Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CB rádió
 
Témaindító: csikosgabi, idő: Máj 16, 2006
Lapozás: OK   2 / 67
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 1, 2007 /
 
Volt már távoli cb-vételetek? Pl olasz, ukrán ...ilyenekről hallottam. De nekem csak a 4.emeleti ablakbol kukucskál a botantenna.
Vajon ha a tetőn lenne lehetne külföldieket is venni, esetleg velük konzultálni. Persze nem lesz mert ehhez engedély kell, csak feltételezem
(#) erobi82 válasza e-sporadic hozzászólására (») Máj 1, 2007 /
 
A tetőre szánt antennát a házkezelőséggel kell egyeztetni.Ha FM-es a készülék nem kell engedély AM üzemmód már elvileg tilos mintahogy az SSB-is, de érdekes módon sokakat nem érdekel.....valószínűleg azért mert itt másabbak a terjedési viszonyok.
Viszont nagy DX-ek(általában) nem mobilantennával szoktak összejönni.
(#) csikosgabi hozzászólása Máj 2, 2007 /
 
Én két éve rádiózok egy stalker IX-el és a háztetőnkön van egy penetrátor antenna.Ezzel jó terjedés esetén hatalmas távolságokat lehet áthidalni.Nekünk 1szer volt egy rövid kapcsolatunk egy ausztriai cb-ssel.
Ha nem őrjöngsz a rádióba bagóznak rád a HIF-esek.Ők csak akkoir lendülnek akcióba ha valaki marhaságokat beszél,morbidul beszél.De persze igaz ezt tiltják...


üdv.:csikosgabi
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 3, 2007 /
 
Azt hallottam a pontosan 27.145 MHZ ahol modellrepülök meg egyéb távirányitós játékok is működnek a cébé melett, engedélyezet hullámsáv.
Egyik ismerősöm nagyon szertne folyamatos rádióműsort indítani, csakhogy tele az éter ugye. Mindenhová engedély kell...
Az URH tilos a KH tilos a műsorszóró rövidhullám tilos.
Vajon mi a helyzet pl a 27.145 MHZ-vel vagy valamelyik cébés csatornával?
Szerintetek morogna a HIF vagy a frekvgazd int ha folyamatos mondjuk napi 3-4 órás adás lenne mint egy helyi rádiónál.
Mondjuk a vétel meg egy egyszerű walkie-talkie-n törénne amit kényelmi eszközökkel ruháznák fel.pl fülhallgató...
(#) Kera_Will válasza e-sporadic hozzászólására (») Máj 3, 2007 /
 
Hááát nem éppen műsorszórósáv a CB közép40es csatija.

VókiTókik szupreg vevője mindent vesz ... AM is SSB is FM is több kevesebb sikerrel.Ez nem gond.

Sávszéled meg max 3 - 4 kiloherz, nem HiFi hangszinezetű lesz a műsor minősége se.

Természetesen folymatos műsor szórás se lehetséges ebben a sávban.

Ezenkívűl még a szerzői szomszédos és egyébb jogokat is sértietek ha netán bármi féle zeneszámot is küldenétek az éterbe bárhol ... gondolom nem csak 1 folytában beszélgetést adnátok .

Műsor szóráshoz ottan van a hivatalos út ... párszor lehet engedély nélkül nyomni de nem érdemes ... lehetnek jóakaróitok a környéken.
Hiába adtok kicsi szinttel alig szól 1 - 2 kmre ...
Akkor is megtalál a "HIF" (mert má megint más a nevük :-S ) .
(#) jency94 hozzászólása Máj 3, 2007 /
 
Hi!
Nem szeretnék 20000 forintokért új CB rádió adóvevőtt venni, hanem ha lehet saját magam szeretném elkészíteni. Már körbejártam az egész netet, de nem találtam erről kapcsolási rajzot vagy leírást. Ha tud nekem valaki segíteni, akkor az írja ide!
(#) Kera_Will válasza jency94 hozzászólására (») Máj 3, 2007 /
 
CEPT normás CB-t kell csinálnod ... sajna de máááár régen nem vizsgáztatnak mérnek be CB-t a HIF nél mert csak a CEPT normát jelölő cimkét és típust nézik .

HOME MADE CB-t nem is üzemeltethetsz ezért hivatalosan !

Építeni lehet ... csak ne nagyon használd ....
Épített eszközöknél előfordulhat nem kívánatos TVI zavart okozó események.Megfelelő műszerezettség hiányában nehéz megoldani. Spectrum analizátor kell amivel megismerheted a CB-d nagyfrekis gerjedékenységét , felharmónikus viselkedését ..stb ..stb.

Erre a szomszédok lehetnek nyűgösek Azután meg te ha feljelentenek mert nem tudnak TV-t nézni ..stb ..stb ...

De az építéshez sok sikert ... jó tanuló terep az 1 kis nagyfreki , KF , 1 kis szintézer , vagy csak 1 2 csatis akkor dupla számú kvarc ... az meg drága lesz mert már nem nagyon kapsz CB csatis kvarcokat.
amiből 2 csatis rádiót 4 db kvarccal meg csinálsz annyiból már 40(akárhány) csatis(programtól függ) szintézert is tudsz építeni. mert a kvarcok olyan drágák ...
Sok sikert !

Nézegessél Rádiótechnika 80, 81 , 82 ,83, 84,85 es évkönyveit ezekben kb 3 4 darab CB rádió konstrukció leírása van . Sajna ezek AMben dolgoznak.
CEPT norma esetén FM kell tehát átkell alakítani FMes üzemmódra a közölt leírásokat és szintézert érdemes hozzájuk rakni nem kvarcokat ...
(#) erobi82 válasza jency94 hozzászólására (») Máj 3, 2007 /
 
És ki mondta hogy vegyél újat??
Rádióamatőr találkozókon lehet venni használtat ki is próbálhatod, mert általába van mire "rádugni"(antenna, táp)
Pl.: Tavaly a szolnoki találkozón láttam 5eFt-ért ceptes 40 FM készüléket.Jó..nem volt egy nagymárka de működött.
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 3, 2007 /
 
Már csináltam próbát, megkértük haveromat beszéljen folyamatosan a cb-be persze 5 másodperces szünetekkel nehogy leégjen a végfok, miközben folyamatosan távolodtunk a kiindulási helytől egy Walkie talkie-val. A baj az volt hogy tényleg egy idő után már mindenféle síphang meg FM miodulált taxis belezavart az adásba. Hát igen a waki taki-nak kicsi a szelektivitása, egyszerre fogja mind a 40 cébé csatornát, sőt még többet is , persze tekivel lehhet hangolni...
Az lenne a jó ha a vevő oldalon is spéci készülék lenne, mondjuk egy hordozható cébé, ami felbontható 40 csatira.
Legjobb az URH mert irányítható az adásszórás...de hát ott is teli az éter.
(#) csikosgabi válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
igen ez nem nagyon arra való.De még ha arra is használnád akkor ia szörnyű lenne mert az am közép negyvenbe belezavar az USB közép negyven.Ezt tapasztalatból tudom.
(#) jency94 hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Utánanéztem ennek a CEPTes dolognak a garazs.de oldalon és ott az van írva, hogy a régi készülékek nem használhatók. Ezek szerint amit rádiós találkozón veszek, akkor azokat nem szabad használni?
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 6, 2007 /
 
Végigolvastam a garazs.de-n a 2002.jan.1-je óta életben lévő cébézési lehetőségeket. Tehát eszerint még a mikrofont lenyomni sem tanácsos AM módban?
Itt azt írja hogy elvileg a 27 megán csak FM módban lehet és csak max 4 Watt kimenőtelj-el lehet nyomulni...
Azaz gyakorlatilag nem is lehet Cébézni...
(#) erobi82 válasza e-sporadic hozzászólására (») Máj 6, 2007 /
 
De lehet!!Csak FM-ben ami mint tudjuk nem úgy terjed mint az SSB vagy az AM.Nesze neked EU konform....
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 15, 2007 /
 
Sziasztok. Szeretnék építeni egy reflex, egyenes vevőt, (olyat amilyen pl a középhullámú zsebrádiókban van) CB sávra.
Vajon ,,csavargatós" forgókondis vevővel lehetne olyan vevőt készíteni ami olyan szelektív hogy szét tudja válogatni mind a 40 Cb csatornát, vagy legalább a távol levőeket egymástól.
A készülék 9V os elemmel menne , fülhallgatóval. Valami olyasmit akarok készíteni amilyen egy kínai 27Mhz-s walkie talkie csak szelektivebb...
(#) becko8 hozzászólása Máj 16, 2007 /
 
Üdv!
Tudtok valami linket, ill leírást, hogy hogyan kell Penetrátor antennát építeni?
Kössz
(#) e-sporadic hozzászólása Máj 30, 2007 /
 

Sziasztok. Már irtam ebben a témában.

Szeretnék építeni egy reflex, egyenes vevőt, (olyat amilyen pl a középhullámú zsebrádiókban van) CB sávra.
Vajon ,,csavargatós" forgókondis vevővel lehetne olyan vevőt készíteni ami olyan szelektív hogy szét tudja válogatni mind a 40 Cb csatornát, vagy legalább a távol levőeket egymástól.?
A készülék 9V os elemmel menne , fülhallgatóval. Valami olyasmit akarok készíteni amilyen egy kínai 27Mhz-s walkie talkie csak szelektivebb...


(#) tamkov válasza e-sporadic hozzászólására (») Jún 6, 2007 /
 
Szia!
http://cbradio.hu/pg009.html
Ez egyszerűbb megoldás, de gyenge.
Esetleg egy végfok rá ha kevés nektek...
Üdv.
T
(#) e-sporadic válasza tamkov hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Hello!
Köszönöm a linket körülnéztem az oldalon vannak érdekes cuccok... de nem tudom te kapcsolási rajzra gondoltál? mert azt nem találtam azon amit belinkeltél.
Köszi a segítséget:e-sporadic
(#) propower hozzászólása Dec 7, 2007 /
 
Sziasztok!
A következő kérdésre kérnék segítséget!
CB rádiót szeretnék vásárolni mégpedig olyat ami tudna kb. 3 km-ert és mindkét készülék lakásban lenne használva egymás közt.Nem tudom hogy stabilt vagy mobilt vegyek,olyan kellene ami megbízhatóan működik.
Mekkora legyen a teljesítménye?
Melyek a jó tipusok?(kb.60-70 ezerig)
Várom a válaszotokat
(#) TomKranich hozzászólása Dec 7, 2007 / 4
 
Hello!

Igazandibol egy CB allomas telepitese nem egyszeru.
Eleg sok mindennek kell megfelelnie hogy JOL mukodjon! Osszetudsz dobni egyszerut ami vagy mukodik vagy nem. Ha meg mukodik esetleg tonkreteszed a radiot hibas illesztesek miatt pld.
egy rosszul beallitott antenna tonkreteszi a radiodat a hibas SWR ertek miatt.



Egy allomas telepitesehez ugye kell egy antenna ami szerintem jobb ha egy stabil antenna pld penetrator vagy citystar kb 4-5eFt (hasznaltan).
Persze kirakhatsz egy mobil (autora valo) antennat is
de annak nem olyan jo ugye a nyeresege sem ill nemtudod hova rakni mert elvileg ala kene tenni egy
vaslemezt a jobb vetel miatt.
Persze nem mondom hogy nem megoldhato ha siman kiraksz egy mobil antennat! azzal is mukodik de nem olyan jo hatasfokkal mint egy stabil antenna.


Egy radio (president grant,stalker IX stb) vagy CEPT-es.Ezek kb 15-50eFt korul vannak
Namarmost a hatalyban levo szabalyok szerint CSAK CEPT-es szabvanyu radiot hasznalhatsz! Ami azt jelenti hogy a radion rajta kell lenni a CEPT PR-27D matricanak. Jellemzoi: FM 1-40 Csatorna a kozepso frekvencia tartomanyban. MAX 4W kimeno teljesitmeny.
A fenti ket radio ennek nem felel meg elvileg nem hasznalhatod. Azt tudnod kell hogy egy CEPT-es radio kb 10eFt korul van ujonnan.

Ha ezek megvannak kell egy tapegyseg.Ez igazandibol radio fuggo minnel nagyobb teljesitmeny megy ki belole annal nagyobb tap kell hozza Amper szamban!
Ez is olyan 5-10eFt korul van.

Remelem tudtam segiteni, ha tovabbi kerdesed van akkor allok rendelkezesedre!
u.i: nekem lassan 10 eve van radiom itthon es nem CEPT szabvanyurol beszelek es nincs vele gond.
(#) Medve válasza propower hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
Hello, PMR kizárt? Jóval olcsóbban és egyszerűbben kijönne. Van rálátás a másik állomásra?
(#) Doky586 hozzászólása Dec 7, 2007 /
 
topikok:

CB-rádió

PMR-rádió

CEPT-es CB tökéletesen jó erre, csak valami egyszerű antennát csinálj hozzá a tetőre.
PMR esetén optikai rálátás kell a kettő közt ekkora távolságnál. Minden más megoldás (pmr-re antennafabrikálás vagy nem-ceptes CB) törvénytelen.
(#) propower válasza Medve hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat.
Legjobb lenne egy pmr de nem tudom hogy tuningolva megfelelne e a célomnak.A távolság légvonalban kb 1 km,
és 4-5 utca van a két lakás között és rálátás sincs.
Az egyik helyen nehézkesen tudnék stabilt telepíteni(társasház).
(#) Medve válasza propower hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
Itt az lenne a megoldás, ha ki tudnád próbálni egy kölcsön készülékkel, hogy milyen a terjedés. Nálam az egyik irányban 21km, a másikban 800m. Hát igy van ez! Ritka amúgy, de van PMR-ben asztali készülék is, de lehetne barkácsolni is egyet, végül is, csak dobozcsere.
(#) propower válasza TomKranich hozzászólására (») Dec 7, 2007 /
 
Szia!
Ez a rádió szerinted megfelelne?
Bővebben: Link
Ezzel az antennával?
Bővebben: Link
Az swr-t hogyan kell beállítani?
Mérőt tudok keríteni.
(#) Medve válasza propower hozzászólására (») Dec 8, 2007 /
 
Ez tud AM-et? Jellemző a németekre, idepasszolják a szemetüket...Vagy gonosz vagyok? Amúgy tetszetős készülék! Bár az AM és az SSB hiánya régi konstrukcióra utal!
(#) propower válasza Medve hozzászólására (») Dec 8, 2007 /
 
Na látod tök hülye vagyok hozzá!
Csak azt néztem ,hogy minél nagyobb vattos legyen.
(#) Doky586 válasza Medve hozzászólására (») Dec 8, 2007 /
 
"Bár az AM és az SSB hiánya régi konstrukcióra utal!"

vagy inkább arra hogy teljesíti a CEPT normát és forgalmazható Mo-n...
Ezen antenna viszont csak autóra való.
(#) Medve válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 8, 2007 /
 
Ehhh, összekevertem, szóval az AM megléte, és az SSB hiánya. Ha igy szóbahoztad, az AM nem engedélyezett moduláció. (?) Szabadna ilyet árulni?

Propower, régebben a stabil állomások max teljesítménye 1W lehetett, míg a mobiloké 4W, ám a kisebb stabil teljesítményt ellensúlyozta a jó antenna. Teljesítményben ilyen választék van. Vagy még esetleg a pár100 méterre jó 0,1W-os kütyü. Ha nem igy van, vagy volt, hát kijavítanak a mesterek.
(#) frank tibor válasza propower hozzászólására (») Dec 8, 2007 /
 
Hello
Arra kiváló amire szánod. 10-20Km is tud stabil antennával. De szerintem fogadd meg TomKranich tanácsát, vegyél "president grant,stalker IX stb". Doky586 A Cept csak 40csatorna FM, max. 4W semmi más!!!!! Ha jól tudom.
Következő: »»   2 / 67
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem