Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   166 / 841
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Helló!

Igen pontosan 3,2V-ot állítottam be, itt volt 4A, majd egy kicsit feljebb tekertem(minimálisat), és 4,1A-nél leesett 0V-ra a fesz, és kilötte a 8A-es biztosítékot a puffer után.
De szerintem ellenállással is mennie kellene, ha jó lenne minden. 0,8ohm/15W-os ellenállás volt.


Emitter ellenállásokat megnézem, de a kapcsolás szerint 0,68ohmosak.



Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) Pioneer válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Hopp igazad van, valóban 0,68ohm-osok vannak benne. Kevertem, a másik te általad publikált kapcsolással.
Attól az emitter ellenállásoknak még egyformának kell lenniük.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Mennyire kell egyformának lenniük? Tehát mekkora eltérés lehet maximum?

Köszi!
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ugyanaz a tranzisztor szállt el megint mint a TIP35-nél.
Emitter ellenállások jók.

És csak a BE átmenet lesz zárlatos.

(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Nagyon köszi, hogy fáradtál vele, esetleg van ötleted mi okozhatja ezt a problémát? Szimulációban mennyi volt a legkisebb feszültség amennyire lement az áramkör?
Üdv.
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ha jól tudom 5%-os ellenállásokról van szó, tehát 10%-nál nem lehet nagyobb eltérés két ellenállás között, azaz 0,0068ohm.
(#) Pioneer válasza Doncso hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!
Szimulációban kb. 5V volt a minimum. Ez szerintem az áramkorlát tranzisztora miatt van, mivel így a gate feszültség nem tud elég kicsi lenni, hogy lezárjanak teljesen a FET-ek.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
És ezt a kis eltérést mivel mérjem meg?
(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Hmm, értem, javaslatod lenne rá? Vagy ötlet?
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ezt nem egyszerű pontosan kimérni, talán egy stabil feszültség mellett az átfolyó áramot kell mérni. Ezért javaslom annak az egy ellenállásnak a cseréjét.
(#) Pioneer válasza Doncso hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Megnézem mit tehetek.
(#) mex válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ha hajlandó vagy kiépiteni az ellenállásokat, akkor áramgenerátorról fix áramot rákapcsolva mérheted az ellenálláson eső feszültséget,és ez megadja a tényleges ellenállásértéket.
(#) Thomas10100 válasza mex hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
A másik oldalt teszteltem 2,5A-el. Minden emitter ellenálláson más a feszültség. 400mV, 430mV, 415mV, 475mV. És szkóppal az ellenállásokon, egy elég nagy frekijű 175mV nagyságú szinusz jel.
(#) mex válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ez igy nem mond túl sokat az egyes ellenállások értékéről, mert ha a tranyó béták nem egyformák, akkor teljesen egyforma ellenállások esetén is különböző feszültség fog esni az egyes tagokon, mivel igy kompenzálódik ki az egyenlőtlen árameloszlás.
Ha nincs kéznél áramgenerátor, akkor azt is meglehet próbálni, hogy mind a négy ellenállást sorbakötöd, és a négy tranyó közül valamelyik emitterére kötve, az áramot alacsony értékre állitod, és igy méred külön-külön az egyes ellenállásokon eső feszültséget. Igy már mérhető az ellenállások értékpontossága.

Mekkora a szinuszjel frekije? Gerjedés?
(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Annyit még megkérdeznék, hogy mely programmal szimuláltad, és el e kérhetném a szimulációs file-t? Kicsit kisérletezgetnék vele én is, persze csak ha nem gond.
(#) Thomas10100 hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Hát ezt csak max holnap, mert ki kéne szednem az egész panelt. De Doncso írta hogy ő is megépítette, Alkotó is gondolom elkészítette, és mindkettőjüknek működött.
Egyikük sem írta hogy 0,0068ohm-okra válogatta az ellenállásokat, és a tranzisztorokat sem.
Gond lenne a 81V-os bemenő feszültség? Ebben az egyben tér el az enyém.
Nem értem, elég érzékeny egy kapcsolás. Minden más megoldódott, rendesen mér az árammérő is, most meg ittvan ez. Lehet kéne valami másik kapcsolást építenem rá De ettől is elment a kedvem.
(#) mex válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Nyilván gond a nagyobb pufferfeszültség, nagyobb teljesitményt kell az egyes tranyóknak eldisszipálni, adott áram és kimenőfeszültség esetén.
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ez kb 20%, és ha belegondolunk, hogy ezt az ellenállások és a tranyók bétáinak szórása együtt okozza, akkor ez szerintem így rendben van. (nekem szerencsém volt, nálam kisebbek az eltérések)
Gerjedés... nekem nem volt, de érdemes utánanézni.

Még valami. 3 tranyóval is mennie kell, próbáld ki (a zárlatosat persze vedd ki). Én a legelején kettővel próbáltam, mert éppen annyit találtam, amik nem csak hogy gyártmányra, de még alakilag is eltérőek voltak.
Fontos! az "első" tranyónak (én rajzomon T7) mindenképp bent kell lenni, csak a többiből hagyhatsz ki.
A 81V, azért kicsit durva! 5-es rövidzárnál több mint 400W! kb. 65V-egyen már bőven elég tartalékkal bír.
Ha bármi miatt mégis másik tápban töröd a fejed, a mostani építményem nagyon rendben van, tudom ajánlani.
Alkotó
(#) szabi83 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!

Max 2 amperra elég kettő darab 2n3055 ?

Szabi
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szerintem akkor holnap tekerek le a trafóból. 65V a minimum amiből még 50V kijön?


Köszönöm a segítséget!
(#) Pioneer válasza Doncso hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!
Tina 8 -al szimuláltam. Itt a file.
(#) Alkotó válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Igen!
Nincs rá tuti szabály, de általában 1-1,5A-t szoktak tranyónként számolni. E feletti érték az már nagyon speciális eset.
Alkotó
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
A 65V-az egyenfeszültség.
A trafóra 48V váltót javaslok, amiből pufferelve, üresjáratban kb.66V egyen lesz. Ezt ha megterheled 5A-rel, trafótól függően vissza fog esni kb. 55-56V-ra. Ez elegendő tartalék a szabályzáshoz.

(Csak zárójelesen mondom, mert műszakilag nem teljesen korrekt, hogy én 43V váltórál hajtom a tápegységemet. Ez pufferelve bő 58V tápegységbe bekötve, de terhelés nélkül. Ha beterhelem 5A-el, akkor már leesik 50,6V-ra. Na ez már nem elég tartalék a szabályzáshoz, viszont engem nem zavar különösebben, ha ennél a határértéknél esetleg a beállított 50V, leesik 49V-ra. De ez is csak 5A-nél, mert 4A-nél már 53V-om van, ami elég.
És a lényeg, ami miatt ez az egész így alakult, tévedésből magasabb feszkót tekertek a trafómra, amire csak 38v-ot kértem, mert 40V-ot akartam kinyerni. Ez lett 43V, így aztán gondoltam felhúzom 50V-ra. A másik lényeg, így elég a 63V-os tápelkó, ami azért árban elég nagy különbség.)


Alkotó
(#) szabi83 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Értem, köszi.

Kaposvári 160VA-s trafóm van(ezért 2*50V 1.5A max lenne), egyszer áttekertem már, de akkor szétszedem és tekerek le belőle, hogy jó legyen a feszültség és még három szekundert tekerek rá

Szabi
(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm.
(#) Attila86 válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Nem az áram a fontos, hanem a maximális teljesítmény amit a legrosszabb esetben el kell viselnie a tranzisztornak. Én TO-220-as tranzisztorokra maximum 50W-ot szoktam engedni. Némelyik FET persze ennél négyszer-ötször többet is elbír az adatlapja szerint, de ehhez megfelelő hűtés is kell ami szinte kivitelezhetetlen amatőr körülmények közt.
(#) Pioneer válasza Doncso hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Szívesen.
(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Hmm, nálam a Tina nem akarja megnyitni, lehet azért mert 7-es verzió?
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Helló!

Letekertem a trafóról, így 65V egyenfeszültségem van most. És 4,5V melett fullon az árampoti 4,13A kijött belőle. Úgy hogy 3percig ment. Most azthiszem akkor ez volt a gond. Jah és most 4,1A-n nem melegszik úgy mint tegnap 2,5A-en. A kisebb feszültség miatt.

Remélem a másik oldal is jó lesz, és akkor ksézen vagyok vele.

Köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) Thomas10100 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Jah és az hogyan van, hogy 81V egyenfeszből 51V-ot tudtam max kihozni. Most 65-ből 53V jön ki? Terheletlenül
Következő: »»   166 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem