Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   659 / 840
(#) Hp41C válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Még pontosabban számolva az R8 is disszipációját le kellene vonni... (Az áramkorlát 5A)
0.33 Ohm * 5A * 5A ~ 8.25W
(#) sdrlab válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Miért? Az a disszipáció talán hűt már ?
Tök mindegy, hogy mi fűt, azt el kell vezetni valahogy...
(#) Hp41C válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Idézet:
„Tök mindegy, hogy mi fűt, azt el kell vezetni valahogy...”

Teljesen azért nem mindegy: A tranzisztor(ok) a fém hűtőbordát fűtik, a hűtőbordát erre a tejlesítményre kell méretezni passzív vagy aktív hűtéssel. Az ellenálláson keletkező hő csak akkor jut erre a bordára, ha olyan kivitelt választasz ilyent vagy tranzisztor tokozásút (TO220). Ha arra a bordára kerül, akkor ez a teljesítmény hozzáadódik a tranzisztorokéhoz. Ha nem kerül rá, akkor az ellenállás hőelvezetéséről külön kell gondoskodni.
(#) sdrlab válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Nem egészen ugyanarról beszélünk!
A disszipációk összeadódnak, az általam leírt nagyságú disszipáció keletkezik(+ még némi sallang), amit el kell vezetni! Hogy az hogyan és hány alkatrész között oszlik el, lényegtelen kérdés jelen esetben.
(#) Hp41C válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Ha így nézed:
Idézet:
„A disszipációk összeadódnak, az általam leírt nagyságú disszipáció keletkezik(+ még némi sallang), amit el kell vezetni! Hogy az hogyan és hány alkatrész között oszlik el, lényegtelen kérdés jelen esetben.”

akkor miért vontad le a diódahídon eső feszültséget? Az nem termel disszipációt???? 2*(~1V) * 5A úgy 10W.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) sdrlab válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Mert ott sem a disszipáció volt a lényeg, hanem a pontos képlet...ha már beszólogat valaki(mint te is most ), tegye egzaktul.
(#) granpa hozzászólása Feb 22, 2017 /
 
Csak a hajba, a ruha drága.
(#) fongab válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Szia
".ha már beszólogat valaki(mint te is most ), tegye egzaktul."

NEM beszólni, akartam.

"kondi, és amiről disszipál a tranzisztor, az 30V*1,4142-2*(~)1V terhelve, szilícium hidat feltételezve."

A 2*(~)1V az egzaktul =2x 0,6......0,7 ig bármi lehet, függ a környezeti hőtől, és a gyártástól (két egyforma dióda nincs, mit van )

" Tehát a tranzisztornak jó esetbe " és innen szikorapéter -nek szól hogy kikalkulálhassa mennyi tranzisztor kell, neki. Lehet elszúrtam, hogy egybe vettem.

üdv.

És ismét, elnézésed kérem.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2017
(#) szikorapéter válasza fongab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Valahogy nem értem a részt amit nekem szántál. Esetleg kifejtenéd számomra érthetőbb módon?
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Fongab-nak szólt.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Fáradt vagyok várom a börzét.
(#) fongab válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Szia
A 2N3055 117W tud elfűteni (határadat) 60....80W ot számolnék egy tranzisztorra. és a lent említett számolással, tudni fogod mekkora hőt kell elvezetni.
Az első része amin sdrlab al helyesbítjük egymást, az akkor érdekes ha neked nem kell a 30V csak 12...15 közötti feszültség. 30V nál én 4 tranzisztort raknék be 15V nál a tranzisztor collektorán 25V al számolva, márt 2 tranzisztor is elég lehet, 5A nál.
üdv.
(#) szikorapéter válasza fongab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Szia. A táp köszöni működik szépen,rövidre zárt állapotban is. 6db TIP3055 típusú tranzisztor van benne,határadata disszipációra 90W ,tehát ösz 540W-ra képes az egész,de mivel ugye nem hajtjuk plafonra (1 mert nem szép dolog,2 meg nem biztos hogy kibírja a maximum teljesítményre vonatkozó üzemet huzamosabb ideig) így maradtam az 50V/5A max határnál. Ezt a 250W-ot még kényelmesen elfűti,mivel teszteltem.
(#) sdrlab válasza fongab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Fátylat rá....!!

Azért nem 0.6...0.7V, mert _terhelve_ adtam meg a kb 1V-os diódánkénti eső feszültséget!
(#) Kovidivi válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
TIP3055: ha 25 fokon tudod tartani a félvezető minden pontját, akkor tud eldisszipálni 90W-ot. 75fokC-os tokozásnál már csak 55W-ot tud.
(#) szikorapéter válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Langyos volt eddig a hűtőborda maximum. A ventilátorok hangosak,de cserébe dolgoznak is rendesen.
(#) Kovidivi válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Én nem beszéltem a bordáról, a tranzisztor tokozása a fontos! A borda alatt is 25fokC-nak kell lennie!
(#) tpet8 válasza granpa hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
4-5 db végtranzisztor???
(#) tpet8 válasza fongab hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Akkor milyen típusú tranzisztor/ok kell oda?
(#) granpa válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 22, 2017 /
 
Épp az előttem szólók vesézték ki a teljesítmény/hűtésigényt.
(#) HA5AWS hozzászólása Feb 22, 2017 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy TR9160/A típusú tápegység vázat trafóval. A régi germánium tranzisztoros elektronika ki lett bontva. Eredetileg 0-110V 0-1A-ig volt állítható. Milyen kapcsolást tudnátok ajánlani ehhez a felálláshoz?
Köszönöm: Gábor
(#) fongab válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Szia
"Akkor milyen típusú tranzisztor/ok kell oda?"

Én ezzel számolok ha trafót kell tekerni. U váltó =( U kivánt feszültség + 10V ) /1,25 ( a 10V tal azért magasabb hogy a szabályzó tudjon szabályozni, de 3.....4V al mindenképpen magasabbnak kell lenni )
Mekkora feszültségről beszélünk (legalább trafó Uváltó x 1,25= egyen irányítás + pufferelés utáni feszültség (ez megy a tranzisztorok collektorára ) )

A pufferkondenzátornak legalább bírnia kell = Uváltó x 1,4142 (gyök 2) (ez mehet max a tranzisztorok collektorára ) )

Mekkora áram kell?

A tranzisztoron elfűtendő teljesítmény = ( U váltó x 1,4142 ) x I ( tranzisztoron átfolyatott áram )

Most keresni kell egy tranzisztort aminek a emiter, colrektora között nagyobb a feszültség mint Uváltó x 1,4142
Ha megvan akkor szűkíteni kell az emiterén átfolyó árammal, és teljesítményre.

Te ha jól értem 30V kimeneten 5A terhelést akarsz.

Ami aszt jelenti, hogy a tranzisztor collektorán min 30+4=34V vagy max 30+10= 40V
A 34V on szűkösen míg a 40V-on bísztosan, lesz szabályzási tartalékod.
A emiterén átfolyatott áram 5A
Így a tranzisztoron min 34V x 5A =170W max 40V x 5A =200W

kettőről esett szó TIP3055 vagy 2N3055

A TIP 3055 nézem 200W /90W= 2,22 ami 3db tranzisztornak felelne meg, így mindjárt 66,7W jút egy tranzisztorra ami 66,7/1,39°C/W = 48°C/tranzisztor hőtermelése.

A 2N3055 nézem akkor 200W / 115W =1,74 ami 2db tranzisztor így egy tranzisztorra csak 100W jüt 100W/1,52˛C/W = 65°C lesz.
Ha ugyan ezt 3 tranzisztorral építed akkor egyre 66,6W jut ami csak 66,6W /1,52 °C/W =44 °C fokot fog elfűteni. Ha 4 tranzisztorral építed 200W/4=50W /tranzisztor ami 50W/1,52°C/W =33°C
Tehát a 2N3055 levezetve 2db tranzisztor 65°C , 3db tranzisztor 44°C és 4db tranzisztor 33°C hőt fog leadni 200W nál

Ha gondolod számod a TIP3055 re is

És itt jön, az hogy mennyi a keret. Ha sok, akkor a 4db változat, ha kevés akkor a 2db változat a 2N3055 ből.
De ha a 2db választod akkor hányszor kell majd (főkét nyáron ) cserélni a tranzisztort, a 4db nál kevesebbszer kell, majd cserélni. Itt ténylegesen csak a használati megalkudás, és/vagy a pénztárca szab határt.

üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2017
(#) scooby_ válasza fongab hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Szia!

Ez a 170W meg 200W hődisszipáció is akkor igaz csak, ha a kimeneti feszültség közel 0V, és az az 5A áram ténylegesen elfolyik, mert a tranzisztoron eső feszültség számottevő a disszipáció esetén. Bár szerintem közel 0V-on 5A áram tényleg durva lenne, zárlat jelenléte esetén képzelhető el leginkább...
(#) fongab válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Szia
"Ez a 170W meg 200W hődisszipáció is akkor igaz csak, ha a kimeneti feszültség közel 0V, és az az 5A "
Igen igazad van. Csak ha zárlatba megy a kimenet, nem mondhatom hogy 10V nál álljál meg.
Az bisztos, hogy előbbi leírásnál, ("170W meg 200W") csak jobb lesz. Sok mindent nem tudni )milyen a trafó) De ha megvan a első adat akkor lehet számolni ez alapján.
Legalábbis, erre törekedtem.
üdv.
(#) Hp41C válasza fongab hozzászólására (») Feb 23, 2017 / 3
 
Bocsánat , hogy beleszólok már megint.
Rtjc ~ Rthj-case az a paraméter, ami megmondja, hogy a félvezető lapka hőmérséklete 1 W teljesítmény disszipáció esetén hány fokkal lesz magasabb, mint a tok hőmérséklete.
Számításodban:
3 db TIP2055 esetén a egy tokra 66,7 W jutna, a lapka hőmérsékelte 66.7 * 1.39 = 92.71 °C -kal lenne magasabb a tokjáénál. Ekkor jönne a borda amivel nemes egyszerűséggel nem számolsz, Így én is feltételezem, hogy 25°C -on tudod tartani, amikor 170 .. 200W disszipáció jut rá. A tok hőmérséklete tehát 25°C, a lapkáé 25 + 92.71 = 117.71 °C
Max. Operating Junction Temperature 150 °C
2 db 2N2055 esetén a egy tokra 100 W esne, a lapka hőmérsékelte 100 * 1.52 = 152 °C -kal lenne magasabb a tokjáénál. A tok hőmérséklete tehát 25°C, a lapkáé 25 + 152 = 177 °C
Max. operating junction temperature 200 °C.
Nem számoltunk még a kollektor szigetelésének hőellenállásával sem.
(#) Temela hozzászólása Feb 23, 2017 /
 
"Értem én, hogy villanymotor, de mi hajtja,"
(#) granpa válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Akkor tán nem lőttem főlé 4-5 tranzisztoros javaslattal.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2017
(#) Temela válasza Temela hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Ezt nyugodtan törölhetik, elbaltáztam, tévesen- hiányosan lőttem el véletlen.
(#) Kovidivi válasza fongab hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Szia.
Nekem úgy tűnik, hogy ekkora teljesítményt még sosem disszipáltattál el, csak számolsz.
Már az sem mindegy, hogy a bordának milyen a bordázata, milyen az anyaga, a felülete, minden lényeges. 60-100W-ot rábízni egy félvezetőre? Én amikor 30W-ot adtam szegény TO-220-as félvezetőnek, 15 perc alatt úgy felfűtötte a relatív nagy méretű bordát, amit ventivel hűtöttem, hogy felment kb. 60fokC-ra a hőmérséklete ott, ahol tapintani tudtam. Az IC tövében ennél sokkal több lehetett, el is ment az IC az örök vadászmezőkre. 30W már gondot okoz, akár TO-220, akár a nagyobb tokozásokról beszélünk. Nem csak az adatlapi számok a lényeg! Ha a bordád egyszerűen nem tudja elszállítani a keletkezett hőt nagyon gyorsan a lamellákba, lehet neked akármilyen spéci félvezetőd, meg fog sülni. Ekkora hőnél a borda a szűk keresztmetszet. Szerintem miért gyártanak rézmagos bordát, miért találták ki a hőcsöves hűtést, peltier elem használatát?
Ha ezeket ki akarja kerülni az ember, 20-30W-nál többet nem szabad bízni egy félvezetőre, egymástól messzire felfogatni egy nagy bordára, és keringetni kell a levegőt. Így lesz 3 év múlva is a labortáp működőképes. Meg lehet csinálni persze kisebb bordára, kevesebb félvezetővel, talán 5 perc alatt nem tudja úgy átfűteni, hogy letérdeljen. De én egy ilyen konstrukciót nem tartok jónak. Ehhez minimum egy hővédelem kell, ami le is tudja kapcsolni a kimenetet. Mindenre kell gondolni. Valakinél simán összeakadt a kábel két vége, aztán folytak az Amperek szépen csendben. Ha ez nálam történne, látnám, hogy az extra fehér LED világít, a venti pedig elkezd egyre hangosabban pörögni. Más védelem nálam sincs, de én 30V 2A-re raktam be bőven tranzisztort, 4 db-ot, le is lett tesztelve, nem 10perces rövidzárlattal. 2013 óta megy a táp.
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 23, 2017 /
 
Azért nem kell ezt ennyire túl misztifikálni sem! ) Jól néznénk ki, ha egy 100-150 vagy >200W disszipációra képes tranzisztorból max 30W-ot mernénk kipréselni Persze, ha elégtelen a hűtése, 10W-al is meg lehet sütni...de a fenti számítgatásokból sem az jön le, hogy annyira pontatlanok lennének!
Nálam pl hőellenállásos elementáris áramkör figyeli a bordára erősítve annak hőmérsékletét, és kb 50 fok felett indul be az aktív hűtés, kb 100 fokra fokozatosan maxra tekerve fel a fordulatszámot. Ha visszahül szoba hőmérsékletre, fokozatosan le is áll. A borda sem nagy, két kis venti hűti ha kell, 2x30V*3A táp, igaz az áteresztő szabályozókon mindig 2~3V esik csak.
Következő: »»   659 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem