Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítő
 
Témaindító: Mekkmester, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   33 / 75
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Hello!
Természetesen igazad van ezt elnéztem. Nem volt kedvem újra rajzolni az egészet, de lehet célszerűbb lett volna.
köszi!

SUN-rise.png
    
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Helló!

Nah, ma megint foglalkoztam a kapcsolással, már bekerült a kocsiba is, mert hibátlanul üzemel. Először megmértem az autó milyen feszültségeket szolgáltat majd az áramkörnek. Rájöttem, hogy alapjáraton lámpákkal, klímával, ablakfűtéssel koránt sincsen 13,5V a rendszerben. Fogyasztók nélkül, csak a tompított és helyzetjelző használatával, járó motornál 12,8V érkezett a kapcsolás csatlakozójához. Így a labortápot is erre a feszültségre állítottam be, majd teszteltem a kapcsolást. Ennél a feszültségnél a diódák után 11,23V, a 2k2 ellenállás után 7,37V, és a 6V8 zener után pedig 661mV volt. Ekkor T1 Uce=2,5mV, míg T2 Uce=10,58V, Ube=2,9mV. Ekkor a kondi feszültsége Uc=4,97V. Ha tekertem lejebb a labortáp feszültségét, akkor 11,37V-nál már elkezdett ki be kapcsolgatni a relé, majd 11,2V-nál végleg kikapcsolt. Tehát itt old le a kapcsolás, ekkor a diódák után 9,69V, a 2k2 ellenállás után 7,25V, a zener után 542mV volt, T1 Uce=727mV, T2 Ube=659mV, Uce=220mV, és a kondi feszültsége Uc=219mV. Szerintem ezek jó értékek. A leoldási 11,2V-ra az autó rendszere fél óra alapjáraton járás, bekapcsolt klíma, hátsó ablak fűtés, teljes fordulatú fűtőmotor, rádió, tompított és helyzetjelző lámpák fogyasztókkal sem tudott lemenni. Ekkor 11,8V feszültség volt a rendszerben. Hajszárítóval melegítettem az áramkört asztalon, semmire nem reagált, pedig voltak forró alkatrészek. Nem tudom mi lehetett a gond, de ma gond nélkül ment kb. 1 órát a cucc, és szépen működik, ha kell lekapcsol, ha kell világít, ahogy működnie kell. Meg vagyok vele elégedve, remélem a forgalomban is bizonyít majd. A panelt letakarítottam aromás hígítóval, a legkisebb koszt is eltávolítottam, kapott egy szép műanyag dobozt, és elnyelte a kocsi műszerfala.....

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, amit kaptam!
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Hello!
Az az érdekes, hogy azt írod "a diódák után" és tényleg, mint ha két dióda lenne sorba kötve.
12,8V-11,23V=1,57V majd 11,2V-9,69V=1,51V. Ez nem egy, hanem két dióda 700mV-os nyitófeszültsége lenne. De hol van itt kettő soros dióda? Egyébként ez növeli is a kikapcsolási feszültséget, hiszen kisebb feszültséget kap miatta az áramkör.
Amúgy egy kis hiszterézis nem ártott volna, hogy ne kapcsolgassa a relét ki-be, ha a tompított megszűnik. De ha így jó, akkor JÓ!
üdv! proli007
(#) Erick válasza proli007 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Azért van két dióda nyitóirányú fesze levonva, mert a test ágban is van egy dióda. És a 12,8V-ot mindkét dióda előtt mértem, a 11,23V-ot pedig mindkét dióda után. Tehát a mérőcsúcsot először mindkét dióda elé tettem, majd mindkettőt utána. Gondolom a test ágban valami zavarvédelmi okokból lehet a dióda. Arra is rájöttem, hogy ha a motor beindul, akkor az olajgomba nem simán megszakítja a testet, hanem 12V jön tőle, így akkor arra a bemenetre 12V kapcsolódik, amit a kis dióda fog meg. A relé meg akkor kapcsol ki be, amikor pontosan 11,36-37V-nál van a betáp, alatta és felette stabil, de ezt csak a labortápon vettem észre. Egyébként szerintem tényleg elég korrektül működik.
(#) proli007 válasza Erick hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Hello!
Ja, a rajzon nem volt dióda a GND-ben. De szerintem nincs is rá szükség. Bár ezek az egyszerű tranyós áramkörök nem tudnak korrektek lenni. Többek között, ha a gomba nem ad kellő potenciálú GND-t, gond lehet a kondi kisütésével. Lehet ezért a dióda. De az irányfény felől betett diódára sincs semmi szükség. Hiszen ha kisüti a kondit, a kutyának sem kell táp, hiszen nem fog meghúzni a relé. Inkább a az irányfény ellenállásával sorba lett volna értelme, hogy kis feszültségre ne nyisson még ki a Q2. No de ne ragozzuk tovább..
üdv!
(#) lordpercy válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Megépítettem a kapcsolást, ami tökéletesen működik, de közben ismét felmerült egy probléma. Ez a kiegészítő áramkör egy bistabil relét hozna alaphelyzetbe -kikapcsolt állapotba- áramszünet után. Viszont ugyanezt a relét két másik relé vezérli ugyanerről az 5V-ról. A kérdésem az lenne, hogy okozhat-e problémát, ha a mellékelt rajz szerint próbálom összekötni?
(#) proli007 válasza lordpercy hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Hello! Nem okoz gondot. üdv!
(#) lordpercy válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Köszönöm a gyors választ! Akkor így már össze tudom rakni.
(#) csikosgabi hozzászólása Feb 19, 2013 /
 
Sziasztok. Hogyan lehetne ennek a kapcsolásnak a fordítottját elkészíteni. Vagyis ha táp feszt kap, akkor a relé a beállított idő eltelte után húz meg, és mindaddig úgy marad amíg meg nem szűnik a táp fesz. Az időt kb. 3-7 mp között szeretném állítani. Szerintetek, hogy lehetne ezt megoldani? Köszönöm előre is.
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Hello!
A C1-et R1-et el kell hagyni. A 7-es lábat lekötni a 100µF-ról , a 2-est viszont odakötni.
R2-nek 33kohm-ot R3-nak pedig 50kohm-ot használni.
Egy dióda sem ártana a 100µF-os kodiról a tápra, katód a táp felé.
üdv!
(#) csikosgabi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Szia! Kipróbáltam nem működik. Vagyis ugyanúgy működik mint az eredeti rajzon. 33k ohm trimmer helyett most csak 50k ohm-os volt itthon de nem hiszem, hogy ez a baj. Még valami: Az eredeti rajz szerint és a módosított rajz szerint is csak úgy tudom újra indítani, ha előtte kisütöm a 100µF -os kondit.
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Hello! Miért nem működik ez? üdv!
(#) csikosgabi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Hát akkor valószínű, hogy elnéztem valamit. Holnap kipróbálom és jelentkezek! Köszönöm a segítséget!
(#) csikosgabi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 21, 2013 /
 
Szia. Valamit én szúrhattam el elsőre de ma újraépítettem és jól működik. Szeretnék még valamit kérdezni. Melyik ellenállás érték változtassam meg, hogy 1-4 mp-ig tudjam állítani az időt? Kicsit elszámoltam magam elsőre az idővel kapcsolatban. Köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 21, 2013 /
 
Hello!
Az időzítés értékét közelítőleg a C1*(R1+P1) értékei adják. (Ha ohm-ban és faradban helyettesíted be az értékeket, szekundumban kapod az időt.)Számold ki.
üdv!
(#) csikosgabi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 21, 2013 /
 
Köszönöm szépen
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 23, 2013 /
 
Szia.
Segítséget szeretnék kérni.
Meg építettem ezt a kapcsolást csak valamiért nem jó.
Olyat csinál, hogy amikor rákötöm 12V behúz a relé a led pedig el kezd villogni.
Ha az off potit állítom annyi történik, hogy a led gyorsabban vagy lassabban villog.
Az on potira meg nem reagál semmit.
Mi lehet a baj?
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Feb 23, 2013 /
 
Hello!
Vélhetően semmi. Meg kel várni, amíg kikapcsol a relé, és akkor fordított lesz a helyzet. Mindig azt az időt lehet állítani, ami éppen telik. Ezt jelzi a Led is. Mindig az egyik ütemadó áll, a másik jár. A számláló, meg mindig ugyan annyi villogást számol meg, majd váltja az ütemadót. Ha változik a villogás sebessége, az idő is változik.
üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 23, 2013 /
 
Szia.
Ki próbáltam bekapcsolva hagytam egy idő után abba marad a villogás de a relé behúzva marad.
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Feb 24, 2013 /
 
Hello!
Ha abba maradt a villogás, akkor Valami hiba van, mert át kellett volna váltania a másik ütemadóra, persze közben a relének el. tedd a következőket..
- Ellenőrizd, hogy tényleg BC639-et raktál-e az áramkörbe. Mert annak más a bekötése, mint a "szokásos".
- Bontsd meg az S1-S3 összekötést.
- Az S1 pontot, kösd le a GND-re. A relé el van ejtve. Ekkor az U1 6-os lábán 0V-ot kell mérned, a 2-es lábán a kb. 6,2V tápfeszt, a 4-es lábon tápfeszt, a 3-as lábon ütemes villogást.
- Az S1 pontot, kösd a 6,2V tápfeszre. Ekkor a relé meghúz. A 6-os lábon tápfeszt, a 2-es lábon nullát, a 4-es lábon ütemes villogát, a 3-as lábon tápfeszt kell mérned.
- Első esetben a P1 potit tekergetve változik a Led villogási üteme, míg a második esetben a P2-re.
- Ha ez így működik (amit a leírásod alapján kétlek), akkor az U2 Q kimneteit sorba vizsgálva a villogás üteme mindig feleződik. Mivel a vége felé már elég lassú lesz a dolog, erre az időre célszerű a C1 vagy C2 kondit sokkal kisebbre cserélni. (Persze azt amelyik éppen aktív.)
üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 24, 2013 /
 
Szia!

Köszönöm a segítséget.
Szerintem rossza az ic-m veszek másikat aztán neki futok még egyszer.
Üdv!
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Feb 24, 2013 /
 
Hello!
Egy IC 99,99%-ban nem hibás, ha nem követnek el ellene valamit. Miért nem próbálod azokat megmérni amit írtam. Akkor kiderül mi a gond. Plusz tanulsz belőle valamit. Nem a "vaktyúk is talál szemet" politikát kell követni, mert abból nem tanulsz. A cél pedig ez, nem az hogy "villogjon a Led".
üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 25, 2013 /
 
Szia.

Igazad lehet csak akkor tanulok ha próbálkozom.
Neki is állok végig nézem az egész panelt lehet én hibáztam valahol.
(próba panelt használtam) lehet elnéztem valamit.
Üdv!
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Feb 27, 2013 /
 
Hello!
Ha a Kitt-et szeretnéd vele működtetni (Nem mondtad hogy meg van.) Akkor csak az az időzítő kell, ami a indítja a Kitt-et. Vagy is az "órás időzítő". Egy gond lehet, hogy nem tudni annak milyen a bementi kialakítása. De megrajzoltam hogyan lehetne kiegészíteni. A célszerűbb az lenne ha meg lenne a rajza, akkor nem kellene saccolgatni, hogyan indítja. A Kitt-nek van egy tápfesz bemenete, azt kell átkötni erre az időzítőre, valamint a kimenetét összekötni a Kitt bemenetével. Azért nincs csak egy vezeték, mert várhatóan a Kitt bemenetének egyik pontja is GND. (A C1-nek fólia kondit kell betenni, az elkó nem szerencsés ide.)
Egyébként a rajz amit előzőleg linkeltem nem egy relét, hanem egy szilárdtest relét hajtott volna meg. Ez az SSR kimenet, de egy relét is simán meghajt, csak akkor kell a relére egy védődióda. A PWR pedig az áramkör tápfeszültsége lenne.
üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2013 /
 
Szia.
Nem Kitt-et szeretnék vele működtetni. Egy motort akarok vezérelni vele.
Jó nekem ez a kapcsolás csak nagyon kezdő vagyok még.
Hétvégén meg csinálom hozzá a rajz alapján a nyákot.
Olvasgattam másnak működik biztos én csesztem el valamit.
Azért köszönöm, hogy próbálsz segíteni.
Szerintem másnak működik nekem is biztos fog.
Üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2013 /
 
Hello!
Hát sajnos bajban vagyok a kapcsolással.
Meg csináltam a panelt a rajz szerint.
De valami baj van nem akar működni.
Nem csinál semmit.Nem húz a relé nem villog a led.
És a D2 pár másodperc után fel melegszik.
Kezdem feladni.
Van valami ötleted hol ronthattam el?
Köszi Tomi
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Márc 6, 2013 /
 
Hello!

Nem kel feladni, valami triviális hiba van. Eddig mintha valami működött volna nem? Most meg semmi? De ha a D2 melegszik, akkor utána valahol zárlat van a panelen. Meg kell mérni a zéneren a feszültséget. De a C4-en is hiszen a 220ohm után csak akkora áram folyhat, amitől egy dióda nem melegedhet. Pontosabban az R5 fűtene leginkább.
üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Szia
Köszönöm a biztatást sikerült elindítanom.
Olyan van vele hogy kapcsol a relé villog a led a P1 poti tekergetésével változik a led villogása
de a P2 potival nem változik semmi. Valami akkor még mindig nem jó?
Illetve hogy tudom csökkenteni a meghúzási időt?
Kondi csere?

Üdv!
(#) proli007 válasza TOMI11 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Hello! Akkor most lehet kezdeni innen! üdv!
(#) TOMI11 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Hello!
Elvégeztem a leírtakat addig stimmel, hogy a 3 lábon ütemes villogás.
De amikor össze kötöm a S1 pontot a 6,2 V nem történik semmi nem húz a relé.
üdv
Következő: »»   33 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem