Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   165 / 840
(#) Ricsi89 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Igen arra gondolok, csak itt mi nem mint 200mV-os alapműszert használjuk, hanem azzal a trimmerrel állítjuk be az áramot, mivel fesz-osztó nélkül van rákötve a 0,33 Ohm-os ellenállásra. Így ott állítási lehetőség nincs. Nem mondom, hogy nem lehetne máshogy is megcsinálni, de én így csináltam meg.
(#) Alkotó válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Te rosszul csináltad. Nagyon rosszul!
Alkotó
(#) Ricsi89 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Egy éve működik tökéletesen, semmi hiba nem volt vele eddig. Pedig van, hogy több napig megy kikapcsolás nélkül. Én csak leírtam, hogy nekem hogy van megcsinálva, nem muszáj ugyanígy csinálni.
(#) Alkotó válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Ezt részemről lezárom, te azt csinálsz amit jónak látsz, és remélem más is így tesz.
Alkotó
(#) Alkotó válasza Gery hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Ne várj művészi rajzot, de hirtelenjében lerajzoltam hogyan is kéne ezt csinálni (Alkotó szerint legalábbis).

A te feszültségosztód lehet, hogy jól működik, de nagyon pici a osztóláncon folyó áram. Ez nagyon zavarérzékennyé teszi a mérést. Kb. 0,5-1mA-t érdemes ide tervezni.
Ezt figyelembe véve, kiszámoltam a neked kellő osztók értékeit. Ha trimmert is használsz, akkor ez így jó lesz.
A 0,33ohm-ra való "direkt" rákötés nyilvánvalóan nem lehet jó, mert azon 2 A hatására 660mV esik, ami erősen kiakasztaná a 200mV-os alapműszert.
(A rajzon elirtam az árammérő osztóján folyó áram mértékegységét. Természetesen nem 0,77A, hanem 0,77mA, de már lusta vagyok újra beolvasni.)

Ahogy oda is írtad, a polaritás feszültségméréskor hejtelen, de ha kikötöd ezt a szegmenst, akkor nem okoz gondot.
Alkotó

img103.jpg
    
(#) Alkotó hozzászólása Jún 25, 2009 /
 
Végül is úgy döntöttem, nem keverem bele az árammérőbe a feszültségmérő digitjeit. Csak az áramkorlát ledjét szereltem be a műszer jobb felső sarkába. Az logikailag is beleillik a "képbe".
Alkotó

DSCF7890.JPG
    
(#) SALáta válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Így nagyon jól mutat és tényleg nagyon látványos és használható. A táppal kapcsolatban (amihez a dupla nyákos pdf-et feltetted) lenne kérdésem megépítés előtt. A trafómról lejön 2x24 V és 2x15.6 V, szeretnék egy szimmetrikus tápot készíteni, kicsit "spórolni" szeretnék elfűtött teljesítmény ügyében, ezért ha 26 V tól kisebb feszültséget szeretnék kivenni akkor csak a 24 V os ágat használnám fel, nem szól ez bele a működésébe? A 2n3055 elfogja bírni ezt a feszültséget? Mennyire válogassam a 2N3055-öket ?
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Külön plusz pont hogy nem "current limit"-et vagy hasonlót írtál oda. Én is magyarul szoktam írni mindig minden feliratot az előlapokra.
(#) Gery válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget, amint lesz rá időm, meg alkalmam megcsinálom így, aztán majd írok, hogy mire jutottam.

Üdv.:Gery
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Szia!

Kipróbáltam a javasolt zénereket, a melléklet rajzrészlet szerint bekötve. Tökéletes! Köszönöm!

Alkotó
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Szívesen!
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
#459703 -- Erre nem tud senki semmi okosat mondani?
(#) szarka.p hozzászólása Jún 26, 2009 /
 
Helló.Azt szeretném kérdezni,hogy a Pioneer féle táp működik-e 26V egyenfeszültségről?
(#) nagy hoho válasza Doncso hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Helló ! Nekem tetszik ! De még nyakig vagyok a másik tápban. Okosat nem tudok mondani.
(#) nagy hoho hozzászólása Jún 26, 2009 /
 
Helló ! A segítségeteket kérem. A most épülő labortápomba áram mérésre deprez műszert szeretnék. És három mérés határt: 40 mA , 400 mA , 4 Amper. A műszerem 50 uA-es 1,2 kohmos. Ha jól számolok a végkitéréshez 60 mV kell. A söntöm 0,22 ohm ha ezen 40mA folyik akkor 8,8 mV a feszültség esés. Tehát a műszerem nem tudja mutatni.Mit tudnátok javasolni?
Előre is köszönöm.
(#) Attila86 válasza nagy hoho hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Üdv.!
Egy erősítőt, aminek 6,818181818181... az erősítése.
(#) lidi válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Ez pedig egy kalkulátor hozzá

Vagy a mellékletben a saját módosításom E12 és E6 sorozatu ellenállásokkal.

opa2.ZIP
    
(#) lidi válasza nagy hoho hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Vagy alacsonyabb méréstartományhoz nagyobb söntöt esetleg. Amit a méréshatár választóval kapcsolgathatsz.
(#) nagy hoho válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Helló ! Köszönöm a segítséget. Eddig három uA mérő kapcsolást építettem meg a műszerhez de egy sem működött. Marad lidi javaslata a nagyobb sönt.
(#) nagy hoho válasza lidi hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Jó az ötlet köszönöm.Egy hetem ment rá ,hogy uA mérőket gyártottam de volt amelyik nem erősített ha nem gyengített.
(#) Pioneer válasza szarka.p hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!

Működik, csak egy két ellenállás értékét módosítani kell.
R7=330ohm
R6=12kohm
R8=56kohm
Így természetesen a maximális kimenő feszültség is lecsökken kb. 24V-ra.

Pioneer
(#) Pioneer válasza Doncso hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!

Leszimuláltam és egyetlen problémát találtam a kapcsolásban, hogy nem lehet levinni a kimeneti feszültséget 0V-ra.

Pioneer
(#) Alkotó válasza nagy hoho hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!
Néha valóban kell kicsi árammérési határ is, de azért azt hiszem nagyon ritka. (Ha mégis kell, még mindig ott a kéziműszer)
Óvatos legyél ezzel. Én tegnap letörtem az egyik műszerem mutatóját, mert maradt még egy kis feszültség a pufferben.
Tehát én azt javaslom, érd be a 0,4A és 4A-es méréshatárral. Akkor könnyebb a kapcsoló kérdést megoldani, és jóval kisebb a műszerrongálás esélye, no és nem kell nagyobb értékű sönt sem, ami általában egyéb dolgokat is befolyásolna a stabilizátorokban.

De sokat számit, valójában mire is akarod használni a majdani labortápot.

Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Jún 27, 2009 / 2
 
Most már két példány is biztosan jól működik az 1994/11-12-es RT újságban megjelent rajz szerinti labortápegységből. Pontosabban annak a melléklet szerinti módosított változatából.
Mindkét példány elsőre, minden probléma nélkül elindult, a határértékek nagyon jól beállíthatóak. Nálam volt egy kis "kaland", de annak semmi köze sincs a kapcsoláshoz, csupán saját tökéletlenségem ékes bizonyítéka.

Bátran ajánlom, minden szempontból nagyon stabil szerkezet.
Alkotó
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 27, 2009 / 1
 
Üdv mindenkinek!

Valami nem okés az áramkörömmel(Spafi fél 4db BD249, Alkotó féle NYÁK).

4A-nél megint zárlatba ment egy tranzisztor.

Nem értem, de itt valami szerintem ne jó, mert Doncso írta hogy ő rövidzárban is használta, és nem volt problémája. A tranzisztorok most tuti eredetiek voltak, és BD249C-k. 0,8ohm-al terheltem.

Nagyon nem akar összejönni ez a táp.

Köszönöm a segítséget előre is.
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Ezzel ugyan nem jutsz előrébb, de nálam is simán bírja az 5A-t, sőt a rövidzárat is ennél az áramkorlát értéknél.
Csak egyetlen baja van, nem egyszerű kellően nagy hűtési intenzitással ellátni.

Ugyan csak találgatok, de nem lehet, hogy hőmegfutás okozza a zárlatot? Esetleg a párhuzamosított tranyók közül, valamelyiknek nagyon eltérőek az elektromos jellemzői, ezért túl sokat "vállal magára" a kimeneti teljesítményből.
(A most készülő saját tápomba válogattam a 2N3055-öket. Ugyan csak műszerrel mérve, tehát nem 1A-el előfeszítve, de sikerült 78-85 közti bétákat találnom mindkettőbe. Le is ellenőriztem mennyire egyenletesen osztoznak a feladat ellátásában, méghozzá úgy hogy megterheltem, és mértem a 0,22ohmokon eső feszültséget. Teljesen frankón egyenletes.)
Alkotó
(#) szarka.p válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Köszönöm a választ.
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Idézet:
„0,8ohm-al terheltem”


Ezt hogyan értsük? Ha a kimenetre raktad, akkor 3,2V-ot állítottál be? mert ennyi kéne az említett 4A-hez.
Javaslom az izzós terhelést. nálam remekül beváltak a 24V/100W-os izzók (nekem 2db van "üzemben", amit ha kell sorba, vagy párhuzamosan is szoktam kötni). De a lényeg, hogy ezen jó közelítéssel 4A folyik, de ha kicsit növeled a fezsültségét, simán fel lehet tolni 5A-re is (az izzókat takarni szoktam, mert megfájdul a szemem a nagy "fényességtől").
(csak megjegyzem, hogy a SPAFI féle tápot -természetesen- akár egy árammérővel is rövidre zárhatod, és akkor éppen annyi áram fog folyni, amennyit az áramkorláttal megengedsz)

Alkotó
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!
Lehetséges, hogy az emitter ellenállásoknál lesz valami turpisság. Hasonlítsd össze őket, esetleg ha ki tudod mérni, mérd ki őket. Mind a négy ellenállásnak 0,22Ohm-nak kell lennie. Ha valamelyik kisebb mint a többi, akkor annál a tranzisztornál folyik el a nagyobb áram.
Pioneer
(#) Alkotó válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Nem akarok okoskodni, és nem is néztem utána, de ha jól emlékszem, akkor ebben a tápegységben 0,68ohm/2W-ok vannak az emitterek közösítésére. És ez azért se mindegy, mert szintén csak emlékezetből, de éppen ezek közül az egyiken "figyeli" a kimeneti áramot is az áramkorláthoz. (SPAFI rajza, Alkotó nyákja alapján)
Ettől függetlenül, persze legyenek egyformák.

Alkotó
Következő: »»   165 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem