Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Graetz-híd
 
Témaindító: zoly15, idő: Máj 2, 2007
Lapozás: OK   7 / 8
(#) lackfisimon hozzászólása Aug 30, 2013 /
 
Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy ebben(egyébként a rajz egy fender erősítőből származik) a graetz híd diódáival párhuzamosan kapcsolt kondiknak mi az értelme?
Elsőre nekem teljesen unpraktikusnak tűnik: nagyfrekis zajt átengedi a didódán, amit amúgy a dióda lassúsága valamennyire csillapított volna, és cserébe van egy plusz alkatrészem, ami ráadásul nem is lehet akármilyen, mert ki kell bírnia a 2*gyök2*szekunderfeszültséget (plusz biztonsági határt)... (De persze lehet csak valamit elnézek -.- )

szerk: Sőt, hamár itt tartunk, mi a frász indokolhatja a 400V-os feszültségét?
és: a teljes rajz: http://support.fender.com/schematics/guitar_amplifiers/Deluxe_900_s...ic.pdf
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2013
(#) pucuka válasza lackfisimon hozzászólására (») Aug 30, 2013 / 1
 
Ez az, amit manapság mindenki elfelejt. A diódákon keresztmoduláció keletkezik, aminek sok magasfrekvenciás összetevője van. Ez ugyanolyan brummként jelentkezik, mint amikor szűretlen a táp, csak ezt nem lehet megszüntetni (csak csökkenteni) máshol, mint magukon a diódákon.
A kerámia kondik feszültségével vigyázni kell. A nagyobb, 15 nF feletti kondenzátorok kerámia anyagának tulajdonságai feszültség függőek, nem nagyon ugyan, de képesek, különösen magasabb frekvencián parametrikus erősítőként viselkedni. Ezt elkerülendő a jelentős feszültség tűrés túllépés.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2013
(#) lackfisimon válasza pucuka hozzászólására (») Aug 30, 2013 /
 
Értem, köszönöm!
(#) holex hozzászólása Ápr 11, 2014 /
 
Egyenirányítás után muszáj kondit betenni? Van egy 42V-os trafóm, és fűtőellenállás lenne rákötve, amit egy MOSFET kapcsolgat, amit egy mikrovezérlő vezérel PWM jellel. Én úgy gondolom, hogy ebben az esetben nincs szükség kondira, jól sejtem? Mivel a Graetz után egy 100 Hz-es jel lesz, mekkora legyen a PWM frekvencia? Gondolom 100 Hz édeskevés, mert ha pont "völgyben" kapcsol mindig, akkor semmit nem fog fűteni az ellenállás, ha meg mindig "hegyen", akkor meg túl sokat, tehát a 42V-os RMS-t kellene megcélozni. 1 kHz-es PWM frekvencia elég ehhez?
(#) reloop válasza holex hozzászólására (») Ápr 11, 2014 /
 
Szia! Kondi nem kell. A PWM frekvencia tetszőlegesen alacsony lehet a fűtőellenállás hőtehetetlensége miatt, akár 1Hz is megfelel.
(#) holex válasza reloop hozzászólására (») Ápr 12, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) holex hozzászólása Júl 22, 2014 /
 
Ilyen Graetz híd mennyire melegszik fel, ha 24V 5A megy bele és a kimenetén kapacitív terhelés van? Érzésre nagyon forró, nem bírja a kezem, de bordának nincs hely, így csak egy alulemezt tudtam ráfogatni. Bírni fogja hosszú távon?
(#) kadarist válasza holex hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Kapacitív terhelés? Hová folyik az áram?
(#) erbe válasza holex hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Mekkora az alulemez és milyen vastag?
1 tábla 5-ös alulemez pl. már nagyon kedvező.
Ha nagy a puffer, nagyobb hidat kell választani. Könnyen feltüzesíti.
(#) holex hozzászólása Júl 22, 2014 /
 
Kb. 1 mm vastag és 5*3,5 cm a mérete. A puffer elég nagy, 4*4700 µF
(#) holex válasza kadarist hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
4 db 4700 µF-es kondi van, a legnagyobb fogyasztó egy nagy fűtőszál, 13 ohm ellenállással.
(#) erbe válasza holex hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Fűtőszálhoz nem kell puffer.
Mi van még azon kívül az áramkörben? Lehet, hogy nem is kellene egyenirányítóról fűteni, ahhoz elég lenne egy relé.
(#) holex válasza erbe hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Mikrokontrolleres áramkör is megy róla. Azért nem jó a relés megoldás és az egyenirányítás kihagyása, mert a relét csak állásos szabályzásra lehet használni, de én folytonos szabályzót csinálok egy MOSFET segítségével.
(#) erbe válasza holex hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Ekkora teljesítménynél nem kell lineáris fűtésszabályzás. A hőtehetetlenség sokkal nagyobb nagyságrendű. Ha mégis, akkor is elegendő a PWM teljesítményszabályozás és a fűtés áramkörét nem kell ennyire pufferelni. Elegendő a vezérlés áramkörét szűrni.
Az egyenirányítót nem a fűtés terheli, hanem a puffer töltése.
(#) holex válasza erbe hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Akkor szerinted elég lenne az, ha mondjuk a 4-ből 2 kondit kivennék?
(#) erbe válasza holex hozzászólására (») Júl 22, 2014 /
 
Hármat.???
Egykor úgy javasolták, 1 A - 2000 uF. De nem fűtéshez, hanem komolyabb alkalmazásokhoz. Ma is meg lehet még találni a hullámosság kiszámításához szükséges képleteket.
A vezérlőhöz úgyis stabilizálnod kell, az elegendő szűrést ad. Amúgy is jobban jársz, ha a mikrovezérlő tápját külön oldod meg. 9-10V-ról 5 (3,3) V-ra. Nem pedig 24-ről.
(#) PapirKutya hozzászólása Okt 7, 2014 /
 
Sziasztok! Szeretném kérni a segítségeteket. Vásároltam egy DC-DC konvertert, melynek a paraméterei a következők:

Input Voltage:7-35V
Output Current:3A
Output Voltage:1.25-30V adjustable

Van egy AC trafóm a ami 25,4V AC-t ad le.

Szeretném megkérdezi tőletek, hogy az egyenirányító után mekkora kondit javasoltok beépíteni, hogy a kérdéses eszközt tudjam működtetni.

Segítséget előre is köszönöm.
Zoli
(#) PapirKutya válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2014 /
 
Köszönöm.
(#) Maysea hozzászólása Aug 17, 2015 /
 
Üdv!

Kérdezni szeretnék.
Van egy toroid trafóm primer: 230, szekundér: 110 V és 14 V kivezetéssel. A terhelhetőség mindkét esetben 600 VA. Két célra szánom a szörnyeteget:

Az egyik, hogy 110V-os szerszámokat használjak róla, ehhez csak annyi kérdésem lenne, hogy kell-e bármilyen elektronikai szerelés, mielőtt rákötném a 110-es aljzatot, és leszedném róla az áramot. (a fogyasztók egy kis kompresszor, vagy fűtőszál).

A másik, hogy a 14 V-os feszültségből szeretnék egyenirányítás (Graetz híd) segítségével stabil 18 V körüli értéket kapni, ezzel egy korábban akkus csavarbehajtót szeretnék üzemeltetni, ami 18 V, ha jól tudom max 20 A áramfelvétellel üzemel. Végigolvastam a topikot, de sajnos kezdő vagyok, és a zseniális kezdőknek szánt kapcsolási rajz ellenére se tudom megállapítani, hogy milyen értékű alkatrészekre lenne szükségem? Mekkora puffer kondenzátorra kéne, valamint mi a szerepe a képen látható feszültségszabályzó ICnek (7809), és a mellette lévő két 100nF-os kondinak? Találtam 18V-os feszültségszabályzó IC-t, de maximum 2A terhelhetőségűt, az kevés lenne, ugye?

A két szekundér kört külön-külön fogom használni, tehát egyszerre nem terhelem mindkettőt.

Köszönöm, ha tud valaki segíteni/okítani!
(#) ferci válasza Maysea hozzászólására (») Aug 17, 2015 /
 
Szia!

A stabilizátor részre egyrészt nincs szükséged, másrészt a 20 amper maxhoz egész más rendszer kéne. A graetz nem árt, ha 25 amperesnél nagyobb lesz, pl. 35.
Ha folyamatos az üzem, hűtőlemez, borda is kell neki, pasztázva.
Ráteszel az egyenrángatott feszre párezer µF-ot, valamit emeljen mégis és csavarozol.
18 voltod nem lesz terhelve, de ez nem gond.
(#) granpa válasza Maysea hozzászólására (») Aug 17, 2015 /
 
'Ferci'-hez csatlakozva: ha négy Schottkyból csinálsz Gaetzet, majdnem meglesz a 18V-od; azt meg bonthatsz (nagyáramút) rossz/elavult PC tápokból. Kondiból ~15-20e µF elég lesz.
(#) eldo hozzászólása Okt 2, 2015 /
 
Sziasztok!

Szeretném kicserélni az FZ1-es trafomban a Graetz-hidat csak nem tudom milyenre. A szekunder tekercs ha jól tudom 16 V-ot tud max 1,2 A. Gondolom elég ha egy 1000V-10A-es re kicserélem(ilyet találtam most)? vagy kell valami plusz is? Kapcsolási rajz csatolva
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2015

image004.jpg
    
(#) Massawa válasza eldo hozzászólására (») Okt 2, 2015 /
 
Az elég
(#) Kolenai hozzászólása Feb 8, 2016 /
 
Sziasztok!
180 ledből álló füzér 11 mA-t vesz fel és szeretnék ebből 6 db-t összekötni,egy kbpc 2506-tal megtudom csinálni hálózati feszültségről?
Előre is köszi!
(#) reloop válasza Kolenai hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia! Ágyúval verébre? Egy DB107 nem volna praktikusabb?
(#) Kolenai válasza reloop hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Szia!Szempont,hogy saruzható legyen.Ezek szerint,akkor működik a dolog?Kondit tegyek bele?
Köszi!
(#) reloop válasza Kolenai hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
A választott egyenirányító természetesen bőven kiszolgálja, a kapcsolás kialakítását LED-es témában érdeklődd meg!
(#) TheCruve hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Sziasztok!

Megtudnátok mondani hogy egy KBPC 2506 QF 25A / 350V Graetz hídat beszerelhetek olyan akkumulátortöltőbe,ami egy 12V-os 155Ah akkumulátor töltésére lesz tervezve?
(#) steelbird válasza TheCruve hozzászólására (») Feb 10, 2016 / 1
 
Szia. Igen, de biztosítani kell azt, hogy a töltőáram ne haladhassa meg a 25A -t, még rövidzárban sem.
(#) szsman hozzászólása Feb 17, 2016 /
 
Kedves mindenki! A segítségeteket szeretném kérni, mint amatőr.
Adott egy 12v5A toroid trafó, és erre kötve van egy KBPC2506 graetz híd. Az egyenirányított oldalon egy 1000qf kondi/25v. E kimenetre van kötve egy izzószál, amit textilvágásra használnék. A hiba, hogy túlságosan felizzik az izzószál, forrósodik a graetz híd, de mint állat, és ami jobban aggaszt a torroid is átforrósodik. Építettem egy feszültségszabályozó áramkört, de az is tűzforró lett, a problémámat ez sem oldotta meg. Volna ötletetek, mit is tehetnék? Válaszokat előre is nagyon köszönöm!
Következő: »»   7 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem