Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   298 / 607
(#) Kovidivi válasza Szabi1 hozzászólására (») Okt 4, 2011 /
 
Minek fúrnád ki? Mi értelme lenne? Kidobod a bordának a felét a kukába, és még dolgozol is vele. Persze javítana, nőne a felület, de én nem vagyok ennyire mazochista, hogy ilyet ajánljak Amit linkeltél, na ennek már van felülete. Jól néz ki. Aztán hogy hány darab IC-t bír el egy ilyen borda, az már teszt kérdése, esetleg tippelés alapján. Az IC pedig kikapcsol, ha túlmelegszik, nem lesz baja.
(#) Szabi1 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 4, 2011 /
 
De ha nem furkálom és egy szép ventilátorral hűtöm ( Eredetileg egy autóba a víz radiátorát hűtötte) ?
A füzeteimet szépen eltudja repíteni kb 20 cm re tőle
(#) Kovidivi válasza Szabi1 hozzászólására (») Okt 4, 2011 /
 
Ki kell próbálni. Viszont akkor elég hangos lehet a venti. Én már elmondtam a véleményem, innentől már csak tesztelni, méregetni kell, esetleg számolgatni.
(#) Hidi hozzászólása Okt 5, 2011 /
 
Sziasztok. Meg építettem ez a rajz alapján a végfokot. Az lenne a kérdésem hogy max hány voltról hajtsam hogy ne legyen baja? 8 ohm-os a hangfal. Előre is kösz.Bővebben: Link
(#) peter1995 válasza Hidi hozzászólására (») Okt 5, 2011 /
 
Ott van. 2x35V. Deha Ic adatlapra rékeresel ott is benne kell legyen mennyi a max.
(#) Hidi hozzászólása Okt 5, 2011 /
 
Köszi. Csak azért kérdeztem mert olvastam hogy 8 ohm-os hangfalnál 2x35v-nál többet is bír. Még egyszer köszi.
(#) mmajka hozzászólása Okt 5, 2011 /
 
Kedves Urak!

Tud valaki valamit, hogy a hidalt verzió mennyire birja a 16 ohm os terhelést?
(#) reloop válasza mmajka hozzászólására (») Okt 5, 2011 /
 
Kipróbálva +/-40V-ról. Nagyon jó
Alig halkabb a 8 ohm terheléshez képest, jobb hangzású a híd, és jelentősen kevesebb hőt termel.
(#) Hidi hozzászólása Okt 6, 2011 /
 
Üdv.: Mekkora trafó kell egy mono végfoknak? 2x35v és hány Amper legyen minimum. Köszi mindenkinek.
(#) reloop válasza Hidi hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
A +/-35VDC táphoz minimálian 2A terhelhetőségű 2x27VAC szekunderű trafó kell.
(#) peter1995 hozzászólása Okt 6, 2011 /
 
Hello. Van egy hidalt TDA7294es erősítőm. Egy 300W körüli trafója van 0,7es primerrel és 1mm-es szekunderrel,10A-es egyenirányítással és 2x10,000µF pufferral.
Van két háromutas hangfalam egyenként:300/120W terhelhetőség
- 8Ohm impedancia
- 93dB érzékenység
- 20-20000Hz frekvenciatartomány
- 45x30x25cm
- reflexcsöves

A kérdésem ha ezeket rákötöm a hídra nem-e lesz neki sok hajtva. Itthon kis hangon bőven meghajtja de buliba nem-e kezdene hamar torzítani? Esetleg egy hangfal egy híd?
(#) bankimajki válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Szia ezeket a hangfalakat 10főnél nagyobb buliba nem ajánlom. Szabadtéren meg semmit nem érnek. Tapasztalat. Kell a nagy felület és a teljesítmény, ha bulit akarsz. A hidalt TDA is csak zárt terembe jó. Szabadtérre nagyon kevés. (Persze ez erősen függ a hangfalaktól.)
(#) peter1995 válasza bankimajki hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Szabadtéren szoktuk a bulit tartani de olyan szabdtér hogy körve házak így kb 5x10m-es tér amit beszór. Nomeg ezen kívül vannak más hangfalak is.

A kérdés az hogy az erősítő bírni fogja-e magát a hangfalakat?
(#) ferike123 válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Nos,szia!Először is a 8 ohm a legalja a hidalt tda 7294-nek
ha buliba akarod beltérre,akkor korrekt lehet egy kisebb szobába.Most ne menjünk bele a négyzetméter kiszámításához.Kültérre felejtsd el,max szalonna sütéshez.Egyébként a hangfal teljesítményének 1/3-szor annyinak kell lennie a teljesítménynek,mint az erősítőének.Ideális esetben a te tda-d lead kb 150w-ot, mivel hidalt,a hangfalad rms terhalhetősége 120-watt ami már láthatólag kevés,de számoljunk,neked kellene:150*1/3=150*0,333333'=50
150+50=200w,kb. 200 wattos hangfal kell hogy ki tudd hajtani szóval inkább mindkettőt egy oldalra,ha mindkét oldal hidalt akkor 4db ilyen hangfal kell!
(#) peter1995 válasza ferike123 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Úgy van hogy egy darab híd(2dbIC) két kimenet ami valójában egy. A hangfalak szóval így vannak bekötve.:
Szóval mono erősítő.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Kösd sorba a két 8 ohm hangfalat, úgy 16 ohm lesz belőle. Azt már hajthatod tartósan, persze a torzítás határán belül.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Sorba? Akkor ne párhuzamosan ahogy most van?
(#) imre8407 válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Szia. Ne párhuzamosan mert akkor 4 ohm lesz belőle sorosan 16.
(#) peter1995 válasza imre8407 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Oké akkor sorba kötöm a bulin köszi. Itthon jó párhuzamba is.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Párhuzamosan kötve 4 ohm -ot kapsz. Arról már kiderítettük, hogy a kivehető jelet az áramkorlátozó határolja be, és jelentősen romlik az erősítő hatásfoka, azaz nagyon melegszik.
(#) imre8407 válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Otthon sem jó párhuzamosan mert rettentően leterheled, jobban melegedik stb.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 6, 2011 /
 
Mekkora tápfeszültségről hajtod?
(#) antinorbi hozzászólása Okt 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Olvasgattam a kérdéseket hozzászólásokat és úgy gondoltam megosztom Veletek a tapasztalataimat, mivel már több száz erősítőt építettem Tda 7294-el. A tápfeszültség az ic adatlapja szerint felmehet +-50 voltra, az én tapasztalatom azt mutatja, hogy stabilizált +-48 dc-vel tökéletesen működik, igy a single végfok kb 130 watt-ot ad le 8 ohmon (én 2 ilyennel hajtom az énekhangfalakat a próbateremben, celestion Truevox 1530 sin 300wattos hangszórókkal vannak szerelve). mivel a beépített áramgenerátor miatt, az ic áramfelvétele max 2,75 A, ami ugye kétfelé "osztódik" a
betápon, a feszültség stabilizálására nyugodtan lehet használni az LM sorozatból a 317,350, 338-at és negatív párjukat, megfelelő hűtéssel elég szabad trafóhasználatot biztosít, persze minél nagyobb a feszültségkülönbség a betáplált és a kivett feszültség között annál jobban melegszik, csökken a rendszer hatásfoka. ezeknek a szbályzóknak amúgy elég jó a brummelnyomása. a pufferelésről annyit, hogy 100 wattonként 2x10.000 µF szoktam rakni, ami nem indokolt ismervén az "ökölszabályt", de senkit se vág földhöz az a 200ft és amúgy is jól néz ki Az erősítő bemenetére nem baj ha teszünk valami egyszerű szintillesztő erősítőt (tl072,ne5532-vel) mert szegényem egy kicsit süket a kimeneti impedanciáról csak annyit, hogy a single elviseli a 2 ohmot is, a híd pedig a 4-et csak megfelelő hűtés kell neki, de ha esetleg az nem elegendő egyszerűen "lekapcsol" és ha lehűlt vissza . a marshal mode four erősítőben is ilyen híd van és nyugodtan hajtja a 4 ohmos stack-et. remélem egy kicsit szélesebb képet tudtam adni erről a cuccról, nem egy audiofil amp, viszont ár érték arányban nagyon zsír
u.i. : az hogy mekkorát szól, rendkívüli mértékben függ a hasznát hangszóróktól, egy gumimembrános és felfüggesztésű hangszórótól ne várjuk csodát akármennyire is drága és szép. A hangszórók adatlapján találunk egy "Spl" nevű adatot ami gyakorlatilag a hatásfokát, érzékenységét jelöli, hangosítási és diszkócélokra a minimum 97 dB/w/m a mélysugárzónál(a 12"feletti kategória). az hogy buliba mekkora hangerő "kell", két felé kell választan is azon belül is még több felé. Zárt térben nem csak területet kell számolni, hanem hasznos légköbmétert, távolságot. Ha valakit érdekel a téma szivesen írok még róla, de már ez is "litániára" sikerült.

üdv.: Norbi
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
2x36v-ról.
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
Itthon párhuzamba nem melegszik semmit.
(#) zoka válasza antinorbi hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
Szia!

A 7294-nél +/-40V az adatlap szerinti maximum tápfeszültség, és +/-50V bemenőjel nélkül. +/-43-44V-ról tudok, hogy ennyit még elvileg kibír. Akkor ezek szerint többet is...? Nem véletlenül a 7293-ról beszélsz. Én csak annyit tennék hozzá, hogy nem sok értelmét látom +/-48V-ról üzemeltetni.

Tegyük fel, hogy lead 130W-ot, de innentől fogva csak hátránya van:
- az IC disszipációja növekedni fog, csökken a hatásfok
- a stabilizálás csak plusz alkatrész, ezek is csak a hőt termelik, és a rendszer amúgy is siralmas hatásfoka tovább csökken
Sokat nem nyersz az egésszel. Például 100 és 130W kimenő között elméletileg 1,14dB a nyereség. Ez nem igazán észrevehető.

Szerintem a 7294-nél a +/-40V az ésszerű maximum. (Ha figyelembe vesszük, hogy a további tápfeszültség növelés mennyi hasznot, illetve mennyi fogyasztás növekedést okoz. Persze, ha nem számít a fogyasztás, nagyobb táp, nagyobb hűtés, akkor vedd úgy, hogy nem írtam semmit.
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
Az általad leírtakat csak megerősíteni tudom.
(#) peter1995 hozzászólása Okt 7, 2011 /
 
hello. A híd nem fogja leégetni a 0,7es primerű és 1es szekunderű 300W-os trafót. A drótvastagságok ami a kérdés hogy nem-e kevés
(#) Bassmester válasza peter1995 hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
Leégetni nem fogja, de rendesen le fogja rángatni a feszültségét, emiatt a kivezérléssel arányosan romlik a dinamika.
(#) peter1995 válasza Bassmester hozzászólására (») Okt 7, 2011 /
 
Hááát az nem jó. Mekkora drót kéne hogy nem rántson ekkorát. Persze trafó minden képp esik valamennyit a fesz. meg mondjuk bulin ha hajtom rá kéne mérni hogy mennyi az annyi...
Következő: »»   298 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem