Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   22 / 30
(#) PER válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Szia,

nem csak tapasztalatszerzés miatt érdekel.
Az is játszik, de mellette nem akarok "vacakokkal" foglalkozni. Azt szeretném, ami emberileg megfizethető módon a leghatékonyabb. Akár saját kezűleg is megcsinálom, ha van aki segít/irányít benne.
hogyne érdekelne a tied
A kérdés nem az, hogy milyen csúcshőmérsékletet tudtál elérni, hanem ez mennyi meleg víz előállítására elég és mennyi ideig bírod megtartani
Szóval engem a valós életben való felhasználás jobban érdekel, mintsem a bíbelődés. Ha a házon megvan a rendszer, akkor elszórakozok a melléképület/sufni fűtésével, vagy egy fűtött kutyaház építésével
(#) kameleon2 válasza PER hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Akkor keress meg magánban, mert a kínainál olcsóbbat nehéz venni. Komplett szettben 3 héten belül itt van és használhatod az európai árak harmadáért..... Mindez vákuumcsöves és nagy hatásfokú. Ha építeni akarsz - sajnos Magyarországon már az a legdrágább Ennek ellenére tudsz olyat csinálni, hogy megépíted az osztógyűjtőket, amibe csak bedobálod a gyári csöveket, megveszed a legolcsóbb tartályt - na itt lehet nagyot bukni - és megcsinálod idomokból a solar állomást és összedobsz egy vezérlőt, vagy veszel egy 10eFt-os PID szabályzót. Az anyagok drágábbak a munkaerő olcsóbb. A kivitelezés szépségéért, pedig csak magadat okolhatod ! Ha van feleséged - akkor ő is ezt fogja tenni
(#) INOX 4 EVER válasza PER hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Én is most készülök parabolatükröt készíteni,de nekem csak medence vizét kellene fűteni vele...
Sok embert ismerek aki épített,és ami jellemzi,hogy CSAK arany tiszta szikrázó napsütésben működik fényesre lemosva,a másik,hogy oltári nagy koncentrált hőt ad amivel ha nem tudsz mit kezdeni akkor ne építsd meg.Egy keringetős rendszernél ha leáll a szivattyú egy áramszünet miatt akkor tud nagyot durrantani....
Maradj a sík kollektornál,sörkolinál,vagy a vákuumcsövesnél ahogy azt Kameleon is javasolta.
Amivel esetleg tudsz spórolni az,hogy veszel csak sima csupasz abszorbert,magadnak fested le hőelnyelő festékkel,és magadnak készíted el hozzá a burkolatot a szigetelést és a fedést. Nézd meg a listán a festett és festetlen réz vagy alu abszorberek árát ITT
Szerintem találsz kedvedre való jó minőségű abszorbert vizes rendszerhez,és még barkácsolhatsz is
Vannak bojlerhőcserélők is a termékek között ....
Hajrá,és sok napsütést!
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Ápr 17, 2012 /
 
Üdv !
Olyan emberek válaszát várom akinek van tapasztalata alumínium polírozás területén.
Most készülök naptükröt készíteni parabola antennából.
A békebeli 120cm-es prím-fókuszos alu tányért már lekromofágoztam,és arra lennék kíváncsi,hogy mire kell vigyáznom?
Beszereztem flexre rakható legyezős filckorongot meg aluhoz való pasztát.2000-es polírt még nem találtam sehol a környéken.Elég lenne vajon 1200-ig alácsiszolni?
Minden segítő választ megköszönnék.
Üdv:
INOX
(#) zolika60 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Szerintem a flex ehhez túl gyorsan forog, ha csak nem fordulatszám szabályozós. A fényezők által használt polírgép csak hasonlít a flexre, de szabályozható fordulatú és jóval lassabb. 1200-ig bőven elég csiszolni, a pasztából kell inkább több fokozat.
(#) INOX 4 EVER válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Köszi a gyors választ.
Természetesen nekem is szabályozható a polírgépem.
Szerintem a flex szét is repítené ezt a filcet hamar...
Ezek szerint nem a korongban,hanem a pasztában vannak fokozatok,hogy milyen finom?
Egészen tükrösre akarom,bár ez afféle próba lesz hogy mit tud.Ha jó akkor állandó marad
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Attól függ mekkora hibák vannak a felületbe.
Meg kellene nézni, hogy 500-asról indulva, hogy kiszed-e minden sérülést (ha van ilyen)
Aztán 1000-es, majd 2000-es és mehet a polír.
Ilyenkor már mehet kézzel is polírpaszta+ rongy.
Ha nincs 2000-es elég szokott lenni az 1200-es, a lényeg, hogy jól bemattosítsa a felületet és ne maradjonak sérülések.
Egyébként ne számíts túl hosszú életű tükörre, sajnos az alu lágy, ezért az időjárás megint bemattosítja.
Üdv
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Valami spéci lakkot akarok ráfújni,hogy tartós legyen.
Azért kromofággal marattam,és nem csiszolóval,hogy ne legyenek mély karcok rajta.
Köszi a választ
(#) Tibu válasza Szebence hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
A vákuumcsőben a vákuum egy erős üvegcsövön belül van.

Ha a sörkolit akarod vákuummal szigetelni, akkor azt a dobozban kell létrehozni, tehát nem roppantja össze a sörösdobozokat, inkább kidurrantaná.
De 1 légkör túlnyomást bőven illik kibírnia. Sokkal inkább a légmentes zárás a probléma, mivel a vákuum kiszívja a dobozokból a levegőt (lényegében a szoba levegőjét) ami nem problkéma, viszont megszűnik a vákuum.
A hőszigetelést általában az ablaküvegekben Argonnal oldják meg, de az drága és ugyanúgy egy idő után eltűnik.
Viszont az Argonnál sokkal jobb hőszigetelő képessége van a CO2-nek. Az viszont a páralecsapódás esetén a vízben fog oldódni, és szintén vákuum közeli állapot jön létre.
Szerintem úgy lehetne megoldani, hogy a kollektoron belül az üveg mögötti részhez egy kis vákuum létrehozása után CO2-t benyomni (néhány szódáspatronból bőven megoldható) és elhelyezni egy kisebb adag konyhasót egy kis nyitott tégelyben, ami a párát magába szippantja. Még az aszkorbinsav (C-vitamin) is jó higroszkópos.

A CO2 jól sugározza a hőt, de azt az üveg megakadályozza, viszont nagyon jól szigetel.
(#) laszlokunstar válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Tipp: Polirsuli
(#) zolika60 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Sajnos a lakk sem időtálló és a fényt is csökkenti. Krómozás volna az igazi, de az meg igen drága.
(#) laszlokunstar válasza laszlokunstar hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Vagy itt.
(#) erbe válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 17, 2012 1 /
 
Mi lenne, ha még tanulnál néhány osztályt az általánosban, mielőtt megpróbálsz hozzászólni?
Sörkollektornál a melegítendő levegőt a sörösdobozokból összehozott csőben keringetik. Abba vákuum nem való. Ha egy csőben vákuumot hozol létre, az összeroppant, nem szétvet. A többi is átgondolandó, de sörkollektornál bármilyen nem megszokott hőszigetelési eljárás olyan mértékben növeli a költségeket, a bonyolultságot, hogy értelmetlen.
(#) Szebence válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Szia!

Köszi a hozzászólásod, amikor a vákuumos témáról beszélgettünk, akkor nem a sörkollektorról volt szó, hanem egy teljesen vizes kollektorról, rézcsővel. Ahol egy astagabb és egy vékonyabb fénycső üvege közt lenne a vákuum. Üdv!
(#) Tibu válasza erbe hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Én nem a sörösdobozokra gondoltam, hanem arra a nagy bazi dobozra, amibe a sörösdobozokból összetákolt csöveket belerakod, aztán lefeded üveggel. Írhattam volna ládát is, vagy tokot is a doboz helyett.
Bocsánat, ha nem fogalmaztam elég egyértelműen ahhoz, hogy te is el tudjad képzelni, amit leírtam.
(#) zsoltee0001 válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Pontosan ilyenen agyalok, bár a vákuum erős kifejezés, én inkább légritka tért mondanék
Üdv
(#) hibbantpasi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Sziasztok!

Nem túl jó ötlet ekkora felületnél a nyomással/vákuummal játszani. Egy 1 m^2 -es üvegtáblát simán össze lehet törni annyi vákuummal, amit szájjal összeszív az ember.
(10 Pa vákuum annyi mintha az üvegtábla közepére tennétek egy kilós súlyt)=> nagyon sűrűn alá kéne támasztani.

üdv: hp
(#) Tibu válasza hibbantpasi hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Akkor CO2-vel jól át kell szellőztetni a zárt teret.
Szerintem egy doboznyi (10 db) szódáspatronból simán kiszabadul annyi, amennyi oda szükséges.
A költsége meg 500 Ft, vagy mennyi? Nem egy eget verő összeg, viszont a hővezetést elég jól lecsökkenti.
Szerintem az üveglapra, vagy a tokba épített szelepen keresztül egy csövet lehetne csatlakoztatni, aminek a másik végére egy üres szódásszifont kötsz, amibe tekered bele a szódáspatronokat szorgalmasan. Egy szódás patronban annyi CO2 van, hogy az még 1 l vízben sem nyelődik el, mivel akkor nem tudnád kinyomni a nedüt.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Ápr 20, 2012 /
 
Mivel a boltba kapható szellőzőrács egyrészt nem tetszik, pont nem olyan ami kéne + drága.
Hát csináltam magamnak párat, horganyzott lemezből.
Ráadásul a légellenállása kisebb + úgy irányítom a levegőt ahogy akarom
pár kép:
(#) nagy hoho válasza Tibu hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Ez a vákuum gondolat teljesen felesleges. Ha a kollektor le van szigetelve a külvilág felé akkor olyan gyorsan melegszik a levegő, hogy nem győzöd elszívni.
Mint korábban írtam vizes kollektort alakítok át sörösre a gyári kollektor sem volt vákuumozva sőt 16 helyen 6 mm-es bemarások vannak a burkolatba a szellőzés és a párásodás megakadályozása végett. Más egy vizes kollektor ahol a vákuumnak értelme van hiszen nem levegőt ha nem cseppfolyós közeget kell vastagfalú kis átmérőjű csőben felmelegíteni. A kollektoromban 24 méter 8 mm átmérőjű vörösrézcső volt gyárilag. Míg a sörösben 65 mm átmérőjű 0,2 mm vastag alu.cső van ami a szolár festés hatására azonnal átadja a hőt a közegnek, a levegőnek.
(#) INOX 4 EVER válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Idézet:
„Krómozás volna az igazi, de az meg igen drága.”

Az lenne a valódi,de krómozáshoz is úgy kell odavinned,hogy tükörre van polírozva különben nem sokat ér.Az alun nem tudom meddig állna meg a króm.Gumis koromban odahoztak egy krómozott alufelnit,és amikor fújtam fel a gumit ,ahogy felpattant a peremre már ment is a levegőbe a széléről a króm mint a flitter.
Krómozni igazán jól rezet,vagy acélt lehet hosszútávra (szerintem)
A polírozás már kész van.Nem lett tükörfényes,és az én tudásommal szerintem sosem lesz az,inkább afféle fémes csillogás,de bármit meggyújt így is 2mp alatt.
A második képen láthatjátok lakkozott formában.
Azért nem tornáztam tovább vele,mert a fókuszpont kb 40-50cm-re van a tükörtől,és ha abból a távolságból nézek bele akkor tisztán látszik minden.(3-ik kép)
A tükörképem fényképezésekor még kicsit maszatos volt a paszta miatt,és sötét a telefon kamerájának.
Élőben jobb
Majd mutatok videót ha kész a mechanika.
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Akkor annál a felninél valamit elcsesztek, mert alut lehet krómozni, mondjuk több lépésből és van egy fázis amikor rezet galvanizálnak, erre megy a króm.
Mellesleg jó lett a polírozás, ha meg tudsz (nál) fésülködni benne akkor jó.
Ha meg egy viasz réteget is viszel rá, akkor meg lehet jó lesz ez így is, max évente átfutsz rajta egy sor polírral.
Üdv
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
A második képen már lakkozva van.Műgyantabázisú rugalmas kemény lakk.Alut már fújtam ilyennel.Nem sárgul,nem válik le.Védőviasz briliáns ötlet,mert védi az UV-tól,és vízlepergető.
A felnit szerintem is elcseszték,pedig drága mulatság.
Ha jól tudom még az acélt is be szokták először vörösrézzel galvanizálni,és aztán a króm.
A parabola majd kiderül meddig fog így pompázni.
Remélem sokáig.A fésülködés menne,ha volna mit fésülni
Arra vagyok kíváncsi,hogy ha kész a forgatómechanika akkor mennyivel lehet kivenni többet belőle.
Minden kiderül hamarosan
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Milyen anyagból lehet az a sok apró körcikk ezena napszakács parabolán?
Napszakács
Vagy mint ez a rosszcsont:
Naplopók
Valami rozsdamentes?
Vagy kapható hajlékony tükörlap?
Kicsit egyszerűbb lenne vele,és nagyobbat is lehetne készíteni.
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
www.alanod.eu tükrösített és bevonatolt alu. Ha néha más fórumokat is látogatnátok.....
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Egyébként ez az a Napszakács, amivel lehet 4 egész palacsintát sütni, meg egyet félig, mert jött a felhő, a kölkök meg üvöltöttek.
(#) INOX 4 EVER válasza esztergomi hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Köszönöm az infót
Hát a napkollektorok már csak ilyenek...Kell hozzájuk nap.
Való igaz,a bárányfelhőtől nem ijed meg egy sörkollektor vagy egy vizes koli.Köztudott,hogy a paraboláknak szikrázó napsütés kell,de cserébe ha megvan akkor az egyéb abszorberek hőteljesítményének többszörösét adja le.
Az a csórikám nem tehet róla,hogy a találkozó kitűzött időpontjának napján jött egy-két felhő.
Normál esetben akkor főzőcskézik mindenki ha napos idő várható még akkor is ha faszénnel grillez,vagyis esőben még egy embert sem láttam,bár ettől még előfordulhatnak olyan perverzek
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Csak a hőmérséklet mags, az energiamennyiség nem, mert azt meghatározza a parabola nyílása. Nagyobb energiáát nem lehet kinyerni, mint ami a nyíláson át bekerül.
Biztosan tudom, hogy Ausztriában, Németországban szettben megvásárolható, mert az Alanodnál volt aki utánajárt.
Múködik az alanod.com és alanod.de is, az értkesítési hálózatuk is lekövethető. A napszakácson keresztül drága mulatság.
(#) esztergomi válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Normál esetben... De ha egy bemutatón kell produkálni, oda nem lehet szikrázó napsütést rendelni.
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Szerintem valami öntapadós fólia, lehet kapni boltba (lidibe is volt anno)
Szintén nem időjárásálló, de ha megnézed a sima tükör fényvisszaverő felülete sem időjárásálló.
Teljesen jó megoldás a króm bevonat lenne, de nem is biztos, hogy van ekkora krómozókád a közelbe.
Szerintem a polírozás teljesen jó megoldás, az a pár % ide vagy oda...
Következő: »»   22 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem