Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   514 / 607
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Arra utaltam, hogy 4ohm-hoz alacsonyabb tápfesz kell, az adatlapján kevesebb feszültséget tüntet fel a gyártó.

A mérő műszerem 2k állásban 0,7-et mutat...
(#) Alkotó válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A TDA7294 adott, mert ezt választottad. Innen amit számolni tudnál, az a tápfeszültség, csak éppen ezt nem tudod módosítani, mert gondolom adott a trafó.
Műszerrel is mérhetsz impedanciát, de az általában egyenáramú mérés.
(#) Helios válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Igen, a trafó adott. Már nem tudom át tekerni...
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ha nem tudsz 0-200 ohm közötti tartományban mérni az más káposzta A 700 ohm sajnos teljesen irreális eredmény, még a műszer használhatóságát is megkérdőjelezi.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A műszer mérésével semmi baj nincs, mert eddig mindent hibátlanul ki tudtam vele mérni. Másik műszer is hasonló értékeket produkál.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Nem nézted el a tizedesvesszőt? 0,007 értelmezhető lenne.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Le ellenőriztem... a másik műszeren van 200-as állás, amin 10,5 és 10,6 között ingadozik.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ez már sokkal egyértelműbb, nyugodtan tekintsd a hangsugárzódat 8 ohm-osnak. A közép és magas-szekció kondenzátorral, esetleg összetettebb hangváltóval le van választva, mely növeli az impedanciát.
Pontos eredmény kimutatásához ezt a pár perc alatt összeállítható, hangkártyás mérést tudom ajánlani Ptesza kollégának köszönhetően: Bővebben: Link
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Akkor meg nyugodtam. Tehát megfelelő a tápfeszültség is. Már csak a megfelelő panel tervet kell megtalálnom... Ami szimmetrikus táphoz készült...
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Pillanatnyilag ezzel szolgálhatok részemről.
Mekkora a transzformátorod névleges teljesítménye? Vannak-e egyéb szekunderkivezetéseid is?
Próbálnék elébe menni az építés során minduntalan felmerülő kérdéseknek.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Körülbelül 320W-os a transzformátorom. Két szekunder van rá tekerve. az egyik szekunder 2x26V (egyenirányítva és pufferelve 36V) erről akarom a két végfokot hajtani, továbbá a másik szekunder 2x16V (egyenirányítva és pufferelve körülbelül 22V) amiről a segédáramköröket fogom táplálni. Egy táp panel lesz melyen mind két szekunder tekercsnek meg lesz a saját kis áramköre. CSillagpontos GND-t tervezek, mind a fő táp panelről.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A 2x16V nagyon szerencsés érték. Kétszer egyutas egyenirányítással kicsivel 21V fölé fog esni a pufferelt feszültség, kellő biztonsággal behúz egy 24V névleges feszültségű relét. Célszerű a végerősítővel egy kalap alatt elkészíteni a DC-védelem, koppanásgátló áramkört és már az élesztés során alkalmazni. Sok IC lelte már halálát a kapkodó építés miatt. Belátom a sikerélmény csúcsa, mikor először ad ki magából hangot a saját építésű készülék, de bármi probléma felmerülhet és nagyon lehangoló, ha IC-cserét von maga után.
A csillagpontos GND kialakítás dicséretes törekvés, de akkor valóban egy pontból kell kiindulni minden GND csatlakozási lehetőségnek. Az egybefüggő terület sajnos nem tekinthető annak. Itt egy példa a vezetősávok helyes kialakítására.
A Képkivágás című mellékleten egyenfeszültségű kimenetek mellett is jelennek meg GND csatlakozási pontok. Ezek a későbbiekben ugye nem kerülnek egymással összeköttetésbe? Csúnya földhurok lenne az eredmény.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A segéd áramkörök, tehát a kisebb feszültségű DC kimenetek GND-je össze van kötve a táp GND-jével, ezzel szándékozom a földhurkot kikerülni. a 2x15V-os oldalra szándékozom a bemenetválasztót kötni, az 1x12V-os oldalra a ventillátorvezérlőt, a 2x12V-osra pedig a hangerő-hangszín szabályzót. DC, koppanásgátló védelemhez külön tápegységet terveztem.

Tehát akor a táp tervezetem nem jó a csillagpontos GND-hez?
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
A paneled GND pontjait összekötő vezetősávokon a pufferkondenzátorokat töltő szaggatott egyenáram feszültséget ejt. Ha összekötöd a hangszínszabályzót a végerősítővel kész is a földhurok. A testpontok közötti zavarfeszültség hozzáadódik a jelhez, és megjelenik a kellemetlen búgás.
Van egy jó csillagpontos képem.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Javítva. Remélem így jó, ha nem át tudod alakítani ahogy kellene hogy legyen?
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az utóbbi időben a TDA7294-hez tervezett tápegységeimbe a pufferrel párhuzamos 10k-s ellenállásokat helyezek el, így a transzformátor kikapcsolás után pár perccel azok a kritikusnak számító 10V alá merülnek. Nem kell aggódnom, a végfok le vagy felcsatlakoztatásakor a végzetes egyoldali táplálás kialakulásától.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Kisütő ellenállás? Ezen én is gondolkodtam... Hogy kikapcsolás után meddig és mennyi feszültség, töltés marad a kondikban...

A tápegységre visszatérve elméletileg így gondoltad, nemde?
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Egész jó! Az lenne még a fontos, a hangszín táp testpontja legyen közvetlen kapcsolatban a végfok táp testtel!
A venti GND-t kerüld el nagyívben, csak újabb zajforrás!
A ±15V kapcsolatba kerül a jellel, vagy csak reléket vezérel? Ha az előbbi, akkor szigorúan össze kell vonni a ±12V-os táppal, hiszen csak egy közös testpontjuk lehet, különben nagy eséllyel búgás lesz a vége.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A bemenetválasztó amit terveztem IC-s, nem pedig relés. Akkor a ventillátor és a DC, koppanásgátló (továbbiakban védelem) külön kis nyáktrafóról kellene hogy menjen?
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Nem tudok most lay-t szerkeszteni, inkább elmagyarázom.
A 12V és a 15V segédtápokat egybe kéne dolgozni, de nem igazán tudom elképzelni miért ne mehetne ±15V-ról a hangszín is. A külön stabilizátor akkor lenne ésszerű, ha külön-külön szekundertekercs is tartozna hozzájuk, így a teljes szabályzási procedúra után lehetne összekötni a testpontjaikat.
Itt merül fel bennem a gyanú: ezt te még nem olvastad.
Szerk.: a ventilátor és a DC védelem mehet a 2x21V-os egyenfeszültségről. A DC védelem csak innen kapjon testet, a végfok felől felől már nem ajánlatos rákötni.
Szerk_2.: a lilával kiemelt vezetősávon magad is láthatod milyen hurkot alakítottál ki.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Igazad van, valóban nem olvastam. De a mellékelt rajzot látod, a kiemelt részek mind belefutnak a csillagpontba, amit kialakítottam.

Végül is mehet a 15V-ról az előfok mivel Alkotó által készített verziót akarom használni, amin van stabIC. Így a védelem mehet a 12V-os ágról, mivel 12V-os relét használok.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az egyszeres tápos hangszín esetén megint egészen másként kell eljárni. Nem tudtam, hogy azt választottad.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Ajjaj... Ez rosszul "hangzik"... Baj hogy azt választottam? Ezért terveztem a következő képp a tápot:
a +-15V-os ágról megy ugye a bemenetválasztó. Ez a kép jobb oldalán helyezkedik el. A másik ágon/oldalon van egyszer +-12V amit a védelemnek terveztem, és egyszer 12V ami ugye a hangszíné lett volna. A második szekunder-t szimmetrikusan kellene terhelnem, szintúgy mint az első szekundert.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A gyakorlat azt mutatja az LM1036 nagyon meghálálja a független szekundert. Az áramfelvétele 50mA, ezt nehéz probléma mentesen levenni egy összetett tápegységről.
Nem ismerem a bemenetválasztó áramigényét, de nem tűnik veszélyesnek a ±36V-hoz csatolni.
Az alábbi képen a puffermező kialakítására mutatok példát. A kondenzátorok közös pontja rombusz alakú vezetősávhoz kapcsolódik. Az előbbi link segít annak megértésében mennyit rontana a tápszűrésen, ha ezeknek a rombuszoknak a közepét például kitöltenénk, pedig milyen kézenfekvő lenne?
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Éjszakai elfoglaltságként átvariálom a táp tervezetem... Egyébként a bemenetválasztó linkje, ha netán meg tudod nézni. Kézenfekvő lenne, mert hát ugye azt gondoltam egyszerű ésszel, hogy jobb lesz a föld... De az olvasmány szerint még sem, plusz a tőled kapott információk is megrengették a "teliföldbe" vetett hitem...
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Kissé zegzugosan helyezkedik el a témában a hangszínszabályzó leírása, de erről a kezdőpontról fel lehet göngyölíteni. Ezt már nyugodtan egybedolgozhatod a bemenetválasztóval. A ±12V kapcsán nekem ez ugrott be mint ésszerű megoldás.
Sejtem melyik védelmet szemelted ki, de jó lenne, ha azt is belinkelnéd.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Tessék parancsolni a kiszemelt védelem
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Jó lesz ez. A leírásban láthatod a ±12V stabilizálásánál használt testpontot nem használja fel a védelem áramkörhöz, hanem a végerősítőtől hozza el. Ezért értettem félre ezt a tápkimenetet.
Hirtelen nem is tudom melyik segédáramkört kéne a 2x16V-ra kötni, talán a bemenetválasztó+hangszín mellett szól több érv.
Szerk.: ha az LM1036 hangszínt választod, akkor egyértelműen az és csak az menjen rá.
Hallgassuk meg a kollégák véleményét is!
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Én így terveztem. A hangszín és bemenet a +- 16V-ra, a védelem a +-12V-ra, a venti pedig vagy a kimaradó 1x12V-ra vagy egy kis külön nyáktrafóval egy elszeparált kört kapna... Ennél logikusabb megoldást nem tudtam kitalálni
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Egy kis ízelítő mennyre eltörpül a végfok a kiszolgáló áramkörök mellett. Remélem mához egy hétre már be tudok számolni a hangjáról
Következő: »»   514 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem