Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   152 / 298
(#) Darfol hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Tiszteletem!

Segítene valaki átnézni, hogy jó e a nyáktervem.
Hálás köszönetem!

Tisztelettel: Darfol

akk 5A.pdf
    
(#) kekbon hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Van valakinek tapasztalata az elektronikus szulfátoldókkal kapcsolatban?
Esetleg tudja valaki, milyen elven működnek?
(#) dani9228 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Üdv!
Tudnátok nekem ajánlani egy olyan akkumulátor töltőt, amelynél állítható a töltőáram nagysága, max 3-4A-ig. A töltő savas akkumulátorhoz kellene. Szerintetek az akkumulátor számára töltésként a tiszta egyenáram ( pufferelt ), vagy a lüktető ( sima egyenirányított ) feszültség kell? Melyiknek mi a hátránya és előnye?
Köszi!!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) villanyipi válasza Darfol hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Ez nem nyákterv sőt eleve áthúztál pár vezetősávot egymáson R3-ic1 Sprint layoutban tervezzed és a nyák kérdéses topikba tedd hamar megkapod a segítséged
(#) erbe válasza Darfol hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Máig sem értem, miért kell egy akkutöltőbe 20000 µF pufferkondenzátor. Ez nem HIFI erősítő, ahol fontos a kis hullámosság. Amúgy is ~2000 µF-ot ajánlanak amperenként, ez meg a trafó szerint legfeljebb 6 A-t tud.
Ez nem neked szól, hanem a hozzáértőbbeknek.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) Darfol válasza villanyipi hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Üdv!

Igen át van húzva mert pont úgy mentettem le, hogy bennmaradt az áthidalás.
Most akkor kell ekkora kondi vagy sem?

Üdv: Darfol
(#) widerstand hozzászólása Feb 13, 2014 /
 
Sziasztok
nem tartozik teljesen ide, de itt biztos tudtok segíteni. Adott egy 70Ah ólom-savas akksi, amelyet már 2-3 szor lemerítettem, majd feltöltöttem. A sav szintet meg nem ellenőriztem. Most töltöttem volna 4-ik alkalommal, de töltéskor a kapocsfesz nem lett magasabb 13,2V-nál és az áramerősség se csökkent 4A alá. Megnéztem a savszintet és bizony alacsony volt. Öntöttem rá szódavizet( a nagy siettségre csak ez volt kéznél), azóta eltelt 3 óra, de a helyzet változatlan. Ha leveszem a töltőt, akkor a feszültség rohamosan esik és 1 perc után már csak 11V van benne. Lehet hogy kinyírtam az akkut?
Próbáltam másik töltővel is, de ugyanez a jelenség
(#) kadarist válasza widerstand hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Szia!
Ezt hívják cellazárlatnak. Amelyikben nem pezseg a sav, az a zárlatos.
(#) zoo84 hozzászólása Feb 13, 2014 /
 
Sziasztok,

ha ennél az egyszerű töltőnél nagyobbra(100 VA) cserélem a trafót, akkor növekedni fog a töltőáram is? Vagy kell még hozzá valamit cserélni, módosítani?

Üdv!
(#) zolika60 válasza zoo84 hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Növekedni fog.
(#) Darfol válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Üdv!

Egy vagy két darab kondi kellene ezt építeném meg. És még valamit kérdeznék. ehhez a töltőhöz 18V- os transzformátor kellene.
Mi van akkor ha 1V kisebb vagy nagyobb a transzformátor. Gondolom az lenne válasz, hogy tekerjek le belőle 1V- nyit, de transzformátor megbontása nélkül mit tehetek?

Köszönöm a válszt előre is!
(#) Darfol válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Üdv!

Köszönöm a gyors választ!
(#) zoo84 hozzászólása Feb 14, 2014 /
 
Sziasztok
Szeretném lemásolni a reszursz 1 töltőt. Az eredeti trafó secunder oldalát terheletlenül mérve 19 V-t mérek. Van 2 db trafóm otthon, az egyik tud 16V-t a másik meg 24V-ot. Melyiket lenne érdemes beleépíteni?

Üdv!
(#) capali68 hozzászólása Feb 14, 2014 /
 
Sziasztok.
Szeretnék megkérni egy nálam hozzáértőbb fórumtársat, hogy a rajzon az anonim félvezetőket nevesítse és egy rövid tájékoztatóval ismertesse a kapcsolás lényegét. A trafóm ilyen és 6A tud. Az aksim 55 Ah kapacitású.

Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2014
(#) user1914 válasza zoo84 hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
Hi!
Én a 24 V-ossal kezdeném, az biztos tudja a megadott áramot is szolgáltatni a fázishasítással, ha a trafónak a telsesítménye megfelelő .
Üdv. Mátyás
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2014
(#) proli007 válasza capali68 hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
Hello! A gyanúm az, hogy ahol találtad, ott meg kellet volna találni az alkatrészek típusát is. De..
- A kapcsolásban két tirisztor van. Az, amelyik a műszerrel sorban, van nagyáramúnak kell lenni, mert ezen keresztül folyik majd a töltőáram. A másik lehet egy kis tirisztor is.
- A transzformátornál remélem észrevetted, hogy ez egy középmegcsapolású trafó, 2x14V feszültséggel. Ezt egynirányítja a D1-D2 dióda.
- Ha a transzformátor pillanatnyi feszültsége magasabb, mint az aksi feszültsége, akkor Az R1 ellenálláson, D2 diódán keresztül a a nagy tirisztorba Gate áram folyik, az begyújt, és áram fog folyni az akis felé. (Jó hogy mindenkinek azonos száma van..)
- Ha a kis tirisztor begyújt, akkor az R2 ellenálláson keresztül elszívja R1 által szolgáltatott áramot, így a nagy tirisztor nem képes begyújtani, vagy is megszűnik a töltőáram.
- A kis tirisztort az aksi feszültsége gyújtja be. Kb. akkor, mikor a VR2 potméterrel leosztott feszültség, meghaladja a zéner (plusz a kis tirisztor Gate) feszültségét.
- Mivel az aski figyelt feszültsége a potméterrel állítható a töltés leállításának feszültsége is állítható.

- A D1-D2 diódának olyan áramúnak kell lenni, aminek árama nagyobb, mint a töltőáram. De azt csak próba alapján tudhatod meg, mert itt az áramot "nem korlátozza semmi", pontosabban a trafó-egyenirányító ellenállásai fogják azt csak meghatározni. Vagy is kb. két 10A-es dióda, (vagy dióda híd fele) kb. megfelelő lesz.
- A Gate-nél található diódán csak a Gate áram folyik át, oda megfelel,egy 1N4007 dióda is.
- Az R1-R2 ellenállásnak viszont 5W-osnak kell lenni, mert ha a kis tirisztor begyújt, azokon "jelentős áram" fog folyni.
- Kis tirisztornak bőven megfelel, egy 1A-es típusú is.
- Az R3 és R4 ellenállás már lehet a megszokott 0,6W-is is. VR2 pedig trimmer potméter.
- A ZD1 zéner dióda pedig 6,2..8.2V könyökfeszültségű, pld. BZX79 vagy BZX85 típusú is lehet.
- A C1 kondenzátor bár polarizált van jelölve, de ez 220nF értékével lehet egy 63V-os fólia kondenzátor is.
üdv!
(#) capali68 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2014 /
 
Köszönöm,világos volt a magyarázat.
Az egész lényege az lenne, hogy egyszerű, kevés alkatrészből szerettem volna a minimalista ( trafó,két dióda,bizti,töltöttségi szint mérő) töltőmet okosítani oly módon, hogy feltöltés esetén ki is kapcsoljon. Most gondolom sokan mondják, hogy felesleges mert az úgy jó ahogy van, de akkor ennek a fórumnak nem lenne létjogosultsága.
Esetleg, ha lenne egy ilyen kipróbált, egyszerű, működő kapcsolása valakinek, ami a fenti igényeknek megfelel, szívesen látnám. Időm van viszont egy akadályba már ma beleütköztem mikor a helyi alkatrészboltos azt mondta, hogy 33 Ohmos 5 Wattos ellenállást nem is tartanak.Viszont megrendelni meg tudja, hát azt én is és otthagytam.
(#) proli007 válasza capali68 hozzászólására (») Feb 15, 2014 /
 
Hello! Ennél egyszerűbbet nehezen fogsz találni. De ahogy nő az áramkörrel szemben támasztott igények (pontosság-szabályozhatóság..), úgy nő az áramkör összetettsége is. De körülnézhetsz a topik képei között is. Ha nincs 5W-os ellenállás, akkor gyakorlatilag 2W-os is megteszi. De ha két 68ohm/1W-ot párhuzamosan kötsz, az is megfelelő lesz. üdv!
(#) capali68 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2014 /
 
Igaz. Szétnéztem, ami ezen az elven működik az mind ilyen egyszerű. Négy-öt ilyen elvű kapcsolást találtam persze mind kapott hideget,meleget megcsinálom mindet aztán a jobbik marad majd, ha elakadok kérdezek.
Köszi.Üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2014
(#) andyka hozzászólása Feb 17, 2014 /
 
Sziasztok
Az alabbi kapcsolasba van 3 zener dioda, szerintetek mulyen ertekuek?
Koszonom

8649-1.jpg
    
(#) user1914 válasza andyka hozzászólására (») Feb 17, 2014 /
 
Hi!
Két alkalommal a Google is segíthet!
VD1 11 V 0.34 w, VD5 7-8.5 V 0.34 w.
De egyszerűen a kapcsolásból eredően a VD1 csak a trapéz fesz előállítására van, ami 10-12 V-ig megfelelő. A VD4 és VD5 a tőltési végfesz lekapcsolásáért felelős. Az értéke a tőltési végfesz minusz a VT6 tranyi maradék fesz, és a VT7 B-E nyitófesz, és a két zéner összértéke. (kb. 13-14 V között keresendő.)
Üdv. Mátyás
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2014
(#) andyka válasza user1914 hozzászólására (») Feb 17, 2014 /
 
Koszi a gyors vallaszt, de foleg a magyarazatot hozza, lenyegeben ez tobbet segit mint az ertekek.
Koszonom
(#) Gabi6 hozzászólása Feb 20, 2014 /
 
Hello
Segítséget szeretnék kérni.A szakmának még nagyon az elején járok ezért szeretném vagyis ha tudtok irjatok le mindent pontról pontra.Arról is lenne szó,hogy szeretnék megépíteni egy akumlátor töltőt traktorra gondolom erősebb kel mint egy személyautóra.... ha valaki tud egy komolyabb megbízható töltőd megköszönném,hogy ha elküldené a rajzot és,hogy mi is kell bele.előre is köszönöm üdv :Gabi
(#) Hidi hozzászólása Feb 21, 2014 /
 
Helló! Megépítettem ezt a kapcsolást. A kérdésem az lenne hogy ha a + - kimenő ágat összeérintem akkor mi történik? Vagy ha az akkura fordított polaritással kötöm.
(#) kadarist válasza Hidi hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Szia!
Mi az a lay6 formátum?
(#) proli007 válasza Hidi hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Hello! Már bocs! De szerinted mindenki használ Sprintet? De egy nyomtatott áramköri rajzot most rajzoljuk vissza kapcsolási rajzzá, hogy tudjunk segíteni? üdv!
(#) Hidi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Bocsánat.
(#) proli007 válasza Hidi hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Hello! Elvileg van benne védelem, de hogy az kellőképpen (gyorsan is) tud működni, azt csak az tudja megmondani, aki meg is építette. De most már legalább van esély, hogy válaszolnak. (Amúgy egy link is elég lett volna a képre.) üdv!
(#) Hidi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Köszi.
(#) reloop válasza Hidi hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Szia! A csipeszeket nyugodtan össze lehet érinteni, a fordított polaritás pedig kiolvasztja a biztosítékot (ha helyesen méretezted).
Szerk.: a szekunder után 12V/100W soros izzót használok és 6,3A biztosítékot. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2014
Következő: »»   152 / 298
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem