Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp javítása
 
Témaindító: burkus, idő: Jún 19, 2006
Lapozás: OK   38 / 118
(#) zoli0078 válasza 1984white hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Szia,

Végre megoldódott minden. A problémát egy kiforrasztott hibásnak vélt alkatrész okozta amit az aktív pfc-vel együtt vettem ki a körből mert furcsa formája volt. a kiforrasztott alkatrész egy ellenállás volt a kimeneten. Ahogy méregettem a panel eszembejutott, hogy a kérdéses alkatrészt kivettem megvizsgálni és venni helyette egy újjat így mikor az új a helyére került minden működni kezdett.
Most már csak az összeszerelés van hátra és teljesen kész és működöképes a tápegység.

Köszönöm a segítséget még egyszer.

Üdv.
(#) 1984white válasza zoli0078 hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Szívesen.
Okés, köszi a visszajelzést.
(#) 1984white hozzászólása Márc 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Én vagy béna vagy tényleg nincs a neten Active PFC ATX tápegység rajz. Egyet sem találtam. Nektek esetleg volna ilyen rajz, mert van nálam egy komoly Zalman 550W APFC táp amit meg akarnék javítani. Eddig még komolyabban nem foglalkoztam az APFC-vel. Köszi előre is!
(#) kadarist válasza 1984white hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Szia!
Azt nézd meg, hogy milyen vezérlő IC van a PFC résznél. PFC vezérlő
(#) 1984white válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Üdv!
CM680005 (DIP16)

A táp amúgy azt csinálja most, hogy minden feszültség megvan majdnem. Ps-on nal indul a táp. 12V helyett 10-11V van. Többi ok. Nem melegszik semmi és halkan serceg (amolyan nagyfrekis hang)

A gond az hogy 40-100W egő a primer körben mindig világít teljes fénnyel!! Ezért nem merem kiiktatni az égőt.

Elképzelhető hogy ez az aktív pfc miatt van?

A primer körben a pufferkondi szakadt volt, de minden más rendben van. Kiforrasztottam és úgy néztem a többi alkatrészt is.

A pufferkondi 220uf/400V volt (1db) eredetileg. Mivel ilyen feszkós kondim nincs ezért sorba kötöttem 2db 220uf/200V kondit. Csak ezt módosítottam az eredeti állapothoz képest.

Most majdnem jók a kimeneti feszek, de az égő világít.
Lehet az APFC miatt és jó már a táp? (apfc-st nem nagyon csináltam még)
(#) laszlokunstar válasza 1984white hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Idézet:
„A pufferkondi 220uf/400V volt (1db) eredetileg. Mivel ilyen feszkós kondim nincs ezért sorba kötöttem 2db 220uf/200V kondit. Csak ezt módosítottam az eredeti állapothoz képest.”

A két kondi eredője 110uf !!
(#) 1984white válasza laszlokunstar hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Üdv!
Igazad van, ezért kicseréltem két darab 560uf/200V -ra.

Most jobb lett, kivettem az izzót és nem robbant fel a táp. Az aktív pfc miatt égett az izzó(100W is)!.

Ciripel a táp, és ha terhelem a 12V ot akkor a ciripelés abbamarad. Ha nagyon terhelem akkor meg le is áll a táp. Megnézem még az elkókat.

Köszönöm a választ.
(#) 1984white válasza 1984white hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
MEGOLDÓDOTT a probléma szerencsére és megosztom veletek is, hátha valaki fel tudja használni aktív pfc tápjavításnál.

Nos az aktív pfc-s táp átverős a primer körbe kötött izzós megoldással, mert:

40W izzó sorban világított az izzó, de a táp nem ment.

75W izzóval 10V kimenet 4-5sec ig majd tiltott a védelem.

100W izzóval kb fél percig világított az izzó, majd magától elaludt és feléledt a táp . Többször is ugyanígy csinálta.

Terhelésnél meg arra jöttem rá, hogy ezek a "csodás" apfc tápok nem terhelhetők ASZIMETRIKUSAN. (Ez már egy második apfc-s, aminél ezt álapítottam meg.)
Tehát csak a +12Vot stb egyedül nem engedi terhelni mert letilt. Ezt eddig nem tudtam sajnos. Az 5v ra is kell terhelés, akkor engedi terhelni a többi ágat is.

Az említett táp, egy Zalman ZM360B-APS.

Köszönök minden eddigi segítséget!

Üdvözlettel!
(#) matuzsalem hozzászólása Márc 8, 2012 /
 
Üdv Fórumtársak!
Létezik olyan. hogy egy tápegység bekapcsol, a gép ventilátorai is felpörögnek, de nem jelenik meg semmilyen képe a monitoron, a rendszer nem indul a táp hibája miatt? Másik táppal működik a pc.
Az említett "tréfálkozó" táp egy switching power nevű 350w os darab, amit a gépből kiszereltem és két elektronikai hibás vinyót (terhelésnek) rákötve teszteltem és a 12v 3.3v 5v feszültségek megvannak a csatlakozókon.
A konfig nagyon alap: amd 4000+ integrált vga, 1g ddr2 250Gb sata, dvd rw sata.
(#) mugab válasza matuzsalem hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Esetleg hiányzik a power good jel a tápból valamiért, ezért nem indul az alaplap el?
Ha másik táppal sem indul, akkor alaplap, ha másik táppal jó akkor táp...
(#) matuzsalem válasza mugab hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Puff, nem jutott eszembe, hogy rámérjek a power good feszülségre, mikor alaplap nélkül indítottam a tápot.

Köszönöm a gyors választ!

Másik táppal elindult rendesen.
(#) imix77 hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!
A gépem bekapcsolásakor puffant egyet a táp és vége, nem lehet bekapcsolni a gépet. Szétszedtem és egy c1815-ös szétrobbant. Az lenne a kérdésem mi okozhatta ezt illetve a rossz alkatrész cseréjével megoldható-e a probléma vagy esetleg több mindent is ki kell cserélni, mit lenne érdemes megvizsgálni. Köszönöm a segítséget.
ITT van a tápom kapcsolási rajza, a q801-es puffant el.
(#) 1984white hozzászólása Márc 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Adott egy LC-POWER 550W ATX táp. A segédtáprész ment tönkre benne. A rossz alkatrészeket kicseréltem sorrendben:
1db 2sc1815 és C5027S tranyók illetve 2db fr dióda.

A táp félig megjavult. A ps-on állapotától függetlenül olyan hangja van a táp SEGÉDtrafójának, mintha rücskös fémet karcolgatnék, elég hangos.

Ha a ps-on-t földelem a kimeneti feszek mind megvannak stabilak és ugyanolyan a hang. Ha terhelem akkor pedig lüktet a fesz 2másodpercig van aztán nincs (ekkor eltűnik a segédtrafóból is hang) utánna megint van kimeneti fesz is és hang is.

Azt vettem észre hogy a segédtáp még mindig rossz ugyanis a kimenetet terhelve hol van rajta 5v hol nincs. Tehát az ic hol kap tápot hol nem.

Nos a kérdésem annyi volna hogy szerintetek lehet e az a gond, hogy nem volt ugyanilyen c5027s tranyóm és helyette 2sc5763 tettem.???

Ja és az eredeti c5027s ahogy a képen láthatjátok to126 tokos.

Amit én tettem bele tranyót az to220(2sc5763).

De a neten sehol sem találom az eredeti(c5027s) alkatrészt to126 tokkal(csak to220 al).
Pedig nekem ilyen tokos a tranyó.

Szerintetek jó a c5027s helyett a 2sc5763??
(#) zoli0078 hozzászólása Márc 24, 2012 /
 
Sziastok,

A múltkori sikeres tápegység javítás után ismét belevágtam újabb javításokba.

I. Codegon táp
Biztosíték elszált bene, amit kicseréltem, de ez után is zárlatos maradt (a körbe iktatott izzó világít). A nagyfesz oldalon tranzisztorokat végig nézve ketttőt hibásnak gondoltam (két két lába csont zárlatos). Egy már nem működő tápból bontottam ki a még két jó tranzisztort. Ezek után már az izzó csak felvillent induláskor és utánna picit izzott csak. kivettem a körből az izzót és nélküle indítottam a tápt és a táp nem indult el. 5VSB az meg van.
Mit érdemes megnézn irajta?

II.HighPower tápegység
Ez teljesen zárlatos volt a körbe rakott izzó világított. Szétszedés után látható volt, hogy az egyik nagyfesz puffer kondi szétrobbant, és a kondik után lévő hűtőbordára csavrozott két alkatrész (talán tranzisztorok) teljesen összeolvadt.
A kondi nem probléma, de a két összeolvadt alkatrészt nem tudom beazonosítani. Mik leheten? Elképzelhető, hogy nagy teljesítményű NPN tranzisztorok. Amennyiben azok miket rakhatok a heylükre

Segítségeteket előre is köszi.
(#) didyman válasza 1984white hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Meg PG jelet, meg túláramvédelmet a primer felől. A hibakereséshez ez is fontos.
(#) didyman válasza imix77 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Ott más is elment vidékre. A FET, esetleg a két soros indítóellenállás, és a snubblert is érdemes átnézni.
(#) didyman válasza 1984white hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Szkóppal rá kéne mérni, hogy mit csinál, de van sejtésem. Ha van soros ellenállás az emitter körben, akkor azt lesd meg, meg szokott nyúlni. Optocsatoló szeret eldurranni, ha a meghajtótranzisztor is elmegy. Az egyik FR dióda nem a snubblerben volt? Ha igen, akkor ott a kondit érdemes ellenőrizni még (kapacitásra, nem szakadásra!). A 2SC5027 helyére bármi más berakható, ami körülbelül ezeket az adatokat futja (bétára, ft-re figyelni kell!). Amit kinéztél, az Vceo-ra kicsit alacsony, ekkora értéket önmagában nem szoktak berakni, csak félhíd egyik elemeként. 5-600V Vceo-t érdemes keresni ide. Ha van, akkor a segédtáp pufferét is érdemes cserélni, mert az eredeti hiba kiváltója gyakran szokott lenni. Sőt, legelőször ezt érdemes megnézni, illetve csípőből cserélni. Kapacitás nem fontos, alacsony ESR legyen.
(#) didyman válasza zoli0078 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Melyik típus pontosan? Ha 13007-ek voltak, ott a bázis körben nézd végig az ellenállásokat. Lehet, hogy a trafót féltápra csatoló kondi megrottyant.

A High Powerről is pontos típus kellene, mert így a jóég tudja, melyik . A régiekben 2SC2625 van (HPC360, 420). Az újabbakban meg valami FET, 20N60-ra érdemes cserélni úgyis. Segédtáp, aktív PFC-t érdemes átnézni, mert a kondi nem biztos, hogy magától durrogott meg.
(#) 1984white válasza didyman hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Köszönöm megnézem!
(#) sanyabacsi válasza didyman hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Pontosabban 2n60

Felesleges 20 A-os FET ide.
(#) didyman válasza sanyabacsi hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
A főkörben? :-O
(#) imix77 válasza didyman hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Kössz a választ.
(#) zoli0078 válasza didyman hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Szia,

A Codegon tápban valóban a 13007-es tranzisztorok voltak amiket kicseréltem, most akkor jön a bázis körben lévő alkatrészek átvizsgálása.

A High Power tápegység típusa: HPC-360-202
Én is NPN tranzisztorra gondoltam valami olyasmire amit te is írtál.
A PFC trafója nagyon zizegett amíg a két szétégett tranzisztort ki nem vettem. Egyenlőre más hibás (látványossan sérült, kinyilt, vagy égett) alkatrészt nem láttam.

A Codegon táp alkatrészeit átnézem a H.P. tápban pedig kicserélem a két tranzisztort és utánn megírom mi lett az eredmény.

Köszi a segítséget.
(#) didyman válasza zoli0078 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
A HPC-ben is nézd meg a bázis köröket. Érdekes amúgy, hogy mitől repült meg, mert azoknak a primer köre nagyon stabil, talán sose kellett javítanom még a főköri részét.
(#) zoli0078 válasza didyman hozzászólására (») Márc 25, 2012 /
 
Szia,

Volt egy kis idóm foglalkozin a tápokkal és a Codegon-nal történt egy apro baleset, véletlenül összezártam a harmadik tranzisztort a 13007-es melett és a tranzisztor is kiakadt, de az utánna lévő ellenállás és kis tranzisztor szétrobbant. Ezek után eltünk még a 5VSB is. Kicseréltem a szérobbant alkatrészeket (egy donor Codegon tápból) de sajnos mostmár az 5VSB is eltünt.
Ezek után egyálltalán megéri vele foglalkozni vagy már valószínű sok minden kimehetet benne.

A másik pápba holnap vesek tranzisztorokat.

Üdv
(#) 1984white válasza zoli0078 hozzászólására (») Márc 25, 2012 /
 
Üdv!

Én is jártam már így. Ha a primer oldalon átnéztél mindent és az ok, lehet még rossz a segédtáp rész diódája vagy esetleg trafója is (a trafó ritkán hal meg a dióda gyakrabban) illetve a kicsit c1815 tranyók is szeretnek elmenni ilyen baleset során.

Legvégül ha a 5vvsb megvan de a tápod nem megy, akkor még az ic is lehet rossz. Ja amúgy javaslom az izzót a primerkörbe, ha esetleg nem tetted volna még be oda.
(#) zoli0078 válasza 1984white hozzászólására (») Márc 25, 2012 /
 
Szia,

Köszi az infót, szoktam rani izzót a primer körbe, de most valahogy kimaradt, de ezek után azért megpróbálom összekapalálni a tápot.
Az eredményt majd megírom.

Üdv
(#) -Bandi- hozzászólása Márc 26, 2012 /
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem h delux atx-400w p4-es tápnak a kapcs.rajzát elő lehet-e bányászni valhonnan? Kilőtt benne egy tranzisztor és ha lehet akkor kicserélném.
Előre is kösz a segitséget
(#) zoli0078 válasza 1984white hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Szia,

Sikerült kicsit előrébb jutnom a két táppal.

A codegon-ban ismét van 5VSB és ahogy a zöld vezetéket összezárom a feketével egy pillanatra elindul (venti felpörög) de utánna le is áll.
Itt lehet a védelemmel lesz a gond?

A High Power tápban kicseréltem a tranzisztorokat és mostmár a PFC trafónak nincs semmi hangja, de viszont ahogy bekapcsolom a tápot azonnal elindul a venti és "zizegő" hangot lehet hallani a táppanel közepe felöl.
Itt mi lehet a promléma vezérlő IC?

Segítségedet előre is köszi.
(#) didyman válasza zoli0078 hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Codegen: Szekunder köri zárlat, vagy terhelés hiánya miatt csinál ilyet, esetleg a túlterhelésvédelem nyílt meg valahol.
HPC: Ha SG6105 a vezérlő, akkor talán az köszönt el az élőktől, ahogy te is írod.
Következő: »»   38 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem