Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MSZ IEC stb. szabványok
 
Témaindító: Slope, idő: Ápr 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Slope hozzászólása Ápr 27, 2006 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne a hazánkban jelenleg érvényben levő kapcsolási rajzokra (villamos rajzjelekre) vonatkozó szabványokra.

Ha minden igaz akkor az MSZ IEC 617 -es szabvány kéne.
Sajnos mindenhol csak utalásokat találok, de magát a szabványt nem!

A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv.: Slope
(#) Chip válasza Slope hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
Szia!

Nekem ez alapján:
http://www.mszt.hu/standardsearch/ics_filter.asp?ics1=01&ics2=080&i...080.30
úgy tűnik, hogy így kell keresned(2-12 ig, mármint MSZ IEC 617-2 - MSZ IEC 617 -12 ig)
(csak az 1. és a 13. változatlan.)
MSZ EN 60617-2:2000 - MSZ EN 60617-12:2000

bár igaz..én sem találtam még ilyet a neten.
(#) Chip válasza Slope hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
Mire kell?
Az nem jó, hogyha áramkör tervező/rajzoló programokból szeded? (azok rendszerint szabványos jelek)
(#) Slope válasza Chip hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
műszaki dokhoz... az utsó feladat egy kapcsrajz az msz iec szabvány szerint...
Az a baj, hogy az ák. tervező progiknál is igencsak sokféle jelképet láttam már... szvsz sok eltérés van a magyar szabványos, és az ezen a programok által produkált rajzjelek között.
(#) Frankye válasza Slope hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
Már csak azért is, mert ezek a progik az USA (DIN) szabványt keverik az európaival (pl.: ellenállás: USA: cik-cakk vonal, EU: téglalap. Vagy a kondik, hogy mást ne mondjak...)
(#) peter007 válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
Hali!

Én ezt találtam, nem tudom segít-e vmit. Link
(#) Slope válasza peter007 hozzászólására (») Ápr 27, 2006 /
 
ezek már tokrajzok...
nekem elvi razhoz kell...
azért köszönöm neked is és a többieknek is, hogy egyáltalán foglalkoztok a kérdésemmel.
(#) Frankye válasza Slope hozzászólására (») Ápr 28, 2006 / 4
 
Sajnos az MSZT (Magyar Szabványügyi Testület, az MSZH, a ~ Hivatal utódja) lapján is csak ennyi található róla:
MSZ-IEC 617-13:1993
Egyébként maga a szabvány papíron vásárolható meg, ára 4830,- Ft, 31 oldal.
Web-en itt vásárolható meg.
Papír alapúként itt rendelheted meg.
A testület címe, elérhetősége:
1091 Budapest Üllői út 25. Telefon: (36)-1-4566800 Fax: (36)-1-4566823
Remélem, valamennyit azért segítettem!
(#) Slope válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 28, 2006 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítő választ, megoldásként Frankye válaszát fogadom el!
Egyébként sikerült megszereznem!
(#) kakarotto hozzászólása Feb 14, 2008 /
 
innen le lehet tölteni

http://vei.kando.hu/index.php?menu=ftp&root=31

hallgato
hallgato
(#) E-onos hozzászólása Máj 12, 2010 /
 
szijasztok!
még iskolás tanuló vagyok olyan kérdésem lenne hogy valaki nemtudná esetleg megmondani hogy melyik Msz szabvány tartalmazza a szabadvezetékek és kábelnyomvonalak szabványos rajzjeleit?
Ha valaki tudná esetleg a válszt vagy vannnak ötletei azt várom az e-mail címemre:5030@citromail.hu
Elöre is kösz[kitartás]
(#) blackdog válasza kakarotto hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Bővebben: Link

Sajna az általad megadott user/password már nem jó. Mondjuk nem is csodálom.
Viszont nagyon szeretném letölteni azokat az anyagokat Ha érted
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Bővebben: Link

Ezek szerint a 617 számos fejezetét visszavonták?

Mi most a hatályos szabályozás? (szabvány)
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Na még egy és nem társalgok tovább magammal. Várom a hozzászólásokat.
A mellékelt könyv tartalma mennyire fedi a mai valóságot?
(#) dobo hozzászólása Jan 11, 2012 /
 
Sziasztok van egy tervezési feladatom és szükségem lenne hozzá az Msz en 12464-es számú szabványra .
Ez ha meglenne valakinek nagyon jó lenne mert egy feladatért nem szivesen venném meg ha nem muszáj.
(#) qvasz2 válasza (») Júl 20, 2012 / 2
 
[OFF]Zoli bácsi! Ezzel csak az a gond, hogy nem a NYÁK tervezésről szól a vita, hanem a legfontosabb dologról: az életvédelemről! Sajnos az emberek döntő többségének halvány fogalma sincs a vonatkozó előírásokról, szabványokról, amiket amúgy be kellene tartania mindenkinek, aki bármilyen áramkört készít.
Én pl. a 90-es években dolgoztam egy cégnél, ahol egy készülék családot treveztünk, és azt a MEEI elé kellett vinni. Én onnan tudom, hogy valóban ennyi a szabvány: 7,5 mm. És sajnos erről az interneten szinte semmit sem lehet találni, mert a szabványok hét pecsétes titkok, amiket nagyon komoly pénzekért vehetsz csak meg. Így aki soha nem dolgozott az iparban, a gyártmány-fejlesztésben, az csak az ilyen fórumokból értesülhet a hasonló dolgokról.
Éppen ezért, topiktól függetlenül helyet kellene biztosítani az ilyen dolgoknak. De persze te vagy a moderátor, te döntöd el, mit lehet és mit nem.
Elnézést, ha hosszú voltam.
(#) Norberto hozzászólása Júl 20, 2012 /
 
Olvastam a Ki mit épített? topikban, hogy a szabványokról, életvédelemről volt szó (súlyos, hosszú, nehéz téma). Most gyorsan utánaolvastam néhány lehetőségnek:

http://szabvanykonyvtar.mszt.hu

Érdemes lenne 10-en, 20-an, vagy még többen összeállni, így meglehetősen olcsón hozzájuthatnánk a szabványok olvasgatásához...

Mit szóltok hozzá?
(#) Alkotó válasza Norberto hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Melyik szabvány foglalkozik a NYÁK tervezéskor betartandó minimális távolsággal az egymás mellett lévő vezetőrészek feszültségeinek függvényében?
Mert itt a biztonságos ÁTÜTÉS ELKERÜLÉSRŐL van szó, és nem az ÉLETVÉDELMI előírásokról. Az egy egészen más kérdés, és alig van köze a paneltervezéshez.
(#) fordkapcs válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Az átütés és az életvédelem összefügg. Ha egy készülék átüt (pl. primer szekunder oldal között) akkor áramütést is okozhat.
A szigetelésvizsgálat is (ha jól emléxem) 500V vagy 1000V-al történik, már csak emiatt sem elegendö a 320V csúcsétékre méretezni.
(#) qvasz2 válasza fordkapcs hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Idézet:
„A szigetelésvizsgálat is (ha jól emléxem) 500V vagy 1000V-al történik”

A névleges feszültség tízszeresével történik, tehát régen, a 220V-nál 2,2kV-al csináltuk, most (gondolom) 2,3kV-al kell.
(#) Alkotó hozzászólása Júl 20, 2012 /
 
Fordkacs, Qvasz2!
Oda-vissza passzolgatjuk értelmetlenül a labdát.
Én azt szeretném tudni, mekkora távolságot kell "értelmesen" hagyni két vezetőréteg között a panelon, a feszültség függvényében. Ha nem tudtok elszakadni a hálózattól, akkor kössük ki, hogy mondjuk maximum 100V egyenfeszültség estében.
Az érintésvédelmet nyilvánvalóan ide lehet citálni, de csak tévútra viszi a témát, megoldás helyett. Ettől függetlenül, a sok félinformáció helyett, ha valamelyikőtök tud konkrét előírásokat, akkor "az vagy szóljon most, vagy hallgasson mindörökké"
(#) pucuka válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2012 / 1
 
Azért nem ennyire súlyos a helyzet. Ha nekem szükségem lenne rá, mert eladásra készítenék elektronikus készüléket, kifizetném azt a 30000 Ft -ot egy évre, és keresgélnék a szabványok között mondjuk elektromos, és elektronikus berendezések érintésvédelme, átütési szilárdsága szavakkal, a saját keresőjével. Nyilván mindenkinek csak arról lehet tapasztalata, amit már hasonló helyzetben átélt.
Egyébként még jónéhány jogszabály ismerete is kell az elektronikus berendezések forgalomba hozatalához, azok feltételeiről, és pl azokban valószínűleg megvannak a megfelelési szabványok is.
(#) Alkotó válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Az a baj, hogy most Te is visszarángatod ebbe a mocsárba a témát, de mégse mondasz egyetlen szabványt se.
Gyári készülékek tömkelegében látom az ajánlott érték betartásának hiányát, ebből arra következtetek nem olyan egyértelmű az a bizonyos, senki által sosem látott bűvös előírás.

De nem is ez a fontos, és éppen ezért nem is jó helyen van a téma, de a moderátor itt látta jónak.
Az alapgondolat annyi volt csupán, hogy egy csomó irodalom foglalkozik azzal, hogy adott NYÁK vezetőszélesség mekkora árammal terhelhető. Viszont SEMMIT nem lehet találni arról mekkora legyen a szigetelő távolság. Milyen egyszerű, vagy bonyolult szabály alapján lehet ezt eldönteni, mi a minimum vagy az ésszerű határérték erre. Ismét hangsúlyoznám, nem hálózati feszültségről van szó, hanem attól sokkal kisebbről.
(#) fordkapcs válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Talán azért nincs ilyen adat, mert ez nem csak a feszülségtöl függ, hanem a hömérséklettöl, a megkívánt szigetelési ellenállástól, szórt kapacitásoktól, lehetésges szennyezödéstöl a nyákon - tehát a környezettöl, páratartalomtól, stb.
Azt is tudni kell, hogy kisfeszültségen (1000V alatt) szabad levegön gyakorlatilag nincs átütés, mindegy milyen kicsi a táv. Nyákon a felületen levö szennyezödés miatt viszont lehet (de pl. a védölakk javít a helyzeten).
A fentiek miatt nem lehet elöirányozni fix V/mm értéket, ilyet nem is várhatsz.
(#) mps válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Szia! Amit használok tervezőt (KiCad) abban van segédlet erre a méretezésre, ugyan nem tudom mi alapján. Bár említ egy IPC221-et. De hirtelen rákeresve magyart nem találtam róla, angolból pedig elég gyenge vagyok .
(#) fordkapcs válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2012 /
 
Tehát ha az áramkörödnek nem probléma néhány Mohm szivárgás akkor egészen közel is lehetnek a sávok, ha viszont nagy impedanciás az áramkör akkor nagy szigetelési távok kellenek. De ugye ez nem csak a feszültségtöl függ.
(#) Brian88 hozzászólása Ápr 2, 2013 /
 
Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni szabvány ügyben.
Készítettem egy berendezést a munkahelyemen, ami távfelügyeletben méri egy napelemes mező teljesítmény termelését. Az eszközt szeretném sorozatban gyártatni, illetve értékesíteni.
A mérőt nem kellene behitelesíteni a mérésügyi hivatallal!

Milyen szabványoknak kellene megfelelni-e a terméknek, illetve milyen minősítést kellene beszerezni hozzá, hogy Magyarországon értékesíteni lehessen.
Az összeszerelést valamelyik "nagy" elektronika összeszerelő üzemben tervezzük.

Néhány paraméter ami fontos lehet:
A mérőn folyamatosan jelen van max: 1000V és 20A
(#) elektrocad válasza Brian88 hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Itt találsz egy elég kimerítő listát a villamosipari szabványokról, igaz angolul van. Ezekből válogathatsz, melyik vonatkozik a termékedre.
(#) djdanger válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 2, 2013 / 1
 
Hali!

Ez a kérdés egy picit összetettebb ennél.... A megkövetelet kuszóáramút és légköz értékeket általában a termékszabvány irja le. Pl egy IT készülék esetében MSZ EN 60950, vagy egy villanytűzhely esetében az MSZ EN 60335 vonatkozó része. Tehát attól függ hogy mibe kerül bele a panel amit épitesz. Egyébként általános dolgokat a 60664-ses szabványsorozatban találsz, normál használattól egész a nagyfrekvenciás megoldásokig.

Az életvédelmi és funkcionális szigetelésre vonatkozó távolságok között is különbség van, de ez függ a készülék osztályától (földelt avagy class II) és a feszültségtől.

A vizsgáló feszültség kiszámitása 2U+1000V ami 230V esetén kb 1500V vizsgálófeszültséget
jelent. Szabvány szerint ehhez 1,5mm távolság kell, de a béke érdekében jobb a 2mm.
Mindez funkcionális és egyszeres szigeteléshez,amihez ugye védőföld jár.

Ha Class II védelemről beszélünk, akkor minden feszültség alatt álló pont és minden kivül a felhasználó által megérinthető pont között az egyszeres szigetelés dupláját kell legalább tartani, azaz legalább 3mm, de bizonyos esetekben a szabványok 6-6,5mm is követelnek.
Ja és ez azt jelenti, hogy a Class II esetén a vizsgálófeszültség 3-3,5kV.
(#) djdanger válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 2, 2013 /
 
Attól függ hogy a kisebb fezsültség pontosan mennyivel kisebb, és hogyan van, már ha van, leválasztva a hálózatról!

ha pontosan leirod a konstrukciót a küyünek, talán tudok segiteni
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem