Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1826 / 3947
(#) mindenes válasza Atielectronic hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Szia. Ez a panel annyira egy szerű hogy legegyszerübb ha letöltöd a tranyók adatlapját és multival egyessével szépen kiméred őket. Diódákat is lehet ellenőrizni. Kis segítség az alkatrészek vizsgálatához.
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Milyen alkatrészek kellenek ehhez a kapcsoláshoz?

Azt tudom hogy:
1 db fotoellenállás
1 db 2 N 3904 tranzisztor
1 db 9 voltos elem
(#) proli007 válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Hello!
Elsőként egy normális rajz, mert ez semmit sem ér. De az sem árt tudni mit is építenél, mihez..
üdv! proli007
(#) Tranzisztor mester hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Bővebben: Link -->ezt építeném meg
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2012
(#) vicsys válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
1000µF-os 16V-os elektrolit kondenzátor
5k ohm -os (ha nincs akkor 4,7Kohm-os) potenciométer, vagy trimmer poti
Valamilyen fényérzékelő ellenállás (LDR)
9v-os feszültség forrás (elem, vagy labortápegység)
12V-os csipogó vagy sziréna. (Ha jól látom, beépített gerjesztő áramkörrel.)

Tranzisztor:BC337 Bővebben: Link
Elkó: Bővebben: Link
LDR: Bővebben: Link
Csipogó: Bővebben: Link
Poti: Bővebben: Link
(Trimmer: Bővebben: Link )

(#) proli007 válasza Tranzisztor mester hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Hello!
Működni legfeljebb így fog..
üdv! proli007
(#) gyulank hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Ehhez hogy kell illeszteni a fejhallgató kimenetet? Ha fél hangerőn közvetlen rákötöm semmi, ha max. hangerőn kötöm rá csak valami torz recsegés van. Ha 10nF-os kondenzátoron keresztül teszem rá, akkor olyan hangos, mintha fülhallgatóból szólna 2 méterről.
(#) Lanemir hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Helló!

Azt szeretném kérdezni, hogy tegyük fel van 2, vagy több nyomógomb, és ha lenyomom az egyiket, akkor ha még egyet lenyomok, az már ne adjon ki jelet. Tehát több megnyomásánál, csak a legelsőn engedjen át áramot.
A válaszokat előre is köszönöm!

Lanemir
(#) feriferiferi hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Sziasztok,
egy olyan kérdésem lenne ha tud valaki segíteni,
hogy a frissen elkészült projektemmel van egy vicces érintéses problémám,

Adott 3 panel

A panelek között bontható sorkapcsokkal van összekötve az adat és a táp vezetékek, az első panel szolgáltatja az 5 voltot és az analóg jeleket,(a harmadik panel meg a másodikról kapja a tápot) a második panel ezt feldolgozza és uarton küldi a mért értékeket a harmadik panelra, és hiába működne amúgy jól, csak akkor küldi át az adatokat ha megfogom a panel alját, vagy ráteszek egy multimétert,esetleg ha rajt van a pickit.
Egyébként másképp nem megy.

Szűrőkondik rajt vannak, mindenhol, puffer is.
még nem volt ilyenhez szerencsém, nem tudom mit kell csinálnom.
a kész projekt egy autóba lesz beépítve nem tudom h ott hogy fog viselkedni, de labortápról egyenlőre ezt produkálja.

remélem nem voltam érthetetlen. ksözönöm
(#) kadarist válasza feriferiferi hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Szia!
Próbáld ki azt, hogy külön vezetéken kapja a két panel a testet és a pozitív tápot is. Tehát ne legyenek felfűzve az egységek. Biztosan valamilyen földhurok miatt viselkedik így a készülék.
(#) Atielectronic hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
hát ugy látom olyan kérdést sikerült feltennem amire senki nem tud választ adni...azért köszönöm...
(#) MNX hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Még egyszer megkérdezném, és ha lehet, nem azt szeretném válaszként hallani, hogy : -Keress rá googleben. Olvasd vissza a fórumot. Kérdezz meg egy elektronikás szakembert, mert ezt már tudom, sajnos nincsen időm végigolvasni több évnyi fórum hozzászólást.
Üdv minden elektronikusnak, van egy nagy kérdésem, amelyre megkérlek mihamarabb válaszoljatok, ha lehet. Van egy szintetizátorom ami 2x 10w-os hang teljesítményre képes. Nem mindig van lehetőségem, hogy erősítéshez kapcsoljam. Ilyen esetben az akusztikus gitár mellett nem hallom a saját hangszerem. Van-e lehetőség, és nagyon költséges-e nagyobb hangerőt kihozni belőle, vagy valamire ártalmas lenne egy nagyobb végfok és nagyobb hangszórók. Mindennél többet érne, hogyha nem kellene egy fél kamionnyi cuccot cipelni mindig és a hangszer úgyis szépen szólna. Köszönöm mindenkinek a segítséget.
(#) kadarist válasza MNX hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Szia!
Használj fülhallgatót. Gondolom nincs szíved szétbarkácsolni a drága Yamahádat.
(#) silent15 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Vagy Cassiot
(#) vtnagy hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Sziasztok!

Az oldalon található az AVR kezdőknek cikkekben egy NiMh akkumulátor töltő kapcsolás (itt).
Azt szeretném megkérdezni, hogy ezzel NiCd akkumulátorokat lehet tölteni, vagy a kettő kicsit lényegesebben tér el egymástól, és más elven kellene a töltést végezni?
Esetleg mennyire és miben kellene az adott kapcsolást módosítani, hogy megfeleljen a számomra?

A választ előre is köszönöm!
(#) kasas hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Mi van egy nyitott áramkör vezetékeiben, mi az hogy feszültség alatt van? Ilyenkor mi mondható el a vezeték ben lévő atomok egymás melletti kapcsolatáról?
(#) kadarist válasza kasas hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Az atomok nem fontosak itt. A feszültség az nem más, mint lehetőség arra, hogy áram folyhasson. Röviden: töltéskülönbség. Bővebben: Link
(#) kasas válasza kadarist hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Ez egyre ködösebb .Ha a feszültség csak egy lehetőség akkor a konnektorban nincs is semmi csak egy lehetőség,nem véletlenül kérdeztem az atomokat. Az erőmű belepumpálja az elektronokat a szobám konnektorjába röviden. De miért nem munkavégzés ez hisz átjött a villanyórán egy rakás elektron aztán vissza is ment és még ki is szívott 230v nyi elektront a vezeték anyagából mivel váltóáramról beszélünk .Az már részlet kérdés hogy ha beledugok valamit akkor rajta kilépnek és a földbe folynak el miután pl megforgatták a porszívó motorját és lelassultak azaz kissebb lett a feszültésgük és utána meg a földből kezdenek folyni a porszívón keresztül vissza az erőműbe az elektronok igazam van? ez a 230v 50hz működése ? Ha nincs igazam akkor nem értem hogy a halott vezető mivel az ugyan olyan mint a kezemben tartott drót darabka ,ugyan folyhat rajta áram de épp nem folyik mégis mitől indul meg az áram a konnektorban ha ott nics semmilyen elektrontöbblet csak a lehetőség arra hogy majd lessz ha beledugok valamit. Ez egy képtelenség
(#) pucuka válasza kasas hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Van fogalomzavar rendesen. Utána kellene nézned az elektrotechnika alapjainak.
A feszültség az a fizikai mennyiség, ami az elektronokat megosztva tartja. Ezt állítja elő a feszültségforrás másnéven elektromotoros erő. (elem, akumlátor, generátor, erőmű) Az erő sem végez munkát, míg elmozdulás nem történik, a feszültség sem végez munkát míg áram nem folyik. Az elektronokat a feszültség mozgatja (ha tudja, csak akkor ha záródik az áramkör) A 220 V -nyi elektron nem létezik, az elektronok sokaságát töltésnek nevezik. A töltések különbsége (potenciál különbség) a feszültség. A töltések (elektronok) áramlása az áram.
(#) Law_Denis hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Egyetlen 10V /1000uf-s kondi halála önmagában okozhat komoly teljesítmény veszteséget egy PC-s 420W-s tápban? Elméletben a "kimenő" (?) résznél durrant el a kondi, ahonnan a kábelek indulnak az alapra/eszközökre.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2012
(#) kadarist válasza Law_Denis hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Van valami probléma is, vagy csak kérdezed? De az alapszabály az, hogy a hibás alkatrészt cserélni kell egy jóra.
(#) pjg válasza Law_Denis hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Természetesen. Cserélni kell.
(#) kasas válasza pucuka hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Még jobban nem értem. Azt állítod: 1 Az elektronok sokaságát töltésnek nevezzük
2 A töltések különbsége a feszültség ,magyarul két elektronhalmaz közti kül. nagysága a feszültség értéke esetünkben 230v .
3Ezeknek az elektronhalmazoknak az áramlását áramnak nevezzük.
Vagyis tök mind1 hogy minek nevezem töltésnek vagy elektronnak ,ahhoz hogy feszültségről beszéljünk két pont között különböző darabszámú elmozdítható elektronokat (vagy hiányukat)kell megszámolnom a mérőműszerrel.
Tovább a konnektorban oda fog rakódni 230v nyi elektrontöbblet a földhöz képest mp/50 szer ill -230v nyi elektron hiány mp/50 szer amit a mérőműszer mutatni is fog és a frekvenciát is mérheted.
De hogy kerül oda ha nem áramfolyással azaz munkával?
(#) kadarist válasza kasas hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Na most jöhet a vízvezetékpélda, ahol a generátort a szivattyú testesíti meg. A szivattyú nyomást hoz létre a csőben (feszültség). Addig amíg a csapot nem nyitod ki, nem folyik víz (áram). Ha a kifolyó vizet visszavezeted a szivattyúba, akkor egy zárt rendszert kapsz (áramkör). Tehát a generátorban lévő mágneses tér az egyk vezetékben taszítja az elektronokat, a másikben meg vonzza és ez a hatás végig fennmarad egészen a konnektorodig.
(#) bbalazs_ válasza kasas hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
A meromuszer egy ARAMKORT hoz letre a konnektor ket pontja kozott. Folyni fog valamennyi - bar csaknem elhanyagolhatoan kicsi - aram.
(#) danydosster hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Hello!

Adott egy régi HP NX6325 ös laptop. Ramaty állapotban és van arra gondoltam, hogy a billentyűzetét át kellene alakítani usb re, így esetleg az még használható.
Szerintetek ez megoldható?
(#) bbalazs_ válasza danydosster hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Megoldhato. De mennyibe fog kerulni? Szerintem osszevetheto egy vadonatuj USB-s billentyuzet araval.
(#) kasas válasza kadarist hozzászólására (») Okt 24, 2012 /
 
Nincs másik vezeték.Csak egy van,egy fázis na mind1. Odáig már eljutottam hogy a vezeték maga lesz a fogyasztó a csekély ellenállásával és induktivitásával ,a furcsa csak az hogy ezért nem kell fizetni látszólag pedig ki van ez fizetve csak oly minimális munka hogy egy magánházban a falban lévő vezetékek hossza miatt talán egy forintba sem kerül/ho.
Közbe elolvastam a lorentcz erőt és így már körvonalazódik a kép azért köszi a hsz eket!
(#) pucuka válasza kasas hozzászólására (») Okt 25, 2012 /
 
Idézet:
„Nincs másik vezeték.Csak egy van,egy fázis na mind1”

Mindíg kettő van. A másik a lábad alatt van, ha eddíg nem tűnt volna fel. A feszültség=potenciál különbség. Mindíg kell lenni egy mihez képest -nek.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2012
(#) Law_Denis válasza kadarist hozzászólására (») Okt 25, 2012 /
 
Persze, cserélni kell és le is cserélem, csak azért kérdezem, mert ugyan javítottam már tápot, de nem akartam elhinni, hogy egy kondi okozhat ekkora veszteséget. Nagyjából 2 ventit hajt most meg a 420-s táp, szóval azért kérdezem, hogy elég-e ezt kicserélni vagy komolyabb próba előtt haladjak tovább más vonalakon is?
Következő: »»   1826 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem