Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STK erősítők javítások
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Lapozás: OK   17 / 42
(#) reloop válasza tibi1219 hozzászólására (») Nov 6, 2012 /
 
Szia! Többnyire nem. Nézd meg az adatlapját. Ha nem boldogulsz vele, írd meg a típusszámát és az aktuális tápfeszültséget.
(#) tibi1219 hozzászólása Nov 6, 2012 /
 
Stk 4231/II 2x100W/8ohm +/-51 volt
(#) reloop válasza tibi1219 hozzászólására (») Nov 6, 2012 /
 
Az STK 4231/II-t +/-37V, vagy annál kisebb tápfeszültség esetén merném 4 ohm-mal terhelni.
(#) csady hozzászólása Nov 30, 2012 /
 
Sziasztok, egy kis segítségre lenne szükségem. Van egy Grundig V303 erősítő, STK 4036 X IC van benne. Rendelni már nem lehet. Milyen STK-val lehet helyettesíteni? Vagy az STK 4036 X -nek a belső felépítése is nagyon nagy segítsége lenne. Köszönöm a választ előre is !
(#) fecameca hozzászólása Nov 30, 2012 /
 
STK IC-k mind sok (8-16) ezerbe kerülnek, és 50%-ban gyárilag rosszak.
Ajánlom inkább, keress egy jó tranzisztoros kapcsolást, építsd meg, és 1-2 ezerből kijössz, és soha nem lesz olyan, hogy nincs hozzá alkatrész a boltban.
Én is csak STK-t azért vettem, mert idegennek, kuncsaftnak, nem akartam a készülékét átalakítani, magamnak soha nem vennék olyasmit, amiben STK van, mert nagyon rosszak a tapasztalataim.
(#) reloop válasza csady hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Szia! A belsejét itt tudod megnézni.
(#) csady válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Köszönöm a választ! Esetleg egy olyan kapcsolás keresésében tudsz nekem segíteni ami kb akkora teljesítményt képvisel mint az STK 4036X *(2db stk van az erősítőbe.) ??
Köszönöm előre is. (Van itthon 4db tranzisztor valamikor egy erősítőbe volt benne csak szétbontottam. 2db BDW84C,2db BDW83C )
(#) csady válasza reloop hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Köszönöm! Belső felépítésére lennék kíváncsi ellenállások,kondik stb. kapcsolására ami gyárilag be van öntve. Nem szívesen szedném szét ez az egy darabot ami itthon van.
(#) reloop válasza csady hozzászólására (») Nov 30, 2012 / 1
 
Nehezen pótolható végfok IC-k helyére: Bővebben: Link
(#) csady válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
STK4036 II
STK4036 X

Megvan mindkét STK-nak a kapcsolása. Annyi a 2 között a különbség hogy a THD:

STK 4036 II THD: 0.3%
STK 4036 X THD 0.008%

Ez igazából mit is jelent?

A másik kérdésem. összehasonlítottam a 2 kapcsolást minden megegyezik csak a 8-as és 11-es lábra nincs kötve semmi (STK 4036 II esetében.) 8-as és 11-es lábra van 1Kohm-os ellenállás és egy 100pF kondenzátor. (STK 4036 X esetében. )

a 4036II-t beépítem és a 8, 11-es lábát nem forrasztom be akkor gondolom működnie kell. Jól gondolom ?
(#) Gery78 válasza csady hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Helló!

Én is építettem STK-val végerősítőt, csak én az STK-4042XI-es típust építettem meg. Egy II-es végű típusnak kevésbé örültem volna mint a XI-nek, mert a II-es gyengébb hangminőséget produkál. A THD az a Total Harmonic Distortion rövidítése, és ez az erősítő harmonikus torzítására utal. A XI-es típus sokkal komolyabban van megépítve (válogatott alkatrészek) ezért jobb a THD-je, ezért szebben is szól. A 8-as és a 11-es láb közé beépített ellenállat és kondi szerintem egy nagyfrekis negatív visszacsatolás, és a gerjedést hivatott gátolni, ha jól gondolom, de javítsatok ki, ha nem így van.

Ha egy mód van rá, (és be tudod szerezni) én inkább az STK4036X-et javasolnám beépíteni, pláne, ha az volt eredetileg is az erősítőben.
(#) csady válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Sajnos az eredeti már nem rendelhető nem tudom beszerezni.
(#) fecameca válasza csady hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Nem tudtam, hogy a TDA 7294 100 Wattos, csak azt nem tudom, mibe kerül? A TDA sorozat minden tagjával eddig meg voltam elégedve. Az STK nem rendes IC, hanem hibrid áramkör! Kész kontakthibafészek. Tapasztaltam. Amit helyette vettem 1 évre rá minden ok nélkül újra elfüstölt.
(#) vipera1997 válasza fecameca hozzászólására (») Dec 1, 2012 / 1
 
a tda-ról mondanék pár szót igaz nem ide tartozik.Nekem nagyon tetszik a hangja és teljesítménye
db-ja kb 1000Ft
Üdv
(#) fecameca válasza vipera1997 hozzászólására (») Dec 1, 2012 /
 
Akkor az nagyon megéri. Az STK-k azok a hybrid IC-s korszakból itt ragadt dinók. Szedtem már szét, vagy SMD-kből, vagy tok nélküli SMD-kből vannak összerakosgatva, és a rossz ponthegesztéseknél fordulhat elő kontakthiba.
(#) peter810 hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Szevasztok Péter vagyok.
Minap szereztem egy Hitachi ha-3 stereo erősítőt végfok hibával.A két végfokot kicseréltem és mikor bekapcsolom a mágnes kapcsoló nem húz be és nem szól.a végfokok ugyan arra a típusra lettek kicserélve (profi módon) (STK 4044 II) mi lehet a baj merre keresgéljem?köszönöm válaszotokat.
(#) Jax válasza peter810 hozzászólására (») Jan 3, 2013 /
 
Szia!
Ha sötétben tapogatózol, nézd meg, mit kapcsol a relé, aztán kezdd el visszafelé nézni a nyákot. Próbálj kapcsi rajzot készíteni és ha úgy ahogy kiderült mi vezérli, ellehet kezdeni keresni a hibát.
Kondenzátor, vagy ellenállás, ha tönkre megy, látható jelei vannak többnyire, szóval több mint valószínű, hogy valami dióda, tranzisztor, vagy valami más félvezető lehet a baj okozója. Esetleg védelemből csinálja, az esetben zárlat lehet valahol, vagy túl van vezérelve a végfok, stb.
Én valahogy így esnék neki!
Üdv.: Jax!
(#) flashx hozzászólása Jan 17, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy igen érdekes hiba kapcsán kérném a segítségeteket!

Hozzám került javításra egy végfok hibás Soundwave AA-4000 erősítő.
A benne található, egyszer már cserélt STK4231II IC belülről meg volt égve, DC-t adott a kimenetre. Kicseréltem STK4231V-re a jobb hangminőség érdekében, az áramkörét megnéztem, ki van építve a plusz szükséges rész. Volt pár púpos, égett elko, ezeket is cseréltem. Ezen kívül a védelem reléjének egyik kontaktusa szakadt volt, ezt is cseréltem.

A jelenlegi állás: Az erősítő a bemenetére kapcsolt szinusz jelet csak nagyon kis hangerőn adja ki torzítás mentesen, ha feljebb csavarom, a szinuszjel átmegy olyan formába, amit alul áteresztő szűrő csinál a négyszög jelből. Az erősítő IC bemenetére a jel még torzítás mentesen érkezik, igaz van egy kis DC komponense (kb. 300mV), ami csak az IC bemeneti lábán tapasztalható. Fontos még, hogy az erősítő csak halkan szól, a kimenet kb. 1,8 Vpp-re kúszik fel, erős torzítás mellett. DC csak 100mV megy a kimenetekre. Mind a két oldal ugyanígy viselkedik. Tápfesz +- 72V, amit az STK IC rendesen megkap.

Szerintetek mi lehet a gond? Szívesen veszek minden gondolatot a téma kapcsán!
(#) reloop válasza flashx hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Szia! Az erősítő mit kezd a némítás funkcióval? A 6 és 9 lábak negatív táp közelében vannak?
(#) flashx válasza reloop hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
Némítás hatására a kimeneti jelszint a funkciójának megfelelően lecsökken, de ugyanúgy viselkedik, mint ahogy már írtam. Mint ha halkabbra venném... A 6. láb negatív tápfesz közelében (-68V), a 9. láb földpotenciálon van.
(#) reloop válasza flashx hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
Az adatlapi kapcsoláson a 9. láb ad negatív tápot a nagyjelű erősítő munkaellenállásának. Ezek csatlakoznak a 7 és 17 lábakra. Megkapják valamilyen úton a negatív tápot?
(#) flashx válasza reloop hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
A 7 és 17. lábak +71 V-on vannak.
(#) reloop válasza flashx hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
Az nagyon nem jó. Az adatlapi belső vázlat alapján átlátod a működését? A kimenetnek ilyen mérési eredménynél a pozitív tápon kéne lennie.
A 7,17 lábakról a negatív tápra menő ellenállások megvannak? Ezekbe csatlakozik be a feszültség-utánhúzó kondenzátor.
(#) flashx válasza reloop hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
Nem egészen látom át működését, ha van időd, fűzhetnél hozzá egy kis kommentárt, sokat lehetne belőle tanulni. Milyen ellenállásokra gondolsz? A belső felépítés ábráján, vagy a minta áramkörön keressem?
(#) reloop válasza flashx hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
A bal oldali erősítő részt magyarázom. A TR8+TR9 és a TR10+TR11 tranzisztorokból álló teljesítményfokozatot a TR6 tranzisztor hajtja meg. Ennek van két soros munkaellenállása melyet az ajánlott rajz mint 4,7k-t jelöl. Lehet nálad kisebb értékű, mert itt 10mA a szokásos áram, ahhoz 3,3-3,6k ellenállás illene. Jelöltem, hogy durván 34-34V-nak kell esni mindkét ellenálláson. A TR7 darlington ad előfeszítést a teljesítményfokozat tranzisztorainak, rajta kb. 2V esik, ezért a 7. lábon -1V körüli feszültséget kéne mérni.
Azt gyanítom, hogy a 7. láb és negatív táp között nem folyik elegendő áram az említett ellenállásokon, ezért olyan vérszegény a kivezérelhetőség.
Keresd meg a két említett ellenállást, mérd meg az értéküket, majd áram alá helyezve az erősítőt, a rajtuk eső feszültséget. Kiderülhet, hogy szakadtak, vagy nem kapnak negatív tápot esetleg az után-húzó (47uF) kondenzátor zárlatos.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2013

STK4231V.GIF
    
(#) flashx válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Az általad említett említett ellenállésok mind 4,7k-sok, rendben vannak. A potenciálok mindkét oldalon a következők: Az IC 7. (17.) lába: 71,2V (71,1V), az ellenállások közös kivezetései: 0V (0V), a második ellenállás második kivezetése: -68,1V (-68,2V).
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) reloop válasza flashx hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Ezek szerint a pozitív táp mérhető a kimeneten?
(#) flashx hozzászólása Márc 21, 2013 /
 
Reloop kollégával megvitattuk a problémát és ő már az elején sejtette, hogy bedöglött az STK IC. Azóta a végére jutottam a témának. Tehát jött az erősítő egy túlhajtott és meghibásodott STK 4231II-vel. Én szépen kicseréltem az IC-t plusz azokat az elkókat, amiket magával rántott. Igen, ám, de a védelem reléje is féloldalasan szakadt volt, ami a kimenetet kapcsolta. Én meg terhelés nélkül szépen túlhajtottam az új IC-t, amit (szétszedve) a végfok tranzisztor-párokat hajtó tranzisztorok kipukkanásával jelzett. IC + relé csere és már működött is!
(#) szbalint25 hozzászólása Ápr 4, 2013 /
 
Sziasztok!

Nemrégen megépítettem az alábbi kapcsolást. Szép hangja van stb. csak az a gondom vele, hogy nagyon nagy az alapzaja.
A kérdésem az, hogy hogyan lehetne ezt a zajt csökkenteni, vagy teljesen megszüntetni?
Köszi a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2013

stk4122_3.jpg
    
(#) proli007 válasza szbalint25 hozzászólására (») Ápr 4, 2013 /
 
Hello! Nem találtál megfelelőnek, egy erősítős topikot az ezerből? üdv!
Következő: »»   17 / 42
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem