Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   597 / 837
(#) killbill válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
Teljesen igazad van, a hidegitok kellenek. Csak jelen esetben nem az AVR nem mukodik, hanem a flipper, amikor Cicow rakoti az aramkoret a flipper panelra. A flipperben pedig benne vannak a tapszuresek, es ugy altalaban nagyon korrektul megtervezett HW, abban biztos lehetsz. Ha megnezed a flipper rajzot, ott lathatod, hogy a kapcsolo matrix bemenetektol a PIA chip-ig eleg sok szuresen megy at a jel.
(#) killbill válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
Ha ez az aramkor megzavarja a flipper mukodeset, az szerintem nem normalis. Elvileg csak passzivan figyeli a flipper jeleit, nem kellene, hogy gondot okozzon. A flipper bemenetei jol szurtek, ott nem hinnem, hogy bejut valami zavarjel. Kivancsi lennek, hogy mi tortenik, ha kiszeded az Atmel-t a panelodbol (ha lehet), vagy csak fixen RESET-be teszed, hogy tutira ne tudjon a J10 csatlakozo fele jelet kiadni. Mindazonaltal, tudnal csinalni egy fenykepet a megvalositasrol? Itt szerintem olyasmi gond lesz, hogy pl. tul nagy kapacitasu, hosszu szalagkabel, rossz helyrol elhozott tap, fold, ilyesmi. Az igazsag az, hogy ra kellene merni szkoppal a jelekre.
(#) kapu48 válasza killbill hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
OK! Ha nem hisztek az öregnek? Hát tépjétek a hajatokat!

1. Az alulméretezett felhúzok? Számolj, ha pl. 4*1K párhuzamosan bekapcsol, kb.200ohm megrántja a tápot?
2. Ehhez rájön, hogy gerjedd az egész IC a zajban?
Amit a mérések során nem is észlelsz.

A többi lehetőséget épp felsoroltad.
(#) kapu48 válasza killbill hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
Azért van az egész rendszer tele szűrő kondikkal, mert sajnos kellenek oda.

Ha megnézel valamilyen alaplapot, a Proci alatt 100-ával sorakoznak.
Nem passzióból vezetik ki annyiszor a GND – VCC párost, mikor minél nagyobb lábszámú a tok annál drágább a gyártása.
(#) killbill válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
En ugyan nem tepem a hajam. En csak annyit mondtam, hogy nem az AVR-rel van a problemaja a kerdezonek. De az lehet, hogy az AVR mehulyul, es beleszol a jelekbe. Ezert javasoltam a chip kiszedest. Azt nem ertem, hogy milyen IC gerjed, milyen zajban.
(#) kapu48 válasza killbill hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
Ok! Akkor nevezzük AVR-nek!
(#) Cicow válasza killbill hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
Az opto-s megoldás hajnalban lett kész ezért csak munka után tudom tesztelni, kb 40cm szallagkábel.

AVR nélkül megpróbálom - sajna reggel már nem volt rá időm
De a táp vételi hellyel is próbálkozok most a SR14 ről veszem de elteszem a táppanelra.
És a zavarszürőt is beteszem
Ezek már mutatnak valami utat, azt hittem teljesen reménytelen a designom és csak feleslegesen dolgoztam 40 órát....
Lefotózom a
Idézet:
„mesterművet”
köszi nagyon jó fejek vagytok, hogy ennyit foglalkoztok az én nyűgömmel.
(#) Cicow válasza killbill hozzászólására (») Márc 28, 2014 /
 
kép 1 a két csatlakozó rákötése, J8 csak 5 bit kell mert nem minden oszlopot használ a mátrixban.
kép 2 Attiny 2313 + 2x optocsatoló
kép 3 J10 zoom a piros csikos az 5v táp
kép 4 J8 zoom
kép 5 panel hátulja

kivett AVR-vel sem müködik a flipper..
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2014
(#) killbill válasza Cicow hozzászólására (») Márc 29, 2014 /
 
Nincs otletem. Merni kellene, szkoppal. 40cm szalagkabeltol nem kellene megbolondulnia. Az optok sem jelentenek akkora terhelest, hogy gondot okozzanak. Viszont az ATmega-ra tenyleg kellene egy 100nF a tap labai koze, es nem artana egy 47..220µF elko sem vele parhuzamosan.
(#) kapu48 válasza Cicow hozzászólására (») Márc 29, 2014 /
 
Ez a panel még csak félig van készen.
Nem látom a 10K felhúzókat az Attiny bemenetein, úgyszintén a Reset lábra is kellene 10K felhúzó.

Az elkötést, vagy zárlatot nem tudjuk innen megállapítani.
Az Attiny 10. lába GND mintha nem lenne bekötve? Vagy a fekete vezeték a 9.-en mintha testre menne?
(#) Cicow válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 29, 2014 /
 
A kötéseket DMM-vel teszteltem zárlat nincs, a táp és a föld is jó (oldalról forrasztva)
10 k felhúzók nincsenek mert az AVR belső felhúzóit használom.

A gond az, hogy AVR nélkül is zavarja az eredeti panelt, a képen lerajzoltam egy "csatornát" a szaggatott rész a saját "hack" szerintem itt lesz a gond, ahogy te is irtad lehet, hogy túl sok áramot emészt fel az ellenállás és a dioda. A kapu egy AND(4011).
Nem kell ide valami szűrés esetleg?

Még azt elfelejtettem irni, hogy az első probálkozás PIA6821 -ről szerettem volna olvasni a jeleket(látni is a csatlakozókat a lábakon),de ugyan ez volt a tapasztalat - gondolom ott még érzékenyebb az adatsor - ezért tettem a J8,J10felé a csatlakozást

DSC_0571.jpg
    
(#) holex hozzászólása Márc 30, 2014 /
 
Sziasztok, egy keltetőhöz szeretnék vezérlést csinálni egy Atmega 328 mikrokontrollerrel. Szeretnék hozzá csinálni egy saját nyákot.

Találtam egy kapcsolási rajzot, ezt mellékelem. A C1-nek úgy tudom kerámiakondenzátornak kell lennie. A C2 és C3 sima elektrolit kondenzátor legyen? Az ábra jobb oldalán van egy 10 pólusú csatlakozó a programozó részére. Ennek az aljzatnak mi a hivatalos neve?

Ha veszek egy mezei Atmega328P-t, beteszem ebbe az áramkörbe, akkor az működni fog? Gondolok most arra, hogy alapból ugye belső órajelgenerátorról jár, nem fogja megzavarni, hogy már rajta van a quartz?

5V-os tápfeszültséget hogy állítsak elő? Milyen feszültségstabilizátort javasoltok? Elég sokfélét találtam, de pl 7805-öt nem javasolják. Ti milyet ajánlanátok? Hogy kell azt bekötni? Egyébként 12V-ról kell redukálni a feszültséget, ha ez számít valamit.
(#) Cicow válasza holex hozzászólására (») Márc 30, 2014 /
 
MLW-10G a csatlakozo szerintem
(#) HurKaa hozzászólása Márc 31, 2014 /
 
Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hogy attiny45-re lehet-e frekvencia-feszültség átalakító programot írni?
5 vagy 6V-os tápfeszről menne és 8,3Hz-enként gyújtana ki egy ledet. 2db LM3914-es hajtaná meg a 20 ledet. (50Hz 6 led)

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) TavIR-AVR válasza HurKaa hozzászólására (») Márc 31, 2014 / 1
 
Lehet.
(#) retek2345 hozzászólása Ápr 1, 2014 /
 
Sziasztok!
Szeretnék AVR-ekkel foglalkozni ám fogalmam sincs hol is kéne kezdenem...Tudtok vmi kis instrukciót adni?
Előre is köszi!
(#) jenebala válasza retek2345 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Cikkek között találsz pár cikket amiből el lehet indulni. pl ez a sorozat: Bővebben: Link
(#) bbazs hozzászólása Ápr 2, 2014 /
 
Mennyire nehéz, illetve lehetetlen hexből visszafordítani egy programot?
Egy kis módosításra lenne szükségem az atmega8 programjában, viszont
szinte teljesen tök vagyok ehhez.
Ha valaki tudna segíteni kérem írjon.
(#) TavIR-AVR válasza bbazs hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
ASM kódot kapsz. Azaz közel reménytelen.
(#) bbazs válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
a beleégetendő hex fájlom megvan, de akkor ezzel semmire nem megyek?
(#) kiborg válasza bbazs hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Szia!
Nem lehetetlen a dolog, de ha nem értesz hozzá, akkor más nem fogja neked megcsinálni, mert nagyom nagy munka.
Már volt hozzá szerencsém, hogy egy programomnak elvesztettem a forrását, csak a hex-em volt meg és több napos meló volt, mire olyan szinten visszafejtettem, hogy megfeleljen a további felhasználásra,illetve felismerjem, hogy melyik rész melyik( több év eltelte után volt ez). Ha csak 1-2 dolgot akarsz módosítani, az is nagy meló, mert az elágazások/ugrások eltolódnak,mert nincs cimke a hexben, hanem csak címek vannak. Max egy-egy konstans értékét lehet módosítani különösebb erőfeszítés nélkül, de ha már egy elágazást vagy 2-vel való osztást akarsz beszúrni(pedig az csak 1 utasítás - 2 byte), már borul minden. Szóval nem éri meg a belefektetett munkát. Vedd fel az alkotójával a kapcsolatot és kérd el a forrást vagy kérd meg, hogy módosítsa le neked egyedileg. Ez a két út van előtted, illetve a harmadik, hogy megírod magadnak újra

Kiborg

ui: a beégetendő hex fájllal sokra mész,mert után tudod építeni. Ez sokszor pont elég, de a mellékelt ábra szerint neked nem.
(#) eyess válasza bbazs hozzászólására (») Ápr 3, 2014 /
 
Hol az a hex fájl?
(#) pcb12 válasza holex hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
7805-el mi a gond miért nem jó?
Ez az áramkör, hogy működjön ahhoz az atmega 328-ba be kell írni egy programot.
(#) Hp41C válasza kiborg hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Réges - régen, amikor még a néhány k-s programok is hosszú órak alatt fordultak le, volt egy (azóta úgy látom elfelejtett) technika az apróbb hibák kijavítására: Patch. A cél a fordítási idő megtakarítása volt, hogy több hibát egyszerre javítsunk. Egy EProm törlése 10 .. 15 perc volt.
A lényeg:
- Ha a javítás megoldható a hibás kódrészlet területén (ugyan akkora vagy rövidebb), egyszerűen átírtuk. Figyelni kellett, hogy az átírt részbe ne történjen kívülről ugrás.
- Ha a rutin beleséjébe történt ugrás, az ugrási címeket módosítani kellett.
- Ha nem fért el, akkor az átírandó rész elejére egy ugrást vagy szubrutin hívást helyeztünk el a memória üresen maradt részére, oda írtuk a módosított rutint, és a végén visszaugrást vagy visszatérést kódoltunk. A hibás kód további részét nop utasításokkal töltöttük fel. Érdekes a mai napig a legtöbb kontrollerben a nop kódja 0, ami egy már programozott EProm bármely címére ráprogramozható.

Persze nem állt rendelkezésünkre disassembler, assembler, a kódot fejben kellett összeállítani. Kiválóan működött, a használt processzorokra (I8080, I8085, Z80, I8051 stb.) még a mai napig tudok fejből fordítani...
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) kapu48 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 4, 2014 /
 
Ha már ennyire érted a dörgést?
Segíthetnél is egy keveset!
Kellene 1 olyan listára link, amely tartalmazza a 1 - 2 Bytes értékeket is az Assembler mnemonics-ok mellet!
Mert amit én találtam ott az ilyen finomságot elfelejtették mellékelni
Pl. itt:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2014
(#) Massawa hozzászólása Ápr 5, 2014 /
 
Eljött a gutaütögetés ideje. Képtelen vagyok összehangolni az LCD-t a 6 nyomogombbal, amik ugyanazon a adatporton vannak és az LCD EN kapcsol a 2 feladat között. Lassan léptetve hibátlanul müködik, amin azonban betöltöm a chipbe 2 nyomogomb összezavarja a kijelzöt. A másik 4 azt teszi amit kell. ( jobbra léptetés és az érték növelése. A balra léptetés meg a csökkentés zavart okoz). A legdühitöbb, hogy azt hittem a gyorsaság miatt zavarodik, ezért beiktattam néhány nop-t amitöl még rosszabb lett, hasonloan mint amikor lassitottam a procit.
Holnap megprobálom még az LCD frissitést egy teljesen más szubrutinba eltenni, de már kimerülök az ötletelböl.
Már beraktam extra pull-up ellenállokat is az adatsinre, de semmi változás.
(#) tursaba válasza kapu48 hozzászólására (») Ápr 5, 2014 / 1
 
Szia !

Talán ez lesz jó Neked:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2014
(#) kapu48 válasza tursaba hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
Köszönöm!
Ezt kerestem! Már azt hittem, hogy titkosítva van.

Ahogy látom első olvasatra, ez bizony nehezebben visszafejthető kód, mint a Z80-asé volt!
(#) sanya11 hozzászólása Ápr 5, 2014 /
 
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni tőletek, egy Butterfly labs 10Ghash bitcoin bányász újra élesztésében, amiben atmel AT32UC3A1256 chip van.
Az történt hogy gondoltam frissítem a firmwaret a gépen, mert egy 5Ghashes bányászból ki tudtak hozni 8,5Ghasht.Le is töltöttem egy Bitforce-SC.elf kiterjesztésű fájlt, mert egy youtube videóban láttam hogy hogyan kell csinálni.Meg is vettem hozzá egy AVR Drangon JTAG programozó gépet, amivel simán fel is ment a firmware.Igen ám de azóta nem üzemel a gép.
Próbáltam utána járni, de sehogy sem akar összejönni hogy olyan firmwaret töltsek rá amivel működik.
Az Atmel Studio programmal lehet feltölteni rá a programot,ami a forráskódból is csinál ilyen .elf kiterjeszésű fájlt amit ha feltöltök rá, ugyan úgy nem működik.
Mert ha jól tudom úgy működik ez az egész hogy a forráskódot le kell fordítani gépi kóddá,és abból kell csinálni .elf vagy .hex fájlt.Sajnos ilyen téren csak a felszínt kapargatom, úgyhogy pontosan nem tudom hogy hogyan megy,de úgy tudom hogy ez elég időigényes feladat, viszont az Atmel Studio a Debug könyvtárba egy pillanat alatt csinál egy ilyen fájlt. Valószínűleg ez a baj,meg persze néhány beállítás, meg a tudásom hiánya,de remélem tud valaki segíteni hogy ne csak papír nehezék legyen.
Előre is köszönöm a segítségeteket.
Következő: »»   597 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem