Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2251 / 3945
(#) mikrokapcsolo válasza janikukac hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Szia!
Lényeg, hogy gyorsan kell, mert megolvadhat a műanyag. Kicsit megcsiszolod vagy reszeled a forrasztandó fület, majd beónozod, és már is lehet forrasztani rá. Csak ne melegítsd sokáig, mert kilágyul a műanyag. A lábak elgörbülésének elkerülése érdekében én néha beledugok egy ellendarabot, majd miután kihűlt, kihúzom.
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Jó koszos lehet (gyárilag); letvasszert neki, ónozás, semlegesítő lemosás, ezek szerint gyorsan.
(#) janikukac válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
A csiszolást már próbáltam, de azért köszi mindkettőtöknek!
Üdv!
(#) Csupasz hozzászólása Feb 26, 2014 /
 
Sziasztok! szeretném megkérdezni, hogy a 78L05 leszabályoz-e, ha a kimenetén zárlat van, vagy elhalálozik?
(#) nagym6 válasza Csupasz hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Elvileg leszabályoz, de gyakorlatilag nekem már több tönkrement pár másodperc alatt. Gyanítom, hogy gyártófüggő lehet, nem figyeltem meg nálam, hogy azonos gyártóktól vannak-e a tönkrementek. Jobb erre a leszabályzásra nem számítani. Ez hasonló lehet, mint pld. hangvégfok ic.-k egy része is rövidzárvédett. Itt is rövidzárvédett típusok elpukkantak nekem.
(#) Bakman válasza Csupasz hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Elvileg igen, gyakorlatilag próba-szerencse alapon megy. Találkoztam már olyannal, hogy az elsőt kibírta, másodikra dobott egy hátas.
(#) Csupasz válasza Bakman hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Új áramkört élesztek, és nincs 5V, viszont zárlat sincs.Akkor valamit csak benéztem.
(#) erdgab hozzászólása Feb 26, 2014 /
 
Sziasztok!
Kérdezném,hogy egy 25µF/250V AC feszültségű kondenzátorra mekkora max. egyenfeszültség kapcsolható,valami HGL lámpában volt eredetileg.
(#) kadarist válasza erdgab hozzászólására (») Feb 26, 2014 / 1
 
Szia!
250V/0,707=353,6V vagy 250Vx1,41=352,5V
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2014
(#) erdgab válasza kadarist hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Szia!
Nagyon köszönöm!
Le kell,hogy írjam a füzetembe,mert mindig elfelejtem,sajnos én sosem tanultam oskolában elektronikát, csak szorgalomból,hobbiból,magam.
(#) nagym6 válasza Csupasz hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
A 78L05-nél fordítva van a bemenet-kimenet mint a sima 7805-nél. Előlről felirat felől nézve. Talán ezt nézted be.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2014
(#) Csupasz válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Ezt biztos nem, mert ezt tudtam...
(#) speedbump hozzászólása Feb 26, 2014 /
 
Sziasztok. Erre a kérdésre valaki tudna válaszolni? Köszönöm!
(#) qvasz2 válasza speedbump hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Van neki topikja: Bővebben: Link
(#) speedbump válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
oké, át tettem. kösz!
(#) vladcepes hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok! Megépítettem ezt Bővebben: Link
de csak próbapanelon. Az első kijelző nem működik.(vagyis nem jelenik meg rajta semmi).
Jól van összedugva minden,már fel cseréltem őket,már a tranzisztorokat is felcseréltem,átnéztem újból a kötéseket de nem akar semmi megjelenni. A Hex ami hozzá tartozott azzal nagyon vibrált a két működő kijelző.(és próbáltam mérni is vele,de le föl ugrált mérés közben) Aztán találtam egy másik forrást onnan leszedtem azt a Hex.-et azzal szépen megy a kijelző.Viszont az első nem értem miért nem megy.Valakinek valami ötlete? Mértem a kimenő lábakat ami megy a led kijelzőkhöz mindegyiken 1,72V-ot mértem kivéve a 2-es lábon ott 4.98V-ot. Nem tudom ez esetleg mond e valamit. Ha van valami ötlet megköszönöm.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok
Szerintetek létezik olyan, hogy egy láb "belehegged" a lyukgalvánba?
Szedtem ki egy zárlatos léptető vezérlőt, az összes láb gyönyörűen kilovadt, 1-et kivéve, a test lábat.
Egysezrűen nem boldogulok vele, már attól félek megégetem a panelt.
Majd még agyalok, hogy szedjem ki, de valszeg fúrni kell.
Üdv
(#) granpa válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Valszeggel ne próbáld.Nézd meg nincs-e elgörbülve, olyannal már szívtam.
(#) nedudgi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Ha kuka az IC, akkor csípd le a tokról, és próbáld továbbtolni.
(#) zsoltee0001 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Pont azt csináltam, ez az egy láb van már csak benne, az agyam elhajítom de nem bírok vele
(#) speed008 hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok!

Lenne egy elég összetett kérdésem, amibe ha segítenétek nagyon hálás lennék!

Lenne két ajtó. Amin a beérkezett dolgoknak egyensúlyba kellene maradnia.
A tárgyak bejutását egy-egy infra fénysorompó figyelné.

Nekem, arra lenne szükségem, hogy amikor a tárgy bejut az egyes ajtón, akkor a felette elhelyezett visszajelző zöld-ről váltson át pirosra, illetve a másik ajtó piros visszajelzője zöldre.
Az lenne a fontos, ha az egyes kapun például két tárgy érkezik, be akkor se váltson a rendszer, hanem akkor váltson csak, ha kettes ajtón is történt bedobás ( a hozzávetőleges egyensúly fenntartása miatt)

Nézegettem kapcsolásokat, ha építenék egy egy nyomógombos ki be kapcsolót esetleg alkalmazható lenne valami kiegészítésekkel, vagy ide valami más megoldás lenne a jobb?
(#) depi52 hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Hello!
Vasalásos technikánál mennyi ideig kell vasalni a nyákot és milyen hőfokkal? Múlthéten készítettem így egy nyákot elsőre remekül sikerült. Ma akartam készíteni egy tápot erősítőbe kb 10x12 cm-es nyák és szinte nincs üres terület rajta. Nem sikerült pedig sokáig vasaltam erősen nyomtam rá alap majd kicsit közepes hőfokon volt a vasaló, végül áztatás után felel ábra tapad meg csak de annak egy része épp hogy a másik pedig teljes mértékben hígító alig akarta leszedni.
Valami hasznos tapasztalata jól jönne.
(#) reloop válasza depi52 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Szia! A témájába elég sok a találat a kérdésedre. Bővebben: Link
(#) Csupasz válasza depi52 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Szia
Kb.130-140 fokon próbáld vasalni, addig, amíg a fotópapír enyhén barnulni nem kezd.
Vasalás után közvetlenül (még melegen!) tegyél rá valami hőelvonót, pl. alulemez, stb...
Teljesen hútsd vissza, majd áztathatod.
(#) depi52 válasza Csupasz hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Csupasz Köszönöm neked a választ.
reloop El felejtettem keresni
(#) proli007 válasza speed008 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Hello! Alapgond, hogy nem logikus amit írsz. Javaslom rajzold le magadnak.
- Először is van valami kiindulási helyzet, amit jeleznek a lámpák. Az mi?
- Ha A-n bedobsz, akkor piros lesz A jelzése. Ez oké, de a B hogy lenne zöld? Előtte az piros volt?
- Ha A-n bedobsz kettőt, akkor meg ne váltson? Amikor az elsőt bedobod, már is akkor piros lesz. Ha meg a másodikra visszavált, akkor az milyen infó? Úgy néz ki a jelzés ekkor, mintha nem dobtál volna be még semmit. Pedig A már kettővel több mint B.
- A problémát (lévén hogy diszkrét bementi jelek vannak 1-2-3..) csak számlálással lehet megoldani.
- A kiértékelésnél meg három állapot lehet. A<B A=B A>B ezek alapján működtethető a lámpa.
- A ki-be kapcsoló nyomógombnak meg az egészhez köze nincs. Egyet bedobsz - piros, még egyet bedobsz - zöld? Ez azt fogja mutatni, hogy páros vagy páratlan a bedobott akármik száma..
üdv!
(#) speed008 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Szia !
Én úgy gondoltam, hogy az alapállapot az, hogy A zöld, B piros.
A ledek úgy lennének kötve, hogy az A zöldje egy körön van a B pirosával. Így amikor váltás van akkor a másik kör kap áramot, így cserélődik a jelzés.
Az, hogy ne érzékeljen két szer A-t az azért kellene, mert ha be dobsz egyet az A ba, és nem figyel az ember és bedob még egyet, akkor megint vissza kapjuk az eredeti jelzést, a zöldet.
Ezt valahogy úgy szeretném megoldani, hogy az A érzékelő jelét leválasztom addig, amíg a B érzékelője nem jelez, ezek utána a B szakadna meg és az A jele után megy a folyamat.
Így megint bedob egyet valaki más. És akkor már hárommal több van A ba, mint B ben.
A súlyeloszlás nem lesz pontos, mert a bedobott tárgyak nem azonos méretűek.

Ha a kapcsolós ötlet nem kivitelezhető. akkor ezt a számlálós dolgot hogyan lehetne kivitelezni?
(#) Mircsof hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Üdv!
Hozzájutottam 1 kis akkus fúróhoz, gondoltam nyák fúrásra tökéletes, csak sajnos az előző tulaj megpróbálta szétszedni. Ezt a műveletet a 2 szénkefe bánta. Próbáltam méretre csiszolni a helyükre másikat viszont valamiért mikor megpróbálom bekapcsolni nem indul el (a motor maga jó 100%). Próbáltam szénkefék nélkül 12v-al, csak a kefék tartója ért a rotorhoz úgy működött... A kefék jól állnak szemben egymással mikor a rotor a helyén.
Mi lehet a hiba oka?
(#) proli007 válasza speed008 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Szerintem még mindig messze logikátlan a dolog. Vagy nem értem a lényeget. De a "súlyeloszlás" és a "súlyozás" nem azonos fogalom jelenleg. Mert darabszámról beszélsz, és közben súlyról. Ez csak akkor lehet azonos, ha minden darabnak egyenlő súlya van (mint ahogy írod is(. De akkor mi értelme van a darabszámlálásnak?
- Ha azt oldod meg, hogy ha bedobsz egyet az A-ba, akkor oda nem lehet fizikailag sem bedobni semmit, csak a B-be, akkor "egyensúly van". De ha csak az érzékelést blokkolod le, akkor nem egyensúly, csak információ zavar van.
- "És akkor már hárommal több van A ba, mint B ben" És akkor ez jó, vagy rossz?
- Mert amit írsz, az egy RS tároló. Vagy szemléletesebben egy mérleghinta. Ha az A felét lenyomod, átbillen. És ezek után már hiába nyomkodod az A-t, ott marad ahol volt. Vagy is az A-lenyomás után, már csak a B-lenyomására billen vissza. Ez után ismét csak az A következhet. De ez nem lehet jó megoldás, ha jól értem, amit nem értek.

Számlálóval, kb. úgy lehet megoldani a dolgot, hogy mondjuk a számláló fel-le tud számolni, és induló állapota a félállás. Felfelé léptetni A-val, lefelé léptetni B-vel lehet. Ha azonos a léptetések száma A és B oldalon, akkor félállásban áll a számláló. Egyébként félállás alatt vagy felett lesz a számlált érték. Természetesen a számlánc hosszát (maximálisan számlált értéket) meg kell előre határozni. Ezen érték fele lesz a maximális differencia A és B között. Különben túl, vagy alá csordul a számláló.
(#) sastas01 hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy időzítős problémát kellene megoldanom. Eddig odáig jutottam, hogy CD4060-as IC-vel tudok megfelelő időzítőt létrehozni(15+-3 perc, körülbelül) . Kimenetére aggatok egy relét, ami az idő elteltével kapcsol. A relé elé, mivel nem kockáztatom az IC kimenetét teszek egy tranzisztort, ebből gondolom bármelyik mezei típus jó, ami elbír 100 mA-t.

A probléma ott van, hogy úgy kellene kialakítani a rendszert, hogy 230V-os körben van egy kapcsoló és egy motor(konyhai elszívó ventillátor). Amikor a kapcsolót megnyomom akkor a motor bekapcsol, majd megy 15 percig.

A 230 ból hogyan tudok az IC-nek is barátságos nagyjából 12 V-ot előállítani? Gondolom valami kis trafóval kéne megoldani (van egy asztali lámpából kiszerelt kis trafóm 12V, 5W-os izzót hajtott, ez jó lehet?). Illetve lehet a fáradtság, lehet a képzelőerő hiánya, a relét, motort, kapcsolót hogyan kéne jól bekötni? Reléből egy egyáramkörös elég vagy kétáramkörös kell?

Életvédelmi szempontból megfontolt helyen lesz, plafon közelében, műanyagdobozban.
Remélem sikerült mindent értelmesen megfogalmaznom.
Következő: »»   2251 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem