) közelítőleg: Ui = L * ( delta(I) / delta(t) )

Kikapcsolás esetén: delta(t) = kicsi, így az indukált feszültség: Ui = nagy
pl: delat(I)=2A, delta(t)=10ms -> Ui=200V

Ez feszültség kapcsolódik rá közvetlenül az áramot megszakító kapcsoló elemre,
jelen esetben a tranisztor kolektor-emitter lábira. Belátható, hogy ez feszultség a
tranzisztort rövid úton nyugdíjazza.

A szabadon futó diódák nem engedik az áramot megszakadni. Ameddig az induktivitás enrgiája
ki nem merül, addig elvezetik az áramot a hidat tápláló telep felé.
Ilyen helyzet alakul ki, ha egy villamos hajtású jármű (pl golf-autó) fékez.
A fékáram a szabdon futó diódákon keresztül az autó akkumlátorát tölti.

Ha a hidat nem telep vagy akku hajtja meg, akkor körültekintően kell eljárni.
A visszáram ugyanis ebben az esetben a puffer kondenzátort tölti, aminek a
feszültsége villámgyorsan meg tud emelkedni az áramgenerátoros töltés miatt.
Ha a motorral fékezni is akar (vallamos féküzem), akkor erre figyelni kell, és
ún. fék-chopper kegészítő áramkört kell készíteni. Ebbe azonban már nem bonyolódnék
bele, a kis teljesítményű (modell) hajtásoknál ez nem valós probléma.

A fent leírtakból talán már látszik, hogy az ön kapcsolásában a négy dióda túl sokat nem
számít, ugyanis a Q3 mellől hiányzik a szabadon futó dióda, így nem tud kialakulni
a visszáram, még akkor sem, ha a Q3 nyitva van, ugyanis tranzsitoron mem folyhat
emmitter-kollektor irányú áram.

A másik kifogásom, hogy ön 1N4001-es diódákat alkmaz. Ezek viszont lassú egyenirányító diódák.
Annyira lomhák, hogy alig számít, hogy ott vannak-e, vagy sem.
A szabadon futó diódának gyorsnak kell lennie. Ettől függ a tranzsitor élete...
pl: BYV27 (reverse recovery time: trr < 25ns)

3. Gyártanak integrált áramköri hidakat is, ezek használata egyszerű és gazdaságos.
Egy tokkal négy félhíd, vagy két teljes híd alakítható ki. Dióda ezekhez is kell.
L293 (36V,1A,300Ft)
L298 (46V,4A,1300Ft)

4. Általában a honlapról:

A honlapon sok olyan információ található, amelyeknek a szakmai megalapozottsága erősen
megkérdőjelezhető. Ahogy a topikokat olvasgatom, a honlapot főleg középiskolások
vagy kezdő mérnök-palánták olvassák/írják/szerkesztik.

Az én figyelmemet is egy főiskolai hallgató hívta fel a honlapra, aki utánépített egy
PIC-es kapcsolást, amely működött ugyan, de mind hardveres, mind szoftveres szempontból
erősen kritizálható volt.

Én azt tanácsolom, hogy ezeket az ötleteket a közzététel előtt nézessék át szakemberrel.
A szakközépiskolák, technikumok műhelyeiben még megtalálhatók azok a jó-öreg szakik,
akinek a kisujjukban van a szakma, és a mai, értékrendjét rohamosan vesztő világban
örömmel válalják a jövő mérnökgenerációjának szakmai segítését.


Remélem segítettem.

A regiszrációnál fake email címet adtam meg.
Ha írni akar nekem, a lenti honlapon működő email címet talál.

Üdvözlettel:

Lamár Krisztián
főiskolai adjunktus
Kandó - Automatika Intézet

[link=http://www.aut.bmf.hu]http://www.aut.bmf.hu[/link]
[link=http://www.lamar.hu]http://www.lamar.hu[/link]
(#) Norberto válasza source2 hozzászólására (») Feb 4, 2006
Hűűűha...kéne nekem egy ilyen inverter :yes:

Valahogyan meg lehetne oldani, hogy megtudjam, miből is áll az általad linkelt inverter? Van pár LCD-m, gyárilag EL fóliás a hátterük, nade ugye ahhoz, hogy világítsanak, kellene egy inverter. Már próbálkoztam eggyel, egy 555 alapúval, de az akkora lett, mint egy ház. Azt inkább nem alkalmaznám az erősítő LCD-jének meghajtására. Nekem ez az aranyos inverter kéne. Vagy az adatai legalább, mert csévetestet azt tudok szerezni, illetve itthon is valszeg van ilyesmi...
(#) source2 válasza (») Feb 4, 2006
Nekem van egy ilyen LCD-ém ami mögé már házilag tettek ilyen háttérvilágítást (mostmár tudom mi a neve )

http://www.kepfeltoltes.hu/060204/DSC00939_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

itt az invertere:
http://www.kepfeltoltes.hu/060204/DSC00940_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(#) zaik válasza mrkatona hozzászólására (») Feb 3, 2006
jah. megtaláltam. hozzávaló EL-inverter. 1490ért. 5V (DC), 50mA kell nekije. végülis csak alatta volt, csak a szemem nem bökte ki. (adatok az (invhez, ha érdekel): kimenőfesz : 110V váltó, 700 Hz max)
Szívesen, nincs mit.
(#) vicsys válasza potyo hozzászólására (») Jan 27, 2006
és mindenkinek van otthon sorbakapcsolt invertere amit mindennap használ!
(#) Kera_Will válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 21, 2006
Hi Szabi!

Neked 1 jó kis izmos inverter kell ami legalább 8A*12 V teljesitményt letud adni.

Ehhez számoljunk 1 kis hatásfok függő plussz energia felvételt is ! Tehát 1 olyan 12 V 10-12 amper fogyasztású inverter kell ehhez neked , és még túl jó hatás fokkal számoltam .

No ez már nem 1 szerű azt méretezni ... vmi nagy frekis trafót csinálni ..esetleg PC kapcsoló üzemű tápjából kiszedett vasmagal kisérletezni ..stb ..
Szóval kicsit macera az ilyesmi.

De hova kellhet DC12-ből +/- 12 V 8 amper ?!?!?
Csak nem vmi autóhifi ?!?!?
De azokban is jobb esetben inverteres tápellátás van , hogy kisebb árammal "hegeszthesseded a hangszóró lengőcsévéjét" a teljesítmény levételéhez.
(#) mspike válasza hzsolt77 hozzászólására (») Jan 16, 2006
Szóval ha jól értem minden negatív élvezérelt... Topi megoldása tökéletes. Én egy másik megoldás kívánok adni. Fogsz egy negatív élvezérelt számlálót ami 1-3-ig számol. Kiindulásnak legyen zárva a rendszer. A számláló órajelét adja a riasztó kimenete. A számláló kettő a nulladikon kimenetét és a számláló kettő az elsőn kimenetét össze NAND-eled egy kapuval, majd ezt a jelet megnegálod egy NAND kapuból kialakított inverterrel. Az első NAND kapu kimenete adja a nyitó impulzust (negatív élt), a második NAND-ből kialakított inverter adja a Záró impulzust (negatív élt). Feltéve, hogy a rendszert akkor kötöd össze, mikor a riasztó zárt álapotban van ( A zárt állapothoz tartozik a számláló 1-es állapota) Szerintem ez így működik, igyekszem egy érthető ábrát rajzolni, meg IC-ket megnevezni neked.
(#) ih.he válasza ih.he hozzászólására (») Jan 8, 2006
Ronda mint a bun, de talan lehet latni....
A lenyeg: Az 1. shiftregiszter SL baloldali soros bemenete foldon van, SR jobboldali soros bemenete a 2. shiftregiszter Qa kimenetere van kotve.
A 2. shiftregiszter SL baloldali soros bemenete az 1. shiftregiszter Qh kimenetere van kotve, SR jobboldali soros bemenete pedig foldre van kotve.
Tehat a ket shiftregiszter kivulrol nem leptet be adatot, csak egymas kozott tud atlepni balra/jobbra az aktualis bit.
Az 1. shiftregiszter A parhuzamos bemenete tapon van, az osszes tobbi parhuzamos bemenet meg a foldon. Tehat parhuzamos beiraskor az 1. shiftregiszter elso bitje 1 lesz, az osszes tobbi 0.
Az iranyvaltasrol a NOR kapus RS flipflop gondoskodik, az utana kovetkezo NAND kapupar a parhuzamos beirast valositja meg. Ezt lehetne eppen egyszerusiteni diodas AND kapuval, es az S0 S1 labakra meno jelek felcserelesevel, valamint a reset aramkor RC tagjanak felcserelesevel (C a tapra, R a foldre), de egy ic helyett 4 dioda es 2 ellenallas kene - nem tul sok nyereseg helyben.
Aztan van meg a rajzon egy astabil multi orajel generalasnak 2 NAND kapubol, a 2 NOR kapubol krealt inverter orajellevalasztast vegez, elvileg el is hagyhatoak, csak akkor az osszes nem hasznalt bemenetet kossuk foldre.
Tovabbi fejlesztesi lehetosegek:
Ne egy bit vandoroljon - az RS flipflop bemenetere diodas AND kapuval hozunk ossze tobb bitet, illetve a parhuzamos beirashoz tobb parhuzamos bemenet van tapra teve.
Ne fenypont, hanem sotet pont vandoroljon - Minden parhuzamos bemenetet forditva kotunk be (tap - gnd), es az RS flipflop bemeneten invertaljuk a jelet, vagy NAND RS flipflopot hasznalunk.
A fenypontok szama novekedjen/csokkenjen lepteteskor - a ket foldre kotott soros bemenetet vezereljuk egy masodik RS flipfloppal, stb.
Remelem, nem rajzoltam el semmit, bocs a hevenyeszett abraert... es jo szorakozast!
(#) nemes válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 6, 2006
Az inverter trafó helyett lehet turbózni egy motor gyújtó trafóval?
(#) dB_Thunder válasza Norberto hozzászólására (») Dec 30, 2005
aham.. És mi a KÜLÖMBSÉG a kapcsolóüzemű táp es az inverter között??
Csak azért kérdem mert már láttam egyet s mást (miközben javítottam)

Annyit azért tudok,hogy hirtelen számolva se elég a fél kezem a működési elvű/felépítésű kapcsolásokat számolva...
(#) Norberto válasza Thomas10100 hozzászólására (») Dec 29, 2005
G-Lex félrevezetett titeket

Mert az autós erősítőknél nem kapcsolóüzemű tápot alkalmaznak, hanem invertert...nem egészen ugyan az! Tehát inverterrel lehet autós erősítőket építeni. Igazából a kapcsolóüzemű tápegység is bírja szerintem, azt inkább a zavarjai (200-300 kHz-es kapcsolófrekvencia) miatt nem alkalmazzák. Én így tudom
(#) Mate78 válasza Norberto hozzászólására (») Nov 26, 2005
Ok,akkor inverter,de semmiképpen sem speciális ic,hanem egyszerű TTL.Nem lehet nehéz beszerezni,csak ezt akartam mondani.
Következő: »»   311 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem