Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Speciális LED meghajtás
Lapozás: OK   7 / 8
(#) proli007 válasza melorin hozzászólására (») Nov 20, 2013 /
 
Hello! Rendben. És akkor ehhez az egyszerű dologhoz mit szólsz? Ez garantáltan nem fog neked zajongani. üdv!
(#) melorin válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Köszönöm, nagyon szuperül működik! Viszont módosítani kellene ahhoz, hogy az egyik LED egy kicsit hamarabb "lépjen működésbe"? Mert most kb 30-40%-os poti-állásnál kezd csak el átszíneződni a LED. Valószínűleg azért, mert nem lineáris a poti.
Kipróbáltam, hogy az egyik 22K helyett 4,7K-t tettem be és pont jókor színeződik át?Szerinted jó megoldás ez hosszú távon? Nem fog tönkre menni idő előtt valami?
(#) proli007 válasza melorin hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Hello! Nem fog tönkremenni, de egy logos poti, nem túl jó ötlet bele. Mint láthatod, itt sem lineáris a változás, aminek az az oka, hogy egy poti és egy ellenállással készített feszültségosztó, szögelfordulással arányosan, csak éppen exponenciális jelleggel változtatja az osztásfeszültséget. Természetesen az az ellenállás és poti ellenállás arányától függ. A közel jó megoldás, a lineáris poti, és az ezt tápláló áramgenerátor. Amúgy megfejetetted hogyan működik ez az egyszerű kapcsolás? üdv!
(#) melorin válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Csak sejtem, hogy működik. Szerintem áramot szabályoz a tranzisztor bázisán, ami épp a LED nyítóáramát ereszti rá a kollektorról a LED-ekre, hol az egyikre, hol a másikra, a poti állásától függően.
(#) proli007 válasza melorin hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Nem egészen. Ez tulajdonképpen két feszültség vezérelt áramgenerátor. Ahol a vezérlő feszültséget feszültségosztó állítja be. R1-P1 és R2-P1 osztókkal. A maximális Led áramot, a két 330ohm-al lehet beállítani. A dióda pedig azért van benne, mert különben amíg a leosztott feszültség el nem érné a tranyó bázis-emitter nyitófeszültségét, nem nőne az áram. A dióda nyitófeszültsége viszont kapásból adja a tranyók nyitófeszültségét. Így nincs holt zóna a szabályozás indulásának kezdetén. üdv!
(#) melorin válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Én is úgy értettem, csak rosszul fogalmaztam. Megmértem a LED-re eső feszültséget, és csak nagyon keveset változik a poti állásától függően, viszont az áramerősség nagyon, tehát akkor az áramerősséget változtatom, nem?
(#) proli007 válasza melorin hozzászólására (») Nov 21, 2013 /
 
Pont a Led ezen tulajdonsága (feszültség-áram) karakterisztikája miatt kell/célszerű áramgenerátorral hajtani. Persze mezei ellenállással is lehet, ha arra tetemes feszültség jut, és nem változik túlzottan a tápfesz.
Igen az áramerősséget változtatod, de az osztó kimeneti feszültségének függvényében. (Csak nem túl precízen, hanem egyszerűen. De arra is lenne mód.) üdv!
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szia! Sziasztok! Megépítettem ezt a kis áramkört az NE555 el. Egy 12V LED szallagot tettem rá ami 18-20W teljesítmény felvételre képes teljes fényerőn. Abban kérem a segítségeteket, hogy mit ronthattam el , mert nem tudom teljesen levenni a LEDek fényerejét. A LEDszallagon minden 3-4 LED után előtét van. Mit kell módosítanom az áramkörben? A poti 50K -s a 100nF már kicseréltem 10nF -ra, de nem történt változás. A LEDszallag fénye amikor le van tekerve teljesen, 4.3V ot mérek. Szép estét Nektek.
FETnek IRFP240 et tettem be.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013

PWM 1.LAY
    
(#) Koncsar válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Bocsánat, de a szalagot 2 LL írtam. Elnézést.
(#) proli007 válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hello! Ha teljes tartományban szeretnéd szabályozni a Led-eket, akkor ez az 555-es áramkör nem jó választás. Mert egy kondit sem kisütni, sem feltölteni nem lehet nulla idő alatt. Javaslom inkább, hogy a mellékelt áramkört építsd meg helyette. Ebben ugyan kicsit több alkatrész van, de sz sem komplikált. üdv!

LED-PWM.png
    
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szép estét. Köszönni elfelejtettem. Köszi Gábor! Nincs véletlen egy Sprint forma a gépeden. Légyszives, kérek szépen.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
(#) proli007 válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hello! Én nem használok Sprint-et, de mivel karácsony van, megrajzoltam.. üdv!
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Köszönöm szépen, hogy ilyen ötösöm lenne a Lottón. Éreztem, hogy történik valami. Mégegyszer Millió köszönet.
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
A FET nem fog jobban melegedni mint az NE555 kapcsolásnál?
(#) proli007 válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Nemfog!
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia Gábor! Megépítettem, szépen működik. Ennél amikor majdnem letekerem az 50K potit elkezd villogni kis fényerőn. Alkatrészben egyedül a 47nF helyett 100nF ot tettem be. A többi stimmel. Illetve a poti ahogy a kezemben van vagy valamelyik részéhez hozzáérek, akkor mászkál a fényerő. Gondolom ez normális és a LED nyítófeszültsége a leszabályzás alsó határa, de valahol ott kezd el villogni. Köszi.
(#) reloop válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia! Ha nincs 47nF-od rakd össze kettőből, vagy használj kisebbet. Úgy nézem a 100nF már látható vibrálást eredményez alacsony kitöltésen.
R5, R6-ot cseréld kisebbre, hogy a neminvertáló bemenet az oszcillátor amplitúdóján kívül eső értéket tudjon felvenni.
A FET meghajtó műveleti erősítő nyílthurokban erősít ez valóban lehet érzékeny. P1 csúszka és a test közé használd el azt a 100nF kondenzátort mely az oszcillátorból kijön
(#) reloop válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia Pisti! Mindjárt kipróbálom, minden alkatrész csere elött teszek egy próbát. Jelentkezem. Köszönöm.
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Pisti! A 100nF kisebbre cserélése a fény leszabályozását javította. A NYÁK érzékeny maradt egyenlőre, ha a FEThez érek hozzá akkor azért mászik el a fény. Ha a poti bármely lábához érek hozzá akkor is ez a helyzet. Mondjad nyugodtan, hogy miért tapogatom! Plána a legkisebb fényerőn nagyon érzékeny szegény jószág.
(#) proli007 válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Hello! A frekvenciának köze nincs a leszabályozáshoz, mert azzal a kitöltés nem változik. A tapogatásra való érzékenység azért van, mert magas impedanciásak a körök. De nem kell tapogatni! Ha valahol megfogod, brummot viszel a komparátorba, ami változtatja a kitöltést. Ha ezt a poti középállásban teszed, akkor a változás kiátlagolódik. Ha minimális kitöltésnél, akkor nem, mert sötét alá nem tud menni a fényerő csak növekedni képes.
Ha a poti messze lenne az áramkörtől, (de miért lenne messze,) akkor ahogy Pista írja tegyél kondit a csúszka és a GND közé. Pont úgy kell eljárni, mint egy erősítő építésnél. Azt sem tapogatod üzem közben.. Mert ha a szemedbe nyúlkálnak, te is érzékeny vagy. Nem? üdv!
(#) reloop válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
A Q1 drain-re köss egy csatolókondit, arra pedig a hangkártya szkópot! Tanulságos lesz mi történik a poti tekergetésekor. A végállásokban ki kell simulni a vonalnak.
(#) Koncsar válasza proli007 hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Köszi Gábor! Ez jó volt.
Mindjárt csinálom tovább, csak most értem haza.
Ez tetszett (Mert ha a szemedbe nyúlkálnak, te is érzékeny vagy..)
(#) Koncsar hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
Szia Gábor! Előre bocsánatot kérek Tőled amiért felteszem az ajándék kapcsolásnak a megépített képét is meg a Lay. Sprint formátumot. Megoldást keresek erre az érzékenységre. A poti felé közelitek és valami gerjedésbe megy át szegénykémben. Remélem a NYÁKot nem rontottam el. A Test és a P1 re kötött 100nF kondi sokat javított a helyzeten.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Pisti benne van a 100nF kondi a potin, de még nem 100-as a dolog. A legkisebb fényen van beállítva a poti, A NYÁK aljához közelítek 10mm re és erősödik a LED fénye.
Mindjárt kidobom ezt az olcsó műanyagházas fo. potit. Jobb minőségű csak 10K om van.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) reloop válasza Koncsar hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
A 100nF-ot az IC 5-ös lához minél közelebb kösd be , lehetőleg rövid lábakat hagyj.
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
8 mm re van az IC 5-s lábtól, a NYÁK alján.
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Nem lehet, hogy túlsokat várok el ettől a kis, aranyos kapcsolástól.
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Pisti én ezt így hagyom, szerintem jól működik, egy rendes poti kell hozzá. A Gábor NTC-s ventilátor szabályozását használom az erősítőmben is, hibátlanul működik. 50 forintos poti nem poti. Köszi a segítségetek.
(#) Mzolee hozzászólása Jan 3, 2014 /
 
Sziasztok!

Kérdésem az lenne, hogy miként oldhatnátok meg legegyszerűbben és legkevesebb egyéb alkatrész beiktatásával kb. 150-200 db LED (20mA) egységes fényerővel való meghajtását?
A ledek egymás mellett vannak és igen változatos vonalakban rendezve. Az én elképzelésem 6db LED + 1 ellenállás ilyen csoportokat.

ledek árama: 20mA
nyitófesz: 2V
betápfesz: 14V

Szeretném elegánsabban és korszerűbben megoldani és erre várok némi instrukciót részetekről.
Következő: »»   7 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem