Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű labortáp építése
Lapozás: OK   6 / 7
(#) tothtechnika válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 2, 2013 / 1
 
OPA4228 van benne, de főleg a kis zaj és nagy kimeneti áram miatt. Az csak mellékes, hogy jó nagy a slew rate-je is. Meg van benne még 1 apró kis trükk, hogy nem +-10V-ról jár, hanem +10 és -5V-ról, így kisebb kicsit a disszipáció, mivel negatív kimeneti feszültségre úgy sincs szükség, ezért a -5V bőven elegendő. Ha lenne kisebb stab IC (persze lehet, hogy van, nem kerestem) akkor lehet, hogy csak 3,3V-os lenne benne, mármint ugye a negatív ágban.

Az már csak hab a tortán, hogy ez nem chopper stabilizált. Bár Attila tápja most nálam van, és abba a chopperes műverősítő nem "csinál" semmi chopperezésből eredő hibát. Gondolom a chopperezés gyorsabban történik, mint ahogy a táp "el tudna mászni"

A nagy összteljesítmény azért kellett, mert sok nagyteljesítményű dolgot fejlesztek, ahova nagy feszültség és áram kell. (Több kW-os dolgokat)

Azt meg el is felejtettem írni, hogy a mostani tápomba összesen 3µF kimeneti kondenzátor van, ami nagyon jótékony hatással van az áramkorlát gyorsaságára.
(#) _vl_ válasza tothtechnika hozzászólására (») Jún 2, 2013 /
 
Köszönöm a felvilágosítást.
Negatív tápot nagyobb áramra lehet építeni LM337-ből, vagy ha elég pár 10mA, akkor egy TL431 is elég lehet, az 2.5V-tól felfelé használható.
A chopperezésnek akkor lehetnének szerintem mellékhatásai, ha a chopper frekijével menne az előszabályzó, és pont azon a frekin kéne elnyomnia a táp hullámzását a legutolsó fokozatnak. Vagy ha pont ezen a frekin terhelne a fogyasztó nagyobb mértékben. Bár ha a fogyasztó ilyet tesz, akkor meg legyen az ő bemenetén combos kondi.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2013
(#) kuka88 hozzászólása Júl 11, 2013 /
 
Sziasztok,
Megépítettem Attila86 smps labortápegységét. Bővebben: Link

Sajnos úgy tűnik, hogy a transzformátornak amit csináltattam híbás a 15voltos szekundere, így nagyon paraszt módon, de összökötötem 2db 9 voltos elmet és azzal próbáltam ki.( nagyon kíváncsi voltam :O) Az áramgenerátor ledje vílág, de semmi más. A másik led nem, illetve a kijelző sem mutat semmit. Lehet, hogy nem elég neki az áram? Ha ez a lehetőség nem játszik akkor, hogy álljak neki a hiba keresésének?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is!
Üdv Tamás
(#) Attila86 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Szia!

Az elem egyenfeszültséget ad, a trafó pedig váltakozót. Így nincsenek meg a negatív segédtápok.
(#) kuka88 válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Szia!

Esetleg egy 12 voltos trafó próbaképpen elegendő lehet, ameddig kitalálok valami megoldást a trafóra?
(#) proba válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Legyél még "parasztabb" a negatív tápot egy harmadik elemmel biztosítsd.
(#) Attila86 válasza proba hozzászólására (») Júl 11, 2013 /
 
Az nem lesz jó mert +-12V a segédtáp.
(#) Attila86 hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Elkészült az első adag nyák a labortápomhoz. Ha valaki nagy felbontásban szeretné megnézni a részleteket, arra itt van ez a link.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
(#) efraim válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 12, 2013 2 /
 
Megnéztem, de a folytótekercs az magyarul fojtótekercs

att86.png
    
(#) kuka88 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Sikerült megoldanom a transzformátor problémár, de nem lettem boldogabb...
Segédtáp rákapcsolása esetén továbbra is csak az áramkorlát LED-je világít.
Főtápt nem kapott még.
Keresgéltem szakdásokat illetve zárlatot és továbbra is keresek hátha elkerülte a figyelmemet valami.
Ezen kívül mit kellene tennem? Merre lehet a hiba?
(#) kuka88 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Hibakeresés és javítgatás közben találtam is 1-2 kontakthibát majd kijavítás után nagy reményekkel bekapcsoltam. Az áramkorlát LED-je felvillant ám csak 1 másodpercre. Mostmár semmi nem történik mikor áramot adok neki. Egészen "jól" haladok.
(#) kuka88 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Előfordulhat, hogy valahogy meghalt egy félvezető és azért hunyt ki a led miközben kapta a tápot?
Már alig látok annyit kerestem a hibát.
(#) helektro válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Már ne is haragudj, de mérni kéne, nem keresgélni. A célra vezetőbb lesz. Méréssel meglesz a hiba, kereséssel nem.
(#) kuka88 válasza helektro hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Teljesen igazad van. Kicsit féltem ráadni hosszabb időrea tápfeszt nehogy valami besokaljon, mivel jópár dolog van amiből nincs lehetőségem a cserére.

Kicsit haladtam a dologgal. Most a kimenetet jelző led már világít, illetve a kijelző nullái villognak. ( Illetve majdnem nullák mert a bal felső szegmens egyiknél se világít.)
Ez mitől lehet?
(#) kuka88 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
A kijelző továbbra is '0.00' villog a kimenet jelző LED világít, de az áramkorlát LED-je nem.
Normális, hogy az a sárga led 11.6 voltot kap? Gyanítom, hogy őt is megöltem.
(#) kuka88 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
A villogó nullák valószínűleg a referencia hiányára utaltak. Sikerült az smd IC-t beforrasztgatni egy normál tokba, így már nem villognak a nullák. Legalábbis feszültségmérő állásba nem, merthogy ampermérésnél igen...
Voltmérő állásban 60 körülről elkezd csökkeni folyamatosan majd megáll olyan 20-22 között dc on állásnál, dc off-nál pedig 13-14 között.
Áramkorlát LED-je továbbra is 11,6 voltot kap.
Illetve nem tudom, hogy kell-e, de az ICL egy kicsit melegszik.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2013
(#) violin válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Király! Mind saját részre készül....? Vagy árulod majd...?
(#) Attila86 válasza violin hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Egy az enyém, egy tiszteletpéldány Tóth Gábor barátomé a segítségéért, egyre már van jelentkező, 9db pedig eladó lesz amint megjelent a cikk. Ez a hónap vége lesz csak, mert egy illető már meg is vette a labortáp prototípusát kompletten úgy ahogy van. Ezért teljesen újat kell építenem magamnak.
(#) violin válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Egyre jobb.....lehet tudni,hogy mit tud majd...?

Ja,közben már elolvastam....
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2013
(#) Kovidivi válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Először tedd tisztába a labortápot, utána foglalkozz a panelműszerekkel. A táp már megy rendesen? Mert a LED-ek nem úgy világítanak, ahogy kellene. Képpel egyszerűbb lenne segíteni. Plusz mérhetnél is pár dolgot, amit fontosnak gondolsz. Meg linkeld be kérlek a kapcs. rajzot, ha jól sejtem Attila86 SMPS tápjáról van szó? Aztán onnan kérdezgetünk majd, hogy mekkora a feszültség a különböző pontokon!
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Tudod, mit megkerestem. Bővebben: Link Mekkora feszültséget mérsz a GND-hez képest ezeken a pontokon: C9 pozitív lába, NE555-ös 1-es, 4-es lábánál, TL074 4-es, és 11-es lábán, aztán a következőket mérd légy szíves a negatívhoz képest: C25 pozitív lábán, R1 és R52 FET felé néző lába, és a kimenő feszültség. A panelmérőkkel majd ezután érdemes foglalkozni. Minden poti legyen középállásban, és ne forgasd mérés alatt!
(#) kuka88 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Igen erről a tápról van szó. A leírásban az szerepel, hogy a segédtáppal kezdjük, aztán ha ott midnen rendben akkor jöhet a főtáp. Főtápot még egyáltalán adtam neki, féltem, hogy valami elszáll.
Éppen most vettem vettem észre, hogy a 78l05-ös IC eléggé melegszik.
(#) kuka88 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Meglátjuk, hogy milesz ha kap főtápt, aztán lemérem amiket írtál.
Most lehet hülyéne fogok tűnni(lehet az is vagyok ), de a GND és negatív itt nem ugyanaz?
(#) Attila86 válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Idézet:
„de a GND és negatív itt nem ugyanaz?”

Ha ilyen kérdés felmerül benned, akkor ez a táp nem neked való.
(#) Kovidivi válasza kuka88 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Itt egy induktivitás és egy FET van a két pont között, ezért nem tekinthetőek azonos potenciálnak. C29-esen levő feszültség is kellene (két láb közötti!), meg akkor ha már itt méregetsz, ezek is: C17, C33, C34, C4, C5. Kiveheted a LED kijelzőket is, ne terheljék be a tápokat!
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2013
(#) kuka88 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Lemértem mindent, amit írtál. Néhány helyen igen érdekes dolgok jöttek össze
c9-53,6V
NE555- 1.láb-0V
2.láb-14.3V
tl074- 4.láb-53,8V
11láb-11,39V


C25-5,17V
R1-5,17V
R2-5,17V
kimenő fesz.-5,22V


C29-6V
C17-19V
C33-4,4V
C34-4,93V
C4-12V
C5-12V

Megnézem, mitől ezek az eltérések.Bár lehet Csak holnap lesz időm rá.
Amit a tl074 kap
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Beültetve a labortáp: Bővebben: Link
(#) lesliewednesday válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Nagyon szépen néz ki. Nekem a tekercs huzalátmérője kicsit kevésnek látszik a 10A-hez, illetve a vas méretéhez képest. Természetesen hiszek neked, elég sok munkád fekszik benne... Lehet a képeken tűnik csak így, illetve ekkora a vas. Kíváncsian várjuk a cikket, leírást.
(#) Attila86 válasza lesliewednesday hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Nem, tényleg vékony. De ezt így lehet kapni a HEStore-ban 10A-es folytótekercsként, szóval rendben van. Mutattam trafósnak is, azt mondta ez elég vastag.
(#) scooby_ válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Szia!
Az miféle ferrit amit Te használsz hozzá? Énnekem valami ROHS van, kék színű borzasztóan nagy (7000nH) Al értékkel. 4 menetet tekertem fel rá, 150uH körül lett. 3 menettel meg kevesebb, szóval úgy hagytam. 1-1,4mm átmérőjű selyem litzével tekercseltem meg.
Itt az adatlapja a ferritmagnak.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2013
Következő: »»   6 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem